Jak zrobić stół do jadalni?

16.07.2021

Stół jest jednym z najistotniejszych mebli niemal w każdym domu. Jest niezbędny podczas organizacji uroczystości rodzinnej lub spotkania z przyjaciółmi. Pozwala domownikom na spokojne spożycie posiłku, a czasem służy także do ich przygotowywania. Bywa również, że stanowi miejsce pracy i nauki. Można śmiało powiedzieć, że jest sercem każdej kuchni i jadalni, a często i całego domu.

 

Drewniany stół

 


W tym artykule:

1. Czy warto samodzielnie wykonać stolik do jadalni?

2. Projektujemy drewniany stół

3. Stół — krok po kroku

4. Inne propozycje



 

Czy warto samodzielnie wykonać stolik do jadalni?

Wykonanie stołu z drewnianych elementów nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, w końcu składa się on tylko z blatu i nóg. Aby otrzymać wymarzony efekt, wystarczy dobry pomysł, trochę chęci, czasu i odpowiedni projekt. Piękny stół z desek, przy którym możemy organizować rodzinne spotkania lub obiady, możemy z powodzeniem wykonać sami. Gotowy mebel możemy później umieścić w kuchni, jadalni, w salonie, ale także (po odpowiednim zabezpieczeniu) w ogrodzie lub na tarasie. 

Stoły to meble niezbędne w każdym domu. Nie sposób przecenić ich przydatności — to wokół nich toczy się życie całej rodziny — dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla nas model. Stół do jadalni możemy zakupić w popularnych sklepach meblowych wraz z pozostałym wyposażeniem — meble kuchenne, szafki kuchenne, narożniki, jak również stoły do jadalni czy krzesła do jadalni i kuchni są towarem ogólnie dostępnym i z łatwością znajdziemy coś dla siebie. Warto jednak samodzielnie zrobić stół. Zrobiony własnoręcznie mebel będzie nie tylko idealnie dopasowany pod względem rozmiaru, ale będziemy mieli możliwość nadania mu dokładnie takiego stylu, jakiego oczekujemy.

 

Stół i krzesła

 

Projektujemy drewniany stół

Jak zrobić stół metodą DIY? Najlepiej zacząć od zastanowienia się czego oczekujemy i rozrysowania tego na papierze. Samodzielnie zrobione stoły mogą powstać z różnych materiałów. Dodatkowo ich wielkość warto wcześniej dopasować do ich późniejszego przeznaczenia.

Niezbędną czynnością jest wcześniejsze zaplanowanie miejsca, gdzie ustawimy nasz mebel, a co za tym idzie wielkości stołu. Weźmy pod uwagę styl urządzanego wnętrza, aby stół mógł stać się oryginalną ozdobą pomieszczenia, a nie mało estetycznym dodatkiem. Inny stół wykonamy, chcąc umeblować nowoczesne kuchnie, a inny, szukając mebla do wnętrza w stylu klasycznym czy retro.

Wybierając odpowiedni materiał, warto również zwrócić uwagę na posiadane blaty kuchenne, listwy przyblatowe i akcesoria, aby dopasować do nich wykończenie naszego stołu.

Prosty i drewniany

Nie każdy materiał możemy bezproblemowo poddać obróbce w przydomowym warsztacie. Co za tym idzie, nie każdy stół będziemy mogli wykonać samodzielnie. Najprostsze będzie skonstruowanie stołu z drewna, ponieważ nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi, a jego zrobienie sprowadza się do zastosowania jasnych wskazówek udzielanych przez fachowców.

Najmniej problemów dostarczy wykonanie prostego stołu z desek. Jego podstawowymi częściami składowymi są belki jako nogi oraz drewniany blat.

Niezbędne materiały i narzędzia

Zajmijmy się zrobieniem solidnego stołu drewnianego na czterech nogach. Blat będzie wykonany z naturalnego drewna, a jego wymiary to 140 cm na 90 cm. Wysokość stołu może być dopasowana do indywidualnych potrzeb, nasza będzie wynosić około 78 cm.

