Jak zrobić podłoże pod domek ogrodowy?

14.06.2021

 

Składowanie różnego typu akcesoriów, narzędzi ogrodowych oraz urządzeń może wydawać się problematyczne, szczególnie jeśli z roku na rok sprzętów przybywa, a narzędzia zajmują coraz więcej miejsca. Jeżeli posiadamy odrobinę wolnego miejsca w ogrodzie bądź na działce, warto rozważyć stworzenie lub zakup własnego domku narzędziowego, który umożliwi przechowywanie wszystkich potrzebnych rzeczy. Drewniany domek ogrodowy można wznieść na każdej działce. Do jego budowy wymagane są zazwyczaj żadne pozwolenia. 


W tym artykule:

1. Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

2. Posadowienie domku narzędziowego na trawie

3. Fundament pod domek narzędziowy

4. Jak dobrze ustawić domek narzędziowy?

5. Konserwacja i użytkowanie domków narzędziowych


 

Domki ogrodowe mogą przydać się nie tylko do przechowywania wszelkiego rodzaju narzędzi sprzętów czy mebli ogrodowych. Jeżeli wybierzemy odpowiedni projekt lub gotowy model z oknami, można w nim prowadzić różne prace, jak choćby przygotowywanie sadzonek. Może też pełnić funkcje rekreacyjne, np. służyć dzieciom do zabawy. Domki ogrodowe mogą stylem przypominać altany ogrodowe lub obsadzone pnączami wtopić się w ogrodową roślinność. Zanim jednak przystąpimy do budowania własnego składzika należy zorientować się jak wygląda przygotowanie podłoża pod domek.

Producenci gotowych domków zalecają, aby wszelka architektura ogrodowa, do której niewątpliwe należy domek narzędziowy, usytuowana była przede wszystkim na równym i stabilnym terenie. Doskonałym rozwiązaniem będzie wylewka betonowa, płytki lub kostka brukowa. Ustawianie domku narzędziowego bezpośrednio na nieprzygotowanym gruncie – trawie czy piasku – będzie wysoce problematyczne w czasie intensywnych opadów deszczu, ponieważ nawet przy lekkim obsunięciu ziemi konstrukcja zacznie się przekrzywiać i może ulec uszkodzeniu.

 

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Warto zadbać o to, aby teren pod domkiem był czysty, suchy i równy. Minimum jakie musimy wziąć pod uwagę podczas ustawiania lub montażu składzika do ogrodu, to wyrównanie powierzchni terenu poprzez podsypanie odpowiedniej ilości tłucznia i kruszywa. Właściwe przygotowanie gruntu sprawi, że unikniemy niepotrzebnych problemów. Postawienie domku na wilgotnym podłożu może skutkować m.in. rozwojem pleśni lub gniciem domków w miejscach, gdzie drewniana powierzchnia oparta jest bezpośrednio o grunt. Pod domek ogrodowy warto również przygotować solidny fundament, tak, aby całość była bardziej stabilna. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz drewniany domek na narzędzia ogrodnicze będzie stał prosto, podstawę należy ustawić równo przy pomocy poziomicy.

Posadowienie domku narzędziowego na trawie

Jeśli mimo wszystko podejmiemy decyzję o postawieniu domku narzędziowego bezpośrednio na trawie, pamiętajmy o bezwzględnym usunięciu wszystkich kamieni oraz innych twardych przedmiotów. Wszelkie pozostawione nierówności mogą uniemożliwić wypoziomowanie domku ogrodowego lub spowodować uszkodzenie podłogi. Aby odpowiednio przygotować teren powinniśmy skosić i zagrabić trawę, następnie wyrównać ewentualne nierówności ziemi, która będzie pod domkiem. Ważne, aby teren był równy i stabilny – jeśli będziemy zmuszeni go wyrównać, lepiej odczekać z postawieniem domku do kolejnych opadów deszczu, żeby grunt się ustabilizował. Oczywiście bezpieczniejszą metodą będzie wylewka pod domek ogrodowy czy użycie bloczków betonowych, które tworzą trwalsze podłoże.

drewniany domek w ogrodzie

Fundament pod domek narzędziowy

Najlepszym rozwiązaniem pod domki narzędziowe jest płyta fundamentowa. Zapewnia odpowiednio solidne i stabilne podłoże, na którym równo ustawimy domek narzędziowy. Na równej powierzchni bez większego problemu ustawimy akcesoria do architektury ogrodowej jak chociażby gotowa podłoga do domku narzędziowego. Zanim jednak zajmiemy się budową fundamentu, musimy dobrze zaplanować miejsce przeznaczone na ustawienie konstrukcji. Ważnym czynnikiem przy określaniu lokalizacji dla domku jest siła i kierunek wiatru. Oddziaływanie wiatru na domek narzędziowy powinno być stosunkowo niewielkie, szczególnie od strony drzwi, w ten sposób zapobiegniemy uszkodzeniu lub wyłamaniu zawiasów wynikającym z silnego wiatru. Nie zapominajmy także o dokładnym zamykaniu drzwi domku, kiedy go nie używamy.

domek narzędziowy

Jak dobrze ustawić domek narzędziowy?

