Jaki blat do kuchni jasny czy ciemny? Podpowiadamy jak idealnie dopasować blat do frontów
Kuchnia bez wątpienia jest jednym z najważniejszych wnętrz w domu. Bardzo ważna jest tu funkcjonalność, jednak o jej estetyce decyduje wygląd i kolor. Nie od dziś wiadomo, że źle dobrane kolory mogą zepsuć nawet najlepszą aranżację wnętrza. Warto zatem skupić się nie tylko na funkcjonalności, ale też na stworzeniu takiego pomieszczenia, w którym wszystkie elementy będą dobrze skomponowane. Czasem warto w kuchni odbiec od wnętrzarskiego standardu i zaryzykować z wyborem nietypowej kolorystyki mebli i blatów, a czasem wystarczy nadać wnętrzu charakteru odpowiednimi dodatkami.
Odpowiedni wybór blatu kuchennego z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu codziennego użytkowania kuchni. Jeżeli dodatkowo wybierze się blat kuchenny, pasujący do aranżacji kuchni, z pewnością poprawi się stylistykę tego wyjątkowego miejsca. W poniższym tekście pomożemy odpowiedzieć na podstawowe pytania — Jaki blat do kuchni wybrać?
Jeśli zastanawiasz się jaki blat do kuchni wybrać, jasny czy ciemny? Który z nich będzie pasował do Twojej aranżacji i stworzy wymarzone wnętrze? Czy lepiej zdecydować się na blaty drewniane, laminowane, czy kamienne? Razem poszukajmy odpowiedniego rozwiązania!
W tym artykule:
1. Jaki jest najlepszy blat do kuchni?
2. Myśl praktycznie — poszukiwana stylowa alternatywa blatu w kuchni
3. Jasny blat do kuchni – zalety i wady
4. Ciemny blat do kuchni – zalety i wady
5. Jasny czy ciemny blat do kuchni?
6. Jaki rozmiar blatu będzie najlepszy do kuchni?
Jaki jest najlepszy blat do kuchni?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiedni blat do kuchni powinien być przystosowany do danego pomieszczenia, Twoich potrzeb i estetycznie wkomponowywać się w całość aranżacji.
Bardzo ważne jest przygotowanie wstępnego projektu przedstawiającego wygląd Twojej przyszłej kuchni. Już na tym etapie trzeba zwrócić uwagę na szczegóły. Na końcowy efekt będą miały wpływ wybrane przez Ciebie meble i kolorystyka ich frontów, kolor ścian, wykończenie powierzchni w macie lub w połysku oraz odpowiedni odcień kuchennego blatu. Możliwości jest bardzo wiele, ale ostateczny wybór zależy od Ciebie i od stylu, w jakim chcesz urządzić wnętrze.
Nowoczesne minimalistyczne kuchnie najczęściej spotyka się jako połączenie jasnych mebli z jasnymi blatami. Miłośnicy stylu skandynawskiego chętnie będą łączyć jasną szarość ścian i szare meble kuchenne z drewnianym blatem. Do szarych mebli kuchennych sprawdzi się tu też jasny blat kamienny. Osoby, które dobrze czują się w klimacie loftu czy industrialnym pokochają wizję pomieszczenia, w którym znajduje się czarne połyskliwe fronty szafek i taki sam design blatu.
Warto zwrócić uwagę, że biała kuchnia, szara kuchnia, czy każda inna w jasnym kolorze dobrze będzie wyglądać z blatem w praktycznie każdym odcieniu. Do ciemnych mebli wybór odpowiedniego koloru blatu będzie już bardziej ograniczony.
Myśl praktycznie — poszukiwana stylowa alternatywa blatu w kuchni
Wybór blatu w dużej mierze determinowany jest również materiałem wykonania. Ponieważ blat kuchenny będzie służył Ci przez lata, powinien być odporny na zarysowania, plamy oraz na wysoką temperaturę. Na jego trwałość ma wpływ porowatość materiału.
