Jaka fuga do białych płytek?

20.11.2021

Zaaranżowanie ciekawej i ładnej łazienki to nie lada sztuka. Internet podpowiada wiele różnorodnych inspiracji i czasami ciężko jest połączyć ze sobą kilka pomysłów. Z tego względu stosuje się uniwersalne wykończenia wnętrz — białe meble łazienkowe oraz białe płytki. Biel to kolor, do którego łatwo dopasować różnorodne dodatki, meble i akcesoria. Zaaranżowanie większości stylów wnętrzarskich jest też o wiele łatwiejsze przy białym tle, czyli białych płytkach łazienkowych. Układając białe płytki będziesz musiał zdecydować się na odpowiedni kolor fug. Zobacz, jakie kolory fug będą najodpowiedniejsze dla Ciebie.


W tym artykule:

1. Jak ważny jest dobór dobrej fugi?

2. Kolor fugi, a intensywność użytkowania

3. Białe płytki i odpowiednia fuga w zależności od wystroju łazienki

4. Białe płytki i odpowiednia fuga w zależności od wystroju łazienki

5. Czarna, a biała fuga — trudności przy nakładaniu

6. Dostępność i cena fug

7. A może rozwiązania bez fug?



Jak ważny jest dobór dobrej fugi?

Układanie białych płytek w łazience jest rozwiązaniem coraz popularniejszym. Uniwersalny kolor nie tylko pozwala na różnorodność aranżacji, ale również sprawia, że łazienka staje się przestronniejsza i jaśniejsza. Biel odbija światło, zarówno to naturalne, jak i to sztuczne, dodatkowo doświetlając pomieszczenie. Odpowiedni dobór fug będzie zatem znaczący, gdyż fugi będą przy białych płytkach doskonale widoczne. Ciekawy kolor może zupełnie zmienić wygląd płytek.

O piękno łazienki zadba też wprowadzenie wyrazistych dodatków. Jeśli jednak decydujesz się na to, by położona była kolorowa fuga, zrezygnuj z odważnych akcentów kolorystycznych, zwłaszcza w przypadku klasycznych wnętrz. Zbytnie nagromadzenie kolorów może być zbyt chaotyczne.

Nietypowe formaty płytek są szczególne uciążliwe, jeśli chodzi o dobór kolorów płytek. Pamiętaj, że w aranżacji łazienek ważne jest zdecydowanie — jeśli zapadnie decyzja, by położyć nietypowe kolory fug, należy jej się trzymać do końca. Fuga do białych płytek nie powinna się zmieniać w przestrzeni łazienki. Raz dobrany kolor fugi pomoże stworzyć estetyczne wnętrza. To szczególnie ważne w przypadku dużych pomieszczeń, gdzie układ płytek jest widoczny, a jasna posadzka i ściany będą przyciągały wzrok.

Kolor fugi, a intensywność użytkowania

Białe płytki stworzą piękną powierzchnię, jednak należy pamiętać, że zwykle gorszej jakości produkty bardzo źle reagują na mocne światło i z czasem mogą się przebarwiać. Z tego względu tam, gdzie światło będzie mocne lub gdzie płytki będą bardzo widoczne, stosuj fugi, które odznaczają się dużą trwałością. Jak dobrać kolor fugi? Dobrze jest w takich miejscach wybrać fugi o beżowych odcieniach. Beżowa fuga podkreśli piękno białych płytek, a jednocześnie jest mniej narażona na przebarwienia. Dzięki temu, łącząc białe płytki, łazienka zawsze będzie wyglądała atrakcyjnie mimo upływu czasu. W przypadku użycia beżowych fug warto dopełnić wnętrze motywem drewna lub zastosować meble o minimalistycznej estetyce.

Pamiętaj także o tym, że im częściej będą czyszczone fugi, tym gorszy może z czasem być ich stan. W miejscach intensywnie użytkowanych i często czyszczonych (kabiny prysznicowe lub ściany przy umywalkach), zastosuj fugi, które są odporne na ścieranie. Tutaj unikaj raczej białych i czarnych fug, gdyż łatwo mogą się one przebarwiać i zaburzyć kolorystykę w ogólnym wyglądzie całej kompozycji. 

