Jesienny taras - akcesoria na chłodne wieczory

30.09.2021

Wraz z nadejściem jesieni dni stają się krótsze, a temperatura na zewnątrz spada. Nie oznacza to jednak, że musimy zaszyć się w domu i rezygnować ze spędzania czasu na tarasie lub balkonie. Nadal możemy cieszyć się pięknem przyrody i odpoczynkiem na świeżym powietrzu, aby jednak nie doskwierał nam chłód i wcześniejsze zachody słońca, warto odpowiednio przygotować swój taras na jesień. Jak zmienić jego wystrój i po jakie akcesoria sięgnąć, żeby przedłużyć relaks w ogrodzie o dobrych kilka tygodni? Oto garść naszych pomysłów!

jesienny taras


W tym artykule:

1. Wygodne poduszki i ciepły koc

2. Palenisko ogrodowe

3. Ogrzewacze ogrodowe

4. Fotel z technorattanu

5. Klimatyczne oświetlenie

6. Imbryk z podgrzewaczem i żeliwny kociołek

7. Skrzynia na jesienne akcesoria



Wygodne poduszki i ciepły koc

Chłodne jesienne wieczory z całą pewnością nie zachęcają do przebywania na zewnątrz. Z niewielkim spadkiem temperatury można sobie jednak łatwo poradzić – zamiast ubierać się za każdym razem kiedy chcesz zaczerpnąć świeżego powietrza, zaopatrz się w grube koce, najlepiej wykonane z wełny. Dlaczego wełna? To naturalne tworzywo jest nie tylko miłe, ciepłe i miękkie w dotyku, ale także doskonałe jakościowo, co oznacza, że posłuży Ci przez kolejnych kilka sezonów. W dodatku, koc wykonany z włókien wełnianych przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra oddycha.

Ciepłe koce na balkonie pozwolą Ci się ogrzać, jednak o Twój komfort zadbają przede wszystkim poduszki ogrodowe. Przy pomocy tekstyliów ogrodowych nadasz balkonowi przytulny, domowy charakter oraz ulubiony styl wnętrzarski, na przykład poduszki z frędzlami pokryte etnicznymi wzorami sprawią, że na Twoim balkonie lub tarasie zagości styl boho. Pamiętaj, aby wybierając tekstylia, kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również względami praktycznymi – ciemnie kolory są w tym przypadku znacznie rozsądniejsze niż beż czy biel.

Palenisko ogrodowe

Przy większych chłodach nawet bardzo ciepły koc może okazać się niewystarczający. Nie oznacza to jednak, że jesienią należy zrezygnować z przebywania na tarasie czy w ogrodzie. Sposobów na ogrzanie się jest kilka, a najprostszym i najbardziej ekonomicznym jest ustawienie na zewnątrz paleniska.

Paleniska ogrodowe umożliwiają rozpalenie ognia w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że ma się pod ręką drewno i podpałkę. Zwykle mają one postać dużej misy stojącej na nóżkach lub zamieszonej na stelażu. Nad takim paleniskiem można umieścić ruszt, a na nim ulubione przysmaki. Zapach dymu nie tylko przywoła wspomnienia z wakacji, ale także będzie skutecznie odstraszał komary będące prawdziwym utrapieniem w chłodne wieczory o tej porze roku.

Standardowym paleniskom z nierdzewnej stali w niczym nie ustępują wykonane z gliny kominki meksykańskie. Mają one charakterystyczny obły kształt i zwężany ku górze komin, dzięki czemu dym nie rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Tego typu paleniska stanowią niebanalną dekorację, bez względu na to, czy przyciągają wzrok surowym, nieco ascetycznym wyglądem, czy są ozdobione kolorowymi wzorami.

Ogrzewacze ogrodowe

Najwięcej ciepła jesienią zapewnią ogrzewacze ogrodowe kojarzone głównie z ogródkami restauracyjnymi. Warto w nie zainwestować, jeśli często organizuje się przyjęcia na balkonie, tarasie czy w altanie lub po prosty spędza czas w rodzinnym gronie.

Ogrzewacze ogrodowe mogą być zasilane gazem lub energią elektryczną i potrafią podnieść temperaturę otoczenia nawet do 20°C. Te innowacyjne urządzenia są bardzo efektywne - nagrzewają one nie powietrze, ale osoby i przedmioty znajdujące się w bezpośredniej bliskości, co sprawia, że nawet silny wiatr nie wpływa na obniżenie temperatury w ogrodzie.

Ogrzewacze na balkon i taras nie tylko przekazują wytwarzane ciepło natychmiast po ich włączeniu, ale także delikatnie rozświetlają przestrzeń, zastępując standardowe lampy ogrodowe. W zależności od rozmiaru można je postawić na podłodze lub powiesić pod sufitem. Poszczególne produkty spełniają takie same funkcje, natomiast różnią się od siebie designem - od minimalistycznego, aż po luksusowy.

