Jak zrobić jacuzzi w ogrodzie?
Jacuzzi w zaciszu domowej łazienki nie jest już w dzisiejszych czasach towarem ekskluzywnym. Jacuzzi to przestronna i wygodna wanna z hydromasażem, coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Jednak "basen z bąbelkami" w ogrodzie wciąż uznawany jest za przejaw pewnej ekstrawagancji. Niemniej jednak połączenie ogród plus prywatne mini SPA wciąż zyskują na popularności. Czy możemy pokusić się o stworzenie własnej ogrodowej strefy relaksu, w której znajdzie się jacuzzi ogrodowe? Oczywiście! Pod warunkiem że dokonamy wyboru wanny przeznaczonej do zastosowań zewnętrznych.
W tym artykule:
1. Wanna z hydromasażem — wymagania techniczne
2. Zalety posiadania wanny z hydromasażem
3. Aranżacje ogrodowego wnętrza z wanną z hydromasażem
4. Dezynfekcja wanny z hydromasażem
Pomysły na zagospodarowanie ogrodu tego typu urządzeniem powinny opierać się oczywiście na naszych możliwościach finansowych, ale również na metrażu, jakim dysponujemy. Wybierając określony model, według naszych potrzeb, możemy zdecydować się na klasyczną wannę dla dwojga partnerów, mini baseny, w których pomieści się nawet do sześciu osób lub nowoczesne wanny z hydromasażem, które zachęca stosunkowo niską ceną zakupu. Możemy również wybrać urządzenia z systemem samooczyszczania, które zapewniają krystalicznie czystą wodę przez długi czas, dzięki czemu kąpiel zawsze odbywa się w higienicznych warunkach.
Przydomowe jacuzzi w ogrodzie to same korzyści zarówno dla ciała, jak i ducha -pozwoli nam pozbyć się codziennego stresu i poprawić kondycję. Jest to opcja nie tylko na lato, ale także na relaks w ogrodzie podczas długich, zimowych wieczorów.
Wanna z hydromasażem — wymagania techniczne
Do funkcjonowania każdej wanny z hydromasażem niezbędne jest zasilanie elektryczne, ujęcie wody oraz odpływ kanalizacyjny. Co prawda wodę do ogrodowego jacuzzi można doprowadzić zwykłym wężem ogrodowym, a pozostałości po kąpieli wypuszczać na trawnik. Takie działania nie są jednak zgodne z zaleceniami procentów wanien, zdecydowanie tez kłócą się z proekologicznymi podejściami i zasadami zgodności sąsiedzkiej.
Wanna ogrodowa z hydromasażem będzie wymagała podpięcia pod oddzielny obwód sieci elektrycznej. Najlepiej, aby podłączenie wykonał elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia. Konieczne jest tu uwzględnienie bezpieczeństwa podczas późniejszego użytkowania zakupionego sprzętu oraz przestrzeganie obowiązujących zasad sztuki budowlanej.
Sporym udogodnieniem jest doprowadzenie do jacuzzi umiejscowionego w ogrodzie instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Pozbywanie się wody z kąpieli na trawnik jest możliwe, ale nieestetyczne i dla naszego komfortu i wygody warto podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Jeśli obawiasz się, że sam nie poradzisz sobie z takim zadaniem, powierz te prace fachowcom. Będziesz miał też dodatkową pewność, że instalacja zostanie wykonana poprawnie i że gwarancja na wannę zostanie zachowana.
Ostatnim wymogiem technicznym jest odpowiednia ilość miejsca na działce. Oferowane przez producentów zewnętrzne wanny SPA mają bardzo zróżnicowane gabaryty (od niedużych 2 czy 3-osobowych, po bardzo przestronne „mini baseny”, w których z powodzeniem zmieści się jednocześnie 6 osób). Najlepiej, jeśli jacuzzi ogrodowe zostanie zlokalizowane w pobliżu domu i jednocześnie z dala od ciekawskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów z ulicy. Dobrze wybrać optymalnie nasłonecznione miejsce. Postaraj się też nie ustawiać jacuzzi w ogrodzie pod drzewami i krzewami — opadające z nich liście mogą zanieczyszczać wannę i przysparzać ci sporo kłopotów w czasie czyszczenia.
