Jak zrobić łóżko chowane w szafie?

10.02.2023

W domach i mieszkaniach o małym metrażu, gdzie ważny jest każdy centymetr zaoszczędzonej powierzchni, na uwagę zasługują meble wielofunkcyjne. Łóżko w szafie to model łóżka idealny do kawalerek, czy wielofunkcyjnych salonów.

Niegdyś bardzo popularne łóżka chowane w meblościankach znów zyskują na popularności. Przy odrobinie zdolności manualnych, jeśli lubisz majsterkować, możesz samodzielnie zrobić łóżko chowane w szafie, które będzie zamykane na ścianę. Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł do Twojego mieszkania? Jak zrobić łóżko chowane w szafie krok po kroku? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

jak zrobić łóżko chowane w szafie - to jest proste


W tym artykule:

1. Gdzie narodził się pomysł na łóżka w szafie?

2. Nowoczesne łóżko w szafie — gdzie się sprawdzi?

3. Pomysł na robione łóżko w szafie

4. Łóżka chowane w szafie — co jest potrzebne?

5. Łóżko chowane w szafie – odpowiedni materac

6. Jak zrobić łóżko chowane w szafie krok po kroku?



Gdzie narodził się pomysł na łóżka w szafie?

Pomysł na łóżka składane do szafy narodził się w Stanach Zjednoczonych. Nazywa się je tam Murphy bed, czyli łóżka Murphy'ego. To właśnie William L. Murphy zamontował na początku XX wieku dźwignię, pozwalającą na wielokrotne składanie i rozkładanie łóżka do ściany. Sama myśl o stworzeniu takiego praktycznego mebla zrodziła się z warunków mieszkaniowych, jakie Murphy posiadał po przeprowadzce do San Francisco. Mieszkał tam w malutkim mieszkaniu, a jego ciasnota oraz trudne warunki mieszkaniowe były inspiracją do szukania ciekawych rozwiązań i eksperymentów. Pierwszy mebel stanowiący łóżko chowane w szafie zapewnił mu dostatnie życie i biznes dający ogromne zyski.

W Polsce meble z chowanym łóżkiem stały się modne w czasach PRL-u. Były to półkotapczany posiadające składane ramy łóżek, najczęściej pojedyncze. Były popularne jako łóżka dla gości lub łóżka w pokojach dziecięcych, gdzie w takim meblu dodatkowo znajdowało się biurko. Było to bardzo dobre rozwiązanie, sprawdzające się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach.

łóżka chowane w szafie na ścianie

Nowoczesne łóżko w szafie — gdzie się sprawdzi?

Łózko chowane w szafie to mebel, który sprawdzi się w każdym, nie tylko małym mieszkaniu. Najbardziej popularne jest jednak w domach i mieszkaniach o niewielkiej przestrzeni. Szczególnie tam, gdzie nie ma osobnej sypialni. Są też rozwiązaniem idealnym do kawalerek, pokojów młodzieżowych, dziecięcych i wszędzie tam, gdzie zależy Ci na wygodzie, a nie możesz sobie pozwolić na tradycyjne łóżka sypialniane. Takie łóżko jest gwarancją funkcjonalności nawet przy braku miejsca na wolnostojące miejsce do spania.

Nowoczesne łóżka składane, które są poręczne i zapewniają wygodny odpoczynek i sen, po złożeniu zapewniają estetykę wnętrza i wyglądają jak duża szafa. W razie potrzeby zapewnia dodatkowe miejsce spania dla odwiedzających gości. Ich atutem jest również brak konieczności posiadania osobnego pojemnika na pościel.

Korzystanie z mebla, jakim jest chowane łóżko w szafie, jest niezwykle wygodne, a siłowniki gazowe, czy mechanizm sprężynowy zapewniają niemal bezwysiłkową jego obsługę. Jest bardzo łatwy w rozłożeniu i złożeniu. Łóżko w szafie z funkcją spania wpływa też na estetykę całego pomieszczenia, gdyż maskownice po bokach i cała konstrukcja ramy łóżka chowają jego zawartość.

Pomysł na robione łóżko w szafie

Czy można samodzielnie zrobić łóżko w szafie? Oczywiście! Wystarczy kupić ramę łóżka z odpowiednim mechanizmem siłowym i na etapie projektowania zastanowić się, w jaki sposób dopasować je do aranżacji. Łóżko możesz zaprojektować na dwa sposoby.

