Jak zrobić ścieżki w ogrodzie
Zadbany i wypielęgnowany ogród cieszy, zachwyca, uspokaja i relaksuje. Przyjemny chłód, który dają rozłożyste ramiona drzew, szczególnie w okresie letnim staje się bezcenny. Kwieciste, pachnące słodkim nektarem rabaty, szumiące na wietrze i kołyszące się łagodnie ozdobne trawy -wszystkie razem tworzą magiczny klimat ogrodu i zachęcają, by zatopić się w tej beztroskiej krainie. Jest jeszcze coś, co sprawia, że każdy ogród zyskuje niepowtarzalny klimat i indywidualny charakter. Są to ścieżki rozmieszczone między rabatki, strefa relaksu i pod koronami drzew.Alejki w ogrodzie nie tylko łączą ze sobą różne punkty działki, ale pełnią również funkcję dekoracyjną i dzielą przestrzeń na mniejsze sektory, w których można z powodzeniem zorganizować np. strefę relaksu, strefę jadalnianą lub strefę zabawy dla dzieci. Odpowiednio wytyczone ścieżki w ogrodzie pozwalają na dobrą organizację terenu przed domem. Mogą podkreślić zasadzoną roślinność i styl, w jakim zaaranżowana została cała zielona przestrzeń.Sprawdź, jak ścieżki ogrodowe z kamienia, drewna, żwiru, betonu, otoczaków, cegły lub płyty betonowe mogą zmienić charakter twojego ogrodu i nadać mu elegancki, stylowy wygląd. Które materiały są najlepsze do ułożenia na nawierzchni i najbardziej praktyczne? Jak własnoręcznie zrobić alejkę w ogrodzie?
W tym artykule:
1. Jak rozplanować ścieżki w ogrodzie
2. Z jakiego materiału zrobić ścieżkę w ogrodzie?
3. Pomysł na ścieżkę do ogrodu. Wykonanie krok po kroku
Jak rozplanować ścieżki w ogrodzie
Każda ścieżka ogrodowa powinna być przemyślana i praktycznie rozmieszczona. Na co warto zwrócić uwagę, planując układ alejek? Przede wszystkim na poszczególne strefy, które znajdują się w ogrodzie. Ścieżki, należny okładać w taki sposób by z jednej strony dawały swobodny dostęp do każdej części ogrodu, a z drugiej stanowiły spójną stylizację. Układ ścieżek warto więc zaplanować tak, by zachować umiar i równowagę. Ścieżki ogrodowe powinny ułatwiać Ci dostęp do miejsca, gdzie ustawione zostały meble ogrodowe, baseny ogrodowe, trampoliny ogrodowe i domki ogrodowe, zawieszone hamaki i huśtawki ogrodowe, zorganizowane place zabaw dla dzieci i czworonożnych przyjaciół. Alejki powinny łączyć ze sobą taras i miejsca na relaks w ogrodzie. I co najważniejsze powinny koniecznie zdobić i separować rabaty, klomby, strefy poszczególnych krzewów, roślin i kwiatów. Zanim rozpoczniesz prace, zastanów się, w którym miejscu w ogrodzie spacerujesz najczęściej? Gdzie potrzebujesz swobodnego dojścia, a gdzie możesz z niego zrezygnować. Zbyt duża ilość betonowych, kamiennych, piaskowych lub ceglastych alejek nie będzie wyglądała estetycznie.
Układ ścieżek ogrodowych powinien być uwzględniony już w projekcie ogrodu. Ścieżki ogrodowe łączą często użytkowane i odwiedzane obszary działki, ale też kształtują przestrzeń i określają charakter ogrodu i otoczenia domu. Warto dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie i układ. Rozplanować skąd i dokąd będą przebiegać i jakie części ogrodu będą łączyć. Na tym etapie warto pomyśleć również o ewentualnym materiale wykonania oraz późniejszych dekoracjach i roślinach, które znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki.
Pomysł na ścieżkę do ogrodu. Wykonanie krok po kroku
Krok 1. Przygotowanie podłoża
Pierwszym i najważniejszym etapem prac przy wykonaniu alejek w ogrodzie jest właściwe przygotowanie podłoża. Po wyznaczeniu miejsca, w którym docelowo znajdzie się ścieżka, usuń całą darń, trawę, rośliny, mchy i porosty. Możesz użyć do tego łopaty, motyki lub glebogryzarki. Oczyszczoną, spulchnioną i wyrównaną ziemię zabezpiecz przy pomocy obrzeży ogrodowych, wzdłuż wyznaczonej wcześniej granicy alejek.
Krok 2. Mocowanie obrzeży
Krok drugi to przymocowanie obrzeża do gruntu przy pomocy plastikowych szpilek. Najczęściej szpilki dołączone są do obrzeży, możesz je również kupić osobno w naszym centrum ogrodniczym Merkury Market. Pamiętaj, że obrzeże należy zamontować w taki sposób, aby nie wystawało ponad trawnik.
Tania ścieżka w ogrodzie wbrew pozorom i wielu opiniom, nie wymaga wiele pracy i posiadania fachowych umiejętności. Wykonując pracę krok po kroku zgodnie z naszą instrukcją
Krok 3. Układanie agrotkaniny
Aby ścieżki były solidne, trwałe i jednocześnie mogły cieszyć estetycznym wyglądem, przed ułożeniem płytek, kostek, kamieni lub innych materiałów użyj specjalnej czarnej lub brązowej agrowłókniny. Ten rodzaj produktu, znany również jako tkanina szkółkarska lub okrywająca, jest przeznaczony do kontrolowania wzrostu trawy i utrzymania optymalnej wilgotności podłoża. Agrowłóknina, że ścieżka jest mniej narażona na działanie wody, np. takiej z deszczu, a drewniane elementy ścieżki są odpowiednio izolowane. Jeśli nie chcesz używać agrowłókniny bezpośrednio z rabatami, odetnij ją z platformy wzdłuż zaplanowanej ścieżki.
Krok 4. Podwijanie brzegów maty
Gdy mata znajdzie się na swoim miejscu, przypnij ją bezpiecznie do podłoża. Pamiętaj, że nawet jeśli bardzo ostrożnie przytniesz brzegi dywanu, wkrótce może zacząć się strzępić. Chroń tor przed brzydkimi elementami, składając jego krawędzie do wewnątrz. Wtedy Twoja dróżka, zorganizowana w ogrodowej przestrzeni będzie dłużej cieszyć i zachwycać eleganckim wykończeniem.
Krok 5. Ułożenie wybranego materiału
Ostatnim krokiem jest oczywiście ułożenie podestów, stopni lub pojedynczych paneli - wedle uznania, i gustu. Bez względu na rodzaj materiału warto zadbać o jego stabilność, dlatego jeśli się chwieje, podsyp go dodatkowo korą lub żwirem. Jeśli chcesz, możesz śmiało połączyć oba materiały. Pamiętaj, że z czasem podłoże może się nieco przerzedzać, ponieważ będą działać na nie rozmaite warunki atmosferyczne. Bardzo ważne jest, aby co jakiś czas uzupełnić korę lub żwir – zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa.
Z jakiego materiału zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Wybór materiału na ścieżki w ogrodzie jest naprawdę spory. To jaki będzie ich ostateczny wygląd zależy wyłącznie od Ciebie, twoich upodobań i gustu. Jakie są najpopularniejsze materiały na ścieżki i alejki? Na co najczęściej decydują się nasi klienci? Zobacz!
Ścieżki z betonowych elementów
Najczęściej wykorzystywanym materiałem do utwardzania nawierzchni wokół domu i budowy alejek w ogrodowej przestrzeni jest beton. Rozmaite kształty, wzory i faktury, a także wielkość poszczególnych elementów, wykończenie ich powierzchni i bogata kolorystyka, pozwalają dopasować nawierzchnię do otoczenia utrzymanego zarówno w stylu rustykalnym, skandynawskim, nowoczesnym i glamour.
Ścieżki z bruku klinkierowego
Kamień klinkierowy, to materiał solidny i trwały. Odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, nie zmienia koloru, nie chłonie brudu, jest odporny na uderzenia i ścieranie. Może pozostać w niezmienionym stanie przez długie lata. Bardzo elegancko prezentuje się w otoczeniu roślin.
Ścieżki z kamienia
Kamień ogrodowy jest naturalny, szlachetny i uniwersalny - pasuje do wielu różnych stylów i aranżacji ogrodu. Doskonale komponuje się z innymi materiałami, jak choćby drewno lub szkło. Najczęściej dróżki utwardzane są kostkami granitowymi. Granitowe kostki kamienne są bardzo trwale i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, nie muszą być impregnowane. Podobne właściwości mają bazalt, porfir i sjenit.
Luźno ułożone, kamienne płyty sprawdzą się w ogrodzie w swobodnych, naturalistycznych aranżacjach. Kamienne alejki ozdobią każdy ogród. Duże kamienie i małe kamyki możesz sam ułożyć, tworząc w ogrodach mozaikowe kompozycje. Kamień daje naprawdę niesamowite możliwości aranżacyjne. Dodatkowo jest funkcjonalny i wygląda niezwykle estetycznie.
Ścieżki z drewna
Ścieżki drewniane ładnie wyglądają w ogrodach wiejskich i nawiązujących stylem do natury. Niestety, drewno wymaga odpowiedniej impregnacji, inaczej będzie dość nietrwałą opcją. Dobrze jest też zadbać o przepuszczalne podłoże pod deskami. Mokre drewno bywa śliskie, dlatego zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe.
Ścieżki ze żwiru
Ścieżki ogrodowe wykonane ze żwiru dobrze współgrają z cennymi roślinami, krzewami i drzewami. Skromne i subtelne – nie przyciągają uwagę, ale również podkreślają walory ogrodu. Ścieżki żwirowe wykonywane są z ostrych kruszyw o średnicy 5-25 mm. Warto zaznaczyć, że żwir rzeczny nie jest odpowiedni, ponieważ jego powierzchnie są zaokrąglone, przez co ziarna łatwo się przemieszczają, a powierzchnia nie jest stabilna. Nie zaleca się również stosowania kruszyw wykonanych z miękkiego wapienia lub dolomitu. Pod wpływem deszczu i mrozu szybko pękają, są ścigane i tworzą gęstą warstwę.