Jaki grill elektryczny warto wybrać?

25.01.2021

Dla wielu grillowanie jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Kiedy tylko przychodzą pierwsze wiosenne dni, przydomowe ogródki zaczynają tętnić życiem. Tęskniący za słońcem i zielenią chętnie spędzają wolny czas na świeżym powietrzu i korzystają z możliwości, jakie daje ogród. Relaks w ogrodzie — to nierozłącznie: grill, przyjaciele i rodzina.

Choć za oknem jeszcze zima, warto już dziś przygotować się do nadchodzącego sezonu grillowego. Producenci przygotowali w tym sezonie kilka ciekawych nowości, pozwalających na zorganizowanie w ogrodzie małej kuchni polowej.

Grille do ogrodu to wielofunkcyjne i wszechstronne produkty. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybrać grill elektryczny mamy dla Ciebie artykuł, który dostarczy odpowiedzi i rozwieje Twoje wątpliwości.

 

grille do ogrodu

 


W tym artykule:

1. Jaki grill — tradycyjny czy elektryczny — wybrać?

2. Zalety grillów na energię elektryczną

3. Zakup grilla elektrycznego — urządzenie idealne na cały rok!

4. Grill elektryczny ogrodowy — praktyczny grill elektryczny do domu i ogrodu

5. Jaki grill elektryczny — z pokrywą, czy bez?

6. Ruszt — element grilla elektrycznego, na który warto zwrócić uwagę

7. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy grill elektryczny?

8. Dodatkowe funkcje grilli elektrycznych — jaki grill elektryczny jest najwygodniejszy w użyciu?



 

Jaki grill — tradycyjny czy elektryczny — wybrać?

Do rozpalenia klasycznego grilla trzeba: rozpałki, węgla lub brykietu i odrobinę cierpliwości. Dla jednych jest to zajęcie przyjemne i relaksujące, dla innych uciążliwe i czasochłonne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom niecierpliwych klientów, producenci przygotowali linię produktów elektrycznych, stanowiących alternatywę dla klasycznego urządzenia.

Grill na energię elektryczną jest prosty w obsłudze i utrzymaniu. Daje dużo więcej możliwości, dlatego jest coraz chętniej wybierany przez działkowiczów.

 

grillowanie

 

Zalety grillów na energię elektryczną

Największą zaletą grilla elektrycznego jest brak ognia i dymu. Możesz korzystać z tego urządzenia przez cały rok, zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, a nawet w domu. Koniec z narzekającymi sąsiadami – nie ma dymu, nie ma problemów.

Drugą zaletą jest łatwość obsługi urządzenia. Wystarczy włączyć je do prądu, ustawić odpowiednią temperaturę i gotowe! Nie musisz stale pilnować rożna, dzięki regulacji temperatury, żadna potrawa więcej się nie przypali. Warto podkreślić, że posiłki przygotowywane na grillach elektrycznych są znacznie zdrowsze niż te, znad ognia z węgla. Są również smaczne i aromatyczne. Pieczenie za pomocą grilla elektrycznego ma charakter beztłuszczowy, dlatego jest świetną alternatywą dla osób dbających o linię lub osób z problemami zdrowotnymi.

 

Zakup grilla elektrycznego — urządzenie idealne na cały rok!

Posiadając urządzenie elektryczne, nie musisz czekać z utęsknieniem na sezon grillowy, możesz zjeść danie z rusztu nawet w środku zimy. Co więcej, jeśli grillujesz w ogródku i zacznie padać deszcz, w każdej chwili możesz przenieść się do środka domu i zjeść wspólny obiad w salonie. Elektryczne grille stołowe są płaskie, dlatego tak samo, jak kuchenki gazowe, można ustawić na dowolnej powierzchni np.: na stole w jadalni lub na blacie w kuchni. Tym bardziej niepotrzebne są paleniska ogrodowe ani dodatkowe akcesoria do grillowania, takie jak ręczna dmuchawka czy rozpalarka.

 

Grill elektryczny ogrodowy — praktyczny grill elektryczny do domu i ogrodu

Grill elektryczny (podobnie jak grille gazowe) szybko się nagrzewa i ma dużą moc, co umożliwia zaserwowanie idealnie wypieczonego mięsa w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Potrawy nie przywierają do płyty, dlatego nie trzeba ich kłaść na tackach ani owijać folią. Nie ma również potrzeby kontrolowania czasu – wystarczy ustawić czasomierz. Grill elektryczny jest nie tylko znacznie prostszy w obsłudze, ale także nie wydziela tak intensywnego zapachu, jak grill węglowy, a przy tym minimalizuje ryzyko poparzenia.

Ruchome elementy grilla elektrycznego nadają się do mycia w zmywarce. Nie są więc trudne do utrzymania w czystości.

 

potrawy z grilla

 

Jaki grill elektryczny — z pokrywą, czy bez?

Grille elektryczne różnią się między sobą wieloma parametrami. Najważniejszym kryterium wyboru jest zwykle ich wielkość. Jeśli szukasz grilla do ogrodu lub na działkę, rozmiar nie ma aż takiego znaczenia, więc możesz zdecydować się na zakup urządzenia na nóżkach, wyglądem przypominającego tradycyjny model. Zyskujesz w ten sposób większą powierzchnię grillowania.

Nieco mniejsze są grille stołowe przeznaczone do użytku domowego. Posiadają one zwykle specjalną pokrywę ze szkła hartowanego, która zapobiega pryskaniu gorącego tłuszczu, a w przypadku upuszczenia nie ulega stłuczeniu.

