Jakie panele winylowe do łazienki na ścianę? Czy to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy!

29.12.2021

Panele winylowe to coraz popularniejszy materiał stosowany do wykończenia podłóg. Czy można położyć panele winylowe także na ściany i to dodatkowo w tak newralgicznym miejscu jak łazienka? Wystrój wnętrza naszego domu, a więc ścian jak i podłóg powinien być tak dostosowany, abyśmy czuli się w nim dobrze, a wchodzący goście poczuli nie tylko komfort, ale także, charakter domowników. Tak samo powinno być z naszą łazienką. W poniższym artykule wskażemy, dlaczego zastosowanie w naszej łazience paneli winylowych to dobry pomysł, jak tego dokonać oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich układania.


W tym artykule:

1. Panele winylowe — czym są i za co są tak szczerze cenione

2. Panele winylowe nie tylko na podłogę

3. Sposób montażu paneli winylowych

4. Czy warto kłaść w łazience panele winylowe?

5. Podsumowanie



 

Panele winylowe do łazienki to nowoczesne i sprawdzone rozwiązanie

 

Panele winylowe — czym są i za co są tak szczerze cenione

Winyl to potocznie polichlorek winylu. Materiał w postaci paneli winylowych to wielowarstwowe ułożenie na siebie kilku warstwa winylu. W porównaniu do paneli laminowanych składają się one z trzech warstw; płyty nośnej hdf, papierowej warstwy dekoracyjnej oraz laminatu. Wierzchnia strona jest nadrukowywana w taki sposób, aby przypominała swoim kolorem oraz fakturą np. kamień naturalny. Doskonale imituje płytki podłogowe oraz naturalne drewno, imitując tym samym podłogi drewniane. Jakość wydruku jest coraz wyższa, przez co podłoga winylowa jest tak pożądana w wielu pomieszczeniach. Dla porównania do tradycyjne panele są grubsze niż panele winylowe i mierzą jedynie od 3 do 7 mm. Panele podłogowe można położyć na ogrzewanie podłogowe. Nie stanowi również problemu położenie warstw winylu na stare płytki i bez konieczności ich skuwania. Panele winylowe LVT oferują szereg właściwości. Sprawdza się on w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć na przykład do łazienki, bądź kuchni. Panele LVT oferują łatwość utrzymania czystości, wystarczy je przetrzeć bądź odkurzyć, aby przywrócić im czystość. Jednocześnie dobrze przewodzą one ciepło i można je montować wraz z ogrzewaniem podłogowym.

 

Panele winylowe nie tylko na podłogę

Ze względu na szereg swych właściwości winyl nie musi być wykorzystany jedynie jako podłogi winylowe. Można go również ze względu na swoją wagę oraz grubość wykorzystać na montaż paneli winylowych na ścianie. Montaż należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta spoiny. Nawet w przypadku jeżeli posiadamy już na ścianie płytki ceramiczne, panel będzie mógł być położony na nie. W przypadku chęci ułożenia Montaż paneli winylowych można zastosować w dwojaki sposób; na podłogę oraz ściany. Mogą posłużyć jako podłogi winylowe, (w postaci płytek winylowych) lub dekoracja ścian (panele ścienne). Warto tak je dopasować, aby płytki winylowe na ścianie przedstawiały inny wzór niż te położone na podłodze. Wówczas optycznie pomieszczenie wyda nam się większe. Panel winylowy może w pewnym zakresie zastąpić wizualnie marmur, bądź beton architektoniczny, gdyż go świetnie imituje. Przed położeniem paneli na ścianie łazienki warto zastosować przymierzanie paneli, oraz obliczyć potrzebną ich ilość pasująca do wielkości ściany. Zalecane jest także wyrównanie ścian tak, aby zniwelować każde odchylenie. Prace należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta paneli

 

Aby ograniczyć ilość przycięć warto zastosować przymierzenie paneli


Sposób montażu paneli winylowych

Montować panele winylowe możemy następująco:

  • na kleju — jest to metoda najczęściej stosowania w przypadku układania paneli podłogowych na podłodze. Mamy wtedy pewność, że nastąpiło odpowiednie zabezpieczenie powierzchni i panele nie będą ulegać ruchom. Wszystko zależy od tego, jaką siłę kleju wykorzystamy.
  • na klik — zatrzask — jest to bezklejowa metoda, panele nachodzą na siebie odpowiednią powierzchnią i poprzez docisk następuje charakterystyczny klik, a panele są już trwale ze sobą złączone.
  • samoprzylepne — wykorzystane panele winylowe w odróżnieniu od tradycyjnych paneli podłogowych, mogą być mocowane bezpośrednio do poprzedniej powierzchni.

