Jaki kwiat do łazienki - 8 najlepszych kwiatów do łazienki
Prawdziwym hitem wnętrzarskim ostatniego sezonu, jest wykorzystywanie do aranżacji łazienki żywych kwiatów. Moda na kwiaty w łazience przybiera na sile i coraz chętniej wykorzystywana jest we wnętrzach aranżowanych w stylu boho, natur, klasycznym, rustykalnym, retro, a nawet glamour. Kwiaty pasują do każdej stylizacji i do każdego wnętrza. Nic dziwnego, meble łazienkowe ozdobione pięknymi kwiatami ocieplają wnętrze, nadają pomieszczeniu przytulny klimat i niepowtarzalny styl. W łazience hodować można wiele różnych odmian roślin doniczkowych. Wyjątek stanowią kaktusy oraz rośliny pustynne. Wyższa temperatura i duża wilgotność powietrza - to idealne warunki dla większości kwiatów. Które gatunki sprawdzą się najlepiej w łazience? Jakie kwiaty do łazienki warto wybrać i jak o nie dbać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Jeśli chcesz wybrać najlepsze rośliny do łazienki, sprawdź naszą listę top 8!
W tym artykule:
1. Rośliny do łazienki - na co zwrócić uwagę
2. Kwiaty doniczkowe do jasnej łazienki
3. Rośliny doniczkowe ciemnolubne. Które wybrać do ciemnej łazienki?
Rośliny do łazienki - na co zwrócić uwagę
Aby rośliny w łazience miały optymalne warunki do życia i rozwoju, warto zapoznać się z ich wymaganiami i preferencjami. Przygotowując miejsce na rośliny doniczkowe zwróć uwagę, że nie wszystkie lubią światło. Nie stawiaj doniczek na parapecie w pełnym słońcu. Możesz natomiast wykorzystać zestawy mebli łazienkowych. Rośliny dedykowane do łazienek lubią wilgotne powietrze i wyższą temperaturę. Nie powinno się ich jednak wystawiać na działanie intensywnego światła słonecznego. Nie oznacza to jednak, że poradzą sobie w zupełnie ciemnym wnętrzu. Rośliny z natury, potrzebują do życia światła, dlatego łazienka nie może być go zupełnie pozbawiona. W przypadku wnętrz bez okien warto zainwestować w specjalne oświetlenie dla roślin łazienkowych. Takie małe punktowe światełko, pozwoli roślinie rozwijać się i rosnąć.
Druga ważna zasada mówi, że roślin doniczkowych nie wolno trzymać blisko środków chemicznych, ponieważ ich opary nie działają korzystnie na rozwój. Nie stawiaj doniczek blisko pojemników z mydłem oraz innymi łazienkowymi chemikaliami i często wietrz pomieszczenie. Pamiętaj, że w wilgotnym środowisku rośliny wolniej parują, dlatego należy ograniczyć ich podlewanie.
Jakie rośliny najlepiej nadają się do łazienki? Warto w tym miejscu dokonać ich podziału na dwie grupy: kwiaty do łazienki z oknem oraz kwiaty doniczkowe w łazience bez okna.
Kwiaty doniczkowe do jasnej łazienki
Wybór kwiatów do jasnej łazienki wydaje się dosyć prosty. Jedno, na co bezwzględnie należy zwrócić uwagę, to wybór takich gatunków i odmian, które lubią wysoką wilgotność panującą w pomieszczeniu. W małych wnętrzach jakimi są łazienki gorące powietrze powstałe podczas kąpieli szybko wypełnia całą przestrzeń, tworząc we wnętrzu specyficzny mikroklimat. Nie każda roślina będzie go tolerowała. Dlatego pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru roślin do łazienki jest wilgociolubność.
W jasnych łazienkach najlepiej sprawdzą się odmiany kwiatów tropikalnych. Do polecanych gatunków należą:
Fitonia
Fittonia w naturze porasta podszyt deszczowych lasów tropikalnych w Kolumbii, Peru, Boliwii, Ekwadorze i Brazylii. Jest niewielką, płożącą rośliną, która osiąga ok. 20 cm wysokości i rozrasta się na szerokość do ok. 30 cm. Z powodu niezwykle ozdobnego wzoru na liściach nazywana jest potocznie rośliną mozaikową. Ze względu na preferencje klimatyczne doskonale sprawdzi się jako ozdoba komody do łazienki. Fitonia preferuje stanowiska półcieniste, a nawet ocienione, można ozdobić nią szafki łazienkowe, usytuowane w w zacienionych kątach pomieszczenia. Temperatura minimalna uprawy to 18 °C, optymalna 21° C. Wymaga dużej wilgotności powietrza, dlatego doskonale nadaje się do warunków łazienkowych. Podłoże fittoni powinno być stale lekko wilgotne. Latem należy fitonię podlewać regularnie 2-3 razy w tygodniu. Zimą rzadziej, uważając jednak, aby nie przesuszyć podłoża, gdyż może to skutkować zamieraniem rośliny.