Równie praktyczne są zamykane grille wyglądające, jak typowe opiekacze, pozwalające na grillowanie potraw z obu stron jednocześnie. Profesjonalny grill elektryczny

 

Ruszt — element grilla elektrycznego, na który warto zwrócić uwagę

Dodatkową cechą, o której warto pomyśleć przed zakupem urządzenia, jest rodzaj rusztu. Może mieć formę rożnów lub płyty grzewczej.

Pierwszy rodzaj grilla wygląda podobnie do tradycyjnego urządzenia węglowego, ale pod rusztem umieszczona jest grzałka. Grille z rusztem mają dużą powierzchnię grillowania i regulowany termostat, zapewniający odpowiednią temperaturę gotowania.

Te z płytą grzewczą wykorzystywane w grillu elektrycznym wyróżnia nieprzywierająca powłoka (ceramiczna lub teflonowa), z której wytopiony tłuszcz spływa nie bezpośrednio na grzałkę, ale do rowków lub specjalnego zbiornika. Dużym atutem jest łatwość czyszczenia, płyty grzewcze zazwyczaj można zdemontować i umyć w zmywarce.

Grill elektryczny szybko się czyści i szybko się rozgrzewa, warto zatem skorzystać z tej opcji, gdy czasu na gotowanie i sprzątanie nie ma za wiele.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszy grill elektryczny?

Oferta grilli elektrycznych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka, dlatego – aby zawęzić wybór – warto kierować się następującymi cechami urządzenia:

  • Moc urządzenia do grillowania – im wyższa moc i szybkość nagrzewania, tym krótszy czas oczekiwania na potrawę. Dobrze sprawdzi się urządzenie o mocy nie mniejszej niż  2000 W. Wybierając grill elektryczny, koniecznie zwracaj uwagę na moc urządzenia. Im większa moc grilla, tym szybsze grillowanie.
  • Materiał wykonania – najtańsze są grille elektryczne wykonane z tworzywa sztucznego, znacznie droższe te z kamienną płytą grzejną odporną na zarysowania. Dobry grill elektryczny powinien być odporny na uszkodzenia i zarysowania. Jeśli wiesz, że z urządzenia będziesz korzystał często, lepiej zainwestować w trwalszy i droższy model.
  • Łatwość mycia (czyszczenie grilla elektrycznego) – decyduje o niej przede wszystkim budowa urządzenia. Aby elektryczny grill był łatwy w czyszczeniu, najlepiej kupić grill z powłoką nieprzywierającą. Upewnij się także, że będziesz miał możliwość mycia poszczególnych części w zmywarce — czyszczenie grilla elektrycznego będzie wtedy zdecydowanie łatwiejsze.

 

grillowanie w ogrodzie

 

Dodatkowe funkcje grilli elektrycznych — jaki grill elektryczny jest najwygodniejszy w użyciu?

Nie są niezbędne, ale zdecydowanie ułatwiają posługiwanie się grillem elektrycznym. Dodatkowe funkcje, takie jak regulacja temperatury, pozwalają zaoszczędzić czas na gotowanie, który możesz spędzić na przykład na rozmowie z przyjaciółmi.

  • Regulacja temperatury – nie każdy grill elektryczny ma tę funkcję. Termoregulacja daje możliwość grillowania każdej potrawy w temperaturze, która zapewni jej odpowiedni smak i pozwoli na osiągnięcie idealnego poziomu wypieczenia. Regulację temperatury umożliwia pokrętło lub przyciski zamieszczone obok cyfrowego wyświetlacza. Warto grill elektryczny wybrać, zwracając również uwagę na tę cechę.

  • Przycisk włącznika i wyłącznika – jeśli go nie ma, grill elektryczny uruchamia się po włożeniu wtyczki do gniazdka. Jest to niezbyt wygodne i mniej bezpieczne, zwłaszcza jeśli po skończonym grillowaniu zapomnimy o odłączeniu urządzenia od prądu. Ranking grilli elektrycznych często uznaje tę cechę za jedną z ważniejszych względem bezpieczeństwa i łatwości użytkowania.

  • Wskaźnik poziomu wysmażenia – wyjątkowo przydatny w urządzeniach zamykanych, służących do opiekania mięsa z dwóch stron. Ta funkcja pozwala uniknąć podnoszenia pokrywy (skutkującego obniżeniem temperatury płyty). Informacja o aktualnym poziomie wysmażenia pojawia się na panelu sterującym za pomocą zmiany koloru wskaźnika lub sygnałów dźwiękowych. Różne rodzaje grilli elektrycznych mogą różnie traktować kwestię poziomu wysmażenia, warto zatem popróbować gotowania różnych potraw.

  • Pomiar grubości mięsa – funkcja, dzięki której grill elektryczny automatycznie dobiera moc, temperaturę i czas smażenia optymalny do grubości mięsa – w ten sposób nawet bez Twojego nadzoru nie będzie surowe ani zbyt suche. W taki program może być wyposażony grill zamykany, jak i niektóre grille elektryczne otwarte.

  • Blokada pokrywy oraz nienagrzewający się uchwyt – jest to doskonałe rozwiązanie, o ile grill elektryczny znajduje się w zasięgu dzieci. Nie poparzą się, nawet jeśli na jakiś czas spuścimy je z oka. Dzięki grillom elektrycznym można przygotowywać szybko pyszne potrawy, warto jednak zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie użytkowania grilla.

Wybór odpowiedniego grilla to kwestia indywidualna, dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup grilla, poświęć chwilę na przeanalizowanie jego mocnych oraz nieco słabszych stron. Wybrany przez Ciebie model grilla może mieć też opinie innych użytkowników — przeczytaj je, zanim podejmiesz decyzję.

 


 

Zainspiruj się!

 

Majowe grillowanie czas zacząć! Znajdź idealny model grilla!


Brykiet czy węgiel? Które paliwo do grilla lepsze?


Jak grillować? Zasady, które musisz znać!

Powrót