Jakie szkodniki możesz spotkać w swoim ogrodzie i jak się ich pozbyć?
Ogrodowe szkodniki to niemały problem dla każdego właściciela skrawka zieleni. Pojawiając się w ogrodzie, niszczą rośliny, hamują ich wzrost i sprawiają, że plony są zdecydowanie mniejsze. Walka z nimi może wydawać się trudna i uciążliwa, a nie raz też bezowocna i bezsensowna. Zanim jednak zabierzesz się za eliminowanie niechcianych gości, poznaj swojego wroga.
Odpowiednie rozpoznanie szkodnika jest w stanie pomóc Ci w walce. Znając przyzwyczajenia danego gatunku, będziesz w stanie łatwiej z nim walczyć, często przy użyciu naturalnych metod, nie narażając ogrodu na niekorzystne działanie silnych środków ochrony roślin. Razem z nami przyjrzyj się najpopularniejszym ogrodowym szkodnikom roślin i zobacz, jak z nimi skutecznie walczyć.
W tym artykule:
2. Owady — małe szkodniki roślin ogrodowych
3. Małe zwierzęta — ślimaki, które niszczą ogrody
4. Gryzonie i inne ssaki, które szkodzą ogrodowym roślinom
5. Jak szkodliwe mogą być ptaki?
6. Jak zachęcić pożyteczne gatunki zwierząt do zamieszkania w ogrodzie?
Ogrodowe szkodniki roślin
Szkodniki roślin doniczkowych, ogrodowych i rosnących w sadach bywają naprawdę kłopotliwym problemem. Ilość zagrażających roślinom gatunków też jest spora, a rozpoznanie konkretnego szkodnika czasami bardzo trudne. Wśród atakujących różne rośliny gatunków szkodników znajdą się zarówno owady, jak i ślimaki, gady oraz małe ssaki. Ochrona roślin przed szkodnikami to zadanie każdego ogrodnika.
Choroby roślin ogrodowych to zatem nie wszystko, co czyha na okazy w Twoim ogrodzie. Szkodniki roślin ogrodowych to niebezpieczny aspekt, warto rozpoznać szkodnika, aby wiedzieć, jak z nimi walczyć.
Owady — małe szkodniki roślin ogrodowych
Owady to jedne z tych szkodników, które najczęściej atakują rośliny. Zwalczanie ich środkami chemicznymi może wydawać się skuteczne, ale ogród nie jest miejscem przyciągającym jedynie szkodniki roślin — silne środki chemiczne mogą odstraszać też pożyteczne i niezbędne do funkcjonowania ogrodu owady (pszczoły, motyle lub biedronki). Lepiej zatem szkodnika rozpoznać i skupić się na walce z nim przy użyciu naturalnych metod.
Jakie są najpopularniejsze owadzie szkodniki roślin? Zobacz poniżej, co możesz spotkać w swoim ogrodzie.
Mszyce — ogrodowa zmora
To zdecydowanie najpopularniejszy owad, który szkodzi Twoim roślinom. Dość łatwo go rozpoznać — pojedyncze osobniki są nieduże i mają zielony (najpopularniejszy wśród tych owadów), żółty, czerwony lub czarny kolor. Bardzo często żerują na różach, ale równie dobrze spotkać można je na innych krzewach ozdobnych, drzewach, a nawet warzywach i kwiatach.
Żerują, wysysając soki z roślin, co powoduje ich skręcanie, usychanie i pogorszenie ich kondycji. Oprócz problemu ich żerowania i osłabiania tym roślin ogrodowych groźny jest jeszcze fakt, że mogą łatwo przenosić choroby grzybowe roślin, bakteryjne lub pleśnie pomiędzy różnymi okazami w ogrodzie.
Walka w naturalny sposób polega na sprowadzeniu do ogrodu naturalnych przeciwników mszyc: biedronkowatych, bzygowatych oraz złotooków. Te owady żerują na mszycach, skutecznie ograniczając populację szkodników. Przyjazne owady możesz prowadzić do ogrodu poprzez zawieszenie domku dla owadów. Biedronki chętniej też odwiedzają ogrody, w których znajdują się kwiaty o żółtej barwie. Pożyteczne owady pomogą w walce nie tylko z mszycami, ale zajmą się też innymi szkodnikami, dlatego warto zadbać o tych przyjaznych gości w swoim ogrodzie.
