Kotyfikacja wnętrza — stwórz dom przyjazny kotom
Koty dla wielu osób stanowią cały świat — wiemy o tym, w końcu sami mamy swoje mruczące czworonogi i chcemy zapewnić im wszystko to, co najlepsze. Niezależnie od tego, czy mamy koty wychodzące, czy niewychodzące, dobrze jest stworzyć dla nich mieszkanie, w którym będą czuły się przytulnie. Nie chodzi tu też o to, by wnętrza dopasować tylko do mruczków, ale przede wszystkim o to, by nasze aranżacje były funkcjonalne i wygodne zarówno dla kotów, jak i dla nas.
Koty to specyficzne zwierzęta, które lubią wysokie miejsca, ukrywanie się i zabawy. To wszystko możemy wprowadzić do naszych wnętrz, tworząc mieszkania przyjazne kotom. Dzięki takim aranżacjom koty w mieszkaniu poczują się zdecydowanie lepiej, a i nam niczego też tam nie braknie. Na co zwrócić uwagę? Koniecznie zobaczmy!
W tym artykule:
1. Kot w domu? Zatem czas na zagospodarowanie ścian!
2. Drzewka, tunele i zabawki — zwróć uwagę na to, by wybrać odpowiednie akcesoria!
3. Drapak dla kota — jak pogodzić go z aranżacją wnętrz nowoczesnych?
4. Zabawa z kotem to nie wszystko — jak stworzyć miejsce do relaksu dla czworonoga?
5. Kocie bezpieczeństwo w domu — o czym należy pamiętać?
7. Wnętrze przyjazne kotom — jak projektowanie wnętrz odpowiada na kocie potrzeby?
Kot w domu? Zatem czas na zagospodarowanie ścian!
Koty w przeszłości były drapieżnikami, które polowały także na drzewach i nawet po ich udomowieniu wcale nie zapomniały o starych przyzwyczajeniach — mruczki wciąż uwielbiają się wspinać na wysokie miejsca. Wysokie miejsca zapewniają im nie tylko dobrą obserwację otoczenia, ale również dają kotom poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście, koty mogą wspinać się po meblach, oparciach narożników, wysokich szafach i witrynach, ale nie o to przecież nam chodzi, czyż nie? Życie kota w mieszkaniu musimy pogodzić z naszymi potrzebami, a chodzenie po meblach stanowczo nie jest dobrze widziane.
Co zatem zrobić? Koty w nowoczesnym domu z radością przyjmą pomysł właściciela, który będzie chciał zaaranżować dla nich ściany i kąty pomieszczeń, wieszając na nich kocie półki, miejsca do wspinania dla kotów oraz obszary odosobnienia dla kotów w formie domków i leżaków. Półki dobrze ułożyć w kocie ścieżki, czyli trasy, którymi kot będzie przechodził w różne punkty mieszkania. Półki nie muszą się wcale przy tym łączyć — kocie drapieżniki uwielbiają przecież skakać.
Jeśli mamy więcej niż jednego kota, pamiętajmy, żeby półki były odpowiednio szerokie. Zbyt małe półki mogą wywoływać walki między kotami.
Drzewka, tunele i zabawki — zwróć uwagę na to, by wybrać odpowiednie akcesoria!
Drzewka dla kotów, które zwykle są wykonane z drewna i sizalu, to idealne miejsca do wspinania dla kotów. Zakup wyższego drzewka zapewni kotom miejsca nie tylko do relaksu i odpoczynku, ale też do wspinaczki. To też doskonały punkt obserwacyjny. Drzewko, które będzie estetycznie wykonane, może stać się swoistą ozdobą pomieszczenia. Kupując takie drzewka, warto dopasować ich kolor do systemów półek dla kotów. Zadbajmy też o solidne modele i odpowiednio dużo miejsca na takie akcesoria.
Oprócz drzewek koty mogą ucieszyć się z tuneli. Wykonane zwykle z materiałów tunele to miejsca idealne do zabawy. Koty uwielbiają miejsca, w których mogą się schować, zatem tunel będzie idealny. Tunele możemy przechowywać złożone w szafie, a wyciągać je do zabawy z kotami lub trzymać je zawsze rozłożone w kąciku domowego kota.
Interaktywne zabawki i naturalne przedmioty, czyli jak oswoić kota w nowym domu i nie tylko
Koty to inteligentne stworzenia i każdy z nas, kto miał kota, doskonale wie, jak bardzo aktywne potrafią być. Przydadzą się kotom zatem zabawki. Stwórzmy kotu miejsce, gdzie będzie mógł się bawić bez obaw, że będzie przeszkadzał innym domownikom. Nowoczesne, interaktywne zabawki i akcesoria dla kotów pozwalają na większą aktywację i stymulację czworonogów.
Drapak dla kota — jak pogodzić go z aranżacją wnętrz nowoczesnych?
