Jaka woda dla niemowlaka do basenu? Sprawdź!

24.06.2021

Maluchy uwielbiają zabawy w wodzie. Już niemowlaki reagują entuzjazmem na ciepłe kąpiele w łazienkowej wanience. Tym większą frajdę sprawia im chlapanie się większym, wystawionym na powietrze baseniku — z kolorowymi zabawkami, możliwością swobodnego działania, wspólnie z rodzeństwem czy rodzicami. Pamiętajmy jednak, że najmłodsi potrzebują przede wszystkim odpowiednich warunków — czystej wody o optymalnej temperaturze i zachowania zasad bezpieczeństwa.


W tym artykule:

1. Korzyści z kąpieli w basenie

2. Jaki basen dla niemowlaka?

3. Jaka woda w basenie dla niemowlaka będzie najlepsza?

4. Bezpieczna zabawa w wodzie

5. Wyjście na basen z niemowlakiem




Korzyści z kąpieli w basenie

Niejeden rodzic kilkumiesięcznego malucha obawia się kąpieli w basenie. Zastanawiają się, czy dziecko nie przeżyje szoku lub, czy nie będzie go stresować zanurzenie ciała w zbiorniku większym niż wanienka. Pojawia się też lęk przed przeziębieniem czy infekcją. Okazuje się jednak, że w zdecydowanej większości przypadków tego typu lęk jest zupełnie bezpodstawny. Przeciwnie, pediatrzy wskazują na wiele korzyści rozwojowych płynących z kąpieli dziecka w basenie.

Po pierwsze, spędzanie czasu na aktywności w wodzie usprawnia motorykę. Wspiera to rozwój ruchowy i fizyczny dziecka. Nowe doznania wpływają stymulująco na funkcje poznawcze, a wspólny czas relaksu w ogrodzie zacieśnia więź pomiędzy maluchem a rodzicem czy rodzeństwem. Wbrew pozorom woda nie zwiększa ryzyka choroby — jeśli jest czysta i ma odpowiednią temperaturę, działa wręcz przeciwnie. Udowodniono, iż kąpiel w basenie poprawia odporność zarówno u dziecka, jak i u dorosłego.

 

Fachowiec radzi

Małe dziecko łatwiej uczy się pływania. Jeśli już od pierwszego roku życia regularnie uczymy je obcowania z wodą, szybciej osiągnie sprawność potrzebną do samodzielnego utrzymania się na powierzchni.

 

Kiedy warto po raz pierwszy zabrać dziecko do basenu? Najlepiej od 4 miesiąca życia, kiedy maluch trzyma już sztywno główkę. Później, około 6 miesiąca niemowlęta zaczynają pewnie siedzieć — to właśnie wtedy najlepiej sprawdzają się małe, kolorowe baseny ogrodowe dmuchane.


Jaki basen dla niemowlaka?

Niskie, bezpieczne, kolorowe, o fantazyjnych kształtach — baseny dziecięce dostępne są w bardzo różnych wersjach. Mały, dmuchany basenik rozporowy można łatwo napełnić wodą i opróżnić. Pozwala to zachować higienę bez konieczności stosowania chemicznej dezynfekcji.

Niemowlak w basenie zawsze powinien mieć założoną specjalną pieluszkę do pływania. Basen to nie najlepsze miejsce na tzw. wietrzenie pupy. Nawet jeśli z dzieckiem nie bawi się rodzeństwo czy koledzy, nieoczekiwana niespodzianka w wodzie nie tylko przerwie zabawę, ale też może szybko przedostać się nie tam, gdzie trzeba i spowodować infekcję lub dolegliwości żołądkowe.

Z dzieckiem można też kąpać się w dużych basenach. Nawet największe baseny stelażowe będą dla niemowlaka bezpiecznym miejscem, jeśli tylko są przy nim czujni rodzice. Do wspólnej zabawy świetnie nadają się też baseny rozporowe — zwykle mają mniejsze gabaryty, jednak spokojnie sprawdzą się zarówno do relaksu, jak i nauki pływania.

Jeśli mamy przy swoim domu jacuzzi ogrodowe, nie musimy obawiać się zaproszenia do niego nie tylko starszego dziecka, ale nawet niemowlęcia. Maluszki żywym entuzjazmem reagują na wszelkie bąbelki, a ciepła woda z pewnością sprawi im wiele przyjemności.


Jaka woda w basenie dla niemowlaka będzie najlepsza?

Temperatura wody w basenie powinna wynosić 30-34oC. Wcale nie musi być bardzo ciepła — przeciwnie, ta nieco niższa od temperatury ciała pozwala uniknąć przewiania, gdy po wyjściu z wody niemowlak odczuje chłodniejszy powiew wiatru. Do pomiarów najlepiej zastosować specjalne termometry basenowe.