Podłoże pod domki drewniane na działkę to jedno, warto również mieć na uwadze dodatkowe aspekty stawiania konstrukcji ogrodowych. Pamiętajmy o zachowaniu właściwej odległości od innych zabudowań czy ścian, aby uniknąć problemów z montażem domku narzędziowego lub korzystaniem z niego w późniejszym czasie. Aby móc swobodnie pracować i poruszać się wokół konstrukcji, odległość od płotu czy innych zabudowań powinna wynosić około 1 m. Jeżeli miejscem docelowym, w którym ma stanąć domek narzędziowy jest róg działki, możemy go najpierw zmontować w dogodnym dla nas miejscu, a następnie przenieść. Weźmy jednak pod uwagę często niemałą wagę oraz rozmiary domku.

Przygotowanie podłoża z bloczków - krok po kroku

Wyrównanie i utwardzenie gruntu to niezbędna konieczność w przypadku niemal każdej konstrukcji. Standardem jest wykorzystanie betonowego fundamentu, popularna jest także kostka brukowa lub bloczki betonowe (ważące zwykle od 20 do 29 kg). Wybór sposobu, jaki zostanie użyty do wyrównania terenu, zależy od rodzaju konstrukcji domku, naszych finansów oraz preferencji własnych. Do stabilizacji domku narzędziowego wystarczy metoda opierająca się na wymienionych wcześniej bloczkach. Bloczki betonowe są wytrzymałe na ściskanie, mało nasiąkliwe i odporne na mróz. Sama praca natomiast jest dość łatwa i można ją wykonać samemu.

  • Oczyszczenie podłoża z darni -pierwszym krokiem przygotowania – podobnie jak w wielu podobnych przypadkach – jest wyznaczenie jaka duża będzie powierzchnia, na której będzie usytuowany domek. Teren pod konstrukcję można wyznaczyć używając czterech palików połączonych sznurem. Stanowisko należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń oraz roślin. Za pomocą szpadla trzeba zerwać darń.
  • Wykopanie dołu - przed wysypaniem warstwy piasku wykopuje się dół o głębokości ok. 30 cm. Przy pojedynczej konstrukcji wystarczy użyć szpadla, jeśli wykonujemy większe wykopy warto wynająć koparkę.
  • Zasypanie podłoża piaskiem - wykopany równy dół należy zasypać ok. 7 cm warstwą piachu. Następnie podłoże, na którym jest piasek należy dokładnie wyrównać. Bardzo pomocna do ubijania piasku będzie zagęszczarka. Warto ją wypożyczyć na czas przygotowań. Następnie na piach wykładamy dwie warstwy białej geowłókniny. Na materiał ponownie wysypuje się kilkucentymetrową warstwę piachu - po jej zagęszczeniu mamy już gotową podstawę.
  • Wysypanie kamienia - na piach wysypuje się cienką warstwę tłucznia (ok. 10 cm), rozprowadzając go równo na powierzchni wykopu. Optymalny będzie materiał o frakcji 31-65 mm. Tłuczeń należy zagęścić. Ostatnia warstwa to kruszywo (o frakcji do 16 mm). Po jej rozprowadzeniu (kilka cm grubości) ponownie korzystamy z zagęszczarki.
  • Wyłożenie bloczków betonowych pod domek - na tak przygotowywane i ustabilizowane stanowisko wykładamy punktowo bloczki betonowe. Dopiero na nich można ustawić drewnianą konstrukcję.

Konserwacja i użytkowanie domków narzędziowych

Jeżeli zdecydowaliśmy się na domki ogrodowe plastikowe powinniśmy pamiętać, aby nie wnosić do środka gorących przedmiotów, takich jak grille czy lutownice. Aby zminimalizować ryzyko powstania odkształceń i cieszyć się idealnym stanem domku narzędziowego, cięższe przedmioty powinniśmy kłaść na podłodze, nie opierając ich o ściany. Czyszcząc domek najlepiej używać węża ogrodowego lub delikatnych detergentów, unikając twardych szczotek czy silnych środków czyszczących. Odtłuszczacze mogą trwale uszkodzić powierzchnie domku.


Zainspiruj się!!!

Domki ogrodowe Architektura ogrodowa Domki narzędziowe Altany ogrodowe
Powrót