Jaka pompa do oczka wodnego?

18.06.2021
 

Każda osoba, która dba o swój ogród i interesuje się ciekawą jego aranżacją zdaje sobie sprawy z tego, że na wygląd ogrodu nie pływają jedynie rośliny. Doskonała zieleń najlepiej prezentuje się w zestawieniu z dodatkowymi elementami dekoracyjnymi takimi jak małe strumyczki, kaskady, wodospady, czy oczka wodne. Wybierając jednak ten typ dekoracji, należy mieć podstawową wiedzę na temat niezbędnego sprzętu filtrującego, pompującego oraz oczyszczającego. Wiedza na temat samodzielnej instalacji oczka wodnego nie jest łatwo dostępna, a przecież niezbędnym jest móc samodzielnie ocenić parametry podczas zakupów w sklepie.


W tym artykule:

1. Rodzaje pomp do oczka wodnego

2. Parametry pomp

3. Jaka pompa do oczka wodnego w Twoim ogrodzie


Pompy do oczka wodnego jakie mamy aktualnie dostępne na rynku posiadają wiele przeróżnych funkcji, a ich ceny znacznie się od siebie różnią. Nie warto kupować najdroższego sprzętu, bo w tym przypadku droższe - nie znaczy lepsze. Prawidłowo dobrana pompa do oczka powinna być dostosowana do Twojego zbiornika. Jego wielkości, głębokości oraz przeznaczenia - na przykład tego, czy w oczku wodnym przebywać będą rybki. Niepoprawnie dobrane urządzenie może być dla Ciebie ogromnym wydatkiem, a nie przyniesie zamierzonych korzyści. Jeśli chcesz zatem dowiedzieć się jakie mamy rodzaje pomp do oczek wodnych, jakie są ich parametry oraz która z nich sprawdzi się w Twoim ogrodzie najlepiej - zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem.

Rodzaje pomp do oczka wodnego

Każda pompa do oczka wodnego posiada nieco inne parametry i sposób montażu, dlatego należy o tym pamiętać podczas zakupu urządzenia. Pompy do oczek wodnych zamontowane mogą być na zewnątrz bądź wewnątrz zbiornika. Pompa do oczka wodnego zanurzeniowa ma służyć zarówno do samego napowietrzania jak i też filtrowania wody. Dodatkowo jest elementem dekoracyjnym - ponieważ większość pomp skonstruowana jest w taki sposób, by zdobić zbiornik, a nie pozostawać jedynie nieprzyjemnym dla oka mechanicznym elementem oczka. W przypadku pompy zanurzeniowej - urządzenie należy umieścić pod taflą wody. Pompy zewnętrzne natomiast wykorzystuje się do oczyszczania wody oraz prawidłowego napowietrzania zbiornika.

Kolejną istotną różnicą jest sposób zasilania pomp. Najpowszechniejsze modele to pompy powietrzne, które podpina się do zasilania w sposób standardowy. Na rynku dostępne są jednak pompy solarne, posiadające specjalny panel słoneczny, który pozwala na zasilanie go bez dodatkowych kosztów. Urządzenia te nie są dużo droższe aniżeli standardowo zasilane modele, co może być bardzo opłacalne przy długoterminowym rozliczeniu, jednak należy pamiętać, że pompy solarne nie są urządzeniami wysoko wydajnymi.

Ostatnia ważna różnica o jakiej należy pamiętać to różnorakie funkcje pomp. Najpowszechniejsze pompy do oczka wodnego służą do napowietrzania wody. Te bardziej skomplikowane dodatkowo oczyszczają zbiornik i utrzymują wodę w czystości. Najbardziej skomplikowane są zdecydowanie pompy do fontanny. Pompy fontannowe są bowiem zaopatrzone nie tylko w funkcję filtracji i napowietrzania, ale dodatkowo doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny zbiornika.

Oczka wodne wymagają napowietrzania i regularnego oczyszczania, jednak jeśli zakupisz pompę bez tej drugiej funkcji, filtry do oczek wodnych zawsze możesz dokupić osobno. To samo dotyczy innych sprzętów ułatwiających utrzymanie stawu w czystości, takich jak chociażby odkurzacze do oczka wodnego, czy specjalistyczne preparaty do oczka wodnego, posiadające właściwości bakteriobójcze.

