Jaki materac dla alergika wybrać? Zadbaj o zdrowy sen!
Jeśli temat alergii nie jest Ci zupełnie obcy, to z pewnością wiesz, że codzienne czynności, w tym również zasypianie w otoczeniu alergenów, nie jest łatwe i bezproblemowe. Nasilające się objawy alergii — takie jak łzawiące oczy, katar, czy swędząca skóra — są szczególnie dokuczliwe, kiedy zmęczeni po całym dniu chcemy położyć się do łóżka, ale niestety nie posiadamy jeszcze materaca idealnego dla alergików. Czy wiesz, czym różnią się od siebie materace? Które są najlepsze: materace piankowe, materace kieszeniowe czy materace bonellowe? Czy warto kupować materace nawierzchniowe? Czy faktycznie materace kokosowe są najlepsze dla alergika? Dowiedz się, jakie parametry materaca brać pod uwagę i na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru materacy antyalergicznych, by sen znów stał się przyjemnością.
W tym artykule:
2. Materac zwykły a antyalergiczny — czy właściwości antyalergiczne są tak ważne?
6. Sposoby na lepszy sen — jak zapewnić sobie odpowiedni wypoczynek?
Materac dedykowany alergikom — za i przeciw. Otoczenie wokół łóżka alergika — jakie alergeny mogą występować w takim miejscu?
Sen jest niezwykle ważną częścią doby. Życie z alergią nie musi być koszmarem, ale alergicy z pewnością doskonale zdają sobie sprawę, że próby zasypiania w otoczeniu nagromadzonego kurzu może nasilać dolegliwości. To dlatego toaletki i komody do sypialni należy ustawiać jak najdalej od łóżka. Długotrwałe spanie wśród alergenów może skutkować uciążliwymi dusznościami, a nawet bezdechem sennym. Aby tego uniknąć i wypocząć w nocy, można stosować doraźne środki, jak na przykład leki zmniejszające dolegliwości, ale przy silnej alergii prędzej czy później konieczny będzie zakup odpowiedniego materaca lub pokrowca materaca antyalergicznego.
Antyalergiczne właściwości materaca zdecydowanie wspomogą zdrowy sen, warto jednak wiedzieć, które z materacy polecanych alergikom będą najlepsze.
Materac zwykły a antyalergiczny — czy właściwości antyalergiczne są tak ważne?
Typowy materac, nawet jeśli jest niezwykle wygodny, to niestety zazwyczaj jest siedliskiem roztoczy i alergenów, takich jak kurz, pyłki, sierść zwierząt, pleśń czy grzyby. Nawet utrzymując wysoki poziom higieny, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować tych cząstek z mieszkania i powietrza. Powodem, dla którego wiele osób nie decyduje się na zakup specjalistycznego materaca, jest jego cena. Trzeba przyznać, zakup materaca antyalergicznego to jednorazowo dość wysoki koszt, ale wypoczynek i spokój, który dzięki niemu można uzyskać, jest tego wart.
Jakie zalety ma materac dla osób z alergią? Najlepsze materace antyalergiczne — materac dla dziecka i dorosłego
Jakie zalety daje nam materac antyalergiczny? Przede wszystkim mniejsze ryzyko alergii czy chorób wywołanych alergenami, a także zmniejszenie nasilenia alergii na cząsteczki osiadające w materacach. Poza tym spanie na materacu przeznaczonym dla alergików jest wygodne i dobre dla kręgosłupa, dzięki czemu można liczyć na poprawę komfortu snu. Dodatkowo materace antyalergiczne są wykonane z bezpiecznych materiałów, więc poleca się je również dla najmłodszych. Materace dla dziecka także mogą wykazywać właściwości hamujące objawy alergii. Czy zatem warto kupić taki materac dla dziecka? Zdecydowanie!
To, co przemawia na ich korzyść to również fakt, że są trwałe — oczywiście wymagają wymiany, szczególnie jeśli korzystają z nich alergicy, ale średnio można z nich korzystać około 8-10 lat (warto jednak w tej kwestii dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta).
Jaki wybrać materac dla alergika? Rozmiar materaca
Zastanawiając się, jaki materac dla alergika wybrać trzeba zdecydować o jego rozmiarze. Materace 80 × 200, materace 90 × 200 i materace 100 × 200 są najczęściej wybierane do łóżek jednoosobowych. Dwóm osobom śpiącym w jednym łóżku rekomenduje się materace 160 × 200 lub materace 180 × 200. Inne popularne rozmiary to materace 120 × 200 i materace 140 × 200.
Urządzając sypialnię dla alergika, warto zwrócić także uwagę na szafy do sypialni i szafki nocne — najlepiej, żeby były pokryte powłoką antyalergiczną. Meble do sypialni powinny być zamykane, aby ograniczyć ruch kurzu i roztoczy.
