Kabina prysznicowa - jak czyścić drzwi i brodzik? 9 porad

08.04.2023

Kabiny walk-in lub kabiny prysznicowe z brodzikiem to nie tylko miejsca, w których usuwamy brud po trudach całego dnia, ale także przybytki zapewniające relaks i odprężenie pod strumieniami wody.

Aby jednak w pełni cieszyć się odświeżającą kąpielą prysznicową, niezbędne jest zadbanie o to, by utrzymać ją w czystości poprzez właściwą pielęgnację. W przypadku kabiny prysznicowej jest to szczególnie ważne. Jest ona miejscem, które z uwagi na panującą tam wilgotność jest bardzo narażone na działanie niekorzystnych warunków hydrobiologicznych. Sprzyja to mnożeniu się pleśni, grzybów i bakterii. Powstają w niej też bardzo uciążliwe i trudne do usunięcia naloty z mydła i tworzącego się kamienia.

Jak poradzić sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami? Czym czyścić kabinę prysznicową i jak ją utrzymać w czystości? Możemy do tego użyć sposobów domowych, wykorzystujących najprostsze środki dostępne pod ręką lub oferowanych przez licznych producentów specjalistycznych substancji czyszczących. Zanim zdecydujemy jakie środki zastosować, powinniśmy wcześniej przyjrzeć się ich specyficznym właściwościom oraz zapoznać z podstawowymi zasadami i sposobami czyszczenia kabin prysznicowych.

 

kabina prysznicowa

 


W tym artykule:

1. Czyszczenie kabiny prysznicowej – podstawowe zasady

2. Jak wyczyścić kabinę prysznicową ze szkła z kamienia i innych zabrudzeń? Jak powstaje kamień?

3. Czyszczenie kabiny prysznicowej ze szkła i plastiku — różnice

4. Jak wyczyścić prysznic z kamienia i innych zabrudzeń domowymi sposobami?

5. Czyszczenie kabiny prysznicowej chemicznymi środkami

6. Jak zapobiegać zabrudzeniom i tworzącej się na fugach pleśni?

7. Czym nie czyścić prysznica?



 

Czyszczenie kabiny prysznicowej – podstawowe zasady

Aby skutecznie umyć kabinę prysznicową, powinniśmy się stosować do kilku podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest systematyczność – kabiny prysznicowe należy czyścić regularnie, nie rzadziej, niż co 2 tygodnie. Po zakończeniu każdej kąpieli musimy dokładnie spłukać kabinę i jej drzwi wodą (to samo tyczy się brodzika), tak aby zapobiec powstawaniu osadów z mydła oraz innych używanych przez nas środków czystości.

Przy czyszczeniu kabiny prysznicowej trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego jest ona wykonana, tak, aby stosować sposoby i środki dostosowane do jego rodzaju. Inne preparaty są przeznaczone do kabin wykonanych ze szkła, a inne do plastiku.

Tak samo niezbędny jest wybór odpowiedniego sposobu postępowania. Inaczej trzeba się zachować, gdy walczymy z kamieniem, a inaczej, gdy próbujemy usunąć grzyby czy pleśń. W takim przypadku niewłaściwe będzie stosowanie środków, mających na celu wywołanie efektu połysku powierzchni kabiny i jej szyby.

 

prysznicowa kabina

 

Jak wyczyścić kabinę prysznicową ze szkła z kamienia i innych zabrudzeń? Jak powstaje kamień?

Jednym z podstawowych parametrów wody, zarówno tej, która doprowadzona jest za pomocą wodociągów, jak i pochodzącej z przydomowej studni, jest jej twardość. Jest ona zależna od ilości minerałów, jakie zawiera, a mianowicie wapnia i magnezu – im ich więcej, tym woda jest bardziej twarda.

Osadzający się na elementach armatury oraz samej kabinie prysznicowej kamień, jest skutkiem działania wysokiej temperatury i wytrącania się z wody węglanu wapnia. Wskutek tego zjawiska powstaje bardzo nieestetyczny nalot, który powoduje też niewłaściwe działanie urządzeń prysznicowych, zatykając otwory w słuchawce i kranie.

 

Czyszczenie kabiny prysznicowej ze szkła i plastiku — różnice

Zasadą jest, aby do czyszczenia szklanych kabin prysznicowych nie stosować środków chemicznych, które powodują powstawanie smug oraz zawierających twarde mikrogranulki, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię zarówno brodzika, jak i szyby.

Z tego samego powodu należy unikać używania twardych gąbek, zastępując je delikatnymi ściereczkami wykonanymi z bawełny czy mikrofibry. Z kolei, jeśli prysznic wykonany jest z plastiku, unikanie płynów powodujących smugi nie ma najmniejszego znaczenia, ponieważ na tym materiale będą one zupełnie niewidoczne. Nie należy natomiast stosować, z uwagi na delikatność powłok plastikowych, chemii o bardzo intensywnym działaniu. Znakomicie sprawdzą się natomiast standardowe domowe metody, polegające na użyciu octu, sody czy kwasku cytrynowego.

 

Jak wyczyścić prysznic z kamienia i innych zabrudzeń domowymi sposobami?

Aby wyczyścić natryskowe kabiny, można zastosować domowe sposoby, używając takich preparatów jak: ocet spirytusowy, soda oraz kwasek cytrynowy, które można zastosować do każdej powierzchni. Środki te są tanie, nie powodują matowienia szyb oraz nie odbarwiają innych materiałów. Powinny je stosować w szczególności osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą używać preparatów pochodzenia chemicznego, a także te, którym zależy na ekologicznym stylu życia.

