Jak zrobić zagłówek do łóżka?

01.07.2021

Zagłówek tapicerowany bądź drewniany to rozwiązanie, które jest nie tylko praktyczne, lecz także stanowi oryginalną dekorację naszej sypialni. Wachlarz dostępnych w sprzedaży łóżek z zagłówkiem jest ogromny, czasem jednak warto stworzyć dopasowany zagłówek do łóżka samodzielnie, według własnego projektu.  Jak zrobić zagłówek DIY, co będzie nam potrzebne i jaki rodzaj zagłówka wybrać?


W tym artykule:

1. Jak zrobić zagłówek do łóżka? Przygotowanie do pracy

2. Jakie narzędzia i materiały będą ci potrzebne?

3. Prosty zagłówek z pikowaniami DIY

4. Wykonanie zagłówka tapicerowanego z elementów -  krok po kroku

5. Jak zrobić zagłówek z palet?

6. Inspiracja dla Twojej sypialni



Na rynku meblarskim dostępny jest bardzo duży wybór zagłówków, zazwyczaj dostępne są w zestawie z konkretnym łóżkiem. Zdarza się także, że wybierając meble do sypialni decydujemy się na model łóżka bez wezgłowia lub kupujemy same materace. Jeśli nasze łóżko do sypialni należy do tej drugiej grupy, nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z ozdoby jaką niewątpliwie jest zagłówek. Wiele sklepów meblarskich oferuje zagłówki z możliwością samodzielnego montażu, jednak nie każdy zagłówek będzie miał uniwersalną szerokość pasującą do wszystkich modeli łóżek. W tym miejscu z pomocą przychodzi popularna metoda diy, czyli zrób to sam. Możesz bez problemu stworzyć zagłówek samodzielnie. Taki, który idealnie wpasuje się w wystrój twojej sypialni.

Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić dekoracyjną ścianę, czyli tapicerowany bądź drewniany zagłówek do łóżka. Tego typu ściana za łóżkiem jest nie tylko ładna, ale również funkcjonalna - pomaga wygodnie oprzeć plecy podczas czytania oraz chroni ścianę przed zabrudzeniem.

Jak zrobić zagłówek do łóżka? Przygotowanie do pracy

Przede wszystkim zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić swoją sypialnię. Podobają ci się łóżka tapicerowane, łóżka kontynentalne lub obszerne łóżka małżeńskie? Gustujesz w  przytulnych sypialniach z miękkimi tekstyliami w ulubionym kolorze? A może stawiasz na prostotę - łóżka drewniane lub łóżka z szufladami - czyli minimalistyczne, nowoczesne wnętrza? A może odświeżasz pokój dziecięcy i szukasz inspiracji jaki zagłówek wybrać aby urozmaicić łóżka dla dzieci lub łóżka młodzieżowe? W zależności od potrzeb, preferencji i tego jaki wybierzesz materiał, możesz stworzyć swój własny zagłówek tapicerowany pikowany w wybranym przez ciebie kolorze lub wybrać ekologiczną, drewnianą konstrukcję. Jeśli masz już plan, pora na realizację.

Jakie narzędzia i materiały będą ci potrzebne?

Podstawą zagłówka będzie płyta: może to być sklejka, płyta wiórowa lub płyta OSB. Szerokość płyty należy dopasować do wymiarów łóżka, a wysokość jest zależna od naszych upodobań. Wykonując zagłówek tapicerowany, potrzebujemy gąbki/pianki tapicerskiej, watoliny i materiału na obicie. Przyda się również zszywacz tapicerski tzw. taker i wkręty, a jeśli planujemy zagłówek tapicerowany z pikowaniem - ozdobne guziki. Decydując się na drewniany zagłówek do łóżka, potrzebujemy paletę, szlifierkę do drewna i ewentualnie farbę lub lakier. Zagłówek tego typu możesz później dodatkowo ozdobić lampkami  np. cotton balls.

Prosty zagłówek z pikowaniami DIY

Pracę zaczynamy od przygotowania płyty. Wysokość płyty zależna jest od naszych preferencji, unikajmy jednak sytuacji, gdy wezgłowie jest zbyt wysokie – łatwo może ono przytłoczyć pomieszczenie. Sprawdźmy kąt, pod jakim będziemy się opierać o zagłówek, i zmierzmy wysokość - dobrze jest dodać kilka centymetrów zapasu. Planując pikowanie, na płycie zaznaczamy jego rozstaw i w wyznaczonych miejscach wywiercimy niewielkie otwory. Do tak przygotowanego podłoża docinamy gąbkę tapicerską.

