Konserwacja i renowacja okna drewnianego
Stolarka otworowa przeraża niejednego — temat nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli mówi się o oknach drewnianych, dbaniu o ich stan oraz ich ewentualnej renowacji. Warto jednak poświęcić chwile oknom, gdyż te elementy dbają o odpowiednią wentylację w domu, dostęp do naturalnego światła oraz zabezpieczają pomieszczenia przed wychłodzeniem i intruzami.
Aby przez długie lata cieszyć się sprawnymi i zadbanymi oknami, powinieneś regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja okien drewnianych, a także ram okiennych, sprawi, że okna będą stale ozdobą domu. Renowacja drewnianych okien nie jest aż tak trudna, a efekty potrafią naprawdę zachwycić.
W tym artykule:
1. Kiedy renowacja okien drewnianych powinna być wykonana?
2. Jak zadbać o nowy wygląd starych okien drewnianych?
3. Jak wygląda naprawa okien drewnianych?
4. Jaka farba będzie najlepsza do malowania okien drewnianych?
6. Co, jeśli nie dasz rady wykonać samodzielnej renowacji okien drewnianych?
7. Kiedy renowacja nie będzie możliwa?
Kiedy renowacja okien drewnianych powinna być wykonana?
Estetyka okien to też estetyka całego pomieszczenia. Nieładne ramy okienne z odpadającą farbą będą nie tylko trudniejsze do czyszczenia, ale również szybko staną się po prostu brzydkie. Renowacja starych okien drewnianych będzie wtedy konieczna.
Jeśli nie podejmiesz się renowacji wystarczająco szybko, może okazać się, że czas, by odnowić okna drewniane, minął i trzeba je będzie po prostu wymienić. To z kolei duży koszt, zatem warto dbać o stan okien drewnianych i w razie potrzeby na bieżąco je malować i odnawiać.
Przynajmniej dwa razy do roku sprawdzaj stan okien drewnianych. Konserwacja okien również powinna być wykonywana regularnie, dzięki temu renowacja nie będzie potrzebna aż tak często.
Jak zadbać o nowy wygląd starych okien drewnianych?
Renowacja okien kuchennych nie jest trudna, jednak wymaga poświęcenia czasu oraz pracy. Warto jednak starannie podejść do tego zadania, gdyż renowacja okien drewnianych wymaga staranności i dokładności — tylko wtedy przyniesie odpowiednie efekty.
Aby odnowić stare okna, najłatwiej jest je na nowo pomalować. Okna drewniane wymagać będą zatem usunięcia starej warstwy farby kryjącej, dokładnego wyczyszczenia, odpylenia i odtłuszczenia oraz ponownego zabezpieczenia drewna preparatem ochronnym.
Jak wygląda naprawa okien drewnianych?
Prace wykonuj z dokładnością — dzięki konserwacji okna drewniane nabiorą nowego blasku, ale też będą odpowiednio zabezpieczone przed zimnem i wilgocią.
Usuwanie starej powłoki malarskiej
Odnawianie okien należy rozpocząć od dokładnego ich oczyszczenia i pozbycia się warstw starej farby. Aby łatwiej było malować ramy okienne, należy wyjąć klamki, a na szybie, przy samej ramie nakleić taśmę malarską, która będzie stanowić ochronę przed zabrudzeniem i innymi uszkodzeniami. Następnie za pomocą szpachelki należy delikatnie usunąć z ramy starą, zniszczoną farbą.
Wstępnie oczyszczone drewno przygotowane jest do dokładniejszego czyszczenia — stosuje się wtedy preparat do usuwania farby olejnej. Po niedługim czasie farba się spulchni, co w dużym stopniu ułatwi jej usuwanie.
Na końcu powierzchnię ramy można wygładzić papierem ściernym, usuwając przy okazji pozostałości farby lub lakieru.
Czyszczenie, odpylanie i odtłuszczanie
Rama okienna przed malowaniem powinna być czysta i odtłuszczona. Powierzchnię należy zatem dokładnie umyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W czasie mycia nie używaj zbyt dużej ilości wody i stosuj tylko łagodne środki myjące.
Malowanie okien drewnianych
Końcowym etapem jest malowanie. Na oczyszczone i wyschnięte już drewno nanosimy podkład pod farbę. Gdy wyschnie, powierzchnię ponownie wygładzamy drobnym papierem ściernym, a po dokładnym usunięciu pyłu malujemy farbą do drewna, posiadającą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Malowanie wykonuj ze szczególną dokładnością — od dokładności pokrycia farby zależy to, jak trwałe będzie całe malowanie okien drewnianych. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw odczekaj odpowiedni czas, który podany został przez producenta na etykiecie informacyjnej produktu. Zbyt wcześnie nałożona warstwa nie będzie miała dobrej przyczepności, przez co będzie mniej trwała.
