Jak zrobić podwyższone grządki z cegieł?

27.09.2024

Podwyższone grządki z cegieł to rozwiązanie, które w ogrodach przydomowych zyskuje sobie coraz większą popularność. Wygoda uprawy bez niepotrzebnego schylania się i łatwy dostęp do wszystkich posadzonych na grządce roślin sprawia, że wyższe grządki są wyjątkowo popularne zwłaszcza wtedy, gdy ogródkami zajmują się osoby starsze lub niewprawieni ogrodnicy. Cegły zapewnią naszym grządkom dodatkową stabilizację, taka solidna konstrukcja przetrwa lata, jednak jej stworzenie wymaga od nas staranności i czasu.

Podwyższone rabaty lub podwyższone warzywniaki warto jednak zbudować w przydomowym ogródku — znacząco ułatwią nam pracę. Zobaczmy, czy stworzenie podwyższonych upraw jest trudne, jakie kroki trzeba podjąć, by założyć grządki podniesione z cegieł i dlaczego tradycyjne podwyższone grządki są tak polecane.

rabaty podwyższane z cegieł


W tym artykule:

1. Jak założyć podwyższone grządki krok po kroku? Jak wysokie powinny być grządki z cegieł?

2. Z czego zrobić podwyższone grządki? Jakie materiały do budowy grządki wybrać?

3. Jak zbudować podwyższoną grządkę z cegieł?

4. Zalety podwyższonych grządek z cegieł — jakie są zalety wyższych grządek?



Jak założyć podwyższone grządki krok po kroku? Jak wysokie powinny być grządki z cegieł?

Zanim zaczniemy tworzenie podwyższonych grządek samodzielnie, koniecznie zaplanujmy całą budowę tej architektury ogrodowej. Wejdźmy do ogrodu i sprawdźmy, gdzie możemy umieścić grządkę i jak duża ona powinna być. Jakie stanowisko wybrać? Najlepiej, jeśli podwyższone rabaty będą w miejscu nasłonecznionym, gdyż większość warzyw i kwiatów lubi właśnie takie stanowiska.

Jaki powinien być wymiar podwyższonych grządek? Zdecydowanie przyjrzyjmy się przede wszystkim temu, jaką szerokość powinny mieć rabaty podwyższone. Grządki muszą być na tyle szerokie, aby łatwo było nam sięgnąć do każdego miejsca, optymalnie będzie to między 100 a 120 centymetrów. Długość grządki może być z kolei dowolna, w zależności od dostępnego w ogrodzie miejsca.

Ważnym wymiarem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, będzie wysokość grządki. Tutaj proponujemy wymiar pomiędzy 40 a 60 cm. Wysokie grządki są wygodniejsze dla osób, które mają problemy ze schylaniem się, wyższe grządki lepiej też zatrzymują ciepło i wodę, podwyższone grządki warzywne o wysokości 60 cm to zatem doskonała opcja na warzywniak.

jak zrobić podwyższaną rabatę w ogrodzie?

Z czego zrobić podwyższone grządki? Jakie materiały do budowy grządki wybrać?

Gdy projekt grządki jest gotowy, czas na wykonanie samodzielne podwyższonej grządki. Do wykonania grządki podniesionej z cegieł będą potrzebne przede wszystkim cegły. Najlepiej wybrać w pełni mrozoodporne cegły, modele klinkierowe będą dla nas idealne — są trwałe i estetyczne.

Oprócz tego potrzebne będą: zaprawa cementowa do łączenia cegieł, fundament do stabilizacji grządki, folia hydroizolacyjna lub membrana do zabezpieczenia cegieł przed wilgocią oraz ziemia ogrodowa do wypełnienia grządki. Przygotujmy też narzędzia: poziomnicę, kielnię, miarę, łopatę oraz sznurek murarski.

grządka podwyższona z cegieł

Jak zbudować podwyższoną grządkę z cegieł?

Jak przygotować skrzynie? Jak wygląda konstrukcja podwyższonej grządki? Zacznijmy od dokładnego oczyszczenia terenu pod grządkę. Usuńmy wszystkie chwasty, kamienie i palisady ogrodowe. Z pomocą sznurków i kołków, wyznaczmy obrys grządki. Im precyzyjniej tutaj będziemy działać, tym lepszy będzie efekt. Grządka nie musi być przy tym nudna — projektowanie podwyższonej grządki to również możliwość wyrażenie siebie, jeśli zatem marzy nam się grządka o półkulistym kształcie, spróbujmy i z takim pomysłem!

Gdy granice grządki są wyznaczone, wykopmy fundament. Wystarczy taki o głębokości 20-30 cm. Dno wypełnijmy tłuczniem lub gruboziarnistym piaskiem, co zapewni odpowiedni drenaż, a jednocześnie zapobiegnie osiadaniu podwyższonej grządki z cegieł. Pamiętajmy, by ubić dobrze warstwę fundamentu, inaczej konstrukcja podwyższonej grządki nie będzie wystarczająco stabilna.