Pomocne w walce z mszycami będą też rośliny, które będą wydzielały drażniące dla mszyc zapachy. Do tej grupy należy lawenda i komarzyca.
Gdy populacja mszyc jest zbyt duża, pożyteczne owady mogą nie poradzić sobie z ich liczebnością. Mszyce należą do groźnych szkodników ogrodowych i w momencie, gdy ich problem jest poważny, lepiej zastosować odpowiednie środki chemiczne.
Przędziorki — szkodnik roślin ogrodowych i domowych
Przędziorki to niewielkie owady i zwykle ciężko je zauważyć gołym okiem. Łatwiej odnaleźć ślady ich obecności — te przejawiają się w postaci cienkich, gęsto tkanych pajęczynek, które oplatają rośliny, a którymi przędziorki poruszają się w poszukiwaniu żywności.
Wysysając soki z roślin, powodują ich usypanie i pogorszenie się ich stanu zdrowia. Nie bez znaczenia jest też wpływ na walory estetyczne — piękno rośliny znacznie się pogarsza, gdy jest ona otoczona brzydką pajęczyną. Przędziorki atakują zarówno rośliny domowe, jak i ogrodowe i bardzo szybko się przenoszą z okazu na okaz.
Te małe roztocza lubią suche i ciepłe środowisko, zatem zwiększenie wilgotności powietrza może okazać się skutecznym sposobem na walkę z nimi. Przy bardzo rozwiniętej populacji lepiej jest jednak zastosować środki chemiczne. Jeśli zauważysz przędziorki na kwiatach doniczkowych, koniecznie odizoluj te okazy od innych roślin.
Inwazyjny gatunek szkodnika, czyli ćma bukszpanowa
W przypadku ćmy bukszpanowej groźne są przede wszystkim gąsienice. Dość łatwo jest je rozpoznać, są duże, jasnozielone i mają czarne paski. Żerowanie zaczynają od najstarszych liści i w krótkim czasie są w stanie uszkodzić całą roślinę w znaczny sposób. Wyjątkowo żarłoczne osobniki są w stanie również uszkadzać korę krzewów.
Walka z nimi polega głównie na zapobieganiu. Stosuje się skuteczne pułapki feromonowe, które przywabiają samce i w ten sposób nie doprowadzają do rozmnażania się gatunku. Zwalczać można też skupiska jaj, odrywając liście, na których się one znajdują. Jaja należy zutylizować, a najlepiej jest je spalić.
W przypadku rozwiniętych gąsienic walka polega na ręcznym wybieraniu poszczególnych osobników lub zastosowaniu oprysku.
Małe zwierzęta — ślimaki, które niszczą ogrody
Poważnym i kłopotliwym szkodnikiem roślin okazują się ślimaki. Często ich masowe pojawienie się związane jest ze zwiększeniem się wilgotności. Po deszczu wychodzą one na żer i mogą znacząco uszkadzać rośliny ozdobne oraz warzywa w ogródkach.
Gatunków ślimaków, które żerują na roślinach ogrodowych, jest wiele. Należą do nich zarówno ślimaki ze skorupami, jak i pomrowy, czyli gatunki bez skorup. Żywić mogą się liśćmi, łodygami, kwiatami, pąkami lub korzeniami, są zatem naprawdę groźnym przeciwnikiem.
Walka ze ślimakami polega przede wszystkim na ręcznym wyłapywaniu poszczególnych osobników. Do eliminowania szkodników roślin stosuje się też pułapki. Ślimaki niechętnie odwiedzają też ogrody, w których posadzono aksamitki lub nagietki, gdyż zapach i smak tych roślin jest dla nich odstraszający.
Jeśli powyższe metody okażą się nieskuteczne, warto zastosować granulaty, które wabią ślimaki i rozkładają się w ich żołądkach, zmniejszając skutecznie liczebność tego szkodnika.
Gryzonie i inne ssaki, które szkodzą ogrodowym roślinom
Owady i ślimaki to nie jedyne, co zagraża bezpieczeństwu ogrodowych roślin. Dużym problemem w niektórych przypadkach może okazać się też obecność niewielkich ssaków, a zwłaszcza gryzoni. Duża część tych zwierzątek żeruje na korzeniach roślin lub łodygach, a gryzonie są szczególną zmorą dla posiadaczy warzywnych i ziołowych ogródków.
Najpopularniejszymi gryzoniami, które mogą zaszkodzić roślinom, są nornice oraz krety.
