Jakie pompy ciepła do basenu?
Ciepła woda w basenie zapewnia przyjemny relaks w wodzie. Pompy ciepła to prosty i stosunkowo tani sposób na ogrzanie wody w basenie. Ogrodowe baseny rozporowe i baseny stelażowe są coraz częściej wykorzystywanymi rozwiązaniami na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a zakup pomp ciepła pozwoli na zapewnienie optymalnej temperatury wody i tym samym, wydłużenie sezonu na korzystanie z basenów. Dokupując akcesoria basenowe i zabawki ogrodowe dla dzieci, można stworzyć prywatną, letnią strefę wypoczynku na działce, w ogrodzie lub na kempingu. Aby móc cieszyć się czystą, przejrzystą taflą wody warto zainwestować w kartuszowe lub piaskowe pompy basenowe, które na bieżąco filtrują wodę i usuwają z niej zanieczyszczenia. Odpowiednio dobrana pompa ciepła do basenu jest urządzeniem gwarantującym najtańsze pod względem eksploatacji źródło grzewcze — pozwalające na kąpiel w basenie niezależnie od temperatury powietrza. Jak wybrać najlepszą basenową pompę ciepła? Czy taka pompa zużywa dużo prądu?
Koszty inwestycji w pompę ciepła
Pompa ciepła do basenu pozwoli na utrzymanie w basenie komfortowo ciepłej tafli wody niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Oczywiście, miejsce zlokalizowana basenu także wpływa na temperaturę wody — im bardziej nasłonecznione, tym woda będzie cieplejsza. W miejscach całkowicie zacienionych straty ciepła będą najszybciej odczuwalne. Do kosztów inwestycji w pompy ciepła do basenu należy wliczyć samo urządzenie oraz rurki i kształtki, za pomocą których będzie doprowadzana woda. Do uruchomienia pompy ciepła nie jest potrzebny dodatkowy wymiennik. Utrzymanie ciepłej wody w basenie i zmniejszenie ucieczki ciepła zapewni także korzystanie z pokryw solarnych. Jeśli pompa ciepła do basenu zostanie zabezpieczona po sezonie, może być używana przez kilka lat.
Koszty eksploatacyjne
Eksploatacja pompy do ogrzewania wody w basenie jest zależna od kilku czynników. Najważniejsze jest ergonomiczne zarządzanie stratą ciepła — w czasie, kiedy baseny ogrodowe nie są używane, należy przykrywać ich powierzchnię, co spowoduje, że temperatura wody zostanie utrzymana. Duże znaczenie w kosztach eksploatacyjnych odgrywa także stopień zaizolowania basenu — to dlatego tak ważne jest zastosowanie podłoża izolacyjnego pomiędzy dnem basenu a gruntem, na którym będzie ustawiony. Należy pamiętać, że basenu napełnionego wodą nie da się przesunąć (z uwagi na jego wagę), dlatego warstwę izolacyjną należy rozłożyć przed napełnieniem zbiornika. Dobrze jest także regularnie usuwać zanieczyszczenia ze ścian i dna basenu — większe z łatwością można wyławiać przez wykorzystanie specjalnej siatki basenowej na tyczce. Czystość zapewni również dobrana do wielkości i potrzeb zbiornika chemia basenowa.
Kalkulator kosztów dla basenu o powierzchni 30 m2
Basenowe pompy ciepła są najtańszym, bezinwazyjnym i niewymagającym prac budowlanych sposobem zapewniającej stałą wysokość temperatury wody. Kalkulacja kosztów w sezonie letnim ogrzewania basenu o pojemności 30 m2, przy utrzymaniu wody na poziomie około 25-26'C, korzystaniu z basenu przez maksymalnie 5 godzin dziennie i zakrywaniu zbiornika poza czasem kąpieli, przedstawia się następująco: grzałka elektryczna - 750 zł/ mies., kocioł olejowy - 380 zł/ mies., kocioł gazowy - 3000 zł/mies., a pompa ciepła - 135 zł/mies. Grzałka i kocioł dotyczą zbiorników stałych, pompa — sezonownych.
