Jak zrobić siedzisko pod oknem?

25.10.2024

Jeśli mamy szerokie okna z dużym parapetem, warto zastanowić się, czy można je jakoś ciekawie zaaranżować. Zwykle stawiamy tam kwiaty? A może wykorzystujemy taki parapet do przechowywania rzeczy? Sposobów na ciekawe wykorzystanie szerokiego parapetu jest wiele, ale stworzenie siedziska pod oknem może okazać się najurokliwszym z nich. Dlaczego? Jeśli uda nam się stworzyć wygodne siedzisko, może stać się dla nas ono świetnym miejscem do relaksu, odpoczynku, czytania lub rozmowy ze znajomą. Do wykonania zabudowy parapetu możemy też się przyłożyć i stworzyć wygodne siedziska wraz z dodatkowym miejscem do przechowywania — wtedy zyskamy dodatkowe miejsce na nasze rzeczy.

Pomysłów na wykorzystanie okna z miejscem do siedzenia jest zatem całkiem dużo. Zanim jednak będziemy mogli z niego korzystać, musimy zrobić zabudowę parapetu oraz odpowiednio przygotować wszystko.

jak zrobić siedzisko pod oknem?


W tym artykule:

1. Siedzisko przy oknie — wymierzmy odpowiednio miejsce na siedzisko. Jakie wymiary trzeba wziąć pod uwagę?

2. Duże okno z parapetem do siedzenia — jakie materiały użyć do jego zagospodarowania? Z czego zrobić praktyczne siedzisko na parapecie?

3. Jak zrobić siedzisko pod oknem w kuchni? Stwórzmy najpierw ramę na wygodne siedzisko

4. Jak urozmaicić siedzisko? Praktyczna zabudowa parapetu ze schowkami

5. Odpowiednia aranżacja okna — jakie kolory wybrać do wykończenia siedziska?

6. Dla większej wygody! Jak urządzić siedzisko pod oknem?

7. Ciekawa aranżacja parapetu do siedzenia — jak zagospodarować szeroki parapet?



Siedzisko przy oknie — wymierzmy odpowiednio miejsce na siedzisko. Jakie wymiary trzeba wziąć pod uwagę?

Parapet do siedzenia możemy samodzielnie zagospodarować bez większych problemów. Aranżację siedziska należy jednak poprzedzić odpowiednimi pomiarami oraz dobrze przygotowanym projektem. Bez tego nie będziemy wiedzieć ani ile materiału kupić, ani tak naprawdę, w jaki sposób będziemy mogli wykonać praktyczne siedzisko.

Jakie wymiary będą znaczące? Na pewno musimy zwrócić uwagę na wysokość siedziska, jego szerokość i głębokość oraz to, czy siedzisko ma mieć dodatkowe miejsce do przechowywania.

  1. Wysokość siedziska — idealne do siedzenia są miejsca, które mają wysokość 45-50 cm, tak naprawdę jednak w naszych sytuacjach wysokość siedziska zależy w większości przypadków od tego, jak wysoko znajduje się parapet okna. Kącik do czytania nie może być wyższy, niż sam parapet, inaczej nie otworzymy okna.

  2. Szerokość i głębokość miejsca siedzenia — szerokość i głębokość dopasujmy, mierząc wnękę na okno. Szerokość zmierzmy od prawej do lewej strony. Zwróćmy uwagę na to, czy szerokość jest taka sama w każdym miejscu na głębokość wnęki okiennej, gdyż często bywa tak, że szerokość jest mniejsza, im bliżej okna. Głębokość wygodnego siedziska wynosi zwykle od 40 do 50 cm. Jeśli parapet okna jest wąski, konieczne będzie jego wysunięcie. Zmierzmy zatem, czy parapet nie jest za wąski na siedzisko. Szerszy parapet okienny nie będzie problemem — jeśli zdecydujemy się na szerokie, wygodne siedzisko, będziemy mogli je używać do wypoczynku.

