Jaki materac wybrać? 4 praktyczne wskazówki

18.01.2024

Jeśli zależy Ci na zdrowym śnie i lepszym samopoczuciu każdego ranka, zapomnij o półśrodkach w postaci kanapy czy wersalki i postaw na wygodne łóżko z dobrze dobranym materacem. Szybko się przekonasz, że jest to inwestycja we własne zdrowie – w końcu to, jak i na czym śpimy, przekłada się bezpośrednio na funkcjonowanie naszego organizmu.

Nie jest jednak tak łatwo wybrać materac, jakby się wydawało. Dobór materaca o idealnych parametrach wymaga przemyślenia. Dobrze jest dopasować materac do indywidualnych potrzeb, wtedy zakup produktu naprawdę się opłaci. Jeśli chcesz zatem kupić materac, wcześniej dowiedz się, jak dobrać odpowiednią twardość materaca, jaki rozmiar produktu będzie najlepszy oraz jaki materiał wybrać. Wybór materaca może być też podyktowany dodatkowymi funkcjami produktu. Który materac najlepszy? Zobaczmy razem!

zakup materaca


W tym artykule:

1. Dlaczego wybór właściwego materaca jest tak istotny?

2. Przegląd materacy – wybierz ten, który spełni Twoje oczekiwania

3. Podsumowanie — jaki materac wybrać?



Dlaczego wybór właściwego materaca jest tak istotny?

Otóż ma on bardzo duży wpływ na nasz kręgosłup, układ oddechowy i kostno-stawowy. Przyjmując nienaturalną pozycję w czasie snu, narażamy się na ból mięśni i pleców następnego dnia oraz, co oczywiste, ból głowy związany z brakiem wystarczającego wypoczynku. Czym się kierować przy wyborze materaca, aby był dostosowany do indywidualnych potrzeb i zapewnił nam komfort w pozycji leżącej?

Poniżej znajdziesz kluczowe wskazówki, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

jaki materac wybrać?

1. Pytanie klucz: miękki czy twardy materac?

Często można spotkać się z opinią, że najlepiej jest wybrać twardy materac. Niestety to stwierdzenie wciąż pokutuje w powszechnym wyobrażeniu na temat różnych modeli materacy. Jaką twardość materaca wybrać? Zbyt twarde podłoże sprawia, że nasz odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie ma odpowiedniego wsparcia, a my napinamy ciało. Twarda powierzchnia niekorzystnie wpływa także na obieg krwi, przez co wstając rano, nie czujemy się wypoczęci.

Zbyt miękki materac z kolei może niebezpiecznie wyginać kręgosłup. Idealny materac powinien stanowić podparcie ciała na całej jego długości, dlatego dobrze jest wybrać ten o średniej twardości. Przy czym trzeba wziąć pod uwagę także swoje cechy indywidualne, o czym przeczytasz w punkcie 4.

Warto też sprawdzić materac ze strefami twardości. Dzięki temu twardość materaca do sypialni może być dostosowana do bardzo indywidualnych potrzeb.

Można sobie pomóc w podjęciu decyzji poprzez wykonanie prostego testu dłonią: należy położyć się na materacu na plecach, a dłoń wsunąć pod plecy w części lędźwiowej.

Jeśli:

  • dłoń bez trudu możesz wsunąć pod plecy, oznacza to, że materac jest za twardy,

  • nie możesz wsunąć dłoni pod plecy – materac jest za miękki,

  • zauważasz lekki opór we wsunięciu ręki pod plecy — oznacza to, że ten materac jest dla Ciebie odpowiedni.

jaki materac kupić?

2. Rodzaje materacy – który będzie najlepszy dla Ciebie?

To, czym jest wypełniony dobrej jakości materac, bezpośrednio wpływa na nasz komfort podczas snu oraz na zdrowie. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące najpopularniejszych typów materacy:

  • materac piankowy – wkład buduje w całości pianka. Zalecane jest kupowanie modeli z pianki termoelastycznej i/lub pianki wysokoelastycznej, chociaż dostępne są również takie z wypełnieniem z pianką poliuretanową. Zaletą tych materacy jest to, że pozwalają zachować wysoką higienę, ponieważ nie mają wolnych przestrzeni, w których może rozwinąć się pleśń. Sprawdzają się doskonale u osób, które śpią najczęściej na boku, ponieważ  dostosowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

  • materac sprężynowy – do najpopularniejszych materacy w tej kategorii należą materace kieszeniowe: w kieszonkach znajdują się sprężyny i wypełnienie. Warto wiedzieć, że każda ze sprężyn znajduje się w osobnej osłonce, im jest ich więcej, tym lepiej. Ten typ materacy można również podzielić ze względu na wierzchnią warstwę sprężyn, która wpływa na komfort: wysokoelastycznej pianki termoelastycznej czy też lateksu. Warto przemyśleć zakup materaca z siedmioma strefami twardości w materacu, ponieważ odciąża on części ciała szczególnie narażone na ucisk. Atrakcyjny cenowo jest materac bonnellowy, który często można spotkać w pensjonatach i hotelach. Na jego niekorzyść przemawia to, że nie dopasowuje się do kształtu ciała, przez co wywiera na nie nacisk.

