Kuchnia w kształcie litery U - ciekawe pomysły aranżacyjne
Kuchnia zaaranżowana na planie litery U jest jednym z najciekawszych i najbardziej praktycznych sposobów aranżacji przestrzeni kuchennej. Sprawdź, dlaczego kuchnie w literę U są tak popularne i jakie możliwości dają swoim właścicielom.
W tym artykule:
1. Kuchnia w kształcie litery U czyli jaka?
2. Dla kogo sprawdzi się kuchnia w kształcie litery U?
3. Jakie są zalety kuchni na kształt litery U?
4. Projekt kuchni na kształt litery U
5. Kuchnia na kształt litery U z oknem tuż nad zlewem
6. Meble do małej kuchni w literę U
7. Kuchnia w kształcie litery U - kolejność stref i ciągów roboczych
Kuchnia w kształcie litery U czyli jaka?
Kuchnia w kształcie litery U to dwa równoległe rzędy szafek połączone trzecim, poprzecznym i na ogół krótszym. Meble kuchenne są w tym układzie na ogół ustawione pod trzema ścianami. Choć nie jest to oczywiście jedyna kombinacja. W drugiej wersji dwa prostopadłe rzędy szafek stojących znajdują się pod ścianami, a trzeci rząd wychodzi na pomieszczenie, tworząc tak zwany półwysep. Tego typu rozwiązanie jest często spotykane w kuchniach otwartych na salon. Tworzy w nich pewną granicę między strefą kuchni i salonu. Pełni jednocześnie funkcję stołu i praktycznego blatu roboczego.
Oczywiście każda kuchnia jest inna, więc trudno jednoznacznie wyrokować o odległościach, długościach blatów i sposobach ustawienia szafek, niemniej jednak aranżacja kuchni zawsze niezmiennie wymaga trzymania się zasady trójkąta roboczego, który sprawia, że przestrzeń staje się dużo bardziej ergonomiczna.
W nowoczesnej kuchni w kształcie litery U jedna ze ścian na ogół jest zabudowana od góry do dołu. Tu trafiają wszystkie sprzęty do zabudowy, a więc lodówka, piekarnik i kuchenka mikrofalowa. Na dwóch pozostałych ścianach znajdują się niskie stojące szafki kuchenne z blatami roboczymi. Alternatywnie nad nimi - szafki wiszące lub otwarte półki.
Dla kogo sprawdzi się kuchnia w kształcie litery U?
Kuchnia zaaranżowana na planie litery U to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Nowoczesne mieszkania o otwartym układzie coraz częściej przystosowywane są do niekonwencjonalnych rozwiązań i ergonomicznych projektów. Kuchnia w kształcie litery U doskonale wpisuje się w plan otwartej przestrzeni, doskonale ją organizując. Choć z pozoru tego typu kład wydaje się potrzebować sporo miejsca, w praktyce, aby urządzić kuchnię kształcie litery U, wystarczy nawet nieduże pomieszczenie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy tego typu układ jest dla Ciebie, możemy z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć - Tak! Dlaczego? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.
Jakie są zalety kuchni na kształt litery U?
Trzeba przyznać, że kuchnia zaaranżowana w kształcie litery U ma naprawdę wiele zalet. Tą najważniejszą jest całkiem pokaźna strefa przechowywania, która w każdej kuchni jest potrzebna. Szafki kuchenne stojące z zamykanymi półkami, wygodnymi szufladami lub koszami cargo, mogą sprawić, że kuchenna przestrzeń stanie się idealnie zagospodarowana. A praca w takim wnętrzu będzie prawdziwą przyjemnością.
Drugą ważną zaletą kuchni otwartej w kształcie litery U jest duży blat roboczy, który ułatwia codzienne prace.
Kolejny atut kuchni w kształcie litery U to maksymalne wykorzystanie powierzchni. Tego typu układ pozwala również na zastosowanie zasady trójkąta roboczego, gdzie w trzech wierzchołkach umieszczone zostają: lodówka, zlew i kuchenka.
Projekt kuchni na kształt litery U
Zarówno duża, jak i mała kuchnia wymaga dobrego projektu. Dostosowanie układu mebli do wielkości wnętrza to prawdziwy klucz do sukcesu, jakim będzie ergonomiczne pomieszczenie. Projekty kuchni wato zlecić specjaliście, który fachowym okiem spojrzy na wnętrze i podpowie, jak rozplanować wszystkie elementy wyposażenia. Planowanie ma szczególne znaczenie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr powierzchni bywa na wagę złota. Jeśli więc wahasz się, czy wykonywać plan kuchnia w kształcie litery U - nasza odpowiedź brzmi Tak. Warto zrobić to dla swojej wygody i bezpieczeństwa.
Kuchnia w kształcie litery U - wskazówki, inspiracje, aranżacje
Kuchnia w kształcie litery u może mieć wiele ciekawych odsłon. Przygotowaliśmy kilka najciekawszych, które mogą stać się inspiracją i wskazówką.
Kuchnia na kształt litery U z oknem tuż nad zlewem
Kuchnia w kształcie litery U ze zlewozmywakiem usytuowanym tuż pod oknem to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań wnętrzarskich. Pozwala to przyrządzać posiłki, doglądając jednocześnie tego, co dzieje się na podwórku. Wykorzystanie ściany z oknem pod zabudowę szafek to naprawdę ciekawe i jednocześnie ergonomiczne rozwiązanie. Warto podkreślić, że w podobny sposób można zaaranżować aneks kuchenny w kuchni połączonej z salonem. Otwarta kuchnia w kształcie litery l lub u to chętnie wybierane rozwiązanie w przypadku niewielkich mieszkań w bloku.
Meble do małej kuchni w literę U
W niewielkich pomieszczeniach z powodzeniem zrezygnować można z wiszących, przytłaczających szafek, a zamiast nich powiesić na otwarte półki, relingi i organizery. Zabieg ten sprawi, że mała wąska kuchnia w kształcie litery U będzie wizualnie większa
W miarę możliwości warto wykorzystać przestrzeń w narożnikach kuchni – szafki i szuflady zamontowane w tych miejscach mogą być naprawdę bardzo pojemne. Czy w takim wnętrzu znajdzie się miejsce na stół? Tak, można wybrać niewielki, kwadratowy model i usytuować go na końcu ciągu szafek. W naprawdę małej kuchni dobrze sprawdzi się rozkładany lub wysuwany blat, który w razie potrzeby może pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego.
Mała kuchnia w kształcie U może być przestrzenią otwartą na salon - niezależnie od tego, czy znajduje się w domu prywatnym czy w bloku. Kształt „U” jest tu ułożony w poprzek pomieszczenia, w taki sposób, aby jeden z boków był od strony salonu.
Kuchnia w kształcie litery U - kolejność stref i ciągów roboczych
Co zrobić, by korzystać z kuchni U wygodnie? Warto w trakcie stylizacji wnętrza wykorzystać zasadę pięciu stref, która oznacza, że meble i sprzęty powinny być ustawione w następującej kolejności:
Strefa, w której przechowywane są zapasy
Jest to miejsce w kuchni, w którym po powrocie z zakupów wypakowujesz, układasz i przechowujesz większość produktów spożywczych, z których na co dzień korzystasz podczas przyrządzania posiłków. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tej strefy jest oczywiście lodówka, a obok niej szafki z systemem pojemników cargo, szuflady wyposażone w organizery i przegródki.
Strefa przeznaczona do przechowywania wyposażenia w kuchni
To z kolei część kuchni, która służy przechowywania wszystkich najważniejszych sprzętów i akcesoriów kuchennych takich jak zastawa, sztućce, czy garnki.
Strefa mokra, czyli strefa zmywania
Jest to część kuchni, która jest przeznaczona na zlew, zmywarkę, środki czystości i kosz na śmieci.
Strefa służąca do przygotowywania posiłków
Bez wątpienia najważniejszą częścią tej strefy jest odpowiednio duży i ergonomiczny blat roboczy. Miejsce, w którym przygotowywane są posiłki, powinno mieć łatwy dostęp zarówno do strefy przechowywania produktów spożywczych, jak i wszystkich ważnych akcesoriów i sprzętów kuchennych.
Strefa, w której się gotuje i piecze
jest to z kolei ta część wnętrza kuchni, w której usytuowany został piekarnik, kuchenka, płyta grzewcza i mikrofalówka.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Kuchenne niezbędniki do 100 złotych - proste, praktyczne, eleganckie
Biała kuchnia, czarne uchwyty meblowe - sprawdź jak je ze sobą elegancko połączyć!
Kuchnia w stylu shaker — zjawiskowy minimalizm