Drapanie to naturalne zachowanie kota i nie raz ciężko koty tego oduczyć. Jeśli zatem martwią nas nasze podrapane narożniki premium, kanapy i fotele, koniecznie zainwestujmy w drapaki. Niektóre drzewka i systemy półek dla kotów już mają takie drapaki. Najlepiej, jeśli zapewnimy kotom miejsca do drapania w kilku pomieszczeniach tak, aby mogły wybrać swoje ulubione.
Możemy wykonać samodzielnie drapak. Wystarczy kawałek kantówki owinąć sznurkiem sizalowym i przymocować do odpowiednio szerokiej podstawy. Taki prosty element zapewni kotu atrakcyjne miejsce do ostrzenia swoich pazurków.
Zabawa z kotem to nie wszystko — jak stworzyć miejsce do relaksu dla czworonoga?
Dom przyjazny zwierzętom to takie miejsce, gdzie koty będą też mogły odpocząć, gdzie będą czuły się bezpiecznie. Nasze koty mogą co prawda spać na kanapie lub narożniku rozkładanym, ale dobrze jest też przygotować im osobne legowisko. Koty w przestrzeni domowej będą szukały kryjówek, które będą zabudowane z kilku stron, dlatego dobrze jest im zapewnić kosz, pudełko lub koci namiot. Na szczęście tutaj będziemy mieć do wyboru na tyle dużo produktów, że bez problemu dopasujemy jakieś legowisko do wystroju naszego wnętrza.
Obszary odosobnienia kotów powinny być zlokalizowane z dala od hałasu, głośnych sprzętów domowych, telewizora i często uczęszczanych dróg. Tak naprawdę to kot pokaże nam, gdzie chciałby odpoczywać — koniecznie go posłuchajmy i w ulubione miejsce wstawmy legowisko.
Kocie bezpieczeństwo w domu — o czym należy pamiętać?
Dom przyjazny zwierzętom to dom bezpieczny dla domowego kota. Koty to ciekawskie zwierzęta, są też na tyle zwinne, że bez problemu wskoczą na szafę, półkę lub wcisną się pod narożnik z funkcją spania. Musimy zatem zadbać o to, by nasz mruczek był bezpieczny w trakcie zabaw.
Przede wszystkim zabezpieczmy okna i balkon. Do tego celu użyjmy specjalnych siatek lub moskitier. Siatkami też koniecznie zabezpieczmy balkon, jeśli taki mamy. To zapobiegnie przypadkowemu wypadnięciu kota. Przyjrzyjmy się też roślinom, gdyż niektóre z nich mogą być toksyczne dla kotów. Koty w przestrzeni domowej, zwłaszcza jeśli są niewychodzące, mogą pogryzać rośliny, a gatunki takie jak monstera, filodendron i oleander zawierają toksyczne związki. Zapewnijmy im bezpieczne alternatywy (np. trawę dla kota), usuńmy niebezpieczne rośliny lub odpowiednio odizolujmy je od mruczków.
Kuwety i jak zaaranżować je w pomieszczeniu — przydatne wskazówki. Jak urządzić mieszkanie estetyczne i dopasowane do pupila?
W aranżacji wnętrz częstym problemem właścicieli kotów jest to, gdzie ustawić kuwetę. Powinna ona stać w spokojnym i odosobnionym miejscu, z dala od ruchu i hałasu. Ciekawą propozycją dla właścicieli kotów mogą być meble ze wbudowanym miejscem na kuwetę — takie wyposażenie zasłoni zwykle nieestetyczne kuwety i doskonale wpasuje się w wystrój mieszkania.
Wnętrze przyjazne kotom — jak projektowanie wnętrz odpowiada na kocie potrzeby?
Przedstawiliśmy sporo pomysłów na to, jak stworzyć przestrzeń idealną dla kota, co jednak z nami, mieszkańcami, domownikami i właścicielami nie tylko kotów, ale też mieszkań? Oczywiście, nie możemy zapominać o naszych własnych potrzebach. Chcemy, by mieszkania były estetyczne i funkcjonalne, stawiajmy zatem na odpowiednie wyposażenie. Na szczęście producenci produktów i akcesoriów dla zwierząt wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów i na rynku bez problemu znajdziemy elementy, które dopasujemy do naszych wnętrz, niezależnie, na jaki styl wnętrzarski się zdecydujemy.
Dobrze jest zakupić zarówno wyposażenie, jak i akcesoria dla kotów w neutralnych kolorach. Dzięki temu łatwiej nam będzie dopasować wszystko do siebie. Beżowe kanapy, szare narożniki i białe meble to tylko niektóre z propozycji.
Zainspiruj się!
Paryski styl w nowoczesnym wydaniu
Kanapa z pufą jak narożnik - sposób na stylowy salon
Nowoczesne narożniki do salonu w stylu art deco. Poznaj zbliżające się trendy na 2022!