Jaki grill do ogrodu wybrać? Poradzimy!
Grillowanie to stały element letnich aktywności na świeżym powietrzu. Szeroki wybór rodzajów i modeli grilli sprawia, że grille do ogrodu można dopasować nie tylko do własnych preferencji i oczekiwań, ale także posiadanego miejsca w ogrodzie lub na tarasie. Kompaktowe, przenośne grille sprawdzą się także w czasie pikników i wyjazdów na kemping, z kolei grill elektryczny pozwoli na bezpieczne smażenia na grillu przez cały rok, bez dymu i w zaciszu własnej kuchni.
Gwarancją smacznego i aromatycznego przygotowywania potraw z grilla jest kupno dobrego grilla. Podpowiadamy, który grill wybrać: gazowy, węglowy, a może elektryczny? Przenośny czy stacjonarny? Czy pokrywa w grillu jest konieczna i wpływa na smak potraw? Jakie zalety i wady wykazują poszczególne typu urządzeń do grillowania jedzenia i w końcu — jak dbać o grill, aby móc z niego korzystać przez wiele lat?
W tym artykule:
1. Porównanie grilla na gaz, węglowego i elektrycznego
2. Wielkość grilla i powierzchni smażenia
3. Jaki grill — kształt produktów a efektywność grillowania
4. Jaki grill na węgiel wybrać?
5. Jaki grill na gaz polecamy?
6. Najlepsze grille na taras lub do ogrodu
Porównanie grilla na gaz, węglowego i elektrycznego
Jeśli zastanawiasz się, jaki grill ogrodowy wybrać, trafiłeś w odpowiednie miejsce — w poniższym artykule opiszemy różne rodzaje grillów ogrodowych, wymienimy ich wady i zalety i podsumujemy wszystko dla Ciebie tak, abyś mógł łatwiej podjąć decyzję, jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy.
Odpowiednie grille ogrodowe to takie, które są dobrze dopasowane zarówno do przestrzeni ogrodowej, jak i do potrzeb użytkowników. Grillowanie może być sztuką, a dzięki odpowiednim urządzeniem łatwiej będzie Ci przyrządzić niesamowite pyszności dla rodziny i znajomych.
Grill zasilany gazem
Grille na gaz zyskują na popularności wśród właścicieli ogrodów, ponieważ do korzystania z nich nie jest potrzebny węgiel ani rozpałka, przez co są bardzo wygodne w utrzymaniu czystości. Po przekręceniu palnika taki grill jest od razu gotowy do użycia. Butlę gazową ustawia się pod rusztem grilla w dedykowanej metalowej szafie, stanowiącej estetyczną podstawę grilla.
Grill na gaz wyposażony jest w palniki i pokrętła lub systemy sterowania, co pozwala to na kontrolowanie temperatury rusztu, dzięki czemu jednocześnie można przygotowywać różne potrawy.
Jeśli grill posiada dodatkowy palnik boczny, będziesz mógł przygotować dodatkowe potrawy. Palnik boczny pozwala na podgrzanie potraw w garnkach lub przyrządzenie sosów bez konieczności uruchamiania kuchenki w kuchni — cały obiad można przygotować na grillu gazowym.
Grille zasilane gazem działają na tej samej zasadzie co przenośne kuchenki turystyczne. Dodatkową zaletą takiego grilla jest pokrywa, która przyspiesza proces przyrządzania potraw i pozwala kontrolować wysokie temperatury oraz płomienie z palników pod rusztem. Ceny grilli gazowych są dość wysokie, ale są to sprzęty na lata.
Grill na węgiel, brykiet lub drewno
Niepowtarzalny smak grillowanych potraw zapewni używanie grilli na węgiel. Grille na węgiel i brykiet są łatwo dostępne, stosunkowo tanie i pozwalają na wygodne przenoszenie — najtańszy model grilla węglowego zmieści się w plecaku, dzięki czemu można zabrać go ze sobą na wycieczkę lub piknik.
Potrawy przyrządzane na ruszcie umieszczonym nad rozżarzonym węglem drzewnym charakteryzują się aromatem dymu, który doskonale pasuje do mięsa lub kiełbasek — ani grill elektryczny, ani grill gazowy nie odda tego smaku i zapachu. Szczególnie przyjemne są potrawy z zamykanego grilla na węgiel, które dodatkowo można wędzić — w takim przypadku używa się nie węgla ani brykietu, ale drewna z drzew owocowych. Wędzenie nadaje niezwykły smak i aromat potrawom, jeśli zatem interesuje Cię grillowanie i gotowanie, koniecznie zakup urządzenie z dodatkową wędzarnią.
