Kafelkowanie łazienki - jak to zrobić?
Łazienka jest miejscem, z którego korzystają wszyscy domownicy oraz odwiedzający nas goście. To pomieszczenie najczęściej użytkowane. Właśnie dlatego, remont łazienki i potrzeba odnowienia kafelek wskazywana jest przez Polaków najczęściej. Jeśli i Ty masz już dosyć starych płytek, na których widać popękania oraz zabrudzenia — zdecyduj się na remont łazienki.
W poniższym artykule znajdziesz rady dotyczące układania płytek na podłodze, ścianach, rodzajach solidnych materiałów oraz tego, jak samodzielnie podjąć próbę remontu małej łazienki. Wybierz wymarzone płytki łazienkowe, a my przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy prac remontowych.
W tym artykule:
1. Układanie płytek — krok po kroku
2. Niezbędne narzędzia, produkty i materiały
3. Kafelkowanie łazienki — początek prac
6. Główne zasady ułatwiające samodzielne układanie płytek na ścianie
7. Układanie płytek na ścianie — popularne wzory
Układanie płytek — krok po kroku
Przed rozpoczęciem prac, najważniejsze byś wybrał odpowiednie płytki ścienne do swojej łazienki. Jeżeli podejmujesz tę decyzję samodzielnie, bez pomocy architekta zwróć uwagę na wymiary swojej łazienki. W mniejszych łazienkach o wiele lepiej sprawdzają się płytki ceramiczne o dużych wymiarach. Pomaga to optycznie poszerzyć pomieszczenie. Jeśli marzą Ci się płytki dekoracyjne bogate w zdobienia, nie przesadź z ich ilością — w małej łazience nadmiar kontrastów może przytłoczyć i optycznie pomniejszyć i tak już mały metraż. Płytki kuchenne wybierane są według tej samej zasady. Jeśli jednak Twoja łazienka jest większych rozmiarów, zdecydować możesz się na kafelkowanie mniejszych płytek oraz sięgnąć po abstrakcyjne wzory płytek.
Niezbędne narzędzia, produkty i materiały
Podstawowe i konieczne narzędzia i materiały niezbędne do ułożenia płytek w kuchni lub łazience:
- poziomica,
- miarka lub linijka,
- sznur pomiarowy,
- ołówek,
- krzyżyki dystansowe (glazurnicze),
- ściągacz gumowy (do spoin),
- wiadro i gąbka,
- gumowy młotek (do odbijania płytek),
- korytko i szpachelka,
- maszyna do cięcia płytek oraz szczypce do ceramiki,
- paca do rozprowadzania kleju i zaprawy,
- fuga,
- kafelki w odpowiedniej ilości (uwzględniającej zapas),
- zaprawa wyrównująca,
- klej do płytek,
- emulsja do gruntowania całej powierzchni przeznaczonej do układania płytek na ścianie.
Kafelkowanie łazienki — początek prac
Jeśli chcesz podjąć się tego zadaniu bez fachowca, lecz dotychczas nie skuwałeś starych płytek w łazience, możesz skorzystać z metody montażu "płytka na płytkę". Nie musisz wówczas skuwać dotychczasowej glazury, wystarczy, że zagruntujesz ją preparatem z dodatkiem piasku kwarcowego, który nada jej szorstkości. Zwiększy to przyczepność na ścianie, a nowe płytki łazienkowe łatwiej będzie można przymocować. Aby położyć nowe kafelki, należy zastosować odpowiedni klej o wysokiej przyczepności.
Glazura może być przyczepiana do powierzchni drewnianych bądź drewnopodobnych. Pod warunkiem że pozbędziemy się pozostałości po farbie i zmatowimy odpowiednio powierzchnię. Drewno musi być zabezpieczone przed wilgocią, ponieważ przyczepność na mokrej powierzchni nie zda egzaminu i płytki mogą odpadać ze ścian. Jeśli nie przygotujesz odpowiednio podłoża, nawet najtrwalszy klej nie poradzi sobie z utrzymaniem płytek w łazience.
Gdy układasz płytki na podłodze, zwróć uwagę na jedną bardzo ważną rzecz — czy są one niżej, aniżeli panele korytarza. Płytki elewacyjne łazienki muszą być na niższym poziomie, aniżeli płytki/panele w pomieszczeniu do łazienki przylegającym. W przypadku wycieku wody z wanny lub zalania powierzchni podłogowej w inny sposób woda nie wydostanie się poza łazienkę.
Zanim zaczniesz wykładać przygotowane płytki, sprawdź powiązania z murem. Najlepszym sposobem jest obstukanie kafelek młotkiem. Jeśli natrafisz na głuchy dźwięk, będzie to oznaczało, że w tym miejscu płytki są odspojone. Takie płytki należy usunąć, by prawidłowo przygotować nawierzchnię. Stare płytki można skuć młotkiem lub dłutem. Ściany oraz podłoga pod nową glazurę muszą być równe, suche oraz cechować się wysoką przyczepnością. Powierzchnię należy odkurzyć, usuwając nadmiar pyłu oraz zagruntować.
Hydroizolacja
Po skuciu odspojonych płytek można wykonać proces uszczelniania. Dzięki temu w łazience nie będzie rozwijała się wilgoć. W narożnikach oraz w miejscach złączeń ścian i podłóg należy ułożyć taśmy uszczelniające. Na podłodze natomiast rozprowadzić trzeba izolacje przeciwwodną, chroniącą podłogi przed wnikaniem w nią wody. Hydroizolacja jest bardzo ważna nad wanną oraz przy kabinach prysznicowych, a także na całej długości łazienki do wysokości około 20 cm.
Układanie płytek
Najistotniejszą sprawą dla poprawnego ułożenia płytek jest dobór odpowiedniego kleju. Ceramikę układa się na elastycznych klejach zaprawowych. Gres oraz płytki wielkoformatowe wymagają kleju o większej przyczepności. Na podłogach z ogrzewaniem, zastosuj preparat odkształcalny, który poradzi sobie z oddziaływaniem wysokiej temperatury. Mozaikę lub kamień potraktuj klejem z białego cementu. Biały klej nie prześwituje przez jasne, drobne kafelki, dlatego stosuje się go do podłoża, na które nakładane są małe, jasne płytki.
Kleje nakładane są szpachelką z zębatą pacą. Poprawne ułożenie płytek może zależeć od dokładności rozprowadzenia kleju. Ściany przy kabinach prysznicowych — zatem te, narażone na największe zawilgocenie potraktuj szczególnie dokładnie. Pod kafelkami nie może znajdować się powietrze. Na podłogi możesz nałożyć podwójną warstwę zaprawy, by dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię.
Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do wykładania nowych kafelek podłogowych, czy ściennych. Układanie płytek zacznij od kątów i kieruj się w linii prostej do przeciwległej ściany. Płytki po nałożeniu na zaprawę należy mocno dociskać ręką, a pomiędzy poszczególne elementy zakładać krzyżyki. W mniejszym metrażu zaleca się układanie ścian płytkami do połowy ich całkowitej wysokości. Miejsca o nieregularnych kształtach oraz zaokrąglenia pozostaw na koniec. Podczas remontu dobrze wyposażyć się w specjalną przycinarkę do płytek, która pozwoli Ci dopasować kształt ceramiki do nietypowych struktur.
W przypadku sufitów możesz wybrać białą farbę i zdecydować się na szybkie malowanie. Jasne sufity oddają efekt większej przestronności i świetnie sprawdzają się w przypadku niewielkich łazienek.
Główne zasady ułatwiające samodzielne układanie płytek na ścianie
Istnieje kilka zasad ułatwiających montowanie płytek do podłoża:
- wzór płytek należy ustalić przed układaniem — na podstawie wybranego wzoru, jaki tworzą kafle, oblicza się ilość niezbędnego materiału,
- jeśli wzór płytek ma zostać wzbogacony o dekory i listwy dekoracyjne, należy montować je na tym samym etapie prac, co kafelki,
- układanie płytek w narożnikach — jeśli płytki nie mieszczą się w całości na ścianie, należy je układać zgodnie z zasadą, że narożniki wewnętrzne powinny mieć przycięte kafle, a zewnętrze — całe,
- płytki łazienkowe i do kuchni powinny być układane w taki sposób, aby jak największą powierzchnię stanowiły całe płytki. Wyjątek stanowią płytki drewnopodobne układane z przesunięciem według wzoru angielskiego prostego lub mozaiki, w których w czasie montażu można "zgubić" łączenie,
- kierunek układania płytek — jeśli na powierzchni ściany zmieszczą się całe kafle (bez przycinania), układa się je od dołu do góry; w przypadku konieczności przycinania płytek — pierwszy rząd płytek należy kłaść od góry.
Układanie płytek na ścianie — popularne wzory
Najpopularniejsze wory, jakie tworzą płytki na ścianie to:
- cegiełka — kolejny rząd kafelków jest przesunięty o połowę długości względem poprzedniego. Alternatywą jest cegła na ścianę dekoracyjna,
- jodełka i wariacje na jej temat — czyli łączenie długich płytek węższym bokiem pod kątem prostym,
- karo — kafle łączone są pod kątem 45' względem linii narożnika (wzór najlepiej wygląda przy kwadratowych płytkach),
- prosty — układanie płytek równolegle do krawędzi ścian. Doskonały wzór, jeśli panujemy zamontować płytki wielkoformatowe,
- przesunięcia — kolejne rzędy kafli układane są z przesunięciem o 1/3 lub 1/4 względem płytek w poprzednim rzędzie.
Remont łazienki — fugi
Fugowanie jest procesem, który można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Wybierz odpowiedni kolor zaprawy fugowej — na rynku dostępnych jest wiele odcieni. Dobrze by fugi nie kontrastowały z kolorem Twoich płytek. Postaraj się odnaleźć odcień współgrający z barwą nowych kafelków. Zaprawę wprowadza się w spoiny packą, ukośnie do ich układu. Gdy fuga zacznie się wiązać, należy usunąć nadwyżkę materiału specjalną gąbką lub packą. W przypadku małego metrażu — im mniej fug tym lepiej. Warto wybrać wówczas płytki wielkoformatowe, ponieważ w ich układzie ilość fug będzie najmniejsza. Narożniki oraz miejsca łączeń podłogowych ze ścianami wypełnia się specjalną elastyczną fugą sylikonową.
Mamy nadzieję, że podsunięte przez nas rozwiązania pozwolą Ci na samodzielny remont łazienki, a ostateczny efekt będzie zadowalający. Pamiętaj, by przy zakupie płytek zadbać o ich 10-procentową nadwyżkę. W trakcie prac zawsze coś może pójść nie tak. W trakcie przycinania lub kafelkowania materiały mogą ulec uszkodzeniu, a dodatkowe elementy okażą się wówczas wybawieniem.