Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne?
Ogrzewanie podłogowe dzieli się na trzy rodzaje – elektryczne, powietrzne i wodne. Aby móc korzystać z tego ostatniego, pod podłogą należy zamontować system rur grzejnych z metalu lub tworzywa sztucznego, przez które będzie przepływać woda ogrzana do 40-50 stopni Celsjusza.
Zaletami podłogi z wodnym ogrzewaniem podłogowym są niskie koszty eksploatacji, równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym wnętrzu oraz współpraca z innymi źródłami energii, takimi jak grzejniki, pompy ciepła lub kolektory słoneczne.
Aby jednak ogrzewanie wodne dobrze spełniało swoją funkcję, musi być prawidłowo wykonane, a jego montaż powinien odbywać się już na etapie budowy domu, na podstawie fachowego projektu całej instalacji. W przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzeniem podkładu pod panele, wypaczeniem podłogi lub niedogrzaniem pomieszczenia.
Podkład pod panele a opór cieplny
Częstym błędem popełnianym przez osoby remontujące dom lub mieszkanie na własną rękę jest zakup poszczególnych elementów posadzki bez uwzględnienia ich oporu cieplnego. Jeśli decydujemy się ułożyć panele na ogrzewanie podłogowe, przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni materiał na podkład podłogowy. Aby bez zarzutu spełnił swoją funkcję, powinien dobrze przewodzić ciepło (mieć niski współczynnik oporu cieplnego), który przekłada się na większą wydajność instalacji cieplnej. Wysokiej jakości podkład pod panele wyróżnia się także dużą gęstością przy niewielkiej grubości.
Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym można zastosować między innymi podkłady z korka, polistyrenu ekstrudowanego oraz mat kwarcowych, a także podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) lub polietylenowe o wysokiej gęstości (PEHD). Wszystkie podkłady pod panele nadające się na ogrzewaną podłogę posiadają specjalne oznaczenia na opakowaniu.
Podkład pod panele a nierówna podłoga
Przed przystąpieniem do montażu ogrzewania podłogowego, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być nie tylko umyte, odtłuszczone i wysuszone, ale także pozbawione wszelkich nierówności. Nie może być na nim żadnych pęknięć ani resztek zaschniętego cementu. Chropowata podłoga uniemożliwi przyleganie izolacji termicznej, wpływając na stabilność podkładu. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia wylewki, rur grzejnych, a nawet warstwy wykończeniowej, na przykład płytek ceramicznych lub winylowych paneli podłogowych.
Podkład pod panele a izolacja cieplna podłoża
Na dobrze przygotowaną nawierzchnię kładzie się izolację termiczną o grubości uzależnionej od tego, czy dolna kondygnacja jest ogrzewana – jeśli nie (na przykład na parterze znajduje się piwnica lub garaż), podkład pod panele powinien mieć grubość nawet 10 mm, a przy tym wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, znaczną trwałość i wytrzymałość na obciążenia. W pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza dodatkowo warto położyć warstwę izolacji przeciwwilgociowej.
Dopiero kolejnym etapem jest instalacja rur grzewczych przy zachowaniu wymaganej szerokości dylatacji i odległości od ścian. Jeśli poprowadzone rury nie będą odpowiednio starannie zamocowane do posadzki przy pomocy klipsów lub spinek, podczas wylewania jastrychu mogą oderwać się od podłoża.
Podkład pod panele a wyciszenie podłogi
Podkład pod podłogę z paneli ma za zadanie poprawić komfort jej użytkowania, między innymi dzięki zwiększeniu izolacji akustycznej. Oznacza to wyciszenie zarówno dźwięków odbitych (odgłosów chodzenia), jak i uderzeniowych (upadanie przedmiotów). Jako wyciszający podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się korek, którego porowata i elastyczna powierzchnia nie przenosi drgań, pochłaniając hałas. Równie skuteczne pod panele podłogowe są maty kwarcowe (wyciszające kroki o około 30%), podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), poliuretanu (PUM) oraz eko płyty.
Jaki rodzaj wylewki pod panele na wodne ogrzewanie podłogowe?
Jako dodatkowy podkład pod panele podłogowe warto zastosować jastrych. W przypadku wylewania go na instalację wodną musi jednak spełnić pewne dodatkowe wymagania – przede wszystkim być elastyczny i odporny na zmienną temperaturę, mieć odpowiednią trwałość, wytrzymałość mechaniczną oraz przewodność cieplną. Aby ułatwić rozprowadzanie jastrychu, najlepiej wybrać płynny wariant samopoziomujący, który pokryje rury grzejne i utworzy idealnie gładką powierzchnię.
Przygotowując wylewkę z jastrychu, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji z wodą – jeśli dodamy jej więcej niż w instrukcji, obniżymy odporność podkładu i zwiększymy skurcz zaprawy, mogący skutkować popękaniem. Jeśli panele podłogowe będziemy kłaść na dużej powierzchni, należy podzielić ją przy pomocy specjalnych listew na mniejsze fragmenty. Najlepiej wylewać jastrych pasmami o szerokości około 40 cm. Ważne, aby poza prawidłowym ułożeniem dylatacji dopilnować zalecanej grubości wylewki. Rozprowadzony w ten sposób podkład pod panele w razie potrzeby można wygładzić pacą. Na pierwsze uruchomienie ogrzewania podłogowego czeka się około 21-28 dni (tak zwany okres wiązania), przy czym należy pamiętać o stopniowym podwyższaniu temperatury płynącej w rurach wody aż do 50 stopni Celsjusza.
Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?
Podłogi z wodną instalacją grzewczą nadają się niemal do każdego pomieszczenia i umożliwiają dowolne wykończenie wnętrz. Można położyć na nich ceramiczne płytki, panele i deski. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjątkowo praktyczne panele podłogowe laminowane, upewnijmy się, że mają odpowiednie właściwości – dobrze radzą sobie ze zmienną temperaturą i łatwo oddają ciepło do otoczenia. Zwróćmy również uwagę na klasę ścieralności (AC 3 lub AC 4) oraz użyteczności (31 lub 32), grubość paneli (optymalna to 8-9 mm) oraz sposób montażu (system zatrzaskowy).
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe. Najlepiej zainwestować w materiał, który nie tylko przewodzi ciepło, ale także zapewnia dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Dzięki temu korzystanie z nowej podłogi z paneli nie przysporzy nam żadnych problemów, a chodzenie po niej bosymi stopami stanie się czystą przyjemnością.