Jaka wanna wolnostojąca sprawdzi się najlepiej - znajdź idealne rozwiązanie do swojej łazienki
Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń w domu, o których funkcjonalność i estetyczny wygląd zabiegamy szczególnie mocno. Wygodny pokój kąpielowy na miarę salonu spa jest marzeniem wielu z nas. Posiadanie takiej prywatnej strefy relaksu nie jest dziś czymś nieosiągalnym. Bogaty asortyment z zakresu wykończenia wnętrz, daje tak szerokie możliwości aranżacyjne, że każda łazienka może stać się domowym spa, pełnym luksusu i wygody.
Jest taki jeden element wykończenia wnętrza łazienki, który ma szczególne znaczenie dla komfortu jej użytkowania. Wana — bo o niej mowa — stanowi nieodzowny szczegół łazienkowych aranżacji. Choć jeszcze do niedawna kojarząca się z małoestetyczną bryłą przylegającą do jednej z łazienkowych ścian, dziś coraz częściej staje się ozdobą wnętrza i elementem, który definiuje jego design.
Szczególną grupę produktów ceramiki łazienkowej stanowią wanny wolnostojące i to właśnie im poświęcony zostań niniejszy artykuł.
Choć z każdym rokiem przybywa zwolenników kabin prysznicowych, klasyczna wanna nigdy nie wychodzi z mody i dla wielu jest elementem nie do zastąpienia. Jeśli i Ty nie wyobrażasz sobie bez wanny, może znajdziesz tu inspirację i pomysł na aranżację wymarzonego pokoju kąpielowego z wanną w roli głównej.
W tym artykule:
1. Rodzaje wanien - to warto wiedzieć.
2. Podział wanien ze względu na materiał z jakiego została wykonana wanna
3. Wanny wolnostojące - kształty i rozmiary
4. Wanna wolnostojąca — wady i zalety
5. Jakie baterie pasują do wanny wolnostojącej
Rodzaje wanien - to warto wiedzieć.
Czy kształt wanny ma znaczenie? Zdecydowanie tak. Rodzaj i kształt to dwie najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę. Która wanna będzie pasować najlepiej do twojej łazienki? Oto przegląd najpowszechniejszych modeli:
Wanna wolnostojąca — jak sama nazwa wskazuje to wanna stanowiąca samodzielny, niezależny element aranżacji wnętrz. Pozwala na wykonanie eleganckiej stylizacji pokoju kąpielowego. Wannę wolnostojącą można umieścić w dowolnej części pomieszczenia. Doskonale nadaje się zarówno do małych jak i do dużych łazienek.
Wanna narożna — kształt idealnie wpasuje się w róg pokoju kąpielowego. Wanny narożne są szczególnie polecane do niedużych pomieszczeń, gdzie cenny jest każdy m2 przestrzeni.
Wanna z parawanem — praktyczny sposób na urządzenie łazienki, dający możliwość przyjemnej kąpieli i szybkiego prysznica. Przymocowany do brzegu wanny parawan chroni przed rozpryskiwaniem wody pomieszczenia i zachlapaniem łazienki.
Wanna z hydromasażem - to namiastka domowego spa, wanna z systemem do masażu dostępna jest w wielu rozmiarach i kształtach do wyboru, najczęściej wybieraną wersją jest wanna z hydromasażem prostokątna lub narożna.
Wanna z kabiną - jest to misa w całości obudowana kabiną, a nie jedynie częściowo okryta parawanem, jak w przypadku wanny z parawanem. To ciekawe rozwiązanie do dużych, przestronnych łazienek.
Wanna na nóżkach - jest to najczęściej wanna wolnostojąca, której konstrukcja ustawiona jest na eleganckich, bardzo często bogato zdobionych, nóżkach.
Podział wanien ze względu na materiał z jakiego została wykonana wanna
Wanna akrylowa (akryl sanitarny) - najpopularniejszy materiał, gwarantujący komfort użytkowania. Warto wiedzieć, że akrylowa konstrukcja posiada powłokę antybakteryjną, co w przypadku każdego typu wanny jest cechą niezwykle ważną i praktyczną. Wanny akrylowe dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach, niektóre posiadają wbudowaną funkcję hydromasażu. Największą zaletą są właściwości termoizolacyjne, utrzymujące temperaturę wody i sprawiające, że woda przez długi czas pozostaje przyjemnie ciepła. Drugą ważną cechą są właściwości antypoślizgowe, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.