Białe płytki i odpowiednia fuga w zależności od wystroju łazienki

W przypadku, gdy montujesz białe płytki ceramiczne lub białe płytki ścienne, warto również zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądała łazienka w skompletowanej aranżacji. Ważne jest to zarówno podczas wyboru materiałów wykończeniowych, jak i mebli łazienkowych. Wprowadzając wyłącznie białe wyposażenie sprawisz, że łazienka będzie wydawała się nudna. W takich momentach beżowe lub nawet antracytowe fugi przełamują jednobarwną kompozycję bieli.

W przypadku białych płytek ceramicznych i planowania ustawienia białych mebli dobrze jest użyć fugi o wyróżniającej się barwie. Czarna fuga nada łazience stylu i elegancji, zwłaszcza wtedy, jeśli zdecydujesz się np. na czarne uchwyty mebli łazienkowych i czarne akcesoria łazienkowe. W aranżacji przestrzeni taki kontrast może doskonale się sprawdzić. To też idealny tło do stworzenia popularnej w ostatnich sezonach łazienki w stylu glamour. Te zestawienia łączą subtelność bieli oraz czerni i nowoczesność odważnego kontrastu.

Białe ściany i podłoga stanowią bezpieczne tło dla kolorowych mebli. W takim przypadku klasyczny kontrast bieli i kolorów może wprowadzić odpowiednio dużo życia do kompozycji, a zwłaszcza aranżacji mniejszych wnętrz. Tutaj możliwe jest zastosowanie białej fugi — kolory mebli wystarczająco ożywią wnętrze. Dopasowanie koloru fugi do pozostałych elementów wystroju pomoże Ci stworzyć ciekawe i intrygujące kompozycje. Neutralnym kolorem będzie też szara fuga lub jasnoszara fuga.

Czarna, a biała fuga — trudności przy nakładaniu

Kolor fugi to nie tylko ładna aranżacja. Już podczas nakładania fug możesz napotkać pewne problemy, o których warto wiedzieć wcześniej — dzięki temu unikniesz błędnych decyzji. Szczególny problem mogą Ci sprawić czarne fugi. Uzyskanie jednolitego koloru czarnej lub antracytowej fugi, zwłaszcza jeżeli jest nakładana do towarzystwa jasnych płytek, może sprawiać kłopoty osobom, które nie mają w tym doświadczenia. Jeśli boisz się o efekt końcowy, lepiej zdecydować się na jaśniejsze fugi. Aranżacje o subtelnym kontraście bieli i czerni są piękne, ale czasami trudne do uzyskania.

Pełne klasy zestawienia ciemnych spoin z białymi płytkami są eleganckie i wyjątkowe. Zarazem ciekawym rozwiązaniem stanie się dołączenie do nich odpowiednich mebli, które dodatkowo podkreślą ten kontrast. Barwa ścian jest przecież tłem dla pozostałych elementów aranżacji. Kontrastowe rozwiązania dają też wrażenie czystości. W takich wnętrzach o kontrast możesz pokusić się na ścianach, natomiast jednolita posadzka sprawia, że aranżacja będzie przyjemna. Czasami warto zdecydować się na nieco aranżacyjnych eksperymentów.

Dostępność i cena fug

O wyglądzie całej aranżacji decydować będą na pewno Twoje możliwości finansowe. Droższe fugi mogą być poza zasięgiem finansowym niektórych inwestycji, zapadnie zatem decyzja o zakupie tańszych, ale mniej trwałych materiałów. Estetyczny wygląd fugi, która była tańsza, nie będzie długi, dlatego lepiej zdecydować się na beżowe kolory — te przebarwiają się rzadziej i lepiej wyglądają wraz z upływem czasu.

Jeśli jesteśmy pewni doboru barw i charakteru powierzchni użytkowej, a także wyższe koszty fug nie są przeszkodą, lepiej nie rezygnować z planowanej aranżacji. Dzięki temu jasne płytki będą idealnie takie, jak zaplanujesz, a efekt końcowy na pewno Cię zadowoli. Piękna, grafitowa fuga lub antracytowa fuga będzie szczególnie piękna, nawet jeśli ceny są nieco wyższe.

A może rozwiązania bez fug?

Połączenie białych płytek może być wykonane w sposób całkowicie bezfugowy. W taki sposób łączy się między innymi płytki wielkoformatowe, panele 3D lub kamień naturalny na ścianę. Przy łączeniu bezfugowym ważne jest idealne położenie płytek — szczeliny i nierówności muszą być jak najmniejsze.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Panele winylowe Podłogi drewniane Wykończenie kuchni Wykończenie łazienki
Powrót