Jaki blat do kuchni będzie najlepszy? - rodzaje blatów
Blaty laminowane do kuchni mogą występować w różnych odcieniach, kolorach i wzorach, nie należą jednak do najtrwalszych. Nie można na nich kłaść rozgrzanych przedmiotów i co warto zaznaczyć na wstępie — krojenie na ich powierzchni nie jest zalecane.
Blaty z marmuru i granitu wprowadzają do wnętrza luksusowy styl. Posiadają one praktyczne cechy i wyjątkowo ładnie się prezentują, zwłaszcza jasne blaty z marmuru. Warto jednak wspomnieć, że kamienie naturalne mogą chłonąć zabrudzenia, stąd marmur, a zwłaszcza jasny kamień, wymaga odpowiedniego polerowania lub nawet pokrycia specjalną warstwą ochronną. Wśród ciemnych blatów blaty z granitu słusznie uważane są za czarną perłę w aranżacjach kuchennych. Jest to połączenie niewątpliwej elegancji z funkcjonalnością. Dobry blat kuchenny z kamienia naturalnego powinien być odpowiednio zabezpieczony przed nadmierną wilgocią i zaplamieniem — będzie wtedy wytrzymalszy, blat kamienny na długi czas będzie się też prezentował estetycznie.
Dużą odpornością oraz mniejszą podatnością na odbarwienia charakteryzują się konglomeraty, powstające ze zmielonych kamieni oraz mieszanki żywicy. Mają one małą porowatość, a tym samym niższą nasiąkliwość i łatwiej usunąć z nich plamy, są zatem wytrzymalsze i trwalsze niż kamienny blat.
Bardzo często w aranżacji jednego z najważniejszych wnętrz w domu wybierane są blaty drewniane. Ich kolorystyka jest na tyle bogata, że znajdziesz tutaj jasne blaty z drewna naturalnego np. brzozowe czy bukowe oraz ciemne np. mahoń, czy wenge. Drewniany blat w kuchni to opcja do wielu różnych stylów wnętrzarskich, gdyż wprowadza do pomieszczenia wyjątkowe ciepło i przytulną atmosferę.
Jasny blat do kuchni – zalety i wady
Jasny blat optycznie powiększy oraz rozjaśni małe kuchnie. W połączeniu z jasnymi meblami o lakierowanej powierzchni nada przestronności nawet najmniejszemu pomieszczeniu. Jeśli zastanawiasz się jaki blat wybrać to wymiary pomieszczenia mogą przeważyć na korzyść jasnego, tym bardziej że sprawia on wrażenie czystości oraz sterylności. Blat w jasnych np. białych beżowych czy szarych barwach jest uniwersalny i neutralny. Dopasujesz go do każdego koloru frontów oraz dodatków. Jasny blat wpasuje się w dowolny styl zarówno klasyczny, nowoczesny, jak i glamour czy vintage.
Jasny blat jest takim rozwiązaniem, które może kojarzyć się z mało przytulną kuchnią. Bez problemu wnętrze ocieplisz jednak za pomocą kolorowych lub drewnianych dodatków oraz żywych roślin. Dla niektórych wadą może być też widoczność zabrudzeń na jasnym tle, ale z drugiej strony od razu zobaczysz, gdzie jeszcze trzeba zetrzeć.
Opcją na ocieplenie kuchni będzie też wybór blatu do kuchni z jasnego drewna naturalnego.
Ciemny blat do kuchni – zalety i wady
Urządzając nowoczesną kuchnię np. z szarymi meblami, czarny blat kuchenny może być świetnym pomysłem, gdyż wprowadzi do białej czy szarej kuchni elegancki minimalizm. Będzie elementem wyróżniającym się i nadającym wnętrzu stylu oraz wyjątkowości. Ciemny blat do kuchni to dobry wybór przede wszystkim do wnętrz przestronnych lub łączących się z salonem. Stworzą przytulne miejsce, zwłaszcza przy odpowiednim oświetleniu i odnajdą się w wielu stylach.