Jak i z czego zrobić grządki podwyższone? Jak ułożyć cegły? - sposób układania cegieł

Na gotowym fundamencie możemy zacząć budowę grządki i układanie cegieł. Pierwszy rząd cegieł jest w tym przypadku najważniejszy, dlatego do jego ułożenia szczególnie się przyłóżmy. Podwyższone grządki samodzielnie skonstruujemy, poświęcając odpowiednio dużo uwagi i cierpliwości całemu zadaniu. Uwagę zwróćmy zwłaszcza na to, by pierwszy rząd był odpowiednio wypoziomowany, inaczej materiał do budowy grządek z kolejnych poziomów będzie się zsuwał. Używajmy poziomnicy, a zaprawę cementową nakładajmy ze starannością, solidnie łącząc poszczególne cegły ze sobą.

Kolejne rzędy cegieł układajmy z przesunięciem — cegły muszą się mijać, aby konstrukcja była stabilna. Zaprawa cementowa powinna być równo nakładana. Cegły układajmy do tego momentu, aż wysokość grządki podniesionej nas zadowoli.

Ułożone cegły warto zabezpieczyć przed nadmierną wilgocią. Użyjmy folii lub membrany.

Jak wypełnić podwyższone grządki z cegieł?

Gotowa konstrukcja podwyższonej grządki powinna teraz dobrze związać zaprawę. Poczekajmy dzień lub dwa, aby konstrukcja stała się stabilna i dopiero wtedy wypełnijmy ją ziemią. Dno najlepiej wypełnić materiałem do budowy grządek, który zapewni odpowiedni drenaż. Drenaż jest ważny, inaczej zastój wody zniszczy nasze uprawy na podwyższonej grządce warzywnej lub podwyższonej rabacie. Do drenażu nadaje się żwir lub małe kamyki. Na tę warstwę wysyp ziemię ogrodową. Dobrze jest ziemię wzbogacić dodatkowo kompostem lub obornikiem — pozwoli to roślinom na lepszy start.

Ziemię można wybrać też ze względu na to, jakie rośliny chcemy posadzić dzięki podwyższonym grządkom. Do warzyw korzeniowych dobrze jest wybrać przepuszczalną glebę, z kolei niektóre kwiaty ozdobne wymagać będą kwaśnej lub zasadowej gleby. Ziemię można łatwo wymienić, jeśli będziemy chcieli zmienić uprawę.

grządka podwyższana z cegieł

Zalety podwyższonych grządek z cegieł — jakie są zalety wyższych grządek?

Dzięki podwyższonym grządkom uprawa będzie łatwiejsza, zwłaszcza dla osób starszych i z trudnościami w poruszaniu się. Warto zrobić podwyższone grządki z cegieł, aby również i takie osoby mogły czerpać radość z przydomowej uprawy warzyw, ziół i kwiatów. Uprawa roślin na podwyższonych rabatach jest podobna, jak w przypadku innych części ogrodu — okazy należy podlewać, plewić i w razie potrzeby nawozić. Uwagi mogą jednak wymagać dodatkowo cegły — należy je czyścić, a jeśli są uszkodzone, to dodatkowo naprawić.

Zdecydowanie warto zrobić podwyższone grządki z cegieł — takie miejsca są łatwiejsze w uprawie zwłaszcza dla osób starszych lub z trudnością w poruszaniu się. Dzięki podwyższonym grządkom ma się łatwiejszy dostęp do poszczególnych roślin. Konstrukcja jest założeniem na lata, zwłaszcza jeśli wykonamy ją ze szczególną starannością.

Jakie są wady podwyższonych grządek?

Wadą takiego typu rozwiązania może być to, że trudno od razu zmienić aranżację ogrodu — raz postawiona konstrukcja będzie wymagała nie mniej pracy przy rozbiórce, co przy budowie. Jest to też widoczne założenie, jeśli zatem podwyższone grządki warzywne są umieszczone w złej części ogrodu, mogą zaburzać kompozycję.

Jakie rośliny wybrać do uprawy na takich grządkach? Jakie warzywa w podwyższonych grządkach uprawiać?

Co sadzić na podwyższonych grządkach z cegieł? Właściwie podwyższone grządki oferują nam niemal to samo, co ogród, jednak najlepiej ograniczyć się do ziół, kwiatów i warzyw. Podwyższone grządki umożliwiają też sadzenie małych krzewinek, ale mogą okazać się za małe na krzewy i drzewa.


Zainspiruj się!

Jaki narożnik do małego salonu

Paryski styl w nowoczesnym wydaniu

Jak oduczyć kota drapania w meble?

Powrót