Kolorowo i bajkowo - jak urządzić pokój dziecka?
Przepis na idealny pokój dziecięcy wydaje się być prosty — funkcjonalne wyposażenie, przytulne dodatki, ozdoby, tekstylia i trafiony motyw przewodni. Tak niewiele i wiele jednocześnie. W praktyce urządzanie pokoju dziecięcego bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza wtedy gdy własny kąt jest największym marzeniem malucha i rodzice muszą sprostać wielu oczekiwaniom pociechy.
Pokój dziecięcy to pierwsza prywatna przestrzeń młodego człowieka. Miejsce, w którym będzie spędzał większość czasu, rozwijał swoje pasje, spotykał się z przyjaciółmi. Właśnie dlatego powinien zostać idealnie dopasowany do jego potrzeb i pragnień. Każdy element wystroju musi być przemyślany i ergonomiczny. W pokoju dziecka nie ma miejsca na przypadkowe meble, niefunkcjonalne dodatki i nieatrakcyjne dekoracje. Maluchy, zwłaszcza te najmłodsze pragną pokoju jak z bajki, a rodzice mogą pomóc im to marzenie spełnić.
W tym artykule podpowiemy, jak urządzić pokój małego dziecka.
W tym artykule:
1. Jak wybrać motyw przewodni do pokoju dziecka?
2. Pokój dziecka - ergonomiczne meble to podstawa
3. Meble do pokoju dziecka – jak połączyć z kolorowymi dodatkami?
4. Wykorzystaj kolorowe farby do ścian
5. Pokoje dzieci - miejsce twórczego rozwoju
Jak wybrać motyw przewodni do pokoju dziecka?
Motyw przewodni jest wyróżnikiem przestrzeni przeznaczonej dla młodego użytkownika. Może nawiązywać do jego pasji, zainteresowań, ulubionej bajki, dyscypliny sportu lub zawodu. Najważniejsze by nie był przypadkowy. Zdarza się, że rodzice, którzy aranżują pokój malucha, wprowadzają do wnętrza motyw, który im się podoba. A nie o to chodzi. Jeśli chcesz sprawić dziecku prawdziwą radość, pozwól mu zdecydować. Poproś, niech opowie Ci o tym, jak wyobraża sobie aranżację pokoju. Uwierz, że wystarczy kilka akcentów, o które prosiło dziecko, by sprawić mu radość i podarować pokój, który pokocha.
Wróćmy jeszcze na chwilę do motywu przewodniego. W pokoju dziecięcym doskonale sprawdzają się pastelowe jasne kolory, wykorzystaj je w stylizacji, by stworzyć wnętrze przyjazne dziecku. Kolory na ścianach, dekoracjach i tekstyliach będą świetną bazą dla białych mebli dziecięcych. Bardzo ważna jest estetyka wystroju wnętrza, bowiem od pierwszych lat życia dziecka kształtujemy jego gust.
Urządzając pokój dziecięcy, zawsze warto zwrócić uwagę na to, czy będzie to męski świat, czy delikatna strefa małej kobiety. Dzieci kochają czuć się przynależne do jakiejś grupy. Aranżacja pokoju z uwzględnieniem indywidualnych preferencji dziecka nie tylko sprawi mu radość, ale również pozwoli czuć się we wnętrzu bezpiecznie, wygodnie i przytulnie. A przecież to dla nas rodziców powinno być najważniejsze.
Nie ważne czy aranżujesz pokój małej dziewczynki, czy małego chłopca, pozwól dziecku uczestniczyć we wszystkich czynnościach. Niech pomaga wybrać kolor farby, meble, dodatki i dekoracje. Razem stworzycie idealną i kreatywną przestrzeń!
Pokój dziecka - ergonomiczne meble to podstawa
Gdy wybierzecie motyw przewodni, zdecydujecie o kolorze ścian i dodatków, przychodzi pora na wybór mebli. Naszą propozycją dedykowaną zwłaszcza dla najmłodszych dzieci są kolekcje mebli, które rosną razem z maluchem. Tego typu elementy pozwolą na dopasowanie poszczególnych modułów do wzrostu i potrzeb dziecka w każdym wieku. Warto w tym miejscu wspomnieć o biurku z regulowanym blatem, fotelu, którego siedzenie można dowolnie podnosić i obniżać lub rozsuwanym łóżku. Oczywiście, to jedynie sugestia, tak naprawdę meble dla dzieci powinny byś skrojone na miarę maluchów. To, na jaki zestaw się zdecydujecie, będzie zależało od waszych upodobań i potrzeb.
