Jaki grill na balkon wybrać?

25.07.2021

Grillowanie to jedna z najbardziej lubianych aktywności w sezonie letnim. Grilluje się często, zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie lub balkonie. Potrawy z grilla są lubiane, a ich różnorodność zachwyci nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Jak jednak dobrać odpowiedni dla siebie grill? Na co zwrócić uwagę? Zobacz sam, jakie grille będą idealne do ogrodu, a jakie na balkon i daj się skusić na coś pysznego.

 

grill na gaz

 


W tym artykule:

1. Z grilla wszystko smakuje lepiej!

2. Grill do ogrodu — rodzaje

3. Jaki grill będzie najlepszy na balkon?

4. Jak odpowiednio grillować na balkonie?

5. Przygotuj się na sezon razem z nami!

6. A może na wycieczkę?



 

Z grilla wszystko smakuje lepiej!

Relaks w ogrodzie jest dokładnie tym, czego potrzebujesz po stresującym tygodniu pracy? Chciałbyś wypocząć z rodziną? Twój ogród jest gotowy na sezon? Trampoliny, baseny oraz hamaki już czekają? Zatem do pełni szczęścia brakuje Ci tylko grilla! Odpowiednie grille pozwolą Ci nie tylko na aktywny wypoczynek w ogrodzie, ale również zapewnią Ci dostęp do wyjątkowo pysznych potraw!

 

Grill do ogrodu — rodzaje

Jak jednak wybrać odpowiedni grill dla siebie? Zadanie nie jest wcale takie proste, gdyż rodzajów grilli jest wiele, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek modelu, warto rozejrzeć się w specyfikacji i wybrać ten, który będzie najbardziej odpowiadał Twoim potrzebom.

Zobacz razem z nami, jakie urządzenia możesz zakupić i czym się one wyróżniają na tle innych produktów.

Grill na kartusze i butle gazowe

Grille na gaz to popularna, zwłaszcza ostatnimi czasy, opcja do ogrodowego grillowania. Grill gazowy generuje mało dymu, jest też opcją oszczędną w eksploatacji — kartusze lub butle, które stanowią główne źródło energii grilli gazowych, można zakupić w przystępnych cenach i wystarczają one na długo. Same urządzenia również nie są najdroższe — dobrej jakości grill gazowy kupimy już za około 800 zł.

Bardzo często grill gazowy ma również dodatkowe miejsca do przyrządzania posiłków (taca do smażenia lub podsmażania oraz pojemnik do wędzenia). Dzięki temu grillowanie może stać się prawdziwą sztuką.

Grill na energię elektryczną

Kolejnym rodzajem są grille elektryczne. To opcja dla niecierpliwych, gdyż grill elektryczny rozgrzewa się naprawdę szybko. Grillowanie możesz zatem rozpocząć niemal natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Przy grillu elektrycznym nie musimy się tez martwić o dym — w trakcie grillowania wytwarza się go naprawdę niewiele.

Minusem będzie jednak cena grilli. Jest ona kilkukrotnie wyższa od grilli węglowych, dlatego zakupując taki grill, warto dobrze przeliczyć koszty. Pod względem eksploatacji grill elektryczny wypada jednak znakomicie, gdyż nie ma tutaj dużego poboru prądu, a co za tym idzie, wysokość rachunków jest niewielka. Grill elektryczny to jednak jedynie opcja do ogrodu przy domu lub na działce, na balkon lub na taras, gdyż wymagać on będzie stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Niewielka mobilność grilla będzie nie raz przeszkodą dla osób, które lubią wycieczki.

Grill na węgiel, brykiet lub drewno

To ostatni z głównych rodzajów grilli ogrodowych. Grille na węgiel są rozwiązaniem klasycznym i chyba najczęściej wybieranym. Za odpowiednią temperaturę do przyrządzania potraw odpowiada tutaj rozgrzany węgiel lub drewno. To opcja bardzo tania, jeśli chodzi o sam zakup grilla. Najtańsze modele będą kosztowały zaledwie kilkanaście złotych. Cena eksploatacji może być natomiast różna, w zależności od ceny węgla lub drewna.

