Jak zrobić łóżko? Instrukcja wykonania łóżka krok po kroku
Konstrukcja łóżka nie jest skomplikowana, więc jeśli dysponujesz wolnym czasem i lubisz majsterkować, bez większego problemu wykonasz ją własnoręcznie. W ten sposób nie tylko sporo zaoszczędzisz, ale zyskasz także oryginalny mebel do sypialni.
W tym artykule:
1. Budowa łóżka do sypialni – od czego zacząć?
2. Jak zrobić łóżko drewniane? Podpowiadamy
3. Kolejne etapy budowy łóżka z drewna
4. Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem DIY - to prostsze niż myślisz!
5. Jak zrobić łóżko z palet samemu?
Budowa łóżka do sypialni – od czego zacząć?
W pierwszej kolejności zdecyduj, jaki rozmiar będzie mieć nowe łóżko. Wewnętrzna strona ramy na zwykle długość 200 cm i szerokość 140-200 cm (łóżka małżeńskie) lub 60-100 cm (łóżka jednoosobowe). W przypadku samodzielnie wykonanego łóżka jego wymiary mogą być niestandardowe (jeśli na przykład chcesz wypełnić nim wnękę), jednak trzeba się wówczas liczyć z koniecznością dobrania pasującego materaca. Dostępne są wprawdzie materace szyte na wymiar, jednak taki zakup będzie dość kosztowny.
Łóżko możesz wykonać z różnych materiałów. Zwykle do tego celu wykorzystuje się łatwe w obróbce drewno (takie jak na przykład sosna) bądź europalety, dając im tym samym drugie życie. Kiedy zdecydujesz już, jaki surowiec chcesz użyć i ile go potrzebujesz, przygotuj sobie następujące narzędzia:
- wkrętarko-wkrętarka i wiertła,
- wkręty do drewna,
- kątowniki,
- szlifierka lub papier ścierny,
- piła,
- miarka,
- miękki pędzel malarski.
Opcjonalnie:
- frezarka do profilowania desek ramy,
- płyta wiórowa, gąbka, rolka materiału i taker lub klej do wykonania materiałowego zagłówka,
- wyrzynarka do samodzielnego cięcia drewna.
Jak zrobić łóżko drewniane? Podpowiadamy
Meble z desek są trwałe, a jednocześnie wnoszą do wnętrza powiew natury i dodają mu przytulności. Drewniane łóżko idealnie wpisze się w wystrój sypialni urządzonej w stylu skandynawskim lub rustykalnym, ale po pomalowaniu będzie pasować do każdej aranżacji.
Choć konstrukcja łóżka nie jest skomplikowana, przed przystąpieniem do działania warto wykonać projekt z opisanymi wymiarami poszczególnych elementów ramy i stelaża. Dzięki temu będzie można precyzyjnie oszacować ilość potrzebnego surowca. Deski (o grubości około 2 centymetrów) możesz zamówić docięte u stolarza lub samodzielnie zająć się ich obróbką i dociąć przy pomoczy wyrzynarki.
Surowe drewno należy delikatnie zeszlifować papierem ściernym, aby wygładzić jego powierzchnię, a następnie doczyścić z pyłu i za pomocą miękkiego pędzla nanieść preparat ochronny. W przypadku mebli przeznaczonych do mieszkania doskonale sprawdzi się bejca, która delikatnie zabarwi drewnianą powierzchnię, zacierając różnice kolorystyczne, a jednocześnie wyeksponuje słoje. Jeśli natomiast chcesz nadać deskom kolorowe wykończenie, sięgnij po specjalną farbę (pamiętaj, że łóżka dla dzieci można malować jedynie emulsją bezzapachową).
Kolejne etapy budowy łóżka z drewna
Kiedy narzędzia są już gotowe, a deski są już obrobione, pora na montaż. Zacznij od konstrukcji ramy, przy czym na każde łączenie narożne używaj kątownika i co najmniej czterech wkrętów. Do wewnętrznej części ramy przytwierdź węższe deski, które posłużą do utrzymania stelaża. Pamiętaj, aby zawsze nawiercać wiertarką otwory pod wkręty, ponieważ w przeciwnym razie deski mogą popękać.
Nóżki wykonaj z drewnianych słupków (kantówek) o wysokości około 40 cm. We wszystkich nóżkach zrób od góry wycięcia, do których wsuniesz rogi ramy, odciążając w ten sposób wkręty i nadając meblowi większą stabilność. Oczywiście im grubsze będą nogi, tym większy ciężar utrzyma łóżko. Do ramy przymocuj poprzeczną deskę łączącą środek jej krótszych boków – posłuży ona jako podpora dla stelaża. Jeśli budujesz łóżka dwuosobowe, na wszelki wypadek dodaj od spodu belki kolejną, piątą nogę.
