Jaka deska na podłogę będzie najlepsza?

12.10.2023

Podłogi drewniane — w tym parkiet — kojarzone są z elegancją i ponadczasową klasyką. Wizualnie ocieplają aranżację wnętrza i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyjątkowo przytulne. Mówiąc o korzyściach i zaletach naturalnego drewna, nie sposób nie wspomnieć o obawach, jakie niesie montaż takiego podłoża.

Jak prawidłowo ocenić jakość desek podłogowych? Jakiej grubości powinny być deski w mieszkaniu? Jak wybrać odpowiednie panele i deski do wnętrza? Ile warstw powinna mieć podłoga? Czym jest deska w wersji warstwowej? Co zrobić, by parkiet jak najdłużej prezentował się okazale? Istnieje wiele parametrów, które wpływają na to, czy dany rodzaj deski sprawdzi się jako podłoga w naszym wnętrzu. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia wskazujące, na co zwrócić uwagę, wybierając podłogi drewniane do swojego wnętrza.

podłogi drewniane


W tym artykule:

1. Rodzaj drewna, czyli jaką deskę podłogową wybrać?

2. Wykończenie podłogi a wybór deski podłogowej

3. Deska podłogowa — jak o nią dbać?

4. Co przesądza o wysokiej jakości drewnianych podłóg?

5. Jak dobrze wybrać deskę podłogową? Wymiary desek



Rodzaj drewna, czyli jaką deskę podłogową wybrać?

Gatunki drewna wykorzystywanego do montażu drewnianej podłogi mają ogromny wpływ na jej żywotność. W zależności od tego, jakiego rodzaju materiał został użyty w pomieszczeniach, parkiet może przetrwać z nami długie lata. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów desek do wnętrza od lat króluje deska Barlinecka.

Polskie gatunki desek podłogowych

Na podstawie gatunku drewna użytego do produkcji ostatniej warstwy podłogi można ocenić, jak długo będzie można korzystać z podłogi. Polskie rodzaje drewna są zwykle twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu ich żywotność przez lata będzie przebiegać w stanie nienagannym. Drewniane podłogi układane w Polsce to zazwyczaj dąb i jesion — oprócz wysokiej wytrzymałości, prezentują się niezwykle atrakcyjnie, przez co pasują niemal do każdego domu.

Egzotyczne deski podłogowe

Chociaż krajowe rodzaje drewna są wysokojakościowe i prezentują się efektownie, to często poszukiwane są również podłogi nieco bardziej wyszukane. Drewno egzotyczne (na przykład merbau) jest równie atrakcyjne i stanowi świetną alternatywę dla osób, które chcą mieć w domu podłogę w nieco bardziej wyszukanym stylu. Zazwyczaj kolory takiej podłogi drewnianej są mniej standardowe, dzięki temu same w sobie mogą stanowić element dekoracyjny pomieszczeń. Co ciekawe, obecnie produkowane deski zarówno z drewna egzotycznego, jak i regionalnego, jak na przykład dąb z powodzeniem można łączyć ze źródłem ciepła — ogrzewanie podłogowe (każdego rodzaju) im nie zaszkodzi.

wybór deski podłgoowej

Wykończenie podłogi a wybór deski podłogowej

Jakość parkietu można ocenić poprzez wykończenie ostatniej warstwy posadzki. Podłogi zazwyczaj są zabezpieczana poprzez wcieranie odpowiedniego oleju lub lakierowanie powierzchni.

Zarówno olejowane podłogi, jak i lakierowane deski mogą się ścierać z czasem. Możliwe jest wtedy odnowienie desek poprzez cyklinowanie i ponownie malowanie, olejowanie lub lakierowanie.

Deska podłogowa — jak o nią dbać?

Drewno to klasyczny sposób wykończenia wnętrz, jednak należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, by podłoga służyła nam jak najdłużej. W przypadku podłóg drewnianych producenci dbają o to, by w ostatnią warstwę deski wetrzeć odpowiedni produkt konserwujący — lakier, olej lub wosk.