Grillowanie na urządzeniu węglowym trwa dłużej, ponieważ najpierw trzeba rozgrzać węgiel, a potem regularnie go dokładać w celu podtrzymania temperatury. Grille na węgiel mają okrągły lub prostokątny kształt, mogą być otwierane lub zamykane. Zdecydowanie są najpopularniejszym modelem, dlatego różnorodność względem wielkości i kształtu będzie naprawdę duża.
Grill na prąd
Grille elektryczne wymagają podpięcia do prądu, by szybko zacząć podgrzewać dania. Ten rodzaj grilla nadaje się do używania na zewnątrz i wewnątrz domu. Ma wyjmowany, pokryty nieprzywierającą powłoką ruszt, który można wypiąć i zmywać w zmywarce. Wielką zaletą grilla elektrycznego jest brak dymu — co pozwala na swobodne grillowanie nawet na balkonie.
Przed wystawieniem grilla na balkon warto upewnić się, że wewnętrzne przepisy mieszkaniowe nie zabraniają takich aktywności.
Ogrodowe grille elektryczne mogą mieć duże rozmiary podobne do klasycznego grilla węglowego. Stawiając taki produkt w ogrodzie, musisz zadbać o to, by miał stałe podłączenie do sieci elektrycznej. Z tego względu grille elektryczne stawia się często pod altanami, które mogą być wyposażone w kontakty.
Grill z betonu
Osobną kategorię grilli ogrodowych stanowią stacjonarne grille z betonu. Mają większe rozmiary od pozostałych rodzajów grillów, są stabilne i odporne na działania czynników atmosferycznych — sprawdzą się w dużym ogrodzie, w którym została wydzielona sekcja przeznaczona grillowaniu lub rozpalaniu ogniska.
Duży grill z betonu nie ma możliwości przestawiania na inne miejsce, zatem kupując grill z betonu, dobrze zmierz dostępną przestrzeń. Jeśli kupisz zbyt duży grill, może się on po prostu nie zmieścić w Twoim ogrodzie. Betonowe paleniska mogą mieć różne rozmiary, zatem łatwiej będzie Ci wybrać pasujący do przestrzeni produkt.
W większości przypadków grille wykonane z betonu wykorzystują węgiel, brykiet lub drewno jako paliwo.
Nie tylko grille — produkty przeznaczone do ogrodów
W Twoim ogrodzie może znaleźć się nie tylko standardowy grill, ale również inne produkty. Fani gotowania na pewno będą zachwyceni ofertą wędzarni i kociołków ogrodowych, dzięki którym można przyrządzić nietypowe i wyjątkowe smaczne potrawy. Ciekawą opcją, zarówno do ogrodów, jak i na tarasy i balkony, będą też paleniska.
Grill do ogrodu i sprzęt do przygotowania dań na gorących rusztach, jak na przykład paleniska do ogrodu czy wędzarnie i kociołki wykonane są z wytrzymałej stali szlachetnej lub stali nierdzewnej, zapewniającej wygodę korzystania i łatwe czyszczenie.
Wielkość grilla i powierzchni smażenia
Poszczególne modele grillów różnią się nie tylko wielkością, ale także powierzchnią smażenia. Duże grille pozwalają na jednoczesne przygotowanie posiłków dla około 12 osób, średnie — dla około 8, a małe maksymalnie dla 4 osób. Oczywiście osoby, które posiadają mały grill, mogą przyrządzać potrawy dla większej ilości gości, jednak zajmie to zdecydowanie więcej czasu.
Umiejętne grillowanie będzie też w stanie znacząco skrócić czas przygotowywania potraw. Jeśli grill posiada zamknięcie, umożliwi to szybszą obróbkę termiczną. Duży grill ogrodowy może mieć dużo miejsca na ruszcie, ale jednocześnie utrzymanie odpowiedniej temperatury w każdym miejscu może być trudniejsze.
Zastanawiając się na tym, jak duży grill kupić, dobrze jest zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości rusztu lub jego dzielenia. Mięsa potrzebują wyższej temperatury i dłuższego czasu grillowania niż warzywa lub pieczywo, przy regulacji mocy palników grilla gazowego lub dzieleniu rusztu każde danie zostanie idealnie usmażone. Akcesoria do grilla nie tylko ułatwią gotowanie, ale także utrzymanie sprzętu w czystości.