Ocet spirytusowy

Do usuwania kamienia z takich elementów jak brodzik i drzwi do prysznica można posłużyć się octem wymieszanym z wodą w proporcji mniej więcej 1:1. W tym celu należy rozprowadzić roztwór na ściankach kabiny prysznicowej, po czym starannie je oczyścić bawełnianą szmatką czy gąbką.

Jeśli osad jest bardzo intensywny, należy uprzednio pozostawić nałożony ocet na ok. 10-15 minut. Woda wymieszana z octem jest bardzo skutecznym środkiem, pomagającym wyczyścić prysznic. Na koniec trzeba całość opłukać oraz wypolerować.

Aby pozbyć się dość uciążliwego zapachu roztworu octowego, można dodać do niego kilka kropel olejku eterycznego o kwiatowym, cytrynowym czy owocowym zapachu. Ocet świetnie sprawdza się także do nabłyszczenia szyb i płytek ze ścian, czy też podłóg łazienki.

Soda oczyszczona

Do wykonania roztworu czyszczącego można też użyć mieszanki sody oczyszczonej z wodą, w proporcji mniej więcej całego opakowania sody na pół szklanki wody. Stworzony w ten sposób gotowy rozczyn należy rozprowadzić w miejscach, które są pokryte kamieniem i pozostawić na około 10-15 minut, a następnie oczyścić ściereczką lub gąbką do sucha.

Ponieważ jednak soda nie jest w stanie samodzielnie usunąć zarodków grzybów i pleśni, dlatego powinniśmy dodatkowo polać elementy kabiny prysznicowej wodą utlenioną i pozostawić aż do jej wchłonięcia. Ta metoda także sprawdza się w przypadku konieczności mycia fugi pomiędzy płytkami na ścianie lub podłodze łazienki.

Kwasek cytrynowy

Aby zastosować ten środek czyszczący do kabiny prysznicowej w łazience, należy umieścić go w butelce z atomizerem oraz dodać wody i sody oczyszczonej. Dzięki temu powstanie środek mający konsystencję musującej pasty. Następnie nanosimy ją na miejsca, z których ma być usunięty osad. Po odczekaniu kilku minut możemy całość dokładnie spłukać wodą i wypolerować do sucha. Aby uzyskać efekt usunięcia również grzyba i pleśni, możemy dodać do pasty octu, który jest bardzo skutecznym środkiem ich zwalczania.

 

łazienka z kabiną

 

Czyszczenie kabiny prysznicowej chemicznymi środkami

Kabiny prysznicowe możemy czyścić także użyciu gotowych detergentów pochodzenia chemicznego. Są one oferowane przez bardzo wielu producentów i charakteryzują się dużą skutecznością w usuwaniu różnorakich zabrudzeń, osadów, a także grzybów i pleśni. Mają na ogół formę sprayu nanoszonego na czyszczone elementy, które następnie się poleruje.

Ich podstawową wadą są często dość silne właściwości żrące, które mogą doprowadzić do uszkodzenia czyszczonej nawierzchni, jak również wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie użytkownika. Specjalnym płynem trzeba usuwać zabrudzenia, które są niemożliwe do usunięcia domowymi metodami.

 

Jak zapobiegać zabrudzeniom i tworzącej się na fugach pleśni?

Jak wcześniej wspomniano, łazienka, z uwagi na znaczny stopień zawilgocenia, jest miejscem bardzo podatnym na wykwit różnorodnych grzybów i pleśni. Aby zapobiec ich powstawaniu, każdorazowo po wzięciu prysznica powinniśmy pozostawić uchylone drzwi kabiny prysznicowej oraz uruchomić wentylację lub, jeśli nie została ona zainstalowana, uchylić okno. Pozwoli to na znaczny obniżenie poziomu wilgotności.

Innym sposobem jest stosowanie różnorodnych preparatów chemicznych o działaniu zapobiegawczym oraz impregnującym powierzchnię. Ich działanie polega zazwyczaj na wygładzaniu mikro wgłębień powierzchni, na które są nanoszone, powodując szybsze spływanie z nich wody, która w wyniku tego pozostawia mniej szkodliwego osadu.

 

Czym nie czyścić prysznica?

Należy pamiętać, że czyszczenia kabiny nie możemy dokonywać przy użyciu preparatów ścierających, takich jak pasty czyszczące czy różnego rodzaju mleczka z mikrogranulkami, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię, poprzez zrobienie rys i zadrapań. Nie poleca się ich także do szyb.

Powinniśmy się także wystrzegać stosowania wszelkiego rodzaju narzędzi, które mogą wywołać ten sam niekorzystny efekt, takich jak gąbki zmywakowe lub szczoteczki o właściwościach ściernych. Zamiast nich wystarczy posłużyć się miękkimi gąbkami lub ściereczkami wykonanymi z bawełny bądź mikrofibry.

 


 

Zainspiruj się!

 

Małe kabiny prysznicowe. Jaka kabina prysznicowa do małej łazienki? 7 porad


Ile kosztuje kabina prysznicowa? Jaką firmę wybrać? Podpowiadamy


Najnowsze trendy w urządzaniu łazienki — modna łazienka 2022/2023

Powrót