  • Możesz zamówić mechanizm do łóżka chowanego w szafie i spróbować samodzielnie zrobić swoje łóżko. Może to być model łóżka podwójnego lub pojedynczego. Może być to tez łóżko znajdujące się w pionie lub poziomie. Masz możliwość samodzielnie zaprojektować i stworzyć wymarzona obudowę łóżka i następnie samodzielnie je złożyć. Takie rozwiązanie posiada ogromną zaletę, jaką jest oszczędność kosztów. Ważne jest tu jednak posiadanie zmysłu technicznego i zamiłowania do majsterkowania.

  • Możesz zakupić mechanizm do łóżek, zaprojektować pasujące do własnych potrzeb łóżko w szafie, a następnie zlecić jego wykonanie stolarzowi. Jest to bardziej kosztowne rozwiązanie, ale pozwala zaoszczędzić czas.

Łóżka chowane w szafie — co jest potrzebne?

Wartą przemyślenia alternatywą zakupu łóżka w szafie ze sklepu jest wykonanie go własnoręcznie. Co będzie potrzebne do jego wykonania? Z pewnością musisz zaopatrzyć się w płyty meblowe o wielkości uzależnionej od wielkości zaprojektowanego mebla — czy to łóżka pojedynczego, czy podwójnego. Takie płyty umożliwią wykonanie skrzyni dla materaca. Możesz też zakupić gotową ramę. Niezbędny będzie też zakup różnego typu okuć i mechanizmu opuszczania i podnoszenia łóżka. Jest to podnośnik zrobiony z metalu z systemem sprężyn. Potrzebne będą też ograniczniki ruchu mechanizmu, które będą zatrzymywać stelaż łóżek w odpowiednim momencie. Trzeba zakupić też śruby, blachy mocujące, wkręty, otwierane automatycznie nóżki do łóżek. Przygotowując się do zrobienia łóżka w szafie, musisz zakupić też odpowiedni materac oraz pasy do materaca i utrzymywania pościeli w pozycji pionowej.

Łóżko chowane w szafie – odpowiedni materac

Planując zrobić łóżko w szafie w swoim domu, musisz zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materaca. Niezbędne muszą być jego wysokie zdolności wentylacyjne. Dobrze by był przewiewny, gdyż po zamknięciu będzie ograniczona jego cyrkulacja powietrza. Rodzaj materaca powinien uwzględniać dostosowaną do wagi i upodobań użytkownika twardość, gdyż wpłynie to na odpowiednie ułożenie ciała podczas snu i zapewnienie wysokiej jakości snu.

szafa z chowanym łóżkiem jest praktyczna

Jak zrobić łóżko chowane w szafie krok po kroku?

Montując łóżko chowane w szafie, zrobisz to w kilku krokach.

Krok 1. Przygotowanie projektu łóżka chowanego w szafie

Ten etap jest najbardziej czasochłonny oraz najważniejszy. Niezbędne jest zrobienie pomiarów, według których zaplanujesz zakupy oraz przebieg prac. Wszystko musi być tu przemyślane, gdyż wszelkie niedociągnięcia i przeoczenia wyjdą w dalszych etapach prac.

Krok 2. Zamontowanie korpusu

Po ustaleniu w poprzednim kroku wymiarów łóżka, czas na zamontowanie ramy, w której będzie się znajdowało łózko. Na tym etapie musisz ustalić też, gdzie będzie się znajdował mechanizm otwierający łóżko.

Krok 3. Przygotowanie stelaża pod materac oraz siłowniki

Stelaż podtrzymujący materac jest bardzo ważnym elementem łóżka. Do stelaża przymocować trzeba siłowniki, otwierające łóżko siłowniki. Niezbędne jest też sprawdzenie w tym momencie, czy materac jest dobrze dopasowany do stelaża.

Krok 4. Zamontowanie nóżek i uchwytów służących do otwierania łóżka w szafie

W tym kroku do ściany frontowej należy przymocować nóżki, które będą wspierać całe łóżko po jego otwarciu. To tez czas na przymocowanie uchwytu, za który będziesz otwierać łóżko, przyciągając stelaż na dół.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!


Łóżka kontynentalne — co to?


Nowoczesna sypialnia - jak ją zaaranżować?


Pomysł na sypialnię – jak urządzić małą przestrzeń?


 

Powrót