Jaki grill — kształt produktów a efektywność grillowania
Najczęściej pierwsze skojarzenie dotyczące grilla ogrodowego to okrągły ruszt i kulista kopuła opalana węglem lub brykietem. Dzisiaj kształty grilli są różne i można je dopasować do miejsca w ogrodzie lub preferencji gotowania — grillować można na gazie, prądzie lub wykorzystując węgiel drzewny.
Grille wyposażone w pokrywę, mające cylindryczny kształt, sprawiają, że dania zyskują wędzony aromat i posmak. Prostokątny sprzęt do grillowania pozwoli na najlepsze wykorzystanie powierzchni do przygotowania posiłków. Modele okrągłe lub kuliste mają z reguły mniej półek i miejsca pozwalającego na ustawienie naczynia z potrawami. Trudniej jest także przy nim przechowywać akcesoria do grillowania. Dobry grill będzie wyposażony w kółka, co ułatwi przesuwanie go.
Kształty grillów mogą być zatem różne, dzięki czemu łatwiej dopasuje się produkty do przestrzeni w ogrodzie i do własnych preferencji. Popularne stało się zabudowywanie grillów lub budowanie grillów z cegły — takie rozwiązania pozwala na stworzenie idealnie dopasowanego do ogrodu miejsca do grillowania potraw.
Jaki grill na węgiel wybrać?
Grill na węgiel, który będzie produktem wysokiej jakości, powinien zawierać pokrywę, która przyspieszy przygotowanie potraw oraz popielnik, pozwalający w szybki sposób oczyścić sprzęt. Otwory wentylacyjne utrzymają odpowiednią temperaturę — jeśli produkt ma pokrywę, dobrze, jeśli jest ona zaopatrzona w odpowiednią wentylację.
Modele prostokątne często wyposażone są w wędzarnię. Większe grille na węgiel, poza dzielonym i regulowanym rusztem, często posiadają półkę podgrzewającą, która pozwala na przygotowanie różnych dań w różnym czasie i temperaturze.
Nawet większe modele grillów na węgiel mogą być mobilne — podczas zakupu zobacz, czy produkt wyposażony jest w kółka. Kółka pozwolą na przestawianie urządzenia w szybki sposób. Dobry grill ogrodowy węglowy będzie produktem wykonanym z wysokiej jakości materiałów — żeliwa lub stali nierdzewnej.
Jaki grill na gaz polecamy?
Grille na gaz to dobry wybór dla posiadaczy większego ogrodu — urządzenie ma spore rozmiary, może zająć większą część tarasu. Chcąc dokonać dobrego wyboru, trzeba zwrócić szczególną uwagę na palniki — podświetlane ułatwią obsługę grilla po zmroku. Warto zdecydować się na model z dodatkowym, bocznym palnikiem, który pozwoli na podgrzanie dań w garnkach lub na patelni. To umożliwi nie tylko grillowanie, ale też np. przygotowanie sosu do dań.
Ruszt, w który wyposażone są grille gazowe, powinien być żeliwny i wykończony porcelaną. Ponieważ takie grille są dużo cięższe z uwagi na wmontowaną butlę gazową, kółka ułatwią chowanie sprzętu, kiedy nie będzie używany. Pokrywy w grillach gazowych mogą być integrowane z górnym rusztem-półką do podgrzewania.
Grille gazowe wyposażone w termometr pomogą w ustaleniu odpowiedniej temperatury. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad temperaturą i sposobem grillowania, koniecznie wybierz grill gazowy. Palniki można łatwo kontrolować z pomocą pokręteł, dzięki czemu gotowanie będzie bardziej precyzyjne.
Najlepsze grille na taras lub do ogrodu
Ogrodowe grille gazowe lub węglowe grille ogrodowe to zdecydowanie najpopularniejsze produkty, na jakie decydują się nasi klienci. Jeśli zastanawiasz się, jaki model wybrać, nasza oferta zdecydowanie przedstawi Ci ciekawe opcje. Atrakcyjne ceny, wysoka trwałość i nietypowa budowa poszczególnych grilli sprawią, że tutaj na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Po więcej produktów przeznaczonych do grillowania w ogrodach i na tarasach zapraszamy do sklepu Merkury Market. Czeka na Państwa miła obsługa i bogaty asortyment.
Zainspiruj się!
Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie