Jak zrobić salto na ogrodowej trampolinie? Sprawdź!

16.03.2021

Trampolina ogrodowa, podobnie jak ogrodowy basen, daje dużo radości oraz stanowi znakomity pomysł na relaks w ogrodzie i wspólną zabawę dla całej rodziny. Trampoliny zachęcają przy tym do aktywności fizycznej, pozwalają poprawić kondycję, wspomagają metabolizm i modelują sylwetkę, uczą też koordynacji ruchowej oraz utrzymywania równowagi, angażując wszystkie partie ciała. Co więcej, pozwalają szybko rozładować negatywne emocje oraz stymulują pracę układu odpornościowego, dbając o nasze zdrowie.

Trampolina służy nie tylko do skakania, ale również wykonywania różnych akrobacji w powietrzu. Na początek warto nauczyć się, jak zrobić salto. Oczywiście nie we własnym zakresie ani bez odpowiedniego przygotowania motorycznego, kondycji i umiejętności sportowych. Aby było bezpiecznie, polecamy zapisanie się na treningi z profesjonalistą, który dopilnuje, żeby nie stała Ci się żadna krzywda, a kiedy poprawnie zaczniesz robić salta, przygotuje Cię do jeszcze bardziej zaawansowanych ewolucji akrobatycznych.

 

Jak nauczyć się wykonywać salto?

Żeby wykonać na trampolinie ogrodowej salto w przód (frontflip) oraz salto w tył (backflip) i nie nabawić się kontuzji, przede wszystkim trzeba dobrze przygotować się kondycyjnie i wzmocnić mięśnie nóg, najlepiej robiąc przysiady, wykroki, brzuszki oraz podskoki z podciąganiem nóg do klatki piersiowej. Jeśli poczujesz się już na siłach, sięgnij po obciążniki zakładane na kostki i nadgarstki. Równie istotne jest odpowiednie rozciągnięcie ciała, szczególnie pleców.

Wykonywanie salta poprzedza nauka innych ćwiczeń gimnastycznych. Pierwszym etapem jest robienie przewrotu w przód z siadu podpartego, drugim – przewrotu z ćwierć przysiadu, kolejnym – przewrotu w przód z wydłużoną fazą lotu (po naskoku tempowym) i dopiero po opanowaniu wszystkich tych elementów można spróbować wykonać salto – najpierw do basenu wypełnionego gąbkami, w którym nie zrobisz sobie krzywdy, nawet jeśli nie uda Ci się wykonać pełnego obrotu i niefortunnie upadniesz.

Aby poprawnie zrobić salto, powinieneś też trenować wyskoki, upadanie na trampolinę oraz podciąganie nóg w zwisie. Na początek rozsądnie jest mieć przy sobie osobę, która sama potrafi wykonywać salta. Będzie Ci towarzyszyła na każdym etapie nauki, podpowiadała, co należy poprawić i asekurowała w razie ryzyka bolesnego upadku. Doskonale w tej roli sprawdzą się instruktorzy z parku trampolin, którzy krok po kroku pokażą Ci, jak prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie wykonywać efektowne salta na trampolinie.

Do zrobienia salta trzeba jednak nie tylko być sprawnym fizycznie, ale także przełamać bariery psychicznie. Podczas pierwszych prób w powietrzu może towarzyszyć Ci strach przed zrobieniem sobie krzywdy. Aby go przezwyciężyć, wystarczy dobrze przygotować się ruchowo, co pozwoli na stopniowe nabranie pewności siebie i robienie szybkich postępów podczas nauki.

 

Salto w przód – frontflip krok po kroku

Frontflip, czyli salto w przód to jedna z podstawowych i najprostszych akrobacji, które można wykonać na trampolinie. Jeśli jesteś już po rozgrzewce i treningu z profesjonalistą, który uznał, że poradzisz sobie ze zrobieniem efektownego salta w przód, do dzieła!