Materace lateksowe i materace piankowe — czym się różnią? Rodzaje materacy idealnych dla alergików
Najlepiej wybrać materac lateksowy lub wykonany z pianki wysokoelastycznej, lub termoelastycznej — takie produkty zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a dodatkowo materiały, z których zostały wykonane, wykazują właściwości antyalergiczne. Wykonany w nowoczesnej technologii materac antyalergiczny będzie lepiej spełniał swój obowiązek.
Materace lateksowe mogą być wykonane z lateksu sztucznego lub naturalnego — tego naturalnego lepiej jednak unikać lub zadbać o to, by w składzie było go jak najmniej, ponieważ może uczulać. Oczywiście, zdarzają się ludzie uczuleni na lateks, ale jest to alergia w formie kontaktowej, więc korzystanie z lateksu nie jest zakazane — wystarczy unikać bezpośredniego kontaktu, np. wyłożyć materac prześcieradłem lub dodatkową osłoną.
Dobrze by było, gdyby materac miał nacięcia ułatwiające obieg powietrza i zdejmowany pokrowiec, który będzie można regularnie prać. Materace piankowe są antyalergiczne i przepuszczają powietrze, dzięki czemu bakterie i grzyby nie będą się w nim namnażać. Struktura pianki uniemożliwia przedostawanie się roztoczy i kurzu, jednak dla osób o nieco większej masie mogą okazać się niewystarczająco sprężyste. Gdy zdecydujemy się na materac piankowy, to warto wybrać model ze zdejmowanym pokrowcem, pozwalający na utrzymanie higieny oraz posiadający perforacje materaca, które pozwalają na obieg powietrza.
Na hipoalergicznym materacu sen na pewno będzie przyjemniejszy, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór materaca, jeśli chcemy zapewnić sobie spokojny wypoczynek pomimo naszych alergii.
Dodatkowe korzyści materacy dla osób z alergią — jaki materac dla alergika na roztocza i kurz wybrać? Materac antyroztoczowy i materace hipoalergiczne
Niektóre materace dla alergików zawierają dodatkowe właściwości antyalergiczne, jak na przykład kapsułki uwalniające preparaty antybakteryjne lub niszczące pleśń i roztocza zamieszkujące w kurzu — preparat uwalnia się na skutek działania ruchu. Jakie materace są najzdrowsze? Jeśli jesteś alergikiem, unikaj materacy wykonanych lub wypełnionych naturalnymi materiałami, jak np. gryka, wełna czy włókna kokosowe — trudno utrzymywać ich higienę, a dodatkowo w skrajnych przypadkach mogą nasilać dolegliwości i alergię. Z naturalnych włókien w materacach dla alergików akceptowalna jest bawełna — wykonane z niej pokrowce nie stanowią zagrożenia, pod warunkiem że można je zdjąć z materacy w celu wyprania.
Alergik a materac sprężynowy i materac kieszeniowy — jakie są rodzaje materacy niepolecanych dla alergików?
Należy wystrzegać się materacy sprężynowych, bo w przestrzeniach między sprężynami mogą gromadzić się alergeny, które będą się uwalniać podczas przemieszczania się na łóżku. Lepiej też nie kupować materacy kieszeniowych, które mogą powodować podobne problemy i są bardziej narażone na rozwój roztoczy.
Dobry sen alergika — jaki materac wybrać? Dobry materac dla alergika a pokrowiec antyalergiczny — czy warto wybrać pokrowiec na materac dla alergika?
Jak dbać o materac dla alergika? Niezależenie czy wybierzemy materace wykonane z pianki, czy lateksowe, ważne jest, aby pokrowiec można było zdjąć z materaca i uprać — pokrowiec koniecznie pierz w temperaturze powyżej 60 stopni, by pozbyć się wszystkich szkodliwych substancji.
Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na wygodę i komfort snu — obecnie możesz kupić materac antyalergiczny o różnych poziomach miękkości oraz układając się do ciała. Musisz jednak pamiętać o tym, że niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujesz, konieczna jest regularna wymiana materaca.
Sposoby na lepszy sen — jak zapewnić sobie odpowiedni wypoczynek?
Czy komfort snu alergików można zwiększyć bardziej, niż tylko kupując materac antyroztoczowy lub hipoalergiczny? Dobry sen to jednak nie tylko materac — trzeba też zadbać o odpowiednie stelaże do łóżek, dzięki któremu materac nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z podłogą czy wykładziną (na których przecież także osadza się kurz, który może nasilać alergie) oraz zapewni dopływ powietrza. Jeśli cierpisz na alergię, to pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że czeka Cię wymiana pościeli — podobnie jak w materacu, nie powinno w niej być naturalnych wypełniaczy, tylko na przykład silikon. Odpowiedniej dla siebie pościeli poszukaj w sklepach medycznych.