Kuchnia modułowa czy na wymiar - którą lepiej wybrać?

23.05.2021

Meble kuchenne modułowe

Kuchnia to miejsce, w którym codziennie spędza się wiele czasu, szykując posiłki lub popijając kawę w towarzystwie najbliższych. Jest nie tylko sercem domu, ale także królestwem amatorów gotowania, dlatego powinna wyglądać przytulnie i schludnie, a przy tym być dobrze wyposażona i funkcjonalna. Na idealną kuchnię składa się wiele elementów - wykończenie podłogi i okładzina ścienna, rozkład szafek, dobre jakościowo sprzęty AGD, oświetlenie, elementy dekoracyjne.
Jeśli planujesz remont kuchni, najwięcej czasu poświęcisz prawdopodobnie na wybór mebli kuchennych. Możesz oczywiście zamówić gotowe szafki, jednak znacznie większe możliwości aranżacyjne stwarzają kuchenne meble modułowe oraz meble na wymiar. To, które lepiej sprawdzą się w Twojej kuchni zależy przede wszystkim od jej metrażu i kształtu, a także od liczby domowników, prowadzonego przez nich trybu życia oraz indywidualnych preferencji.

W tym, artykule:


1. Jak zacząć remont kuchni?
2.Jakie zalety mają meble na wymiar?
3. Kuchnia modułowa a  zestaw mebli kuchennych – różnice
4.Jak zaprojektować kuchnię modułową?

Kuchnia modułowa Paula z frontami mocca grey supermat
 

Remont w kuchni - zacznij od koncepcji


Bez względu na to, czy preferujesz kuchnie modułowe czy szafki robione na wymiar, zanim przystąpisz do remontu, musisz stworzyć jego zarys koncepcyjny i poszukać inspiracji. Obecnie największą popularnością cieszą się kuchnie stonowane kolorystycznie, a w nich białe meble kuchenne i szare meble kuchenne zestawione z mocnymi dodatkami kolorystycznymi, takimi jak wyraziste panele dekoracyjne lub kolorowe sprzęty kuchenne. Aby zorientować się w aktualnych trendach i możliwościach, obejrzyj katalogi z gotowymi aranżacjami i odwiedź wybrany salon meblowy. W ten sposób utwierdzisz się w przekonaniu, jaki styl podoba Ci się najbardziej – tradycyjny, nowoczesny, industrialny, a może glamour?
Zastanów się, w jaki sposób najczęściej spędzasz czas w kuchni, ile korzysta z niej osób i czy potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania (rozwiązaniem są szafki wiszące do sufitu). Niewielką przestrzeń możesz optycznie powiększyć i doświetlić, otwierając ją na salon, ale pamiętaj, że wówczas wystrój całości powinien ze sobą optycznie współgrać.

 

SPECJALISTA RADZI!

W przypadku dużego metrażu zastanów się nad wydzieleniem osobnej strefy jadalnej lub postawieniem wyspy kuchennej, dzięki czemu zyskasz dodatkowy blat roboczy. Jeśli natomiast masz dzieci, zadbaj o ich bezpieczeństwo, montując bezpieczne uchwyty oraz wybierając piekarnik do zabudowy. Wykończenie kuchni to duża inwestycja, dlatego lepiej dobrze wszystko zaplanować niż później zastanawiać się nad dokonaniem kosztownych zmian.


Kuchenne meble modułowe Essen Trend 280 w kolorze biała perła
 

Meble na wymiar – jakie są ich zalety?
 

Kuchnia na wymiar to w pełni indywidualny projekt, który uwzględni zarówno Twoje poczucie estetyki, jak i potrzeby. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz stworzyć miejsce nie tylko spersonalizowane, ale także całkowicie unikalne, nadając mu rys oryginalności lub odzwierciedlając w jego wystroju własne cechy osobowości.
Meble kuchenne na wymiar pozwalają optymalnie zagospodarować dostępny metraż, dlatego świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach niewielkich oraz mających nietypowy kształt, na przykład ciasnych kuchniach w blokach oraz niezbyt ustawnych poddaszach pełnych skosów.
Zabudowę kuchni wykonuje się z uwzględnieniem nie tylko wymiarów pomieszczenia, ale również sprzętów kuchennych, które mogą być ustawione na widoku lub ukryte w szafkach (co wpisuje się w modny obecnie minimalizm i ułatwia utrzymanie porządku). Jeśli zatrudnisz projektanta wnętrz, będzie to dodatkowy wydatek, ale uzyskasz wiele cennych podpowiedzi, jak uzyskać efektowną, a jednocześnie praktyczną przestrzeń do gotowania.
Wykończenie kuchni przy pomocy mebli na wymiar ma też swoje minusy – największe zastrzeżenia budzi ich wysoka cena oraz długi czas oczekiwania na realizację.