Jaka farba będzie najlepsza do malowania okien drewnianych?
Malowanie drewnianych okien powinno być wykonane przy pomocy odpowiedniego produktu. Dzięki temu naprawa okien drewnianych będzie efektywniejsza. Konserwacja okien drewnianych krok po kroku pokazuje, że do prac będą potrzebne: odpowiedni podkład oraz farba lub lakier.
Kolorowa farba do ram okiennych
Możesz odnowić drewniane okna odpowiednimi środkami. Malując okno drewniane farbą, nadasz ramom okiennym ciekawy kolor. Jeśli zatem chcesz przeprowadzić renowację okien drewnianych tak, by nadać im całkiem nowy wygląd, malowanie farbą będzie dobrym pomysłem.
Lakiery wydobywające naturalne piękno
Drewniane okna mają w niektórych aranżacjach bardziej naturalny wygląd. W takich sytuacjach lepiej zdecydować się na lakiery, które pozwalają zachować naturalny kolor i wzór drewna. Nie wszystkie rodzaje okien drewnianych będą możliwe do pomalowania tylko lakierem, jeśli drewno nie będzie estetyczne, trzeba będzie ramy pomalować farbą.
Dobry środek do malowania drewnianych elementów okna
Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy decydujesz się na lakier, czy jednak na farbę, powinieneś zastosować środki, które są odporne na wilgoć i niekorzystne warunki pogodowe. Okna od zewnątrz narażone są na niepogodę, deszcz, śnieg, silne nasłonecznienie oraz gwałtowne nie raz zmiany temperatur. Takie ekstremalne warunki wymagają odpowiednio silnych środków, które zapewnią dobrą i trwałą ochronę. Wewnątrz domu ochrona powinna być nie mniejsza — tutaj ramy narażone są na wilgoć i zmienną temperaturę.
Jak dbać o drewniane okna?
Różne rodzaje okien drewnianych wymagają różnego poziomu opieki oraz częstszej lub nieco rzadszej konserwacji i renowacji. Okna drewniane należy regularnie sprawdzać, a w razie potrzeby zabezpieczać je. Jeśli farba lub lakier odpadają, konieczna będzie samodzielna renowacja okna.
Renowację przeprowadzać będziesz rzadziej, jeśli odpowiednio zadbasz o okna. Czyść regularnie ramy skrzydeł drewnianego okna, stosując miękką ściereczkę i ciepłą wodę z łagodnym środkiem myjącym. Ramy okienne przecieraj też wtedy, gdy zaczyna się zbierać na nich wilgoć rano lub w czasie np. gotowania w kuchni albo brania kąpieli w łazience. Ramy okien przecieraj miękkimi ściereczkami i unikaj mocnego tarcia.
Co, jeśli nie dasz rady wykonać samodzielnej renowacji okien drewnianych?
Nie każdy ma na tyle czasu, możliwości lub umiejętności, by poddać drewniane okna konserwacji samodzielnej. Jeśli boisz się samodzielnych prac, a stanu drewnianego okna nie można już dłużej ignorować, zdecyduj się na profesjonalną usługę renowacji okien. Profesjonalna firma remontowa zadba o okna, ramy i pomoże w zabezpieczeniu otworów okiennych niezależnie od tego, jakie rodzaje okien drewnianych posiadasz.
Prace rewitalizacji okien drewnianych, obejmujące usuwanie starych powłok, czyszczenie oraz ponowne malowanie, mogą być różnie wyceniane, dlatego warto poprosić o taką wycenę przed zleceniem konkretnych prac.
Czas renowacji okna drewnianego, który przeprowadzany jest przez profesjonalną firmę, będzie zdecydowanie krótszy, niż czas samodzielnie wykonywanych prac, trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt takiej usługi może być naprawdę wysoki.
Kiedy renowacja nie będzie możliwa?
Nie zawsze da się przeprowadzić renowację okien drewnianych. Stan powierzchni drewna może być na tyle zły, że okno nie będzie nadawało się do ponownego malowania. Konieczna będzie wtedy wymiana okien drewnianych. To zdecydowanie duży koszt, dlatego warto konserwować okna drewniane i poddawać je regularnej renowacji — dzięki temu podłuża one zdecydowanie dłużej.
Jeśli konieczny będzie zakup nowych okien, możesz zdecydować się ponownie na modele drewniane lub na nowoczesne okna PCV.
Zainspiruj się!
Jak dobrze uszczelnić okna i drzwi przed zimą? - Przygotuj dom na mrozy!