Nie mniej ważna jest czystość wody. Trzeba uczyć dzieci (szczególnie te starsze), by przed wejściem do wody po zabawie umyły, a przynajmniej opłukały ciało. Duże, stacjonarne baseny ogrodowe nie wymagają częstej zmiany wody. Aby była czysta, stosuje się pompy basenowe z filtrem. Do uzdatniania natomiast wykorzystywana jest chemia basenowa.

 

Fachowiec radzi

Rodzice nierzadko zastanawiają się, czy użyty do dezynfekcji chlor nie zaszkodzi dziecku. Zasadniczo oparte na nim preparaty są bezpieczne. Trzeba jednak zwracać uwagę, czy nie wywołają reakcji uczuleniowej. Warto więc stopniowo przyzwyczajać do niego niemowlę. Gdy tylko zauważymy niepokojącą reakcję, zakończmy zabawę wcześniej.

 

Alternatywą dla preparatów na bazie chloru są tabletki z aktywnym tlenem, które nie podrażniają, a są równie skuteczne pod względem usuwania drobnoustrojów wywołujących choroby. Nieco droższe, choć równie efektywne okażą się urządzenia do ozonowania lub elektrolizy soli kuchennej.


Bezpieczna zabawa w wodzie

Nawet najmłodsze dzieci lubią zajęcia i kąpiele w basenie. W okresie życia płodowego wody były ich naturalnym środowiskiem. W takim otoczeniu niemowlę czuje się bezpieczne i szczęśliwe. Maluszki do ukończenia 6 miesięcy mają też odruch zamykania ust w kontakcie z wodą, co w sposób naturalny zapobiega zachłyśnięciu. Czym starsze dzieci, tym zabawa może być bardziej dynamiczna.

Niezależnie od tego, czy nasza pociecha ma 4 miesiące, czy 6 lat, wymaga nadzoru dorosłych. Niestety, nawet stosunkowo duże dziecko może poślizgnąć się i zachłysnąć wodą. Dlatego pod żadnym pozorem nie można pozostawiać maluchów w wodzie bez opieki. Przyjmuje się, iż dziecko do 10 roku życia powinno przebywać w wodzie wyłącznie pod nadzorem dorosłych — nawet jeśli pływanie już nie sprawia im żadnych problemów.

W głębszym basenie dziecko nieumiejące jeszcze pływać powinno mieć założone dmuchane rękawki. Przydadzą się też inne akcesoria basenowe, np. okularki, dmuchane fotele czy specjalne maty antypoślizgowe.

Gdy czas zabawy niemowlęcia czy starszego dziecka się zakończy, zabezpieczmy basen na noc. W tym celu warto zastosować specjalne przykrycia basenowe. Zapobiegnie to dostaniu się liści, owadów czy innych zanieczyszczeń.


Wyjście na basen z niemowlakiem

Nie zawsze mamy możliwość spędzenia z dzieckiem czasu w ogrodzie. Alternatywą jest kąpiel w pływalni — miejscu, gdzie zwykle nie musimy się martwić o kwestie sanitarne, ponieważ są one rygorystycznie przestrzegane. Wybierając się w pośpiechu na basen, pamiętajmy o wymaganych akcesoriach, takich jak czepek kąpielowy, ręcznik czy pieluszka na zmianę. Większości pływalni ma wyznaczone specjalne niecki dla niemowląt i małych dzieci, gdzie temperatura wód jest wyższa.

Wyjście na basen z niemowlakiem może być świetną zabawą. W przypadku najmłodszych niemowląt starajmy się jednak wybrać porę, gdy miejsce to nie jest bardzo zatłoczone. Szczególnie gdy wybieramy się na basen pierwszy raz. Hałas i zamieszanie mogą stresować maluszka — zamiast wesoło się bawić, będzie z niepokojem obserwował otoczenie. Unikajmy też miejsc, w których wodę oczyszcza się dużą ilością chloru.

 

Fachowiec radzi

Starszakom pływalnie oferują różnego rodzaju zajęcia. Pod okiem instruktora pływanie okaże się znacznie mniej skomplikowane, niż może się wydawać!

 

Niezależnie od tego, czy zabierzemy niemowlę do jacuzzi, dziecko na zajęcia z pływania, czy zapewnimy im rozrywkę we własnym ogrodzie, korzystajmy z dobrodziejstw relaksu w wodzie! To świetny sposób na odpoczynek i wspólny czas w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.

Powrót