Parametry pomp

Pompa do oczka wodnego z filtrem oczyszczającym jest niezwykle ważna, aby móc prawidłowo zadbać o oczko. Woda w małych zbiornikach bardzo szybko zarasta glonami oraz mętnieje. Aby zapobiec temu procesowi, należy systematycznie napowietrzać wodę za pomocą filtra. Dzięki temu rośliny oraz ryby będą miały odpowiednie warunki do funkcjonowania. Właśnie dlatego, do takich niewielkich zbiorników, których powierzchnia nie przekracza 10m2, a głębokość 1m polecana jest pompa do oczka wodnego. Wbrew pozorom najciężej jest zachować czystość w zbiornikach niewielkich - to one mętnieją najszybciej.

Decydując się na zakup pompy zanurzeniowej, kaskadowej, czy fontannowej koniecznie zapoznaj się z różnymi jej parametrami technicznymi. Najważniejsza zawsze pozostaje wydajność pompy - pozwala określić ile dokładnie wody pompa jest w stanie przepompować w ciągu godziny. Parametr zwykle przedstawiany jest w L/H max. Pompa fontannowa może okazać się bardziej wydajna, aniżeli standardowa pompa powietrzna. Są jednak na rynku modele, które umożliwiają filtrację nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów wody na 1 godzinę.

Wybierając pompę do oczka wodnego, koniecznie zwróć uwagę na pobór mocy urządzenia. Im więcej mocy pobierze Twoje urządzenie, tym większe rachunki do zapłacenia dostaniesz w rozliczeniu. Pamiętaj, że pompa do oczka wodnego pracuje niemalże cały rok, dlatego istotnym będzie zwrócenie uwagi na dobranie odpowiedniej mocy. Można zatem zdecydować się na zakup pompy energooszczędnej, która pierwotnie będzie nieco droższa, jednak samo jej utrzymanie - dużo tańsze. Innym rozwiązaniem jest zakupienie pompy niskonapięciowej z dodatkowym transformatorem bądź decyzja o wyposażeniu się w pompę o zasilaniu solarnym. Najwięcej mocy pobiera zwykle pompa fontannowa, choć producenci starają się wprowadzać na rynek coraz to nowe modele.

Ostatni już istotny parametr, na jaki powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie pompy do oczek jest słup wody, a dokładniej wysokość podnoszenia wody przez aparaturę. Pompa fontannowa oraz kaskadowa powinny posiadać ręcznie regulowane dysze, dzięki którym możliwe jest ustawienie wysokości strumienia.

Zdecydowanie najtrudniejsze jest dopasowanie odpowiedniej pompy do strumienia fontanny bądź wymarzonej kaskady. W pozostałych przypadkach najważniejsza będzie: wydajność, funkcja z filtrem oraz moc pracy urządzenia. Każdy model posiada dokładny opis umieszczony w instrukcji lub na stronie internetowej, dołączony przez producenta. Zatem aby zadbać o poprawną równowagę biologiczną na dnie zbiornika - zapoznaj się z parametrami przed zakupem produktu.

Aby w pełni wyposażyć się w akcesoria do oczka wodnego, zachęcamy Cię także do zapoznania się z takimi kategoriami jak: fontanny ogrodowe, folie i kleje do oczek wodnych, a także akcesoria do oczek wodnych.

Jaka pompa do oczka wodnego w Twoim ogrodzie

Prawidłowo dobrana pompa do oczka wodnego powinna być dostosowana do warunków Twojego zbiornika. Koniecznie uwzględnij wielkość Twojego zbiornika oraz ilośc wody jaka będzie konieczna do przepompowania. Woda w akwenie powinna być przefiltrowana w czasie maksymalnym do dwóch godzin na cały zbiornik. W przypadku pompy fontannowej oraz kaskadowej zwróć uwagę na odpowiednią moc pracy urządzenia. Jeśli zdecydujesz się na pompę mniej estetyczną, zawsze możesz zdecydować się na ciekawe ozdoby do oczek wodnych, które odciągną uwagę od mechanizmu filtrującego. Coraz częściej jednak spotkać można się z pompami wykończonymi w taki sposób, by stanowiły spójny element dekoracyjny ogrodu. W przypadku kaskad i mniejszych fontann, model pompy zakryć można przez donice ogrodowe bądź inne ciekawe ozdoby ogrodowe, które znajdziesz w naszym sklepie Merkury Market.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przyczyni się do szybszego i łatwiejszego wyboru odpowiedniej pompy do oczka wodnego, a parametry techniczne poszczególnych modeli nie będą dla Ciebie już tak obce jak wcześniej. Nie zapominaj, że o brudną wodę oraz glony i zmętnienie w oczku jest nietrudno, dlatego bardzo ważna jest instalacja pomp do niewielkich oczek wodnych natychmiastowo po zaprojektowaniu oczka.


Zainspiruj się!!!

Grille ogrodowe Altany ogrodowe Maszyny ogrodowe
Powrót