  • materac lateksowy – do jego zalet należy to, że zapewnia dobre dopasowanie do kształtu ciała oraz dobrą wentylację dzięki otworom i wyżłobieniom. Do wyboru są modele w 100% wykonane z lateksu naturalnego lub z domieszką lateksu syntetycznego. Ten rodzaj jest szczególnie polecany parom oraz osobom, które w wyniku nadmiernego pocenia się, mają tendencję do budzenia się w środku nocy.

  • materac hybrydowy – wyróżnia się na tle innych rozmiarami, ponieważ jego wysokość sięga 36 centymetrów. Użyte w nim sprężyny pełnią funkcję jednocześnie stelaża, dzięki czemu sam stelaż przestaje być potrzebny.

jaki materac najlepszy?

3. Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Jeśli szukasz niestandardowych rozwiązań, nie zawiedziesz się — współcześnie można spotkać na rynku wiele różnych rodzajów materacy dla osób o wyjątkowych potrzebach. Dostępne są na przykład materace specjalistyczne o dużych właściwościach prozdrowotnych. Innym typem są materace przeciwodleżynowe oraz dostosowane do osób będących w trakcie rehabilitacji. Materace medyczne mają szczególne właściwości i mogą okazać się odpowiednią opcją w przypadku opieki nad chorą lub starszą osobą. Kolejną ważną cechą wybranego typu są jego właściwości antyalergiczne — materace alergiczne to idealna opcja dla alergików.

Jak dopasować materac do naszych preferencji? Dobrze jest zastanowić się też nad tymi dodatkowymi funkcjami.

W nowych modelach materacy można spotkać się również z różnymi strefami sprężystości, z których każda będzie oddziaływać na ciało w inny sposób. Co to są strefy twardości materaca? Oznacza to, że materac ma wydzielone różne miejsca o różnej twardości. Ten typ polecany jest osobom po urazach i operacjach. Sprawdzi się także w sypialni pary, dlatego że osoba leżąca obok nie będzie odczuwać ciężaru ciała partnera.

4. Materac skrojony na miarę

Aby materac jak najlepiej spełniał swoją funkcję, powinien być dostosowany do cech indywidualnych osoby, która go użytkuje, a to oznacza, że w momencie wyboru trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak: swoją wagę i wzrost. Zadbaj o to, aby materac był przynajmniej o 20 centymetrów dłuższy od tego, ile masz wzrostu. Ciężar ciała ma wpływ na stopień twardości materaca. Przykładowo, osoby ważące 70-90 kilogramów powinny wybierać materac o standardowej twardości, tj. 5-7.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę pozycję snu, którą przybieramy najczęściej. Oczywiste, że w czasie snu często się ruszamy i ta pozycja może się zmieniać, jednak mimo wszystko warto zastanowić się, w jakiej śpimy najczęściej.

ranking materacy

Przegląd materacy – wybierz ten, który spełni Twoje oczekiwania

Na koniec zachęcamy do zapoznania się  z różnymi rodzajami materacy, które dostępne są w naszym asortymencie. Obecnie dużą popularnością, cieszą się materace kokosowe, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę ich pozytywne właściwości. Produkowane z włókien kokosa modele, cieszą się zainteresowaniem wśród alergików. Przykładem są materace Palmea, których wkład stanowią jednopolowe sprężyny woreczkowe wykonane z wysokogatunkowego drutu. Budowa tych produktów zapewnia kręgosłupowi przybranie naturalnej pozycji (w kształcie litery S). 

Znajdziesz u nas również doceniane przez klientów materace kieszeniowe, na przykład z serii Active, które zapewniają optymalną, ergonomiczną pozycję snu. 

jaki materac najlepiej kupić?

Podsumowanie — jaki materac wybrać?

Pamiętaj, aby dać sobie trochę czasu, zanim zdecydujesz się na konkretny model. Dobrze dobrany sprawi, że Twoje łóżko do sypialni zapewni Ci nieziemski komfort i znacznie poprawi się jakość snu. Aby cieszyć się z jak najlepszych właściwości materaca, pamiętaj o jego wymianie zgodnie z zaleceniami producenta. Przeciętnej jakości modele powinny być zmienione na nowe po sześciu latach. Sygnałem, że ten, który mamy obecnie, przestaje spełniać swoje funkcje, jest skrzypienie, wyczuwalne podczas leżenia sprężyny oraz to, że budzimy się rano z bólem mięśni i pleców. 

Powrót