Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? 7 porad
Drzwi to bardzo ważny element wykończenia każdego wnętrza. Nadają mu charakteru, uspokajają przestrzeń lub przeciwnie - wprowadzają w nią nieco ekstrawagancji i ekspresji. Wybór drzwi nie może być dziełem przypadku! Należy go dobrze przemyśleć - w przeciwieństwie bowiem np. do ścian, wyglądu drzwi nie da się zmienić niewielkim kosztem. Sprawdź, jak najlepiej dopasować ich rodzaj, wielkość i kolor do zastosowanej aranżacji. Zobacz też nasze inspiracje!
Jakie drzwi do wnętrz wybrać?
Wybierając drzwi wewnętrzne pamiętaj, że jest to decyzja na lata. Dlatego podstaw nie tylko na design, ale też na jakość. Jeśli będzie niska, drzwi ani nie będą prezentować się efektownie, ani nie zapewnią bezproblemowego użytkowania przez długi czas! To element wyposażenia mocno eksploatowany - najtańsze modele słabej jakości nie wytrzymają próby czasu.
Wybór drzwi wewnętrznych najlepiej zaplanuj na koniec remontu. Jeśli obawiasz się takiego odwlekania decyzji, dobrze przemyśl wystrój wnętrza już na etapie projektowania. Choć nie muszą być identyczne w całym mieszkaniu, drzwi powinny się ze sobą komponować. Takie same modele - lewe lub prawe - wybierz do wnętrz o podobnym przeznaczeniu.
Przestrzenie, w których domownicy spędzają czas na co dzień - salony, jadalnie czy kuchnie - mogą być całkowicie otwarte. Takie rozwiązanie optycznie otworzy i powiększy mieszkanie. Jeśli planujesz niektóre pomieszczenia odgrodzić drzwiami, np. kuchnię czy gabinet, wybierz model przynajmniej częściowo przeszklony. Zapewni to większy dostęp światła i zniweluje wrażenie "zamknięcia".
W sypialni, łazience i innych wnętrzach wymagających dyskrecji najlepiej zastosować drzwi pełne. W tym wypadku szczególnie liczy się jakość - takie drzwi muszą mieć m.in. dobrą izolacyjność akustyczną.
Szczelność to cecha szczególnie ważna w przypadku m.in. drzwi garażowych i drzwi do pomieszczeń gospodarczych. Sprawdzi się model nieco szerszy - zapewni to więcej miejsca np. do wnoszenia gabarytów.
Oczywiście znaczenie ma też sposób otwierania. Drzwi lewe i prawe, otwierane po prawej lub lewej stronie - to bardzo istotna kwestia z punktu widzenia estetycznego i użytkowego!
Jak dobrać kolor drzwi do pomieszczenia?
Wybierając drzwi wewnętrzne kieruj się zasadą, że w pomieszczeniu powinny dominować maksymalnie 2-3 barwy. Co istotne, dopasowanie to dotoczy obu wnętrz, np. sypialni i salonu bądź przedpokoju, z którymi się łączy. Barwa drzwi wewnętrznych zawsze musi pasować do jakiegoś elementu: do ściany, podłogi lub mebli.
Drzwi dopasowane do podłogi. Bardzo stylowo wygląda w tym wypadku kolorystyczna jednolitość - wprowadzi optyczną harmonię i nowoczesną elegancję. Niestety, taki efekt nie zawsze da się uzyskać - szczególnie przy połączeniu podłogi z drewna i drzwi z płyt drewnopochodnych. W takim wypadku lepiej jest wprowadzić jedną powierzchnię o kilka tonów ciemniejszą niż drugą. To lepsze rozwiązanie niż nieudana próba idealnego spasowania barw każdej z nich.
Drzwi dopasowane do ścian. Modnym i uniwersalnym rozwiązaniem są białe drzwi - zlewają się z białymi ścianami i sufitem. W otoczeniu odważnych barw optycznie uspokajają przestrzeń. Nawet jeśli przemalujesz ściany i wymienisz podłogę, drzwi w kolorze białym dalej będą do nich pasować. Oczywiście do wyboru jest też wiele innych barw, m.in. drewnopodobne. Ważne, by drzwi albo kolorystycznie wtapiały się w ścianę, albo mocno od niej odcinały.