Kolejna warstwa to watolina, następnie wybrana tkanina. Warto wcześniej przyłożyć tkaninę do ściany i ocenić, czy na pewno pasuje do wystroju pokoju. Wymiary  kolejnych warstw warto przyjąć ze sporym zapasem, który da się bez trudu zawinąć pod spód i dobrze dociągnąć. Następnie, za pomocą zszywacza, mocujemy wszystko zszywkami do płyty.

Pikowanie uzyskamy poprzez guziki na nóżce – przewlekamy przez nie sznurek, następnie przeciągamy przez wywiercone otwory na tył zagłówka i mocujemy. Tył płyty watro wykończyć odpowiednio dopasowanym kawałkiem materiału, który zawijamy i gęsto mocujemy zszywkami.

Na koniec montujemy całość zagłówka do ściany lub łóżka. Oczywiście możemy zaplanować inny niż prostokątny kształt wezgłowia, np. zaokrąglony. Pamiętajmy jednak, że im bardziej finezyjne kształty, tym bardziej wzrasta poziom trudności w wykonaniu i trudniej nam będzie obić pikowany zagłówek bez widocznych zmarszczek i załamań tkaniny.

Wykonanie zagłówka tapicerowanego z elementów -  krok po kroku

1. Przygotowujemy odmierzoną ilość paneli z pianki (kształt półwalca), pociętą na szerokość paneli płytę OSB, docięte na wymiar ramy deski, watolinę i materiał.

2. Owijamy płytę OSB i piankę watoliną tapicerską. Ucinając watolinę pamiętajmy o nadwyżce materiału, tak aby przykryła całą piankę i płytę. Do przymocowania używamy zszywacza.

3. Owijamy nasz panel zagłówka materiałem. Również pamiętamy o tym, by uciąć materiał z zapasem. Mocujemy takerem. Nadmiar materiału odcinany nożyczkami. Staramy się, aby górna i dolna część panela zagłówka była estetycznie obłożona.

4. W ten sam sposób postępujemy z kolejnymi panelami.

5. Niezbędnym elementem takiego zagłówka jest rama. Wystarczy połączyć ze sobą wkrętami 4 odcinki desek dociętych na wymiar pod kątem  45 stopni. Pamiętajmy, aby obić również zewnętrzne krawędzie ramy (te które będzie widać), a więc najpierw przymocowujemy watolinę takerem, a następnie materiał.

6. Łączymy ze sobą poszczególne panele do ramy zagłówka za pomocą wkrętów.

7. Następnie przymocowujemy całość do ramy łóżka lub do ściany.

Jak zrobić zagłówek z palet?

Tworzymy drewniany zagłówek do łóżka z europalet lub z desek:

1. Zmierz dokładnie łóżko i dobierz do jego wymiarów deski lub europalety. Zaplanuj, ile desek poprzecznych, a ile pionowych masz zamiar wykorzystać i przytnij je do właściwych wymiarów. Jeśli chcesz wykorzystać palety, oszlifuj je dokładnie i pozbądź się ewentualnych zanieczyszczeń.

2. Za pomocą wkrętów skręć konstrukcję z desek lub połącz ze sobą palety w kilku miejscach - możesz także użyć opasek zaciskowych tzw. trytytek (zamocuj je poniżej linii materaca).

3. W zależności od preferencji możesz pokryć zagłówek lakierem lub wybraną farbą do drewna.

4. Przymocuj zagłówek do ściany lub umieść go przy niej i dosuń łóżko. Na koniec możesz udekorować nowy zagłówek np. światełkami, zdjęciami czy kwiatami

Inspiracja dla Twojej sypialni

Zagłówek do łóżka to doskonałe uzupełnienie aranżacji sypialni – za jego pomocą łatwo podkreślić charakter wnętrza. Warto dopasować go stylem do pozostałych mebli - szafki nocne, toaletki, komody do sypialni i szafy do sypialni - dobrze, gdy całość wygląda spójnie. Duże, pikowane zagłówki świetnie wpisują się w styl glamour. W kobiecej sypialni doskonale sprawdzi się miękki zagłówek w pastelowych barwach lub z motywem kwiatowym. Urządzając sypialnię w stylu eco sprawdzi się drewniany zagłówek do łóżka wykonany z palety lub z desek. Dodatkowa deska jako półka na rośliny doniczkowe plus jasne tekstylia – i aranżacja w stylu eko gotowa! Do wnętrz stylu minimalistycznym pasują przede wszystkim proste formy i jasne, neutralne kolory, a w sypialni boho nie może zabraknąć nastrojowo oświetlonego zagłówka.

Powrót