Stelaże do łóżka możesz kupić gotowe, ale z łatwością wykonasz taki samodzielnie. Wystarczy, że odpowiedniej długości deski ułożysz na ramie w odległości 5-10 cm od siebie i przymocujesz je w taki sposób, aby podczas korzystania z łóżka się nie przesuwały. Deski możesz zamówić u stolarza lub zaoszczędzić, odzyskując je ze starych europalet. Bardziej profesjonalny stelaż zrobisz z listew i pasów tapicerskich, jednak jest to nieco trudniejsze zadanie, więc gra raczej nie jest warto świeczki.
Teoretycznie wystarczy teraz położyć na stelażu materac i łóżko drewniane jest już gotowe do korzystania, ale warto pomyśleć o elementach dodatkowych, takich jak zagłówek czy szuflady na pościel.
Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem DIY - to prostsze niż myślisz!
Zagłówek stanowi wygodne podparcie dla pleców, poza tym sprawia, że łóżko po prostu wygląda lepiej. Najprościej jest wykonać go z płyty wiórowej dociętej na szerokość ramy, a następnie przytwierdzić ją wkrętami do tylnej części łóżka i dosunąć mebel do ściany. Takie rozwiązanie nie będzie jednak zbyt estetyczne, dlatego zagłówek warto pomalować na wybrany kolor lub obić go tkaniną. Do tego celu poza materiałem przeznaczonym do tapicerowania potrzebna będzie dobrej jakości pianka tapicerska o grubości około 1 cm. Samo tapicerowanie można wykonać na dwa sposoby:
1. Dociętą na wymiar zagłówka piankę przyklej do płyty meblowej, a następnie naciągnij na płytę tkaninę i przymocuj ją takerem do niewidocznej strony zagłówka. Tak powstały zagłówek możesz przykleić do ściany i dosunąć do niego ramę łóżka.
2. Materiał obiciowy podwiń pod piankę tapicerską i przymocuj do niej specjalnym klejem, po czym gotową piankę przyklej do zagłówka. Poczekaj aż całość wyschnie i przytwierdź zagłówek do łóżka. Pamiętaj, że pianka powinna kończyć się tam, gdzie zaczyna się rama łóżka, czyli być odpowiednio mniejsza niż cały zagłówek.
Łóżka tapicerowane są bardzo komfortowe w użytkowaniu, a jeśli dodatkowo zdecydujesz się na pikowanie materiału, powstanie elegancka sypialnia w stylu glamour lub Hampton.
Jak zrobić łóżko z palet samemu?
Bardzo popularnym, proekologicznym i ciekawym rozwiązaniem jest urządzanie wnętrz mieszkalnych przy pomocy mebli z palet. Poza modnym wyglądem ich niewątpliwymi zaletami są łatwość i niski koszt wykonania z porównaniu z meblami z drewna.
Palety różnią się między sobą rozmiarami. Te najczęściej spotykane (europalety) mają 80 cm szerokości, 120 cm długości i nieznacznie ponad 14 cm wysokości. Koszt jednej takiej palety to około 20 złotych, ale możesz też poprosić o używaną paletę pracownika marketu budowlanego lub znajomych, którzy właśnie skończyli remont domu. Dostępne są również palety o wymiarach 120 × 100 cm i 60 × 80 cm, które możesz wykorzystać na przykład jako szafki nocne pasujące stylistycznie do łóżka.
Montując łóżko z palet, nie wykonuje się ramy, stelaża ani nóg, a jedynie tworzy się podest pod materac. Ułóż skrzynki obok siebie w taki sposób, aby uzyskać założone wymiary łóżka do sypialni, a następnie skręć je ze sobą, używając wiertarko-wkrętarki. W taki sam sposób wykonaj kolejny poziom i przymocuj go do poprzedniego. Dzięki temu podest osiągnie wysokość prawie 30 cm.
Tak stworzoną „ramę” przykryj materacem i jeśli uznasz, że brakuje zagłówka, do krótszego boku łóżka przykręć kolejne palety – tym razem ustawione poziomo (możesz też powycinać w nich część desek). Swoje nowe łóżko wyszlifuj papierem ściernym, a jeżeli palety są używane i zauważysz jakieś ubytki, wypełnij je masą do drewna. Gotowy mebel do sypialni zaimpregnuj lub pomaluj, w zależności od preferencji.
Wiesz już, jak zrobić łóżko z palet oraz z drewna. Równie prosto możesz własnoręcznie stworzyć inne meble do sypialni, takie jak toaletka czy komoda. Nie potrzebujesz do tego ani doświadczenia ani żadnych specjalistycznych narzędzi - wystarczy, że dysponujesz niewielkim budżetem i poświęcisz trochę wolnego czasu na majsterkowanie. Jeśli się przyłożysz, z pewnością nie będziesz narzekać na efekt.