Kleje fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych — przegląd najlepszych produktów

24.02.2022

Każdy dobrze przeprowadzony remont składa się z minimum dwóch etapów. Pierwszy to dobre zaplanowanie remontu oraz związanych z nimi prac. Drugi to przygotowanie najlepszych materiałów oraz narzędzi, które te prace umożliwią oraz ułatwią. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć kwestie związane właśnie z takim remontem, potrzebnymi materiałami oraz narzędziami. Zwrócimy również uwagę na inne ważne kwestie oraz zastosowania sprzętu podczas układania płytek ceramicznych. Podpowiemy również podstawowe różnice między danymi materiałami.

 

kleje do płytek

 


W tym artykule:

1. Podstawowe materiały do montażu płytek ceramicznych

2. Właściwości oraz zastosowanie klejów do płytek

3. Jakie zastosowanie ma fuga i która okaże się najlepsza?



 

Podstawowe materiały do montażu płytek ceramicznych

Jeszcze do niedawna, płytki ceramiczne oraz kafelki były kupowane z myślą o wykończeniu nimi łazienki, natomiast obecnie płytki ceramiczne zyskały swoją popularność dzięki zaoferowaniu dobrej jakości oraz oferując wyjątkową trwałość, efekt wizualny i możliwość wykorzystania płytki do innych pomieszczeń takich jak kuchnia, przedpokój czy korytarz oraz na ogrzewanie podłogowe Sprawdźmy, jakie kleje, fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych okażą się niezbędne podczas samodzielnego układania płytek do posadzki bądź na ścianach. Zacznijmy więc od wymienienia tych elementarnych materiałów i produktów umożliwiających układanie płytek podłogowych i nie tylko. Dobry produkt to podstawa powodzenia każdego typu prac jednakowo na podłodze oraz ścianie.

 

Środek gruntujący

Grunty - to bardzo ważny produkt, z którego użycia musimy skorzystać. Stosuje się go przed kafelkowaniem. Podłoże, do którego powierzchni będziemy przeprowadzali układanie płytek, zostanie wzmocnione oraz wyrównane. Dodatkowo powierzchnia mocowania płytek będzie miała parametry zwiększonej przyczepności. Aby przeprowadzić gruntowanie, najlepiej wykorzystać miękki pędzel bądź wałek malarski.

 


Polecany artykuł: Płytki z motywem roślinnym — najciekawszy trend wnętrzarski 2022!


 

Przycinarka do płytek

Proste urządzenie mające postać gilotyny służące do docinania płytek oraz kafelków w pasujących formatach, oraz rozmiarach. Dzięki wykorzystaniu w przycinarkach kątownikach możemy mieć pewność, że płytka będzie idealnie przycięta do klejenia.

 

Sznur traserski

Sznur posłuży nam do wyznaczenia linii przed kładzeniem płytek bądź ich klejeniem. Zastosowanie znajdzie do różnego podłoża oraz przestrzeni w pomieszczeniu. Zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz do ścian oraz podłóg.

 

Poziomica

W przypadku konieczności zastosowania równego poziomu płytek najlepiej będzie skorzystać z poziomicy.

 

Paca

Paca będzie najlepszym sposobem do nakładania kleju na różne podłoże. Ma ona różną fakturę z obydwu stron. Z jednej jest gładka, ta strona służy do rozprowadzenia kleju po podłożu bądź spodniej warstwie płytki. Druga strona natomiast służy do nakreślenia odpowiedniej faktury kleju po rozprowadzonej powierzchni.

 


Polecany artykuł: Układanie mozaiki na ścianie w łazience i kuchni. Jak zrobić to prawidłowo


 

Kliny do płytek, krzyżyki

Krzyżaki to potoczna nazwa dla plastikowych przeciętych ze sobą dwóch plastikowych linii w kształcie faktycznie przypominających krzyż. Te przedmioty mają posłużyć nam do zachowania odpowiedniej spoiny pomiędzy płytkami. Dostępne są różne wielkości krzyżaków, w zależności jakie spoiny chcemy uzyskać. Fachowcy sugerują, aby spoiny pomiędzy płytką a płytką były mniejsze im rozmiar płytki, jest większy. Zastosujmy kilka krzyżyków na daną szerokość płytki.

 

Profile oraz listwy

Są to elementy np. do łazienek, służące do zachowania estetyczności wykończenia. Natomiast oprócz estetyki ich głównym zadaniem jest również zabezpieczenie płytek przed ich uszkodzeniem. Listwy świetnie sprawdzą się w przypadku lamperii, aby estetycznie odseparować jeden rodzaj materiału wykończeniowego od drugiego. Profile natomiast posłużą do wykończenia narożników.