 

Kuchnia modułowa - czym różni się od gotowych mebli kuchennych?


Modułowe zestawy mebli kuchennych często mylone są z kompletami gotowych szafek, które wystarczy przetransportować do domu i zamontować w kuchni. Tymczasem meble modułowe dają znacznie większe możliwości personalizacji i podobnie jak meble na wymiar powstają na podstawie projektu.
Decydując się na kuchnię modułową, nie tylko samodzielnie konfiguruje się szafki kuchenne (łącząc ze sobą różnych rozmiarów korpusy), ale także od razu dobiera się do nich fronty kuchenne, blat kuchenny i akcesoria wykończeniowe.
Przy pomocy mebli modułowych możesz w krótkim czasie i stosunkowo niskim kosztem uzyskać spektakularny efekt. Pomogą w tym obecni w sklepach meblowych doradcy klienta, którzy najpierw zapoznają się w Twoimi preferencjami, a następnie wykonają dla Ciebie projekt, sugerując przy tym pewne modyfikacje i podpowiadając nieszablonowe rozwiązania. Jeśli jednak nie masz żadnych wątpliwości co do wyglądu nowej kuchni, możesz po prostu zamówić ją również przez internet.
Gotowe meble kuchenne - szafki SofiaModułowe meble kuchenne Modena czarny/dąb artisan

 

Projektowanie kuchni modułowej krok po kroku


Niektóre internetowe sklepy meblowe udostępniają programy służące do samodzielnego projektowania wnętrz, co jest pomocne, ale z pewnością niekonieczne. Nie obejdziesz się natomiast bez miarki, kartki papieru i czegoś do pisania.
Punktem wyjścia do wykonania planu kuchni jest dokładne wymierzenie pomieszczenia – podłogi oraz każdej ze ścian. Naszkicuj rzut wnętrza, a następnie zaznacz na nim okna i wszystkie przyłącza. Zaplanuj, gdzie znajdą się wybrane wcześniej urządzania AGD i czy potrzebne są dodatkowe moduły do ich zabudowy.
Gotowe? Pora na najtrudniejsze zadanie, czyli rozrysowanie układu szafek z wykorzystaniem dostępnych w danym sklepie korpusów (w ofercie są standardowo szafki kuchenne stojące, szafki kuchenne wiszące, meble kuchenne narożne oraz szafki pod zlewozmywak). Po zagospodarowaniu przestrzeni kuchennej w taki sposób, żeby zyskać wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, zajmij się aspektem wizualnym mebli modułowych.
W pierwszej kolejności wybierz kolor i sposób wykończenia frontów szafek (z połyskiem lub bez gładkie lub frezowane, pełne lub przeszklone, nowoczesne lub stylizowane na stare). Następnie zdecyduj, czy wolisz drzwi wyposażone w uchwyty czy system tip-on z cichym domykiem (popularnie nazywany klik-klak).
Kolejna decyzja dotyczy blatu (drewniany, laminowany lub kamienny) oraz nóżek (mogą być widoczne lub zakryte przez cokoły kuchenne) – dzięki nim blat znajdzie się na odpowiedniej wysokości. Na tym etapie do mebli modułowych należy dokupić listwy przyblatowe, baterie kuchenne oraz panele dekoracyjne do kuchni.
Kiedy kuchnia modułowa jest już gotowa, możesz urządzić resztę pomieszczenia - wstawić do niego stół i krzesła oraz pomyśleć o oświetleniu, elementach dekoracyjnych i akcesoriach kuchennych. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca i zdecydujesz się na wyspę, postaw przy niej hokery i krzesła barowe, z którymi świetnie komponują się nowoczesne meble kuchenne.
Kuchnia Patricia z mocnym akcentem kolorystycznym na ścianie
Wiesz już, jakie argumenty przemawiają za wyborem mebli na wymiar oraz modułowych. Teraz wystarczy tylko, że zastanowisz się, jak powinna wyglądać Twoje wymarzona kuchnia i zaczniesz szkicować jej projekt. Z pewnością nie jest to zadanie proste, ale jeśli poświęcisz mu wystarczająco dużo czasu i uwagi, finalny efekt remontu przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.

 

 

Powrót