Zalety posiadania wanny z hydromasażem
Największą zaletą, jaką posiada jacuzzi ogrodowe to możliwość korzystania z niego przez cały rok w kojącym i intymnym otoczeniu natury, jakie oferuje nam nasz własny przydomowy ogród. Wiele osób kupuje jacuzzi z myślą o letnim relaksie, ale producenci oferują również produkty, z których można bez przeszkód korzystać niezależnie od panującej na zewnątrz pogody lub pory roku. Opcjonalnie, decydując się na jacuzzi dmuchane, znacznie zmniejszymy koszty ogrodowego spa. Tego typu modele nie zajmują też więcej miejsca niż standardowe baseny ogrodowe, a przy tym mogą pełnić ich funkcję – wystarczy wyłączyć podgrzewanie, aby woda pozostawała chłodna w czasie upalnych dni. Podobnie jak baseny dmuchane należy złożyć je i zabezpieczyć przed mrozem na okres zimowy.
Jacuzzi ogrodowe tuż przy domu daje możliwość systematycznej, terapeutycznej kąpieli. Kąpiel zmniejsza zmęczenie, stres, napięcie mięśniowe i poprawia samopoczucie. Dla sportowców bardzo istotna jest regeneracja mięśni i stawów. Masaż bąbelkami powietrza i wody pozwala odpocząć zmęczonym po wysiłku mięśniom i stawom. Kąpiel rozluźnia i odstresowuje, dzięki czemu ułatwia zasypianie.
Hydroterapia nie jest jedyną zaletą jacuzzi. Jacuzzi w ogrodzie daje zdecydowanie więcej możliwości skutecznego relaksu. Jak w prawdziwym spa, do kąpieli możemy użyć olejków eterycznych. Olejki w ciepłej wodzie uwalniają nie tylko zapach, ale też i inne swoje właściwości. Dla przykładu: olejek lawendowy działa uspokajająco, z tymianku i eukaliptusa – przeciwbakteryjnie i zbawiennie na drogi oddechowe. Olejki o zapachu cytrusów i mięty będą z kolei orzeźwiać.
Aranżacje ogrodowego wnętrza z wanną z hydromasażem
Niezależnie od tego, jakie jacuzzi ogrodowe wybierzemy, warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem do jego ulokowania. W tym celu możemy przeglądnąć internetowe inspiracje czy czasopisma traktujące o małej architekturze ogrodowej.
Miejmy na uwadze, aby zarówno klasyczne ogrodowe jacuzzi, jak i to dmuchane ustawić pod zadaszeniem oraz zapewnić możliwość podpięcia sprzętu do prądu. Idealnie nadają się do tego osłonięte od sąsiadów czy ulicy wnętrza altan — np. altana namiot, z metalowym stelażem, pokrytym brezentowym poszyciem. Istotne, aby wanna ustawiona była na równym i stabilnym podłożu przykładowo na drewnianym podeście. Do ustawienia równego podłoża przyda się odpowiednio długa poziomica. Brzegi wanny możemy także obudować według własnego uznania, świetnie sprawdzą się tutaj drewniane deseczki tarasowe — wytrzymałe na warunki atmosferyczne, nasłonecznienie i dużą wilgotność.
Dezynfekcja wanny z hydromasażem
Każde jacuzzi (także to przydomowe, ogrodowe) wymaga regularnego czyszczenia i systematycznej dezynfekcji wszystkich dysz masujących. Jeśli zaprzestaniemy prawidłowej dbałości o wannę, w jej wewnętrznym systemie masującym mogą powstać zatory, które mogą skutkować nawet całkowitą awarią hydromasażu.
Rynek oferuje zarówno takie modele jacuzzi, które należy czyścić ręcznie, jak i nowoczesny basen, który jest w stanie czyścić się automatycznie. Samoczyszczące się modele wymagają regularnego uzupełniania pojemników na płyny dezynfekujące oraz ręcznego uruchamiania (lub programowania) programów czyszczących. Sam proces dezynfekowania i czyszczenia wanny odbywa się bez ingerencji właściciela. Ręczne czyszczenie i dezynfekcja to przede wszystkim przepłukiwanie dysz wodą w celu usunięcia zanieczyszczeń oraz dezynfekcja dysz i wanny odpowiednimi środkami. Niezbędne środki, jak i chemia basenowa dostępne są w sklepach branży sanitarnej.
Jeśli jacuzzi używane jest przez cały rok, należy regularnie stosować gotowe zestawy startowe chemii basenowej, m.in. przeciw glonom i nadmiernemu pienieniu się wody. Woda powinna być zmieniana minimum 2 razy w roku, zawsze po zimie i w końcu lata, przy tej okazji warto wyczyścić i zdezynfekować dysze. Dbałość o sprzęt pozwoli nam przez dłuższy okres cieszyć się relaksującą kąpielą w naszym ogrodowym spa.
Zainspiruj się!
Zalety korzystania z basenu lub wanny z hydromasażem
Ile chloru do basenu należy wlać? Chlor szok — czy to dobre rozwiązanie? Sprawdź!