W warunkach domowych, po oczyszczeniu drewna z kurzu i innych drobin, co jakiś czas warto przemyć podłogę specjalnym płynem do mycia drewnianych podłóg — pamiętać trzeba, by zawsze rozpuszczać go w zimnej wodzie, dzięki temu podczas mycia nie zostaną naruszona wierzchnie warstwy lakieru na podłodze. Po umyciu najlepiej jest, gdy podłoga drewniana zostanie wytarta do sucha ściereczką, co nie tylko pozwoli uniknąć mało estetycznych smug, a także możliwości wchłaniania wody przez deskę.

Osobom, które obawiają się, że nie będą w stanie odpowiednio zadbać o panele podłogowe fornirowane i naturalne drewno w mieszkaniu, przypadną do gustu panele podłogowe laminowane, które zostały wykonane z najwyższą starannością, a dodatkowo pokryte są warstwą ochronną, dzięki której podłoga drewniana będzie łatwiejsza do utrzymania. Pod taki rodzaj podłogi koniecznie trzeba ułożyć podkłady pod panele.

jaką podłogę wybrać?

Co przesądza o wysokiej jakości drewnianych podłóg?

Warto zwrócić uwagę również na to, jakie jest przygotowanie desek podłogowych. Drewniana podłoga może być wykonana z litego drewna, deski klejonej lub warstwowej. Chociaż drewno klejone jest bardziej wytrzymałe niż lite (nie pęka i nie wygina się, jak lita powierzchnia drewna — dzięki czemu deska będzie nam służyć dłużej), to jednak warto zauważyć, że niektórzy klienci wolą, gdy ich parkiet pokrywa lita warstwa drewna. Popularne są również panele winylowe, które dzięki warstwie korka na spodniej części panelu są dużo bardziej elastyczne i wytrzymałe niż standardowa podłoga drewniana.

Warstwowe deski nie są niczym złym i nie powinny budzić obaw — tego typu klepka składa się z warstwy nośnej i użytkowej, które zapewniają odpowiednią amortyzację i wytrzymałość deski.

Analizując jakość, należy wciąć pod uwagę również sposób eksploatacji, której poddawana będzie deska — inne natężenie ruchu będzie występować przy drzwiach wejściowych w przedpokoju, a inne w pomieszczeniach mniej używanych (na przykład sypialnia).

Największą zaletą deski litej jest fakt, że może zostać poddana renowacji częściej niż wykończenia parkietu o strukturze warstwowej, jednak przy standardowej eksploatacji, różnica nie będzie spektakularna. Entuzjaści podłogi litej podkreślają, że wygląd takiej podłogi jest inny niż w przypadku deski warstwowej.

podłoga drewniana

Jak dobrze wybrać deskę podłogową? Wymiary desek

Deski podłogowe składają się z kilku warstw drewna — grubość powierzchni użytkowej ma największy wpływ na to, jak długo przetrwa podłoga i jak często będzie zachodziła potrzeba jej odświeżania. Podłoga warstwowa zazwyczaj ma grubość około 10-15 mm, jednak wybierając podłogę drewnianą z deski litej, trzeba liczyć się z tym, że jej grubość wzrośnie nawet do 22 mm.

Kwestia długości jest zależna od producenta — w sklepach można znaleźć deski o rozmaitych wymiarach, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć coś, co zadowoli każdego klienta. W zależności od preferencji: drobnej klepki ułożonej w misterny wzór, czy długich, prostych paneli, na pewno uda się znaleźć coś odpowiedniego w sklepowym asortymencie.

Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja zakupowa podłogi drewnianej, warto zawczasu zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju akcesoria wykończeniowe drewniane, w tym listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe oraz izolację, którą należy położyć pod panele. W zależności od gustu i budżetu można wybierać w rozmaitych kolorach i wielkościach listew przypodłogowych, ćwierćwałków czy kątowników — ograniczeniem jest włącznie wyobraźnia i styl, jaki chce się utrzymać we wnętrzu.


Zainspiruj się!

Jasne podłogi – do jakich wnętrz pasują?

Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki

To hit wnętrzarski na 2022 rok — drewniana podłoga w jodełkę! Jak elegancko zaaranżować wnętrze salonu z podłogą w jodełkę?

Powrót