Modne drzwi wewnętrzne
Oprócz wspomnianych drzwi białych, obecnie największą popularnością cieszą się drzwi drewnopodobne. Do wyboru mamy produkty imitujące niemal wszystkie gatunki drewna występujące na świecie - od rodzimych buków i jesionów, przez drewno teakowe, aż po korek i bambus.
Obecnie do łask wracają też drzwi harmonijkowe. Nowoczesne modele nie mają wiele wspólnego z tandetnymi harmonijkami rodem z lat '90 - są modne i bardzo estetyczne. Podobnie jak drzwi przesuwne, pozwalają zaoszczędzić miejsce, a to cecha szczególnie pożądana w małych mieszkaniach.
Drzwi przesuwne chowane w ścianie świetnie sprawdzają się nie tylko w przestrzeniach takich jak łazienka czy toaleta, ale też m.in. w sypialni. Nowoczesne produkty nie tylko dobrze się prezentują, ale też zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną.
Aby uzyskać modny i atrakcyjny efekt, nie wystarczy wybrać drzwi wewnętrzne pasujące do wnętrza. Ogromne znaczenie mają też klamki do drzwi - różne ich rodzaje pasują do różnych aranżacji. Proste, ze stali nierdzewnej świetnie pasują w nowoczesnych wnętrzach. Stylizowane, złote - w wystroju klasycznym itd. Ważne, aby drzwi i klamki współgrały ze sobą i były jednolite w całym mieszkaniu.
Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą
Bardzo modne w ostatnich latach drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą dają efekt "zniknięcia" w ścianie. To optycznie powiększa przestrzeń i prezentuje się bardzo stylowo. Aby osiągnąć taki rezultat, potrzebne są też zawiasy i inne akcesoria do drzwi z możliwością ukrycia w konstrukcji.
W takim rozwiązaniu krawędź ościeżnicy wystaje zaledwie na 1 cm lub jest zupełnie niewidoczna. Wykonana z aluminium, ma dodatkowo wzmocnioną konstrukcję - dostosowaną do ściany oraz rodzaju drzwi. Z jednej strony skrzydło drzwi jest zlicowane ze ścianą. Z drugiej powstaje wnęka, którą trzeba wykończyć identycznie jak ścianę. Do wyboru mamy praktycznie każdy materiał - panele drewniane, płytki ceramiczne, szkło, tapetę, kamień i wiele innych.
Drzwi z nadstawką
Drzwi z nadstawką to rozwiązanie idealne do wysokiego mieszkania. Stanowi alternatywę dla wysokich - nawet 3-metrowych - drzwi, które zwykle stosuje się w takich pomieszczeniach. Warto wiedzieć, że tak wysokie skrzydła są cięższe i masywniejsze, przez co wymagają wzmacniania konstrukcji. Natomiast drzwi z nadstawką to nic innego, jak ozdobny panel w stylistyce takiej samej jak skrzydło. Jeśli jest za niski, można nad nim zamontować jeszcze jeden dodatkowy profil poziomy.
Ważne, by panel wykonany był z tego samego materiału co skrzydła. W taki sposób można wykończyć wszystkie lub tylko niektóre drzwi w mieszkaniu. Wszystko zależy od rodzaju przestrzeni i specyfiki miejsca - na przykład w salonie sięgającym 2 lub 1,5 kondygnacji można zastosować drzwi z nadstawką. Natomiast drzwi do łazienki kierujące z przedpokoju mogą być już standardowe.
Drzwi bezprzylgowe
Tradycyjne drzwi mają budowę przylgową - wyróżniają się charakterystycznym wcięciem skrzydła, które zachodzi na ościeżnicę. Skrzydło po prostu z niej "wystaje".
Drzwi bezprzylgowe są "pełne" - po zamknięciu skrzydło i ościeżnica tworzą gładką krawędź - niejako wsuwają się do jej wnętrza. Jeśli dodatkowo zastosujesz do nich chowane zawiasy, zyskasz idealnie gładką powierzchnię. Takie drzwi dają wrażenie masywniejszych, jednak dzięki jednopłaszczyznowemu układowi wizualnie powiększają wolną przestrzeń podłogi.
Drzwi tego typu są obecnie bardzo modne, idealnie komponują się w minimalistycznych, nowoczesnych oraz industrialnych aranżacjach. Wpisują się w trend prostoty i estetyki - z pewnością pozostaną na topie jeszcze przez szereg lat!