Paprotka
Znana i lubiana, stała bywalczyni naszych domów. Często ozdabia meble do salonu, komody, regały lub parapety. Jak się okazuje równie dobrze sprawdzi się jako ozdoba łazienki. Uprawa paprotki nie jest łatwa, wymaga pielęgnacji i regularnego pielęgnowania. Najlepiej poradzi sobie na stanowisku z rozproszonym światłem. Preferuje pomieszczenia wilgotne, dlatego w łazience będzie jej jak w raju. Paprotka odpowiednio pielęgnowana odpłaca się właścicielowi piękną zielenią bujnych liści, które doskonale komponują się z drewnianymi elementami wystroju wnętrza.
Difenbahia
Jest bardzo mało wymagająca, dlatego chętnie wykorzystywana jako ozdoba biur i pawilonów handlowych. Difenbachia to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Może skutecznie oczyszczać powietrze z wielu toksyn, ale może być też niebezpieczna, ponieważ w jej tkankach znajduje się silnie trujący sok, zawierający między innymi szczawiany wapnia i enzymy trawienne. Dlatego nie zaleca się jej hodowli w domach, w których znajdują się małe dzieci. Bardzo lubi wilgotne powietrze, dlatego w łazience będzie jej bardzo dobrze. Preferuje stanowiska jasne, ale w półcieniu również dobrze sobie poradzi. Nie należy natomiast wystawiać jej na pełne słońce.
Róża chińska
Pochodząca z subtropikalnych rejonów Chin róża chińska to znana i efektowna roślina o pięknych, zawsze zielonych liściach. Wielką jej ozdobą są również kwiaty – wielkie, pojedyncze lub pełne, białe lub częściej – w różnych odcieniach barwy czerwonej, różowej i żółtej. W kwiaciarniach sprzedawane są zwykle niewielkie, kwitnące egzemplarze, choć w dobrych warunkach chińska róża rozrasta się niekiedy do wysokości 1,5 m i więcej. Mimo swojego uroku kwiat ten jest dość wymagający, zaś pielęgnacja róży chińskiej wymaga przestrzegania, określonych zasad. Chińska róża wymaga dużo miejsca i dobrego oświetlenia. Młode rośliny nie powinny stać w pełnym słońcu, potrzebują go jednak egzemplarze kwitnące. Powinno być to jednak światło rozproszone w przeciwnym wypadku ostre promienie słoneczne padające na roślinę, mogą spowodować poparzenia liści. Dlatego różę chińską najlepiej uprawiać na oknie południowym, ale osłoniętym od promieni słonecznych. Rośliny w łazience poradzą sobie stosunkowo dobrze, tworząc jednocześnie piękną dekorację wnętrza.
Aglomena
Aglomena jest kwiatem doniczkowym, który doskonale poradzi sobie w łazience. Rośliny te sprawdzą się nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach lub w ciemnej łazience. Aglomena bardzo lubi wilgoć i dlatego trzeba ją regularnie podlewać, ale też uważać, aby woda nie zostawała w podstawce.
Rośliny doniczkowe ciemnolubne. Które wybrać do ciemnej łazienki?
Rośliny do życia potrzebują światła – nawet te najbardziej odporne i cieniolubne kwiaty do ciemnej łazienki. Niestety, w łazienkach w mieszkaniach w blokach okno jest rzadkością. Jeżeli nie możesz zapewnić roślinom łazienkowym dostępu do promieni słonecznych, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne np. lampy z diodami LED.
Które gatunki roślin sprawdzą się najlepiej w ciemnym wnętrzu? Oto kilka naszych propozycji:
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to wyjątkowo urokliwy, wilgociolubny i cieniolubny kwiat doniczkowy, który może stać się prawdziwą ozdobą ciemnej łazienki. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Gdy kwitnie, wypuszcza białe kwiaty o delikatnym zapachu kształtem przypominające skrzydła. Jeśli szukasz mało wymagającej i łatwej w uprawie rośliny do łazienki bez okna, skrzydłokwiat sprawdzi się idealnie.
Anturium
Anturium to piękne i trwałe, tropikalne kwiaty do łazienki bez okna. Naturalnie zasiedlają korony drzew od Meksyku po Panamę. Posiadają owalne lub sercowate, błyszczące liście oraz duże kwiatostany koloru czerwonego, różowego lub z dodatkiem zielonego. Osiągają wysokość nawet 90 cm, świetnie spisując się jako kwiaty doniczkowe. Anturium kwitnie cały rok. Lubi wysoką wilgotność powietrza. Jeśli szukasz kwiatów do łazienki, w której nie jest zbyt jasno anturium sprawdzi się w niej doskonale.
Kroton
Kroton to tropikalny, dekoracyjny kwiat łazienkowy o zachwycających, dużych, skórzastych, błyszczących, wielokolorowych liściach. Nie jest jednak łatwy w uprawie. Lubi ciepło, umiarkowane światło i podwyższoną wilgotność. Dzisiejsze odmiany krotonów, zwłaszcza sprzedawane jako rośliny cieniolubne do łazienki, stają się coraz bardziej wytrzymałe i są lepiej przystosowane do warunków łazienkowych.
ZAINSPIRUJ SIĘ!!!!
Meble do łazienki Uno II | Meble do łazienki Royal White | Meble do łazienki Metro | Meble do łazienki Lara |