Zanim zaczniemy pracę, przygotujmy odpowiednie materiały i narzędzia. Będziemy potrzebować desek o długości 140 cm. Ułożone obok siebie mają mieć całkowitą szerokość 90 cm. Nie muszą być takie same i równe, ale deski tej samej szerokości będą wyglądały po prostu estetycznie. Warto zatem przygotować np. dziewięć desek po 10 cm lub sześć desek po 15 cm. Dodatkowo przygotujmy cztery belki o długości 75 cm i przekroju kwadratu o boku 7 - 8 cm — z nich powstaną nogi. Do wzmocnienia konstrukcji blatu potrzebne będą trzy cienkie listewki (na około 70 - 75 cm długości) oraz estetyczne listwy boczne. Do zmontowania wszystkiego w całość przydadzą się wkręty i kątowniki. Na koniec dla poprawienia estetyki przydatne mogą być zaślepki do mebli. Pędzel i lakier (lub lakierobejca albo farba) przydadzą się do pomalowania i zabezpieczenia stołu.

Możemy oczywiście wybrać dowolne drewno do wykonania naszego mebla. Najdroższe będą deski dębowe, tańszym materiałem będzie jesion, a najbardziej ekonomiczną opcją — sosna.

 

mały stolik do jadalni

 

Stół — krok po kroku

Wykonując cokolwiek własnoręcznie, nie warto się śpieszyć. Poszczególne elementy dokładnie odmierzajmy i równie starannie dopasowujmy. Zanim połączymy cokolwiek, zastanówmy się, jak będzie wyglądała całość.

  • Czas zrobić stół. Deseczki na blat ułóż obok siebie i dopasuj je do siebie. Połóż na górę listewki tak, aby przecinały wszystkie deski. Rozmieść je w równych odległościach od siebie. Przymocuj listewki do każdej deseczki za pomocą wkrętarki i wkrętów do drewna.

  • Teraz dopasuj nogi. Ułóż każdą belkę w na blacie tak, aby odległość od krawędzi wynosiła 3 cm. Wymiar ten powinien być taki sam w przypadku wszystkich czterech nóg. Dokładnie przymocuj nogi. Najprościej zrobić to za pomocą mocnych i długich wkrętów. Aby jednak nie pozostawiać dziur w blacie od strony, którą wszyscy będą oglądać, możesz skorzystać z mocowania drewnianych nóg na kołkach i kleju. Będzie to sposób równie trwały, co w przypadku wkrętów, a jednocześnie o wiele bardziej estetyczny i mniej inwazyjny dla materiału.

  • Kiedy nogi zostały już zamocowane, pora na dopasowanie listew bocznych. Wymierz dokładnie, jaka jest odległość pomiędzy nogami i dotnij listwy na odpowiedni wymiar. Listwy do desek zamocuj za pomocą solidnych wkrętów i metalowych kątowników. Kątowniki nie powinny być mniejsze niż 2/3 szerokości zastosowanych listew. Dzięki temu stół będzie bardziej stabilny, nie będzie się chwiał i posłuży nam na lata.

  • Nasza praca jest praktycznie skończona. Pozostaje nam jeszcze odpowiednie zabezpieczenie drewna. Pomaluj powierzchnię stołu farbą, lakierem lub bejcą — przedłuży to żywotność materiału, a więc i całego mebla. Gotowy stolik możesz ustawić w salonie lub ozdobić nim kuchnię.

Nasz dom lub mieszkanie może jedynie zyskać na atrakcyjności dzięki niepowtarzalnemu charakterowi nowego stołu. Meble DIY możemy pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu dopasują się do stylistyki pomieszczenia. Dostawmy do niego odpowiednie krzesła — komplet jadalniany gotowy! Przy własnoręcznie wykonanym stole możemy nie tylko zjeść, ale również pracować. Zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych stół możemy wystawić również na taras lub balkon.

 

drewniany blat

 

Inne propozycje

Jako zamiennik dla typowego stołu drewnianego można pokusić się na wykonanie go z palet. Jest to jeszcze tańsza i prostsza propozycja, która sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu. Blat tworzą połączone palety z górną częścią uzupełnioną drewnianymi deskami dociętymi na wymiar. Podstawę mogą stanowić zakupione gotowe nogi. Wystarczy w odpowiednim miejscu użyć wkrętów i pomalować całość na ten sam kolor co fronty kuchenne i cokoły kuchennenowoczesny stół gotowy!

Nowoczesny, loftowy styl palet pozwala na stworzenie ciekawych zestawień. Stół i krzesła do kuchni, jadalni czy salonu nie zawsze muszą oznaczać ich tradycyjną wersję. Paletowy stół możemy wzbogacić wykonanymi również z palet kanapami czy fotelami- całość uzupełnią odpowiednio dobrane poduszki. Tego typu meble wciąż zyskują na popularności. Paletom nie można odmówić uroku i tego, że sprawdzą się one we wnętrzach i poza nimi.

Powrót