Jak zrobić siedzisko do huśtawki? Podpowiadamy!

17.03.2021

Huśtawka to element wyposażenia, który warto mieć w swoim ogrodzie — szczególnie jeśli często bawią się w nim małe dzieci. Samodzielnie wykonana konstrukcja to rozwiązanie nie tylko tańsze niż zakup gotowego produktu, ale też dające mnóstwo satysfakcji! Drewniana huśtawka ogrodowa z szerokim siedziskiem i oparciem posłuży nie tylko dzieciom — również dorośli chętnie spędzą w niej czas, popijając herbatę, czytając książkę lub rozmawiając.

huśtawka na balkonie


W tym artykule:

1. Przygotowanie siedziska do huśtawki ogrodowej

2. Proste siedzisko do huśtawki ogrodowej

3. Siedzisko do huśtawki ogrodowej z oparciem

4. Jak zamocować huśtawkę ogrodową

5. Huśtawka ogrodowa z bocianim gniazdem



Przygotowanie siedziska do huśtawki ogrodowej

Aby huśtawka była wygoda, praktyczna i bezpieczna, przygotowanie do jej wykonania musimy zacząć od stworzenia projektu. Na początku planujemy wymiary siedziska, a dopiero potem dostosowujemy do nich podstawę, czyli konstrukcję, na której zostanie ono zawieszone. Belka nośna, na której będzie wisiała huśtawka, musi być o około 100 cm szersza niż siedzisko. W ten sposób będzie ono oddalone o 40-50 cm od krawędzi bocznych huśtawki, co stanowi podstawę bezpiecznego z niej korzystania.

Do wykonania siedziska potrzebne będą:

Drewniane kantówki - to najważniejszy element, z którego zbudujemy część do siedzenia. Szerokość huśtawki ogrodowej zależy od naszych indywidualnych upodobań — może mieć np. 60 cm, 100 cm, 120 cm. Należy przy tym uważać, by nie przesadzić w wymiarach — zbyt szeroka huśtawka może pękać pod dużym ciężarem. Zamiast tego lepiej wykonać np. dwa krótsze siedziska dla mniejszej liczby osób.

Łańcuchy lub liny- posłużą do unoszenia huśtawki.

Haki montowane w belce nośnej (tzw. zawiesia)

Wkręty - solidne, o wymiarach minimum 8 × 80 mm. Najlepiej sprawdzą się wkręty samowiercące.

Zanim przystąpimy to budowy naszej konstrukcji, koniecznie zaimpregnujmy deski i belki, z których huśtawka ogrodowa zostanie wykonana. W tym celu należy wybrać impregnat do zabezpieczania drewna w warunkach zewnętrznych — ochroni on powierzchnię przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz promieniami UV. Ochrona drewna - lazury i farby do drewna dostępne są w różnych kolorach i odcieniach.

huśtawka w ogrodzie

Proste siedzisko do huśtawki ogrodowej

Montaż siedziska do huśtawki ogrodowej może być banalnie prosty lub nieco bardziej skomplikowany — wszystko zależy od tego, jaki efekt planujemy uzyskać. Jeśli w ogrodzie chcemy mieć najprostszą huśtawkę ogrodową dla dzieci, wystarczą do tego 4 deski:

2 deski o wymiarach 45 cm x 12,5 cm x 2,2 cm

2 deski o długości 25 cm

Dwie dłuższe deski łączymy ze sobą, a następnie pod dwoma końcami w poprzek przykręcamy krótsze deski. W siedzisku wiercimy cztery otwory na skrajach desek. Przekładamy przez nie liny, a pod spodem wiążemy solidny węzeł. Warto też zastosować karabińczyki — ułatwia to późniejszy demontaż huśtawki.

Tak naprawdę huśtawkę możemy zrobić nawet z jednej deski lub z gotowego, zakupionego w sklepie plastikowego siedziska. Należy jednak pamiętać, aby zawsze uwzględnić bezpieczeństwo dzieci i pamiętać o zastosowaniu mocnego drewna.

huśtawka bocianie gniazdo

Siedzisko do huśtawki ogrodowej z oparciem

Tego typu huśtawki przypominają tradycyjne ławki ogrodowe. Aby wykonać huśtawkę ogrodową z siedziskiem z oparciem, będziemy potrzebowali nieco więcej materiału i cierpliwości.

