Jaki materiał na domek na narzędzia jest najlepszy? Drewno, metal czy plastik?
Domki narzędziowe są jednym z najbardziej nieodzownych elementów wystroju ogrodów i działek. Trudno wyobrazić sobie dobrze zorganizowaną ogrodową przestrzeń bez praktycznego miejsca do przechowywania, a taką właśnie dają domki ogrodowe na narzędzia, sprzęty, meble oraz inne ogrodowe akcesoria.
Rynkowa oferta domków narzędziowych jest naprawdę bardzo szeroka. Producenci kuszą nas niezmiennie, coraz ciekawszymi modelami. Domek, domkowi nierówny, dlatego decydując się na zakup domku narzędziowego, warto dobrze sprawdzić jego parametry, rozmiary i możliwości. Do grona najpopularniejszych produktów zaliczyć można domki na narzędzia z drewna, metalu lub z tworzyw sztucznych i to właśnie o nich chcemy Wam dziś opowiedzieć.
Jeśli jesteś ciekaw, jaki domek narzędziowy wybrać, sprawdź koniecznie, co możemy Ci zaproponować!
W tym artykule:
1. O tym warto pamiętać, wybierając domek na narzędzia?
2. Domki na narzędzia z drewna naturalnego
3. Jak duży może być domek na narzędzia?
4. Jak zadbać o domek? - pielęgnacja i impregnacja domków
5. Metalowe domki na narzędzia
6. Domek na narzędzia z plastiku
7. Domek na narzędzia — zrób to sam!
O tym warto pamiętać, wybierając domek na narzędzia?
Zanim wybierzesz swój wymarzony domek do ogrodu koniecznie, określ swoje potrzeby i oczekiwania. Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję i wybrać model skrojony na miarę Twoich potrzeb.
Domki na narzędzia różnią się między sobą, dlatego już na wstępie warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak duża ma być powierzchnia domku? Co chcesz tam schować? Czy ma to być przydomowy schowek, czy może element architektury ogrodowej, który będzie pełnił również funkcję rekreacyjno-dekoracyjną? Ile dokładnie pieniędzy chcesz wydać na taki produkt? Odpowiedź na te najważniejsze pytania pozwoli Ci zawęzić zakres poszukiwań.
Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany domek na narzędzia. Możesz kupić domek z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych.
Domki na narzędzia z drewna naturalnego
Drewniane domki na narzędzia i altany ogrodowe to bez wątpienia najchętniej wybierane elementy architektury ogrodowej. Jeżeli cenisz sobie naturalny wygląd ogrodu i nie chcesz wstawiać do niego metalowej lub plastikowej konstrukcji, możesz wybrać domek ogrodowy drewniany, który z jednej strony doskonale uzupełni wnętrze ogrodu, a z drugiej będzie idealnym miejscem na narzędzia ogrodnicze, meble lub grille.
Domki na narzędzia z drewna naturalnego są estetyczne, ładnie wkomponowują się w przestrzeń i na dodatek są naprawdę funkcjonalne. Dają szerokie możliwości urządzenia i zagospodarowania przydomowej przestrzeni. Jeśli wybierzesz większy model, wewnątrz bez trudu zmieścisz wszystkie sprzęty, które w ciągu roku będą służyły Ci do pielęgnacji ogrodu. Atutem drewnianych schowków jest również stabilna podłoga. Domek z zadaszonym tarasem umożliwi ustawienie mebli i przyjemny relaks w ogrodzie.
Ogromnym atutem drewnianej konstrukcji jest możliwość zamontowania w domku narzędziowym dodatkowych półek, regałów, szafek.
Warto podkreślić, że drewno gwarantuje chłód latem i utrzymanie przyjemnego ciepło zimą. Tym samym domek drewniany staje się idealnym miejscem na rodzinne spotkania nawet w chłodniejsze dni.
Jak duży może być domek na narzędzia?
Domki do przechowywania narzędzi dostępne są kilku rozmiarach. Małe o wymiarach 175/175/205, średnie 250/250/210 i duże np. o wymiarach 400/400/230. Długość, szerokość i wysokość konstrukcji domku narzędziowego możesz swobodnie dopasować do wielkości ogrodu lub działki.