 

kleje do płytek

 

Właściwości oraz zastosowanie klejów do płytek

Kleje do płytek to z pewnością jeden z niezbędnych materiałów do układania płytek. Wybór odpowiedniego produktu jest istotny, ponieważ to on decyduje o jakości oraz trwałości ułożonej glazury w łazienkach, oraz np. kuchni czy jeszcze innych przestrzeniach np. balkonach. Kleje do płytek wielkoformatowych różnią się między sobą nie tyle właściwościami technicznymi ile także składem. Poniżej podpowiemy, na które właściwości warto zwrócić uwagę podczas zakupu np. w sklepie internetowym. Odmienne właściwości techniczne typu przyczepność, mrozoodporność czy odkształcalność to bez wątpienia coś, co należy zaliczyć do istotnych kwestii klejów. Różnice techniczne we właściwościach to, co wynika z wykorzystania różnych rodzajów spoiwa wykorzystanego do produkcji kleju, również na bazie żywic syntetycznych. Wyróżnia się trzy rodzaje typów klejów:

  • klej z żywic reaktywnych — to produkty mające oznaczenie R. Także oznaczające klasę antypoślizgowości płytek. Są to produkty specjalistyczne.
  • klej cementowy — mające oznaczenie C. Są produkowane na bazie cementu. Są to produkty pochodzące z mieszanki cementu. Dostępne zazwyczaj w workach. Swoje właściwości ujawniają po kontakcie z wodą.
  • klej dyspersyjny — posiadające oznaczenie D. Są dostępne w formie pasty. Są droższe od klejów cementowych, przez co także mniej popularne. Stanowią połączenie spoiw organicznych w postaci wodnej dyspersji polimerowej, wypełniaczy oraz dodatków organicznych.

 


Polecany artykuł: Płytki w kuchni, łazience, przedpokoju, salonie. Rozmiar fugi - jaki wybrać?


 

Aby przykleić gres, można zastosować, również wysokoelastyczną zaprawę klejącą o wydłużonym czasie otwartym oraz zwiększonej przyczepności do podłoża. Nie każdy klej nadaje się do każdego rodzaju podłoża, należy wybrać odpowiedni klej do odpowiedniego rodzaju płytki np. gresu. W przypadku przestrzeni narażonych na kontakt z wilgocią należy zastosować hydroizolacje np. w postaci folii. Umożliwi to klejenie bezpośrednio przy użyciu zaprawy klejowej do powierzchni ściany.

 

płytki ceramiczne

 

Jakie zastosowanie ma fuga i która okaże się najlepsza?

Fuga to bez wątpienia również ważny element prac związanych z układaniem płytek na każdy rodzaj podłoża oraz ściany. Odpowiednio dobraną fugą, z łatwością podkreślimy charakter każdego rodzaju płytek. Natomiast źle dobrany rodzaj fugi do płytek, również może powodować efekt odwrotny i zniszczyć wizualnie nawet najpiękniejsze elewacje. Zwróćmy uwagę na odpowiednie silikony i akryle do naszych prac wykończeniowych. Jakie rodzaje fug do łazienki rozróżniamy? Podobnie jak w przypadku produktu, jakim są kleje, wyróżniamy 3 rodzaje fugi.

  • fugi cementowe — tę fugę najczęściej wybierają klienci. Służą one fugowania np. mozaiki bądź małych płytek ceramicznych i kamiennych, głównie na podłoże, jakim są ściany. Ze względu na charakterystyczne właściwości nie powinno się ich stosować w miejscach narażonych na wilgoć oraz mocne środki czystości.
  • fugi epoksydowe — ten rodzaj fug ze względu na swoje cechy może być stosowany w miejscach zawilgoconych. Nie wchłaniają pary wodnej oraz tłuszczu, przez co są odporniejsze na zanieczyszczenia.
  • fugi cementowo - epoksydowae - to połączenie właściwości dwóch wyżej wymienionych fug. Najczęściej wykorzystywane do fugowania nieporowatych płytek ceramicznych, narażonych na szczególne warunki eksploatacji. Są bardzo odporne na ścieranie, oraz warunki atmosferyczne. Można je stosować na układanie płytek zewnętrznych.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Płytki ceramiczne - trendy na 2022! Płytki ceramiczne - trendy na 2022!
Antypoślizgowe, mrozoodporne, nienasiąkliwe... Jakie płytki na schody zewnętrzne? — Trendy 2022! Antypoślizgowe, mrozoodporne, nienasiąkliwe... Jakie płytki na schody zewnętrzne? — Trendy 2022!
Jak odróżnić płytki podłogowe od ściennych? Praktyczny poradnik Jak odróżnić płytki podłogowe od ściennych? Praktyczny poradnik
Powrót