Klasyczny ogród włoski - idealne miejsce relaksu na świeżym powietrzu

22.04.2022

Pierwsze skojarzenie, jakie przywodzi na myśl ogród w stylu włoskim to zielone krzewy oliwkowe, pnące róże i winogrona, ciennik porośnięty gęsto roślinami z bujnym ulistnieniu zapewniającym cień, ceramiczne donice pełne pachnących ziół, fontanny, sadzawki i kaskady spinające kompozycję ogrodu w jedną spójną całość. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że włoski ogród to jednak coś więcej. To przede wszystkim ład, porządek i geometria, a także tradycja i bogata historia sięgająca swymi korzeniami epoki renesansu.

Jeśli zastanawiasz się, czy jest możliwe, by odtworzyć klimat panujący we włoskich ogrodach w zaciszu własnego — przydomowego ogródka, sprawdź koniecznie, co podpowiadają nasi specjaliści!

 

ogród włoski - nazywaney ogrodem renesansowym

 


W tym artykule:

1. Początki ogrodu włoskiego

2. Włoski ogród - symetryczne kwatery

3. Meble do ogrodu w stylu włoskim

4. Wygodne włoskie ogrody

5. Rośliny do ogrodu w stylu włoskim

6. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej?

7. Woda - nieodzowny element wyróżniający ogrody włoskie

8. Ogród włoski w polskich warunkach



Początki ogrodu włoskiego

Włochy to ojczyzna renesansu. To właśnie w tym okresie powstał zarys ogrodu nazywany później ogrodem w stylu włoskim, który spotkać można obecnie praktycznie w całej Europie. Początkowo opiewał duże posiadłości i wille najbogatszych Rzymian. Ogród włoski otoczony był kamiennym murem, a donice i rzeźby przeplatały się z bogatą roślinnością, wodnymi sadzawkami i fontannami. Poszczególne jego części oddzielone były od siebie, równo przyciętymi żywopłotami z bukszpanu i murowanymi ściankami. Dodatkową atrakcją tak skomponowanej zielonej przestrzeni były topiary.

 

Włoski ogród - symetryczne kwatery

Cały teren ogrodu w stylu włoskim podzielony był na kwadratowe kwatery poprzedzielane prostymi dróżkami lub ścieżkami, krzyżującymi się ze sobą pod kątem prostym. Zasadę takiego podziału nazywamy "ad quadratum". Liczba i rozmieszczenie kwater uzależniona była od rozmiaru i kształtu działki, na której znajdował się ogród, a także od usytuowania budynku mieszkalnego, który wyznaczał podstawowy podział ogrodu i wytyczał kierunek kompozycji.

Ogród włoski skupia się na twardych, wiecznie zielonych krzewach i śródziemnomorskich ziołach, a nie na kwiatach — te ostatnie pojawiają się jedynie jako dekoracyjny akcent. Charakterystyczną jego cechą są za to symetryczne kwatery roślin otoczone bukszpanowym ornamentem.

Włoski ogród - kwiaty na włoskim tarasie nadają lekkości kompozycji

 

Meble do ogrodu w stylu włoskim

Jakie meble królują we włoskich ogrodach? Są to głównie ławeczki ogrodowe. Drewniane lub betonowe rozstawione wzdłuż alejek, przy fontannach i sadzawkach, dostarczają miejsce do przyjemnego relaksu i obcowania z naturą.

Meble ogrodowe, to ważny element aranżacyjny każdego ogrodu i trudno wyobrazić sobie wygodny wypoczynek, bez odpowiednio skomponowanego zestawu mebli. Zasada ta dotyczy również ogrodu w stylu włoskim. Włochy w szczególny sposób kojarzą się nam z popołudniową sjestą, odpoczynkiem na łonie natury i chilloutem, który przybiera formę prawdziwej celebracji. Ogrody łączą i jednoczą całe rodziny i małe lokalne społeczności, to w nich tętni codzienne życie. Wygodne meble są obowiązkowym elementem wystroju.

Komfortowy wypoczynek w ogrodzie może trwać godzinami, zgodzi się z tym każdy, kto choć raz doświadczył uroków płynących z kontaktu z przyrodą. Ogród włoski jest doskonałym miejscem do takiego właśnie relaksu. Jeśli lubisz spędzać na dworze całe dnie, koniecznie pomyśl o wkomponowaniu we wnętrze ogrodu wygodnej sofy lub narożnika ogrodowego. Wybierz ażurowy model wykonany z naturalnego rattanu lub technorattanu, który nie tylko charakteryzuje się nowoczesnym designem, ale też funkcjonalnością.


Jeśli jesteś ciekaw jak wybrać idealne meble do ogrodu, zachęcamy do lektury artykułu: Jaki zestaw wypoczynkowy do ogrodu warto kupić? Sprawdź, które meble ogrodowe sprawdzą się najlepiej w sezonie 2022!


Wygodne włoskie ogrody

Strefę relaksu uzupełnij o wygodne fotele ogrodowe i praktyczne krzesła ogrodowe i obowiązkowo mały stolik kawowy. Możesz pokusić się również o rozstawienie w cieniu altany lub pawilonu ogrodowego, kilku leżaków lub wygodnych leżanek wyścielonych miękkimi poduszkami ogrodowymi. Taki zestaw będzie nieoceniony podczas niejednego przyjęcia w ogrodzie lub spotkania z przyjaciółmi. Odpowiednio zaprojektowane i wyposażone ogrody w stylu włoskim łatwo mogą stać się miejscem błogiego relaksu. I to nie tylko z uwagi na otoczenie kojącej zieleń.

 

Wygodne włoskie ogrody

 

Rośliny do ogrodu w stylu włoskim

Włoskie ogrody piękno, harmonia i symetria. Klimat minionej epoki przeplatający się z teraźniejszością. Rośliny w ogrodzie włoskim nie mogą być przypadkowe, a ich rozmieszczenie nieprzemyślane. Tu wszystko musi tworzyć symetryczny porządek i przywoływać włoskie klimaty.

Kolorystyka kwiatów powinna być ognista, jak ognisty jest włoski temperament – pełna ciepłych, słonecznych barw. Mamy tu do dyspozycji szereg bylin – żółtą rudbekię i nachyłek, pomarańczowy i czerwony dzielżan i oczywiście... słoneczniki.

 

ogród w stylu włoskim - niewielkie elementy wodne, symetryczne kwatery roślin otoczone alejkami

 

 

Lekkości całej kompozycji dodadzą drobne gwiazdkowate kwiaty uczepu oraz kolorowe liście koleusa, a także szereg popularnych u nas roślin jednorocznych, takich jak np. aksamitka, gazania czy szałwia lśniąca.

Włoski ogród nie może się obyć bez ziół i warzyw. Znając umiłowanie Włochów do prostej, aromatycznej kuchni trzeba mieć w zasięgu ręki świeżą bazylię i pomidory do sałatki oraz cukinię, która dla Włochów jest nie tylko źródłem smacznych owoców, ale i kwiatów, które nadziewają dowolnym włoskim serem i smażą w cieście naleśnikowym.

 

symetryczne rośliny  nieodłącznym elementem  ogrodu w stylu włoskim

 

Intensywne kolory kwiatów, warzyw i ziół można stonować roślinami o srebrzystym ulistnieniu – kocanka włoska, zwana „curry” i karczoch zwyczajny. Ta ostatnia to mało znane w Polsce warzywo, które można wykorzystać jako roślinę ozdobną, ze względu na okazałe, srebrzyste liście i piękne kwiatostany. Pąki kwiatowe karczocha spotykamy sezonowo w sklepach, ponieważ częścią jadalną tej rośliny jest dno kwiatowe, traktowane jako warzywny rarytas. Karczochy nie zawsze zimują w warunkach klimatu Polski, ale warto je podziwiać choć przez jeden sezon.

W przypadku ogrodów, w których wiatr i słońce mogłyby niszczyć mniej odporne rośliny, należy wybrać te najbardziej odporne, które poradzą sobie z pogodą. Nie bez powodu ogrody na południowym wybrzeżu Włoch, są przeplatane kwitnącymi krzewami rozmarynu, czystka i mirtu. Wszystkie są przystosowane do tego, by przetrwać najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

 

włoski ogród - ogród włoski

 

Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej?

Do aranżacji włoskiego ogrodu możesz wykorzystać wiele atrakcyjnych roślin, które wprowadzą każdego z Twych gości w śródziemnomorski klimat Italii. Do najbardziej charakterystycznych należą:

  • milin – pnącze o pomarańczowych, ognistych, rurkowatych trąbkach, czy krzew oleandra o różnobarwnych kwiatach i błyszczących liściach;

  • winorośl o bujnym ulistnieniu zapewniającym cień, która latem zapewni przyjemny cień i ochronę przed upalnym słońcem, a wczesną jesienią obdarzy Cię kiściami winogron;

  • pachnący jałowiec (jałowiec skalny) o wąskim i strzelistym pokroju;

  • bukszpan - przycięty symetrycznie tworzący regularne kwatery lub otulający ogrodowe alejki.

Woda - nieodzowny element wyróżniający ogrody włoskie

Woda była niezwykle ważna w projektowaniu ogrodów w okresie renesansu ze względu na jej naturalną zdolność do tworzenia urokliwego, tajemniczego nastroju.
Stawy i oczka wodne pełne różnych gatunków ryb, pozwalały zapewnić relaksującą atmosferę, podczas gdy fontanny ogrodowe przedstawiające klasyczne sceny i postacie dodawały ogrodowej scenerii teatralnego dramatyzmu.

 

włoski ogród w epoce renesansu

 

Ogród włoski w polskich warunkach

Jeśli chcesz odtworzyć klimat niezwykłego włoskiego ogrodu, nie możesz zapomnieć o wodzie. Możesz wykorzystać sadzawki, oczka wodne z kamiennymi kaskadami lub dostojne fontanny zwieńczone kamiennymi figurkami. Idealnym uzupełnieniem tej wodnej aranżacji będą kamienne donice, a w nich czerwone pelargonie lub pachnące zioła.

 

Jeśli marzysz o pięknym i klimatycznym ogrodzie w stylu włoskim, szukasz idealnych mebli, dekoracji i dodatków, które pomogą CI przenieść włoski klimat do wnętrza przydomowego ogrodu, odwiedź koniecznie nasz sklep Merkury Market. U nas znajdziesz wszystko, czego potrzeba do nowoczesnej, eleganckiej stylizacji ogrodu, balkonu lub tarasu. Zapraszamy na zakupy!


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak zaprojektować ogród naturalistyczny? Podpowiadamy!


Przytulny lawendowy ogród prowansalski — podpowiadamy jak go zaaranżować!


Jak zaaranżować ogród śródziemnomorski — pomysł na ogród z dalekiego południa


 

Powrót