Duży domek ogrodowy to nie tylko doskonałe miejsce przechowywania, ale również alternatywa dla działkowego domu letniskowego. Dodatkowo mały drewniany domek ogrodowy może stać się ulubionym miejscem zabawy w ogrodzie i miejscem na zabawki ogrodowe dla dzieci.
Domek do ogrodowej aranżacji musi być odporny na deszcz, śnieg, słońce i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli wybierzemy domek narzędziowy z drewna, pamiętajmy o jego systematycznej konserwacji! Drewno wymaga specjalnego zabezpieczenia i regularnej impregnacji.
Jak zadbać o domek? - pielęgnacja i impregnacja domków
Pamiętaj, że schowek wykonany z drewna wymaga regularnej pielęgnacji i impregnacji. Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, wiatr, a nawet promieniowanie UV, mogą odcisnąć na nim swoje piętno. Tylko odpowiednie zabezpieczenie pozwoli mu służyć Ci bez szwanku przez długie lata.
Metalowe domki na narzędzia
Dużym powodzeniem cieszą się również domki metalowe. Wykonywane są najczęściej ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub z popularnego aluminium. Wyróżnia je wysoka odporność na korozję, lekkość, a także stosunkowo niska cena. Metalowy domek narzędziowy może być dodatkowo wyposażony np. w przesuwne drzwi lub dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe. Domki narzędziowe z blachy najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych, designerskich ogrodach.
Domek narzędziowy blaszany ma wiele zalet. Jedna z nich jest solidna podłoga, która stanowi izolację przed wilgocią i brudem. Metalowy domek na narzędzia możesz ustawić w dowolnym miejscu na działce lub ogrodzie. Jego konstrukcja jest na tyle stabilna, że nie straszy jej nawet silny wiatr, deszcz i śnieg. Solidna podłoga zabezpieczy dodatkowo wnętrze konstrukcji przed ewentualnymi podtopieniami, po intensywnych opadach deszczu.
Domki narzędziowe blaszane, podobnie jak domki drewniane mogą mieć różne rozmiary. Bez problemu znajdziesz taki, który będzie pasował do wielkości Twojego ogródka i pomieści cały sprzęt ogrodowy.
Domek na narzędzia z plastiku
Ogrodowe narzędziowe domki mogą być wykonane również z trwałych i wytrzymałych tworzyw sztucznych. Plastikowe domki narzędziowe, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, zyskują wygląd do złudzenia przypominający tradycyjne domki wykonane z drewna.
Plastikowy domek narzędziowy nie musi wcale oznaczać taniej tandety. Wręcz przeciwnie, pięknie ozdobi przestrzeń ogrodu i wygospodaruje odpowiednie miejsce do przechowywania narzędzi i mebli ogrodowych. Wielkość domku możesz dowolnie wybrać i dostosować do swoich potrzeb.
Warto podkreślić, że domek z tworzywa sztucznego nie wymaga specjalnego zabezpieczania, jest wyjątkowo odporny na niekorzystne oddziaływanie wody, temperatury, promieniowania UV i śniegu, dlatego sprawdzi się przez cały rok w każdym ogrodzie. Duże znaczenie ma oczywiście jakość tworzywa, z którego wykonano domek.
Pamiętaj, że domki ogrodowe z tworzyw sztucznych na narzędzia dostępne są w wielu kolorach, mogą różnić się też rozmiarami, dzięki czemu łatwiej dobrać odpowiedni produkt do aranżowanej przestrzeni.
Domek na narzędzia — zrób to sam!
Czy wiesz, że przy odrobinie dobrych chęci i zdolności manualnych możesz wybudować domek narzędziowy samodzielnie lub kupić gotowy model do samodzielnego montażu? Nie jest to wcale takie trudne, na jakie może wyglądać.
Decydując się na samodzielne skonstruowanie domku według projektu, warto wiedzieć, że jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m2, nie wymaga pozwolenia na budowę. Prawo budowlane określa, że takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie w lokalnym urzędzie lub starostwie w terminie do 10 dni przed rozpoczęciem budowy. Gdy konstrukcja domku nie jest związana z gruntem, nie trzeba również płacić za niego podatku.
Wybór domku narzędziowego to ważne zadanie, nie warto pozostawiać go przypadkowi. Jeśli zależy Ci na tym, by znaleźć odpowiedni model, odwiedź koniecznie nasze centrum ogrodnicze. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji!