Jaki stół do małej kuchni
Mała kuchnia najczęściej spotykana jest w starym budownictwie w nowych inwestycjach niewielkich mieszkań typu studio/kawalerkach lub niektórych mieszkaniach 2 pokojowych. Niewielkie kuchnie posiadają mało wolnej przestrzeni po zagospodarowaniu większej części metrażu meblami kuchennymi. Bardzo ciężko jest wstawić stół do niewielkiej kuchni, ponieważ sama już lokacja mebli bardzo przytłacza taką przestrzeń.
Aby znaleźć odpowiedni sposób na estetyczne i praktyczne ustawienie kuchennego sprzętu należy przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania. Ustalenie kto i w jakim celu najczęściej korzysta z kuchni oraz które sprzęty używane są okazyjnie — pozwoli na wyeliminowanie niepotrzebnych przedmiotów oraz zaprojektowanie małej kuchni dla osób najczęściej gotujących w tym pomieszczeniu. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na sprytnym ulokowaniu stolika. Jak i gdzie wstawić stół do kuchni o niewielkich rozmiarach, w której każdy dodatkowy mebel wpływa na funkcjonalność wnętrza? Jeśli poszukujesz sprytnych rozwiązań na aranżację małych wnętrz, zapraszany do lektury!
W tym artykule:
1.Stół do małej kuchni — dlaczego jest tak ważny?
5. Stół do małej kuchni jako półwysep
7. Stół kuchenny na pograniczu kuchni i salonu
Stół do małej kuchni — dlaczego jest tak ważny?
Wielu właścicieli niewielkich kuchni rezygnuje z posiadania stołu, tłumacząc się brakiem odpowiedniej ilości miejsca i przenosząc miejsce spożywania posiłków do innej części domu. Nie warto rezygnować z choćby małego stolika, który stanie w rogu pomieszczenia, ponieważ to właśnie przy stole domownicy spotykają się codziennie przy porannej kawie, obiedzie lub wspólnych rozmowach. Stół jest symbolem zjednoczenia i bez względu na swoje wymiary z pewnością potrafi podtrzymywać dobre relacje domowników. Stół i krzesła do kuchni mogą stanąć w różnych miejscach pomieszczenia i wcale nie przytłaczać małego wnętrza. Poniżej możesz odnaleźć kilka wskazówek na to, jakie ustawienia sprawdzą się najlepiej w jadalni z aneksem, bądź odseparowanej, niewielkiej kuchni blokowej.
Okrągły stół do kuchni
Mały stół na środku bądź w kącie kuchni jest czymś, co sprawdza się od wielu lat. Okrągłe stoły zwykle projektowane są w nieco mniejszych rozmiarach, aniżeli tradycyjne stoły prostokątne, dlatego same w sobie zajmują w kuchni o wiele mniej przestrzeni. Okrągły, mały stolik wielu osobom kojarzy się z meblem niezwykle urokliwym przez swój niestandardowy kształt. Owalny stół kuchenny może pomieścić nawet do 6 - 8 osób i, mimo że podczas jedzenia komfort nie będzie tak doskonały jak przy stole prostokątnym, to każdy z pewnością doceni pomysłowość i praktyczność tego mebla.
Stół w kuchni pod oknem
W małej kuchni, zamiast szerokiego parapetu, zdecydować się można na ustawienie podłużnego blatu pełniącego rolę stolika. Dzięki schowaniu stołu równolegle do wejścia zyskasz dodatkowe miejsce na przemieszczanie się / wymijanie w kuchni z innymi domownikami. Atutem takiego rozwiązania może być poranny widok podczas śniadania na wschodzące słońce bądź relaksującą zieleń drzew i trawników. Do blatu pod okno dostawić można nowoczesne hokery bądź taborety, które także w swych rozmiarach są odpowiednio dyskretne. Jedynym problemem, jaki możesz napotkać to ustawność grzejnika. Jeśli w Twojej małej kuchni nie znajdziesz innego miejsca na montaż kaloryfera, aniżeli podokienna ściana, wybierz inną propozycję na ustawność stolika.
Stolik wysuwany i składany
Doskonałym rozwiązaniem na oszczędność wolnej przestrzeni jest zakup wysuwanego z blatu stolika bądź stołu rozkładanego. Nowoczesne kuchnie coraz częściej wykorzystują podobne rozwiązania, nie ważąc na metraż pomieszczenia. Nawet w ogromnych, przestronnych apartamentach składany blat jest innowacyjnym rozwiązaniem, które zadowala i zyskuje aprobatę polaków. Wysuwany stolik jest niezwykle praktyczny, ponieważ pełni dwie funkcję jednocześnie. Kiedy stolik jest wsunięty — można korzystać z blatu roboczego i w małej kuchni przygotowywać posiłek. Na życzenie, stolik można wysunąć i podwoić / potroić powierzchnię, tworząc tymczasowy, ale jakże praktyczny stół, przy którym zgromadzić może się nawet kilka osób! Meble kuchenne wysuwane są również wykonywane na wymiar, dzięki czemu możesz z łatwością zaprojektować swój mały stół kuchenny i ustawić go w dowolnym miejscu. Składane stoły do jadalni i kuchni pełnią niemalże tę samą rolę. Różnią się jednak techniką składania sprzętu. Zwykle składane meble przykuwają uwagę gości, ponieważ blat takiego stołu zamontowany jest na zawiasach do ściany i bez trudu można go zauważyć. Rozkładany stół doskonale sprawdzi się do małej kuchni oraz do jadalni, w której brakuje miejsca na wolnostojący, solidny mebel. Na czas posiłku składany stolik pełni funkcję sprzętu, przy którym gromadzą się goście, jednak w przypadku zmiany aktywności na takie, które wymagają nieco więcej wolnej przestrzeni w pomieszczeniu — stół zostaje złożony. Stół rozkładany najczęściej dostępny jest z blatem prostokątnym bądź kwadratowym. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, dobrze jest dokupić krzesła do jadalni, które wraz ze stołem można złożyć i przywiesić do ściany wraz z blatem stołu.
Stół kuchenny przy ścianie
Stół kuchenny ustawić można wzdłuż ściany, dzięki czemu w swoim domu zyskasz więcej miejsca w centrum pomieszczenia. Stoły do jadalni i kuchni ustawione w taki sposób z pozoru odejmują dodatkowe miejsca siedzące, jednak kiedy spodziewasz się gości — wystarczy lekkie odsunięcie stołu od ścianki i dostawienie dodatkowych krzeseł dla gości. Stół w małej kuchni ustawiony w ten sposób doskonale wpływa na funkcjonalność i dodaje pomieszczeniu większej swobody ruchu. Niektóre modele małych stolików posiadają wbudowane mechanizmy ułatwiające przesuwanie mebli np. małe kółeczka, a takie zestawy mebli kuchennych zdecydowanie ułatwiają tymczasową zmianę lokalizacji sprzętów.
Stół do małej kuchni jako półwysep
Stół do małej kuchni zaprojektować można w formie półwyspu i połączyć funkcję roboczego blatu stołu z miejscem do spożywania posiłków. Wyspy kuchenne od jakiegoś czasu są niezwykle modnymi rozwiązaniami wykorzystywanymi bardzo chętnie przez projektantów i nie tylko. Kuchenny półwysep może również zastąpić tradycyjny barek. Na podłużnej wyspie zmieszczą się wszelkie akcesoria dekoracyjne takie jak stylowe wazony, czy pachnące świece. Zatem blat staje się wielozadaniowy, a przy okazji doskonale dzieli przestrzeń na dwie strefy — kuchnię i salon. W niewielkiej kuchni warto zastosować to rozwiązanie, ponieważ poza swoją praktycznością jest niezwykle innowacyjne i stylowe. Nad wyspą zawiesić można gustowne lampy wiszące sufitowe, które doskonale dopełnią wnętrze i rozświetlą blat półwyspu.
Stół kuchenny na pograniczu kuchni i salonu
Stół wstawiony na granicy strefy kuchennej z jadalnią doskonale zagospodaruje wolną przestrzeń. Jest to doskonały kompromis pomiędzy małym meblem do kuchni a dużym stołem w jadalnianej. W przypadku ustawienia stołu na pograniczu obydwu pomieszczeń decydujemy się wyłącznie na jeden mebel, przy którym zasiądzie rodzina i goście, co najlepiej optymalizuje wolną przestrzeń. Stoły ulokowane na pograniczu dwóch pomieszczeń są jednocześnie doskonałym łącznikiem, który spaja dwie strefy w jedną.
ZAINSPIRUJ SIĘ!!!
Meble do kuchni Linea |
Meble do kuchni Hana | Meble do kuchni Moniuszko Biały |