  3. Dodatkowe miejsce do przechowywania — jeśli interesuje nas to, aby siedzisko miało dodatkowe schowki lub półki, od razu umieśćmy takie informacje w projekcie. Małe parapety lepiej wyposażyć w same półki. Pamiętajmy, że pełna zabudowa nie będzie możliwa, jeśli pod oknem znajduje się grzejnik — wtedy stworzenie schowków zablokuje swobodny przepływ powietrza i ciepło nie będzie się odpowiednio roznosić.

Warto też od razu zaplanować, czy siedzisko ma mieć oparcie. Taki element aranżacji parapetu często nie jest konieczny — lepiej i prościej jest ułożyć wygodne poduszki.

Na kartce zaznaczmy wszystkie wymiary i narysujmy, jak ma wyglądać siedzisko. Możemy wykorzystać parapet do siedzenia lub zdecydować się na jego zabudowanie dodatkową warstwą. Ważne jest to, abyśmy mogli swobodnie otwierać okno oraz aby ewentualny kaloryfer nie był zasłonięty.

Duże okno z parapetem do siedzenia — jakie materiały użyć do jego zagospodarowania? Z czego zrobić praktyczne siedzisko na parapecie?

Gdy projekt jest gotowy, czas, abyśmy wybrali odpowiednie materiały. Jakie mamy do dyspozycji? Wybór to przede wszystkim drewno lub płyta MDF. Z tych materiałów będziemy w stanie wykonać główną konstrukcję siedziska, zarówno ramę, jak i ewentualny blat, o ile nie będziemy korzystać z samego parapetu.

Samo wykończenie możemy zrobić z pomocą cieńszej płyty meblowej albo sklejki. Jeśli chcemy wykonać atrakcyjną aranżację siedziska, konieczne będą poduszki lub samodzielnie uszyte poduchy z miękkiego materiału i pianki tapicerskiej. Co jeszcze się przyda? Na pewno elementy mocujące, gwoździe, wkręty oraz zaczepy, a także zawiasy i uchwyty, jeśli chcemy mieć dodatkowe szafki.

Jak zrobić siedzisko pod oknem w kuchni? Stwórzmy najpierw ramę na wygodne siedzisko

Teraz zacznijmy budować nasze wygodne siedzenie pod parapetem. Jak to zrobić? Zabudowa meblowa nie jest tajemnicą dla tych, którzy często bawią się w majsterkowanie i samodzielnie budują meble. Jeśli nie mamy takiego doświadczenia, nic nie szkodzi! Zabudowa parapetu wewnętrznego nie jest trudna do wykonania. Starajmy się pracować dokładnie, odpowiednio mierzyć i docinać elementy, a całość będzie stabilna i estetyczna.

Rama to najważniejszy element aranżacji parapetu, musimy zadbać o to, by było to solidne i stabilne. Przygotujmy płyty lub listwy drewniane zgodnie z wymiarami i projektem. Ramę złóżmy w całość z pomocą gwoździ lub wkrętów. Wkręty będą lepsze wtedy, gdy używamy płyty meblowej, a gwoździe dobrze połączą deski. Składanie ramy zacznijmy od stworzenia dolnej części, potem połączmy ją z górną. Zadbajmy o to, żeby rama nie była chwiejna. Jeśli to konieczne, dodajmy dodatkowe wzmocnienia, np. poprzeczne deseczki.

Ramę dopasujmy do okna. Powinna się albo wsuwać pod parapet, albo się z nim zrównywać. Jeśli to potrzebne, załóżmy całkowicie nowy, większy blat na parapecie lub przedłużmy parapet do siedzenia, dokładając odpowiedniej wielkości kawałek płyty meblowej. Dodatkowy blat nie będzie potrzebny, jeśli rama w całości wsuwa się pod parapet.

Jak urozmaicić siedzisko? Praktyczna zabudowa parapetu ze schowkami

Jeśli chcemy zrobić siedzisko i zależy nam też na tym, aby stworzyć wygodne siedzisko, koniecznie dodajmy do projektu miejsce do przechowywania. Mogą być to szuflady, półki lub drzwiczki. Co będzie potrzebne? Każdy z tych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni wymaga nieco innego podejścia.