Nornica — zagrożenie dla trawników oraz roślin
Nornice to nieduże ssaki, które często mylone są z myszami. Podobnie jak myszy i inne gryzonie prowadzą nocny tryb życia, zatem spacerując w ogrodzie za dnia niezwykle ciężko je zauważyć. Łatwo jednak rozpoznać ślady ich obecności. Nornice kopią długie korytarze pod ziemią, a sieć korytarzy może być naprawdę rozległa. Obecność korytarzy powoduje zapadanie się trawnika. Oprócz tego nornice można rozpoznać po podgryzanych warzywach i korzeniach roślin.
Walka z nornicami nie jest trudna. Naturalne sposoby pozbywania się tego szkodnika z ogrodu to przede wszystkim sadzenie roślin, które odstraszają nornice. Świetnie sprawdzą się zioła takie jak mięta. Warto posadzić też czosnek, zwłaszcza jako obwódkę wokół grządek z innymi warzywami. Innymi roślinami będzie: czarna porzeczka oraz wilczomlecz.
Jeśli naturalne sposoby nie pomogą, dobrze jest zakupić profesjonalne odstraszacze.
Niepewna sprawa pana kreta
Problematyczne sąsiedztwo kreta może być szczególnie uciążliwe dla właścicieli rozległych trawników. Kret drąży tunele w ziemi, powodując zapadnie się terenu. O jego obecności świadczą przede wszystkim widoczne gołym okiem duże kretowiska, czyli małe górki wykonane z ziemi.
Kret, pomimo szkód, jakie wykonuje w ogrodzie, może okazać się sporym pomocnikiem. Jest on bowiem naturalnym wrogiem pędraków, czyli szkodników, które odpowiedzialne są za szkody w korzeniach i łodygach roślin.
W ogrodach naturalistycznych i bardziej swobodnych założeniach obecność kretów nie będzie tak mocno odczuwalna. Jeśli jednak masz wypielęgnowany trawnik, widok kretowisk będzie niszczył cały efekt.
Z uwagi na to, że kret jest pod ścisłą ochroną, nie ma możliwości jego zabijania z pomocą trutek lub pułapek. Możesz zastosować rośliny, które są niemiłe dla tych zwierząt: czosnek, lawenda lub mięta (czyli podobne rośliny, jak w przypadku nornic). Jeśli te sposoby nie zadziałają, zastosuj profesjonalne odstraszacze na krety.
Jak szkodliwe mogą być ptaki?
Szkodniki niszczą rośliny, podgryzając korzenie, zjadając liście lub niszcząc pąki. Wśród szkodników mogą się zdarzyć też takie, które atakują drzewka owocowe. Do tej grupy należą ptaki, a zwłaszcza szpaki i kosy, które w czasie owocowania wiśni i czereśni mogą przyczynić się do dużych strat w zbiorach.
Ptaki z reguły są pomocnikami w walce z owadami-szkodnikami. Jeśli jednak szpaki i kosy są dla ciebie uciążliwe, zastosuj odstraszacze, zarówno takie z dźwiękiem, jak i połyskujące wiatraczki lub kawałki folii. To proste, ale skuteczne sposoby na odstraszanie ptaków.
Jak zachęcić pożyteczne gatunki zwierząt do zamieszkania w ogrodzie?
Walka ze szkodnikami to często zachęcenie ich naturalnych wrogów do sprowadzenia się do ogrodu. Ogrody nowoczesne, wypielęgnowane i zaprojektowane jak od linijki mogą mieć z tym problem — zwierzęta lepiej czują się w naturalistycznych założeniach, dlatego dobrze jest pozostawić w ogrodzie fragment niekoszonego trawnika lub założyć rabatę pełną kwiatów.
Pożyteczne owady, które będą walczyły z mszycami lub przędziorkami, sprowadzisz do ogrodu z pomocą domku dla owadów. Ciekawe projekty domków mogą wyglądać naprawdę nietypowo, dzięki czemu będą stanowiły atrakcyjny element aranżacji.
Zwalczanie szkodników ogrodowych nie musi być walką z wiatrakami. Naturalne sposoby i ekologiczne rozwiązania są przy walce równie skuteczne, co profesjonalne środki, a ich zaletą jest mniejszy wpływ na środowisko naturalne i ekosystem ogrodu.
Zainspiruj się!
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. Jak pozbyć się ich szybko i skutecznie?
Możesz w nich uprawiać warzywa i owoce — tunele i szklarnie do ogrodu