Jaki kominek wybrać do domu? - rodzaje kominków
Jaki kominek wybrać, aby zwiększyć komfort ogrzewania w swoim domu? W sezonie grzewczym kominek używany do ogrzewania domu może znacząco wspomóc istniejący system dystrybucji ciepła, ale w wielu nieruchomościach jest również głównym źródłem produkcji ciepła. Wybór jednego kominka spośród wielu zależy od miejsca zamieszkania, preferencji co do działania systemu grzewczego oraz przeznaczenia takiego elementu.
Kominek można włączyć do projektu prywatnego domu. Dla jednych jest funkcjonalnym źródłem ciepła, szczególnie w budynkach mieszkalnych, gdzie ciepło swobodnie się rozprzestrzenia, dla innych stanowi estetyczną ozdobę i tworzy niepowtarzalny klimat. Niezależnie od roli kominka należy wybrać taki, który pasuje do układu budynku, a także pozwala na bezpieczne użytkowanie. Jaki kominek będzie najlepszy do ogrzewania domu?
W tym artykule:
1. Jaki kominek warto wybrać? Co warto wziąć pod uwagę?
2. Rodzaje urządzeń do ogrzewania domu
3. Jaki kominek wybrać do różnych pomieszczeń w domu?
Jaki kominek warto wybrać? Co warto wziąć pod uwagę?
Zastanawiasz się, który kominek najlepiej ogrzeje Twój dom, a może interesuje Cię estetyczny, ale niekoniecznie bardzo funkcjonalny kominek? Co jest optymalne do codziennego podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu? Jaki wkład kominkowy wybrać, czy warto wybierać wkłady kominkowe? Jak odpowiednio dopasować do stylu wnętrza obudowę wkładu kominkowego? Jak widać, pytań jest sporo. Nic dziwnego, bo poza oczywistą funkcją grzewczą kominek ma również duży potencjał estetyczny. Może być ozdobą dużego salonu i nadać mu niepowtarzalny charakter. Dobrze sprawdza się również w sypialni, ocieplając pomieszczenie i tworząc romantyczną atmosferę. Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań, a każde z nich ma nieco inne zastosowanie. Sprawdź, na jaki kominek warto się zdecydować i co jest najważniejszą rzeczą do rozważenia przed jego wyborem.
Rodzaje urządzeń do ogrzewania domu
Na rynku spotkać można kilka rodzajów kominków domowych w tym nowoczesne kominki ergonomiczne. Musisz tylko zdecydować, który kominek spełni wszystkie Twoje oczekiwania i zapewni komfort termiczny całej rodzinie. Sprawdź, jaki kominek jest lepszy — z płaszczem wodnym czy bez? A może biokominek lub kominek konwekcyjny?
Kominki otwarte i z wkładem
Kominki tego typu (zwłaszcza zaś kominek otwarty) w większości spełniają jedynie funkcje estetyczne. Otwarty komin ma niski potencjał grzewczy, a drewno w kominku spala się bardzo szybko. Otwarta przestrzeń powoduje duże straty ciepła, więc rozwiązanie jest nieekonomiczne.
Zamknięte wkłady kominowe
Zamknięty wkład kominkowy to rozwiązanie, które doskonale wspomaga ogrzewanie budynku. Stanowi część kominka z płaszczem wodnym. Kominek z płaszczem wodnym to tradycyjne palenisko, które jednocześnie podgrzewa wodę i rozprowadza ją do kaloryferów lub do ogrzewania podłogowego w całym domu. Taki kominek wodny i wkład kominkowy zapewni przyjemne ciepło w całym domu, bez względu na jego metraż. Ponadto jest to niewątpliwie najbezpieczniejszy i najbardziej ekonomiczny rodzaj kominka. Kominek wyposażony w płaszcz wodny może służyć również do podgrzewania wody użytkowej.
Kominki konwekcyjne
Zasada działania kominków konwekcyjnych jest bardzo prosta i niezwykle skuteczna. Urządzenia tego typu cechuje duża emisyjność ciepła, która uwalniana jest w niewielkim przedziale czasu od momentu rozpalenia paleniska. Powietrze zasysane jest przez kratkę, która znajduje się w dolnej części obudowy, opływa wkład kominkowy, a następnie ulatnia się przez kratkę wylotową, rozchodząc się po całym pomieszczeniu. Kominek wymaga częstego dorzucania drewna, ponieważ wkład szybko się wychładza.
Kominki wolnostojące, tzw. kozy
Kominki wolnostojące to świetny wybór dla osób, które nie mają dużego domu lub tych, których nie stać na duże zmiany w przestrzeni, w której ma się znaleźć kominek. Piecyk wolnostojący zajmuje niewiele miejsca — znacznie mniej niż klasyczny model.
Jaki kominek wolnostojący wybrać? Doskonałym rozwiązaniem może być koza, zwana też piecem kominkowym, występuje w wielu różnych formach i różnej mocy grzewczej. Kominek wolnostojący może być wyposażony w emaliowaną płytę lub wkład z kamienia naturalnego. Z powodzeniem może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń.
Do montażu kominka nie potrzeba zbyt dużo miejsca. Z powodzeniem dopasować można wybrany model do wielkości pomieszczenia.
Kominki elektryczne
Kominki elektryczne, jak wywnioskować można z samej nazwy, działają z energią elektryczną. Dzięki temu ich praca jest bardzo cicha i bezpieczna, a same nie stanowią prawie żadnego zagrożenia — nie emitują prawdziwego otwartego ognia i dymu. Kominek elektryczny pełni gównie funkcję estetyczną. Można przed nim przesiadywać w długie zimowe wieczory i cieszyć się tańczącymi płomieniami.
Kominki gazowe
Kominek gazowy, który coraz częściej wybierany jest jako alternatywa tradycyjnego rozwiązania do ogrzewania domu, to doskonałe rozwiązanie dla osoby ceniącej sobie wygodę. Aktywacja trwa dosłownie sekundę, a działanie właściciela kominka ogranicza się do dostosowania wielkości płomieni.
Biokominki
Biokominki, podobnie jak wcześniej wspominane modele elektryczne, nie muszą być podłączone do przewodów kominowych, dzięki czemu można je umieścić w dowolnym miejscu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór biokominków, które spełniają głównie funkcję estetyczną. Są więc takie wykonane ze szkła, stali lub z dodatkowym pojemnikiem olejków eterycznych.
Jaki kominek wybrać do różnych pomieszczeń w domu?
Jeśli masz dylemat, jaki kominek do salonu wybrać, ale także jaki kominek kupić do innych pomieszczeń, aby ogrzać cały obiekt, na pewno pojawi się też pytanie, gdzie najlepiej go postawić. Czy lepiej wybrać kominek prosty, czy kątowy? Jakie rozwiązanie wybrać do salonu i innych pomieszczeń w domu? Niezależnie od tego, czy marzysz o kominku w sypialni, salonie czy łazience, decydując się na jego użycie, musisz zadbać o spełnienie odpowiednich warunków. Po pierwsze, jeśli planujesz umieścić go na środku pokoju, pamiętaj, że nie wszystkie projekty się do tego nadają. W takich warunkach najlepiej sprawdzają się np. kominki elektryczne.
Kominek do salonu to doskonałe rozwiązanie, pamiętaj jednak o odpowiedniej zabudowie kominka i zabezpieczeniu podłogi wokół niego. Podłoga w promieniu około 50 cm powinna być zabezpieczona materiałem niepalnym, a meble i sprzęty znajdowały się w odpowiedniej odległości ok. 80 cm.
Zainspiruj się!
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu — najlepsze sposoby na zatrzymanie ciepła w domu!