Najczęściej stosowanym sposobem w przypadku montażu paneli na ścianach jest montaż poprzez klejenie paneli, bądź za pomocą paneli samoprzylepnych.

Szczególną uwagę należy zwrócić, aby panele montowane były na powierzchni ściany, która jest czysta oraz odtłuszczona. Jednocześnie musi być twarda oraz stabilna. Panele winylowe samoprzylepne, okażą się być łatwe do montowania na ścianach. Należy odkleić folię zabezpieczającą spod paneli, przyłożyć w odpowiednim miejscu ściany, docisnąć i zrobione. Klejenie płytek ceramicznych tak jak i paneli wymaga nie lada precyzji oraz doświadczenia. Gdy zdecydujemy się na montaż paneli za pomocą kleju, należy zwrócić uwagę, aby klej został rozłożony równomiernie na powierzchni ściany. Nie możemy dopuścić do powstania nierówności, gdyż w przyszłości może to zaowocować nieestetycznym wybrzuszeniem w danym miejscu. Do łazienki zalecane są panele winylowe SPC, to one dzięki wzmocnionej konstrukcji, mają uniemożliwić dostanie się pod nie wilgoci.

 

Docięcie krawędzi paneli winylowych może okazać się niezbędne


Czy warto kłaść w łazience panele winylowe?

Zalety

Panele winylowe oferują szereg zalet oraz właściwości. Oferują dużą różnorodność wzorów, a także odporność na wszelkiego rodzaju urazy takie jak zarysowania oraz uszkodzenia. Szczególny prym w kwestii wytrzymałości wiodą panele winylowe RIGID z racji niewielkiej wrażliwości świetnie sprawdzą się w miejscach narażonych czynniki zewnętrzne, oraz tam, gdzie występuje wysokie prawdopodobieństwo kontaktu z wodą lub parą wodną. W przypadku ogrzewania podłogowego warto zwrócić szczególną uwagę na dobranie odpowiedniego podkładu pod panele. Wybierzmy podkład, który świetnie przepuści ciepło. Sprawi, on, że podłoga będzie przyjemna w dotyku oraz ciepła. Szybkość czyszczenia oraz łatwość montażu to także wielki plus dla tego typu konstrukcji. Dodatkowym atutem jest możliwość montażu praktycznie na każdej powierzchni oraz to, że są ciche i tłumią wszelkie odgłosy.

Wady

Jedną z najczęściej zarzucanych wad przy wyborze tego typu materiału jest jego cena. Są oczywiście tańsze niż naturalne panele i deski, ale potrafią także zaskoczyć swoją wysoką ceną. Przy wyborze montażu na klej. Trzeba zaznaczyć, że demontaż będzie wybitnie utrudniony oraz kosztowny. W przypadku montażu na ścianie jeżeli panel nie jest wystarczająco sztywny i trwały będzie potrzeba wzmocnienia powierzchni. Wadą jest również to, że panele nie podlegają recyklingowi.

 

Panele podłogowe można wykorzystać nie tylko na podłogę

 

Podsumowanie

System, jaki tworzą panele winylowe, może zostać wykorzystany nie tylko na pokrycie podłogi, ale również ścian. Jest to coraz popularniejsza i sprawdzona metoda. Można je ułożyć na różne sposoby, najważniejsze jest jednak, aby powie na czyste i równe podłoże, a także stare płytki. Nie będzie to w żadnym przypadku przeszkodą. Najlepiej dopasować kolor i ich ułożenie do koloru podłoża. Dobrze dobrana kompozycja kolorystyczna przykuje uwagę oraz zapewni komfort w zachowaniu czystości łazienki. Zastosowana instalacja ścienna w łazience niedużym kosztem odmieni jej wystrój w łazience i w porównaniu do płytek zapewni równie wysoki komfort w przypadku potrzeby ich szybkiego czyszczenia.

 

Podłoga winylowa to nie jedyne zastosowanie winylu w naszym mieszkaniu

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Panele winylowe pod prysznicem Panele winylowe pod prysznicem
Panele winylowe jak płytki Panele winylowe jak płytki
Jak połączyć panele z płytkami bez listwy! Jak połączyć panele z płytkami bez listwy!

 

Powrót