Wanna stalowa - są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Często pokryte są emalią, która nie tylko zabezpiecza wannę przed zadrapaniami, ale też tworzy powłokę, która jest w stanie oprzeć się silnym środkom do czyszczenia i dezynfekcji. Stalowe modele są nieco lżejsze niż te żeliwne. Minusem jest to, że woda szybko wytraca swoje ciepło, przez co kąpiel nie może być zbyt długa.
Wanna ze sztucznego marmuru - to bardzo efektowne, ale i drogie rozwiązanie. Wanny łazienkowe wykonane z tego typu materiału są bardzo wytrzymałe. Wanny te są dość ciężkie dlatego ich transport i montaż wymaga wprawy i fachowej pomocy.
Wanny wolnostojące - kształty i rozmiary
Szczególną popularnością cieszą się dziś wanny wolnostojące. Ustawiane w centralnej części wolnej przestrzeni stają się jej motywem przewodnim i główną dekoracją. I nie ma się czemu dziwić, producenci dbają o to, by wanna była nie tylko funkcjonalna, ale również designerska.
Wolnostojąca wanna posiada wiele zalet i niewielkie wady, które warto poznać przed wykorzystaniem tego konkretnego rozwiązania we wnętrzu łazienki. Na co warto zwrócić szczególną uwagę i co wziąć pod uwagę rozważając wybór wolnostojącej wanny? Przede wszystkim na rozmiar pomieszczenia i możliwość dopasowania wybranego modelu do konkretnych warunków. Wanna wolnostojąca wymaga przestrzeni i dobrego rozplanowania aranżacji wnętrza. Wbrew powszechnej opinii, jest dobrym rozwiązaniem zarówno do dużych i małych wnętrz. Klucz do sukcesu polega na wyborze odpowiedniego modelu. A w tym zakresie naprawdę jest w czym wybierać. W mniejszych pomieszczeniach jak np.: niewielka łazienka w bloku doskonale sprawdzi się wanna wolnostojąca przyścienna lub wanna narożna, która wkomponuje się w warunki wnętrza i pozostawi odpowiednia ilość miejsca na pozostałe elementy wyposażenia takie jak meble łazienkowe, komody do łazienki, szafki pod umywalkę, słupki łazienkowe na ręczniki czy sprzęt AGD. Do dużych pokoi kąpielowych można pokusić się o wybór jednego z bardziej wyszukanych modeli tj.: wanny owalne, wanny asymetryczne, wanny stalowe, wanny drewniane lub wanny z kabiną prysznicową.
Wanna wolnostojąca — wady i zalety
Wanna wolnostojąca, to prawdziwy hit w sferze wykończenia łazienki. Elegancka, opływowa misa, stanowi często swego rodzaju dzieło sztuki i sprawia, że przeciętna łazienka zamienia się w nieprzeciętny salon spa. Wanna wolnostojąca, to gwarancja wygody i komfortu, ponadczasowego designu i szykownej elegancji.
Jak pokazuje ranking wanien wolnostojących, największym uznaniem cieszą się wanny akrylowe o owalnym kształcie, mocowane na ozdobnych nóżkach, dodających lekkości i delikatności każdej misie.
Największą wadą, na jaką napotykamy przy wannach wolnostojących, jest ich cena. Te wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w zależności od modelu, materiału wykonania oraz dodatkowych elementów wyposażenia takich jak designerska bateria, wbudowany system hydromasażu lub parawan prysznicowy.
W zamian za nie najniższą cenę zyskać możesz, nieprzeciętny look i wyjątkowy komfort. Wanna wolnostojąca po prostu... zachwyca i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jeśli więc stawisz na elegancki, stylowy wygląd pokoju kąpielowego wanna wolnostojąca będzie strzałem w dziesiątkę!
Jakie baterie pasują do wanny wolnostojącej
Piękna wanna wymaga odpowiedniej baterii. W zależności od charakteru wnętrza i stylu, w jakim urządzona została łazienka, wybierać można między bateriami złotymi, srebrnymi, czarnymi lub miedzianymi. Wybór baterii powinien uwzględniać styl, w jakim zaaranżowana została łazienka.
Wanna wolnostojąca wykonana z drewna skomponowana z miedzianą baterią będzie piękną ozdobą łazienki rustykalnej. Nowoczesna wanna akrylowa w białym kolorze i srebrna bateria to kwintesencja stylu nowoczesnego i skandynawskiego. Wolnostojąca wanna prostokątna lub wanna narożna, którą zdobi efektowna złota bateria to z kolei wyznacznik stylu glamour.
SPECJALISTA RADZI!
Baterie łazienkowe powinny tworzyć spójną całość z elementami takimi jak: wanny, umywalki, bidety czy kabiny prysznicowe. Baterie dobrze dobrane do ceramiki łazienkowej to gwarancja udanej aranżacji wnętrza. |