Potrzeba nam:

12 desek o wymiarach 120 × 10 cm

2 belki o długości 70 cm

2 belki o długości 60 cm

3 belki o długości 110 cm

Zaczynamy od odpowiedniego spiłowania krótszej z belek, tak by po złączeniu z dłuższą tworzyła kąt około 110 stopni. Przykręcamy je ze sobą za pomocą wkrętów. Tak wykonane dwa boki konstrukcji łączymy ze sobą belkami o długości 110 cm — u góry, u dołu oraz w miejscu łączenia dwóch krótszych belek.

Zyskujemy stelaż z drewna, do którego przykręcamy poprzecznie 12 desek 120 × 10 cm. Łańcuchy montujemy z boku konstrukcji z belek — w górnej części oparcia oraz z przodu części siedzącej. Należy tak zawiesić huśtawkę, aby siedzisko ustawione było prosto. Po zawieszeniu sprawdźmy, czy nie przechyla się ono nadmiernie do przodu lub do tyłu. Z taką huśtawką jest nieco więcej pracy, ale z przyjemnością spędzają w na niej czas nie tylko dzieci, ale też dorośli.

Ze względu na fakt, iż siedzisko z drewna jest dość twarde, a jego kształt raczej toporny, warto zapatrzyć się w poduszki ogrodowe — te same, w które wyposażamy ławki czy fotele ogrodowe. Kolorowe poduszki nie tylko poprawią komfort użytkowania huśtawki z oparciem, ale też staną się atrakcyjnym elementem ogrodowej przestrzeni.

Jak zamocować huśtawkę ogrodową

Samodzielne wykonanie huśtawek nie jest trudne, jednak wymaga bardzo dużej dokładności i precyzji. Solidne haki w belce nośnej to nie wszystko. Aby ogród był miejscem bezpiecznym dla dzieci i nie tylko, huśtawka musi posiadać solidny stelaż — belkę nośną i nogi huśtawki. Raczej na pewno będzie nam przy tym potrzebna pomoc drugiej dorosłej osoby. Należy też pamiętać o dobrym przymocowaniu nóg do podłoża — w tym celu można wykorzystać kotwy lub po prostu zabetonować belki.

Oczywiście zamiast samodzielnie wykonanego projektu z drewna możemy też wybrać gotowe huśtawki ogrodowe. Sklepy oferują dużą ilość bardzo atrakcyjnych wizualnie, wygodnych i bezpiecznych rozwiązań. Niektóre wraz z innymi produktami tworzą zestawy mebli ogrodowych. Jeśli więc szukasz czegoś jednocześnie oryginalnego i w dobrej cenie, z pewnością znajdziesz rozwiązanie idealne do twojego ogrodu.

ogród

Huśtawka ogrodowa z bocianim gniazdem

Atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych huśtawek z drewnianym siedziskiem jest konstrukcja wyposażona w bocianie gniazdo. W tym wypadku nie musimy samodzielnie tworzyć projektu i łączyć ze sobą poszczególnych elementów — w sklepach mamy bardzo duży wybór gotowych rozwiązań, dostosowanych do różnych potrzeb.

Bocianie gniazdo może być np. gumowe — w tym wariancie gruba obręcz wykonana jest z miękkiej, bezpiecznej gumy, natomiast część do siedzenia z miękkich, a przy tym mocnych splotów. Zamiast łańcuchów zastosowano w nich materiałowe liny. Dostępne są też bocianie gniazda z siedziskiem z łańcucha. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż sploty, jednak w użytkowaniu może być mniej komfortowe.

Dla najmłodszych warto zamontować bocianie gniazdo z siedziskiem kubełkowym — specjalne opacie zapewnia dziecku stabilność i zabezpiecza przed wypadnięciem. Wysokość tego typu huśtawki jest regulowana — dzięki temu można ją dostosować do wieku i potrzeb dziecka.

Meble ogrodowe dla dzieci mogą tworzyć bardzo atrakcyjne kompozycje. Z powodzeniem stworzymy samodzielnie zestaw składający się np. z huśtawki, zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej itp.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj huśtawki się zdecydujemy — czy będzie to element z drewna, bocianie gniazdo czy gotowy produkt plastikowy, musimy pamiętać o kontroli i konserwacji. Dotyczy to w szczególności haków i śrub oczkowych. Jeśli okażą się zniszczone lub poluzowane, konieczny będzie montaż nowych elementów. Tak jak wszystkie inne meble ogrodowe, huśtawki wymagają okresowej impregnacji, a gdy zachodzi taka potrzeba — wymiany np. spróchniałych belek.

Powrót