Na rynku znajdziemy wiele ciekawych mebli dziecięcych. Warto wybrać te, z których maluch w praktyce będzie najbardziej zadowolony. Absolutnym minimum będzie w tym zakresie wygodne łóżko lub łóżeczko do snu, szafa na ubrania, biurko lub stolik do zabaw i nauki, regał na zabawki i dziecięce bibeloty.
Najciekawsze pomysły znajdziesz w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym. Sprawdź, może mamy to czego szukasz!
Meble do pokoju dziecka – jak połączyć z kolorowymi dodatkami?
Meble systemowe w założeniu mają jednolity styl i kolorystykę wykonania oraz wybór różnych modeli w danej kolekcji. Serie dedykowane dzieciom i nastolatkom posiadają po kilka wariantów mebli każdego rodzaju komody, szafy, biurka czy łóżka. Tematyka, jaką wybierzemy na motyw przewodni, narzuci nam też kolory, dlatego meble powinny być w neutralnych odcieniach: jasnym drewnie, bieli, szarości. Jeśli podobają nam się modele z barwnymi elementami, to dopasujmy je do pomysłu pokoju i kolorów w motywie przewodnim. Wykorzystanie wielu intensywnych barw może niepotrzebnie pobudzać dziecko i tworzyć wrażenie chaosu.
Istnieje pewien niepisany podział na kolory dziewczęce i bardziej chłopięce, ale sporo barw jest neutralnych i warto wyjść poza schematyczne róże i niebieskości. Przy pastelowych kolorach można pozwolić sobie na użycie kilku z nich, ale mocniejsze, nasycone lepiej pozostawić samotnie. Jeśli chcemy uniknąć monotonii, wystarczy wykorzystać koce, poduchy dekoracyjne, zasłony lub dywany jako akcenty kolorystyczne przełamujące dominację naszych podstawowych barw. Wystarczą 2 – 3 sztuki w intensywnej tonacji, aby ożywić wnętrze.
Wykorzystaj kolorowe farby do ścian
Proste sposoby na dekorację pomieszczeń sprawdzają się najlepiej. Do nich z pewnością należy pomalowanie jednej ściany wybranym kolorem. Pamiętajmy, aby w dziecięcym pokoju stosować farby do ścian o podwyższonej odporności na ścieranie, plamoodporne takie, z których bez problemu usuniemy zabrudzenia przy pomocy wilgotnej ściereczki. Modne jest także dekorowanie fragmentu ściany farbą tablicową lub w połączeniu z farbą magnetyczną. Dziecko, a nawet nastolatek, dostanie w ten sposób przestrzeń do ekspresji plastycznej, zabawy i zapisywania istotnych wiadomości. Nowoczesne farby wewnętrzne są produkowane w wersjach bardzo bezpiecznych, bezzapachowych, więc większość produktów możemy śmiało stosować w pomieszczeniach najmłodszych użytkowników.
Jeśli mamy potrzebę zmiany w pokoju naszej pociechy, a nie możemy sobie pozwolić na gruntowną wymianę wyposażenia, zawsze dobrym rozwiązaniem jest odświeżenie ich wyglądu. Okleiny meblowe to najprostszy sposób na nadanie opatrzonym sprzętom nowego życia. Wystarczy pokryć fronty, a pokój nabierze świeżości i stylu.
Pokoje dzieci - miejsce twórczego rozwoju
Czas do szkoły, czas odkrywać świat, eksperymentować i bawić się, ucząc się nowych umiejętności. Pokój małych odkrywców powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby sprzyjać zabawie i zdobywaniu informacji i sprawiać, że najmłodsi będą się w nim czuli, jak w swoim wymarzonym królestwie, które pozwala im się rozwijać. Im więcej szaf, drabinek, schowków, zakamarków, miejsc do wspinania się i ukrywania, tym lepiej.
Podsumowanie
Pamiętaj, że w pokoju dziecięcym obowiązują zupełnie inne zasady stylizacji niż we wnętrzu osoby dorosłej. Pokój malucha powinien każdego dnia wspierać kreatywności, rozwijać wyobraźnię i zdolności twórcze, z także zachęcać do działania. Pokój powinien łączyć w sobie bezpieczeństwo, wygodę i zabawę. Te proste zasady z pewnością pomogą Ci urządzić pokój dziecięcy i uniknąć najczęściej popełnianych błędów.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Jakie łóżko młodzieżowe wybrać?
5 pomysłów na motyw przewodni w pokoju chłopca
5 pomysłów na motyw przewodni w pokoju dziewczynki — niebanalne inspiracje