Koszt wydajności elektrycznej i grzewczej zależny jest nie tylko od tego, jaką efektywność wykazuje pompa ciepła, ale także od posiadanych umów i taryf z dostarczycielami prądu. Zużycie mocy i energii może różnić się zależności od strefy i taryfy.
Jak dobrać pompę ciepła dla basenu?
Ciepła woda w basenie generowana przez pompę pozwala cieszyć się relaksem w ogrodzie przez cały sezon. Dobranie odpowiedniego urządzenia powinny poprzedzić obliczenia zapotrzebowania na moc cieplną oraz określenie systemu pracy (samodzielne lub wspierane przez inne sprężarki). Dostępne są także wykresy rachunkowe umożliwiające dobranie odpowiedniej pod względem energii pompy. Współczynnik określający moc urządzeń dostępny jest także w każdej instrukcji obsługi, radą służą także pracownicy sklepu. Baseny dla dzieci i baseny dmuchane nie są przystosowane do ogrzewania wody wykorzystującego działanie pomp. Na szczęście rozmiar tych basenów jest na tyle mały, że woda szybko osiąga odpowiednią do zabawy w wodzie temperaturę. Baseny z hydromasażem SPA wyposażone są w wewnętrzne, zintegrowane pompy ciepła.
Pierwsze podgrzewanie wody w basenie
Basenowa pompa ciepła przy pierwszym uruchomieniu w sezonie letnim wykazuje zwiększone potrzeby cieplne. Dzieje się tak, ponieważ pompa potrzebuje więcej energii na ogrzanie wody basenowej. Przy regularnym użytkowaniu basenów, kiedy pompa ciepła działa cyklicznie i podgrzewa wodę niemal na bieżąco, pobór mocy będzie niższy. Zarządzanie pompą ciepła stanie się wtedy intuicyjne i pozwoli na kąpiel w basenie w temperaturze dopasowanej do własnych preferencji, niezależnie od tego ile stopni Celsjusza ma powietrze. To dzięki pompie ciepła można zażywać relaksu w basenie niezależnie od pogody — lato w Polsce jest upalne i krótkie, a sezon letni trwa przecież kilka miesięcy.
Utrzymanie ciepła wody basenowej
Ciepło, które do basenu wprowadza pompa, najszybciej uchodzi przez lustro wody. W czasie parowania woda zrównuje się z niższą temperaturą powietrza. Woda w basenie ochładzana jest również przez prędkość wiatru, który generujące ruch wody, zależy także od stopnia wilgotności oraz wskaźników powietrza. Stosując się do kilku poniższych porad, można skutecznie zatrzymać ucieczkę ciepła i sprawić, że pompa będzie pracować w sposób ergonomiczny:
- zadbanie o odpowiednią izolację dna basenu od podłoża,
- zakrywanie basenu w czasie niekorzystania z niego — roletą, folią lub plandeką,
- korzystanie z pokryw solarnych, które nagrzewają wodę z pomocą promieni słonecznych. Pokrywy solarne jednocześnie będą izolować wodę, jeśli spadnie temperatura powietrza. Na pokrywie należy rozłożyć folię lub plandekę zabezpieczającą taflę wody,
- basenowe pompy, które są regularne uruchamiane, sprawiają, że temperatura wody będzie utrzymywana na stałym poziomie,
- dbanie o czystość i przejrzystość wody w basenie,
- dopasowanie wydajności pompy basenowej oczyszczającej wodę do pompy ciepła,
- ustawienie basenu w nasłonecznionym miejscu pozwoli na naturalne nagrzewanie wody.
Po więcej produktów przeznaczonych do basenów ogrodowych zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment. Nasze produkty wyróżnia wysoka jakość i niska cena.