  1. Zrób na trampolinie dwa lekkie podskoki w miejscu, a następnie naskok tempowy.
  2. Wzbij się jak najwyżej w powietrze z wciągniętym brzuchem oraz rękami w górze – podczas unoszenia nie pochylaj się do przodu, a ręce trzymaj wzdłuż tułowia.
  3. Wykonaj obrót w pozycji kucznej, z brodą przyciągniętą do klatki piersiowej. Nie łącz ze sobą kolan – zachowaj wystarczający odstęp, żeby nie uderzyć się o nie głową.
  4. Wyląduj na stopach ustawionych równolegle do siebie na szerokość bioder, trzymając ręce uniesione do góry, żeby nie stracić równowagi.

Gotowe! Pierwsze salto w przód masz już za sobą!

 

Jak wykonać salto w tył na trampolinie?

Zanim przystąpisz do wykonania salta w tył na trampolinie, musisz mieć opanowanych kilka umiejętności – przede wszystkim poprawnie wykonywać przewrót w tył po linii prostej, umieć lądować na trampolinie na plecach (tak zwany pad) oraz wskoczyć na przeszkodę w pozycji kucznej.

Salto w tył, podobnie jak salto w przód, można wykonać na trzy sposoby: z kolanami dociągniętymi do klatki piersiowej (kuczne), z wyprostowanym ciałem i rękami wzdłuż tułowia (proste) oraz z wyprostowanymi nogami dociągniętymi do tułowia i przytrzymanymi za kostki (łamane).

 

Natomiast w zależności od sposobu wybicia się w powietrze wyróżnia się następujące rodzaje salta:

Salta jednoskokowe – wykonywane w pozycji kucznej, z której wybija się z trampoliny.

Salta dwuskokowe – przed wybiciem się w powietrze wykonuje się na trampolinie niewielki podskok w miejscu oraz mocny wymach rękami.

Salta po roundoffie (rundaku) – przed wybiciem się w powietrze nabiera się odpowiedniej prędkości.

 

Podpowiadamy, jak zrobić salto w tył w pozycji kucznej:

  1. Wybij się w powietrze z napiętym brzuchem, trzymając wyprostowane ręce w górze.
  2. Przyciśnij zgięte nogi do klatki piersiowej i przytrzymaj je za kolana.
  3. Wykonaj obrót, powoli prostując ciało w czasie rotacji.
  4. Wyląduj na stopach z delikatnie zgiętymi kolanami i uniesionymi rękami.

Udało się? Brawo! W takim razie może pora nauczyć się bardziej zaawansowanych wyczynów akrobatycznych z wykorzystaniem trampolin?

 

Jaka trampolina sprawdzi się podczas nauki robienia salta?

Im większa, tym lepiej. Jeśli masz wystarczającą przestrzeń w ogrodzie, żeby zmieściła się zarówno trampolina, jak i niezbędne meble ogrodowe, warto wybrać taką, która ma średnicę minimum 3-4 metry. Koniecznie zainwestuj w model z ochronną siatką, która uchroni Cię przed upadkiem na ziemię. Sprawdź także maksymalne dopuszczalne obciążenie upatrzonej trampoliny — nie powinno być mniejsze niż masa Twojego ciała, ponieważ w przeciwnym razie możesz ją uszkodzić lub wyrządzić sobie krzywdę. Zanim kupisz trampolinę, żeby nauczyć się salta, uważnie sprawdź jakość wykonania konstrukcji. Musi mieć solidny stelaż, odpowiednio grubą ramę i nogi oraz sprężyny zabezpieczone osłoną z gąbki. Nie powinna natomiast posiadać żadnych ostrych krawędzi. W trakcie użytkowania regularnie sprawdzaj stan trampoliny i jeśli coś Cię zaniepokoi, pamiętaj, że akcesoria i części do trampolin, takie jak mata czy siatka ochronna, można w każdej chwili wymienić.

 

Trampoliny ogrodowe - Merkury Market

Powrót