Najczęściej wybierane są do wnętrz klasycznych, w stylu loftowym i industrialnym, ale białe, w kolorze drewna lub szare meble kuchenne w połączeniu z ciemnym blatem świetnie wpiszą się też w styl skandynawski. Czarny blat do kuchni zestawiony z butelkową zielenią czy czernią, wzbogacony o elementy wprowadzające odrobinę luksusu w złocie lub miedzi — pięknie odda styl glamour.
Pamiętaj, że ciemne blaty niekorzystnie będą się prezentować w małych i ciemnych kuchniach, gdyż mogą je przytłoczyć. Wybór frontów szafek kuchennych musi być tu zawsze przemyślany, bo z ciemnym blatem nie wszystko będzie ładnie wyglądać. Ponadto na ciemnym blacie mogą być widoczne ślady palców oraz zarysowania.
Dobór odpowiedniego blatu do kuchni w przypadku ciemniejszych modeli blatów może być zatem nieco trudniejszy niż w jasnych kuchennych blatach.
Jasny czy ciemny blat do kuchni?
Wybór blatu przede wszystkim zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Jasny blat z jasnymi meblami połączy się optycznie i stworzy efekt większej przestrzeni. Poza tym takie neutralne barwy w kuchni zwiększają jej funkcjonalność. Bez trudu do takiej aranżacji dobierzesz krzesła, stół, płytki oraz niezbędne dodatki. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki wykończymy ściany kuchni i w jakim stylu urządzimy kuchnię.
Jeśli urządzasz kuchnią nowoczesną, na przykład z szarymi meblami to dobrym wyjściem może okazać się zarówno biały, jak i czarny blat kuchenny. W szarej kuchni, połączenie szarych frontów z czarnymi powierzchniami blatów nada wnętrzu efekt modnej surowości. Szara kuchnia i wybór pasujących do niej elementów opiera się na wyczuciu estetyki i dobrego smaku. Dodatkowo szary kolor występuje w wielu odcieniach, które pozwalają na dużą swobodę aranżacji wnętrza, która nada całości ostatecznego wyrazu.
Przy ciemnych blatach pamiętaj o odpowiednim połączeniu kolorystycznym z innymi elementami w kuchni jak fronty meblowe, podłogi czy ściany. Dobrze by kuchnia była słoneczna. Jeśli posiadasz w niej duże okna, to ciemny blat może nadać Twojej kuchni wyjątkowego i niepowtarzalnego uroku.
Jaki rozmiar blatu będzie najlepszy do kuchni?
Warto zwrócić uwagę, aby blat kuchenny zawsze był szerszy od szerokości szafek. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania unikniemy zabrudzenia frontów szafek kuchennych podczas przygotowywania np. obiadów. Obecnie standardem są blaty o szerokości 60 cm.
Dobór odpowiedniego blatu do kuchni — grubość blatu
Grubość blatu kuchennego jest natomiast ściśle powiązana z rodzajem materiału, z którego jest wykonany nasz blat kuchenny. Jeżeli rozważamy zakup gotowego blatu wykonanego seryjnie, jego grubość będzie się wahać w przedziale od 3 do 4 cm. Jeżeli rozważamy blaty kamienne, zwłaszcza kamienia naturalnego ze względu na ciężar będzie on cieńszy i będzie się wahał w granicach 2-3 cm. Blaty laminowane ze względu na swoją mniejszą wytrzymałość będą grubsze. Ich grubość będzie wynosić około 4 cm. Blat drewniany oraz wykonany z kompozytu będą miały grubość około 4 cm. Drewniane blaty kuchenne są lżejsze od blatów kuchennych wykonanych z kamienia, dzięki czemu mogą być grubsze.