Kuchnia w kształcie litery L - jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze
Nowoczesne mieszkania i domy jednorodzinne coraz częściej posiadają przestronne kuchnie. Wnętrza, które dają ogromne możliwości aranżacyjne. Choć wydawać by się mogło, że duże pomieszczenie jest znacznie prostsze do urządzenia to zdarza się, że dostarcza sporych problemów, nawet najbardziej doświadczonym projektantom. Prawidłowe rozmieszczenie mebli kuchennych, sprzętów agd, stołu i krzeseł wymaga dobrego planu i wyczucia stylu. Jednym z najmodniejszych i jednocześnie najchętniej wybieranych rozwiązań jest zabudowa kuchenna w kształcie litery L.
Jesteś ciekaw jak funkcjonalnie i elegancko urządzić kuchnię w kształcie litery L? Jakie meble kuchenne lub zestawy mebli kuchennych wybrać? Jeśli tak, zachęcamy do lektury artykułu. Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rad i ciekawych rozwiązań aranżacyjnych.
W tym artykule:
1. Jak wygląda kuchnia w kształcie litery „L”
2. Wady i zalety kuchni w literę L
3. Zasada trójkąta roboczego w kuchni na planie litery L
4. Gdzie najlepiej sprawdzi się kuchnia w kształcie L
5. Stół i krzesła, a może wyspa i hokery? Co wybrać do pomieszczenia L?
6. Ze zlewem w rogu — narożny zlewozmywak
Jak wygląda kuchnia w kształcie litery „L”
Jak sama nazwa wskazuje, kuchnia w kształcie litery L to taki układ mebli, który swoim kształtem przypomina właśnie tę literę. Składa się z dwóch rzędów szafek oraz półek usytuowanych najczęściej pod dwiema stykającymi się ścianami. Drugą możliwością jest zabudowa z blatem w formie wyspy, którym oddziela się kuchnię od salonu lub jadalni. Zabudowa kuchenna przypominająca kształtem literkę L pozostawia co najmniej jedną ścianę wolną, która zazwyczaj wykorzystana jest jako miejsce na rodzinny stół i krzesła.
Rozmieszczenie kuchni w kształcie litery L jest bardzo proste i jednocześnie funkcjonalne. Daje spore możliwości aranżacyjne i wnętrzarskie, a także praktyczne rozmieszczenie sprzętów AGD z uwzględnieniem zasady trójkąta roboczego, o którym słów kilka powiemy później. Może zostać wykorzystany w różnych stylach i koncepcjach. Będzie pasował zarówno do kuchni nowoczesnej, rustykalnej, glamour jak i prowansalskiej.
Wady i zalety kuchni w literę L
Tak jak każdy inny układ, tak i zabudowa w kształcie litery L ma zarówno zalety jak i wady, warto mieć to na uwadze jeszcze na etapie projektowania wnętrza. Pozwoli to uniknąć najczęściej powtarzanych błędów i rozczarowań.
Zalety kuchni w literę L:
- ergonomiczne wykorzystanie zasady trójkąta roboczego;
- estetyczny i praktyczny design pasujący do wielu aranżacji i stylów wnętrzarskich;
- możliwość wykorzystania pakownych szafek narożnych,
- rozmieszczenie umożliwiające łączenie kuchni z jadalnią lub salonem.
Wady kuchni w kształcie L:
- szafki narożne z wysuwanymi szufladami i obrotowymi koszami są niestety droższe od klasycznych rozwiązań w prostej zabudowie;
- w długich i wąskich pomieszczeniach wadą takiego rozwiązania jest długa przestrzeń pomiędzy poszczególnymi strefami użytkowymi zlokalizowanymi wzdłuż jednej ściany;
Układ w kształcie L ma zdecydowanie więcej mocnych niż słabszych stron. Zabudowa kuchenna w L jest estetyczna, chętnie stosowana i wygodna często gości w nowoczesnych wnętrzach mieszkań i domów.
Zasada trójkąta roboczego w kuchni na planie litery L
Zasada ta wiąże się z kolejnością prac wykonywanych podczas gotowania. Jak wygląda w praktyce? W pierwszej kolejności wyjmujesz produkty z lodówki, następnie myjesz je w zlewie, przygotowujesz na blacie, a na końcu gotujesz na płycie lub pieczesz w piekarniku. Układ urządzeń AGD znajdujących się w kuchni, powinien odzwierciedlać tę właśnie kolejność. Aby w praktyce tak było, sprzęty AGD muszą się znaleźć na tzw. wierzchołkach trójkąta z zachowaniem odległości 120-210 cm – a między lodówką i kuchenką do 270 cm. W idealnym układzie jego boki powinny odpowiadać kuchennym blatom, na których sprawnie przygotujesz produkty na posiłek.
Podczas aranżacji kuchni w „L” nie zapomnij o odpowiednim rozmieszczeniu wiszących szafek. Tu również nieoceniona okazuje się reguła roboczego trójkąta. Kolejno od lewej strony warto umieścić półki na artykuły spożywcze i szuflady na naczynia. Pośrodku powinien zostać usytuowany zlew oraz kosz na śmieci i odpady. Po prawej jego stronie blat roboczy z organizerem na przyprawy i deski dalej strefa gotowania z patelniami, garnkami oraz przykrywkami.
Taki układ zabudowy kuchennej sprawia, że gotowanie staje się jeszcze prostsze, bowiem wszystkie produkty, przyprawy oraz niezbędne sprzęty są na właściwych miejscach, czyli tuż pod ręką. Kuchnia w kształcie L jest jednym z najlepszych rozwiązań dla zasady roboczego trójkąta.
Gdzie najlepiej sprawdzi się kuchnia w kształcie L
Układ w literę L do wąskich długich kuchni, w których nie ma miejsca na dwa równoległe rzędy. Ułatwia rozmieszczenie i funkcjonalne zorganizowanie wszystkich niezbędnych elementów tj. szafki kuchenne stojące, szafki kuchenne wiszące, szafki pod zlewozmywak i szafki pod zabudowę piekarnika oraz płyty indukcyjnej. Meble rozmieszczone w L dają możliwość przechowywania wszystkich niezbędnych akcesoriów kuchennych.
Kuchnia w kształcie litery L będzie doskonałym wyborem do otwartych przestrzeni lub pomieszczeń łączących się ze sobą np. do salonu z aneksem kuchennym, lub kuchni otwartej na jadalnię. W takim układzie meble kuchenne doskonale komponują się z wyspą, która dodatkowo wydziela przestrzeń kuchenną.
Specjalista radzi! Pamiętaj, optymalna odległość pomiędzy rzędami mebli powinna wynosić nie mniej niż 120 cm. Jeżeli zatem w kuchni brakuje kilku centymetrów wolnej przestrzeni, wybierz zabudowę w kształcie modnej L-ki. W tak zaaranżowanym wnętrzu głównym ciągiem roboczym będzie dłuższy odcinek kuchennej zabudowy. Krótszy odcinek staje się wówczas blatem pomocniczym i dodatkowym miejscem magazynowym. |
Stół i krzesła a może wyspa i hokery? Co wybrać do pomieszczenia L?
Kuchnia na planie litery L pozwala na wygodne rozplanowanie pozostałej części wnętrza. Ciąg szafek, który znajduje się pod jedną lub dwiema ścianami tworzy dobrze zorganizowaną strefę roboczą. Pozostałe meble takie jak stół i krzesła lub nowoczesna wyspa mogą stanąć w wolnej części kuchni. Który z elementów sprawdzi się lepiej? Na to pytanie odpowiedź musisz znaleźć sam. Wszystko zależy bowiem od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli potrzebujesz rodzinnego miejsca do wspólnego spożywania posiłków, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie klasyczny stół i krzesła.
W nowoczesnych mieszkaniach dla singli lub młodych małżeństw bez dzieci lepiej sprawdzi się wyspa, wokół której będzie koncentrowało się życie towarzyskie.
Twoja kuchnia to twoje królestwo, aranżując jej wnętrze, miej zawsze na uwadze, że to dla Ciebie ma być wygodna i funkcjonalna. Czasem lepiej zrezygnować z najnowszych trendów i designerskich gadżetów na rzecz praktyczności i wygody.
Ze zlewem w rogu — narożny zlewozmywak
Kuchnia w kształcie litery L daje jeszcze jedną ciekawa możliwość — zlokalizowanie zlewozmywaka w narożniku na szafce narożnej. Taki układ coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w naszych kuchniach. Nowoczesne projekty bardzo często aranżują w ten sposób strefę roboczą. Narożny model zlewu jest zwykle wbudowany w szafki trapezowe, które idealnie sprawdzają się jako podstawa pod zlew. W małej kuchni z zabudową L najlepszym wyborem jest okrągły lub kompaktowy zlewozmywak, z jedną lub dwiema miskami.
Jeżeli szukasz funkcjonalnych i eleganckich mebli kuchennych, stołu i krzeseł lub innych akcesoriów do kuchni odwiedź koniecznie nasz sklep Merkury Market. Nasi specjaliści przygotują dla Ciebie ciekawe projekty i pomogą wybrać meble idealnie dopasowane do wnętrza.
ZAINSPIRUJ SIĘ!!!
Meble do kuchni Charlotte | Meble do kuchni Essen Black | Meble do kuchni Quantum | Meble do kuchni Titanium |