Grille węglowe wytwarzają jednak dużo dymu i nie nadają się do używania w każdych warunkach. Grilla węglowego nie użyjesz w mieście lub na niewielkich osiedlach, czyli wszędzie tam, gdzie dym mógłby przeszkadzać innym osobom i sąsiadom. Minusem grilla węglowego będzie też czas jego rozgrzewania, który jest znacząco dłuższy niż w przypadku grilla elektrycznego.

 

Jaki grill będzie najlepszy na balkon?

Nie każdy grill będzie nadawał się do grillowania na balkonie. Ze względu na panujące tam warunki warto dobrze zastanowić się nad wyborem urządzenia. Dzięki temu oszczędzimy sobie kłopotów i nieprzyjemności. Na balkonach w miastach zdecydowanie zrezygnujmy z grilla węglowego. Grill na balkonie w mieście nie może wydzielać z siebie dużej ilości dymu. Mocno dymiące grille, a więc grille węglowe, mogą przyczynić się do wizyty straży miejskiej, a nawet spowodować otrzymanie mandatu! Takie grillowanie wcale nie będzie wtedy przyjemne.

Jaki grill na balkon zatem wybrać? Zdecydować się możesz na grill gazowy na balkon lub grill elektryczny. Grill na balkon, gazowy lub elektryczny, nie wydziela z siebie dużo dymu, nie będzie zatem przeszkadzał sąsiadom lub innym mieszkańcom osiedla.

 

Jak odpowiednio grillować na balkonie?

Przede wszystkim pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nigdy nie zostawiaj grilla gazowego lub elektrycznego samemu sobie na świeżym powietrzu. Zawsze ktoś musi pilnować, czy sprzęt działa prawidłowo, aby w razie wypadku móc zareagować szybko.

Grillowanie na balkonie często wiąże się z potrzebą przebywania na małej przestrzeni. Balkony w miastach nie są przecież takie duże. Zatem nie decyduj się na duże urządzenia ogrodowe. Na balkonie w bloku podczas grillowania nie powinno też przebywać więcej osób, niż pozwala na to dostępna przestrzeń. Zbyt wiele gości może spowodować wypadek, a przy gorącym sprzęcie, jakim jest grill, o oparzenia nietrudno.

Grillowanie na balkonie to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego i, pamiętając o bezpieczeństwie swoim i otaczających Cię osób, możesz zapewnić sobie ogrom grillowanych potraw oraz będziesz miał możliwość spędzenia czasu z najbliższymi.

 

Przygotuj się na sezon razem z nami!

Grill na balkon to jedno, ale warto również zaopatrzyć się w inne produkty. Na pewno przydatne będą wszelkie akcesoria do grillowania. Łopatki, szczypce lub ruszty okażą się niezastąpione, uwierz mi! Grille gazowe będą potrzebować również odpowiedniego paliwa — butli lub kartuszy — nie zapomnij o nich, zanim zaczniesz grillowanie.

Ustawienie urządzenia na balkonie też może sprawić trudności, a aby uchronić płytki przed zabrudzeniami warto położyć na nich sztuczną trawę. Sztuczna trawa będzie również wyglądać atrakcyjnie i przy grillowaniu będzie wydawało Ci się, że jesteś na łonie natury.

 

A może na wycieczkę?

Planujesz wyjazd poza miasto i nie chciałbyś rezygnować z grillowania? Żaden problem! Możesz zabrać ze sobą grill węglowy lub atrakcyjne kuchenki gazowe. Dzięki nim rozpalenie grilla poza miastem będzie możliwe. Na takich grillach bez problemu przyrządzisz pyszne jedzenie.

Powrót