Fotel z technorattanu

Nie wszystkie meble do użytku zewnętrznego są całoroczne. Kiedy nadchodzi jesień trzeba pochować nie tylko leżaki ogrodowe, ale także zestawy ogrodowe, które nie są odporne na wahania temperatur oraz  działanie deszczu. Zalicza się do nich przede wszystkim stoły i krzesła ogrodowe wykonane z drewna, które pod wpływem wilgoci może ulec zniszczeniu.

Jesienią i zimą świetnie sprawdza się natomiast komplety wykonane z metalu oraz tworzyw sztucznych. Jeśli twoje meble nie są dostosowane do trudnych warunków pogodowych, do czasu nadejścia lata z powodzeniem zastąpią je wiszące fotele ogrodowe z technorattanu, które po wyłożeniu poduszkami będą pięknie wyglądały i umożliwią komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu.

Klimatyczne oświetlenie

Trudno wyobrazić sobie jesienny taras, balkon czy ogród bez lampionów, świec i innych równie klimatycznych źródeł światła. Dzięki nim nie trzeba przenosić się do wnętrza domu za każdym razem kiedy na dworze robi się ciemno, a przecież to właśnie wtedy zwykle mamy czas na chwilę wytchnienia i relaksu po intensywnym dniu.

Dużo bardziej efektownie niż zwykłe lampy zewnętrzne prezentują się rozwieszone pod sufitem okrągłe lampki led w stylu cotton balls oraz kolorowe girlandy solarne o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Te drugie nie tylko dodają aranżacji przytulności, ale także nie obciążają portfela, ponieważ są zasilane energią słoneczną.

Do dekoracji i oświetlenia ogrodu, tarasu czy balkonu świetnie nadają się także tworzące romantyczny klimat lampiony.  Lampion daje delikatne, rozproszone światło i zwykle posiada wygodny uchwyt, który umożliwia przeniesienie go w inne miejsce lub powieszenie pod sufitem. Ogromna różnorodność lampionów sprawia, że przy ich pomocy z łatwością wyczarujesz przestrzeń, która będzie pasowała do wybranego przez Ciebie stylu. Do swojego jesiennego ogrodu możesz wybrać ażurowe lampiony plecione z technorattanu, czarne metalowe modele dla amatorów loftowych aranżacji lub eleganckie białe latarenki, które sprawią, że Twój ogród zyska prowansalski szyk.

Imbryk z podgrzewaczem i żeliwny kociołek

Nieodłącznym towarzyszem jesiennych wieczorów w ogrodzie jest kubek gorącej herbaty. Jednak pod wpływem niskiej temperatury otoczenia herbata stygnie i szybko przestaje dobrze smakować. Aby temu zaradzić, wystarczy skorzystać z imbryka z podgrzewaczem. W końcu co może być bardziej relaksującego niż stylowa aranżacja tarasu, nastrojowe oświetlenie, miękki koc oraz filiżanka ciepłego napoju w ręku?

Świeże powietrze wzmaga apetyt. Jeśli chcesz, żeby jednogarnkowe potrawy serwowane podczas jesiennego przyjęcia w ogrodzie utrzymały swoją temperaturę, podaj je z żeliwnym kociołku, który umieścisz nad paleniskiem. Goście z pewnością będą pod wrażeniem!

Skrzynia na jesienne akcesoria

Jesienią niezbędnym elementem wyposażenia balkonu oraz tarasu są praktyczne skrzynie ogrodowe. Ważne, aby miały dużo miejsca w środku i solidną konstrukcję, która uniemożliwi dostanie się wody do środka. W takiej dodatkowej przestrzeni do przechowywania możemy na co dzień trzymać akcesoria do pielęgnacji roślin, a w porze deszczu schować wszystkie tekstylia, czasopisma oraz zabawki dla dzieci.

Skrzynie na balkon same w sobie posłużą jako dekoracja, ale warto dodatkowo je ozdobić, stawiając na nich rośliny doniczkowe, wazy z sezonowymi kwiatami oraz typowe jesienne dekoracje, takie jak latarenki w kształcie dyni czy piękne stroiki wykonane z kasztanów i kolorowych liści. Dzięki nim jesienny ogród czy balkon nabierze niepowtarzalnego charakteru, stając się przedłużeniem domu i ulubionym miejscem wypoczynku całej rodziny.

Znasz już nasze pomysły. A jak będzie wyglądać Twoja nowa aranżacja tarasu na jesienne popołudnia i wieczory?

Powrót