  1. Szuflady — do ich zamontowania potrzebne są skrzynki oraz fronty meblowe. Szerokość skrzynki i frontu powinna być taka jak szerokość ramy. Jeśli odległość jest zbyt duża, koniecznie podzielmy odległość na mniejsze fragmenty, wstawiając odpowiednie ścianki dzielące. Na ściankach zamontujmy prowadnice do szuflady tak samo, jak na skrzynce i wsuńmy szuflady na odpowiednie miejsca. Samodzielny montaż szuflad może być wyzwaniem dla początkujących majsterkowiczów, dlatego pracujmy z dokładnością i dobrze wymierzmy wszystkie odległości.

  2. Półki — to prosty sposób zagospodarowania wnętrza siedziska. Półki montujemy na kołeczkach, które umieszcza się w wywierconych w ścianach otworach.

  3. Drzwiczki — pozwalają ukryć widok w środku siedziska. Do ich wykonania potrzebna będzie odpowiedniej wielkości płyta meblowa. Wymiary powinny być takie jak przodu ramki. Płytę przymocujmy do ramy z pomocą zawiasów i dodajmy uchwyty, za które można złapać drzwiczki w celu ich otworzenia.

  4. Otwierany blat — to kolejna propozycja na przestrzeń do przechowywania. Blat nie montujemy na stałe do ramy, ale przykręcamy go do ramy z pomocą zawiasów. Dzięki temu będziemy mogli otworzyć górną część i z ramy korzystać jak ze skrzyni.

Odpowiednia aranżacja okna — jakie kolory wybrać do wykończenia siedziska?

Jeśli chcemy porządnie zrobić zabudowę parapetu, koniecznie musimy odpowiednio wykończyć całość. Sprawa jest szczególnie ważna wtedy, gdy do konstrukcji użyliśmy drewna naturalnego — taki materiał musi być odpowiednio zabezpieczony, inaczej zacznie pękać, odbarwiać się i niszczeć. Płyta meblowa jest w tej kwestii o wiele przyjemniejsza do obróbki — ma już nałożony laminat, czyli warstwę zabezpieczającą, która nie wymaga dodatkowego malowania.

Drewno możemy zaimpregnować, stosując odpowiednie farby i lakiery. Wybierzmy ciekawy kolor, który dopasuje się do całej aranżacji.

Dla większej wygody! Jak urządzić siedzisko pod oknem?

Wygodne siedzenie nie będzie możliwe, jeśli pozostawimy pusty blat lub parapet. Koniecznie zadbajmy o to, by albo kupić poduszki dekoracyjne lub je samodzielnie uszyć. Jeśli wyłożymy parapet miękkimi poduszkami, zdecydowanie lepiej będzie nam się tam odpoczywało.

Kolorystyka poduszek musi pasować do aranżacji. Dzięki odpowiednim wzorom i kolorom miękkich poduszek parapetu możemy podkreślić charakter wnętrza. Oprócz poduszek dekoracyjnych możemy dodatkowo w takiej alkowie umieścić koce, lampiony, lampki albo kwiaty.

Ciekawa aranżacja parapetu do siedzenia — jak zagospodarować szeroki parapet?

Gotowe siedzisko przetestujmy. Czy na pewno siedzi się na nim wygodniej? Może potrzebne będą grubsze poduszki lub dodatkowy materiał? Czy schowki otwierają się prawidłowo, czy okno również da się otworzyć? To dobry moment na wykonanie ostatnich poprawek, skorzystajmy zatem z tej możliwości.

Z gotowego siedziska pod oknem możemy korzystać wedle naszego uznania. To doskonałe miejsce na relaks z książką, wieczorną filiżankę herbaty lub pogaduchy ze znajomymi.


Zainspiruj się!

Dom bez pozwolenia 70m2 - przepisy

Czym są fińskie domy modułowe?

Przytulna i przyjemna dla oka sypialnia w stylu belgijskim

Powrót