Jak zrobić hamak na balkon? 5 wskazówek
Hamak pozwala na przyjemny odpoczynek na świeżym powietrzu. Niestety, nie każdy ma dostęp do odpowiednio solidnych i przede wszystkim rozstawionych w potrzebnym układzie drzew, by móc zawiesić na nich hamaki i oddać się relaksowi w rytmie szumiących liści na drzewach. W sklepach dostępne są różne modele i rodzaje hamaków, które można wykorzystywać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. Zapraszamy do instrukcji DIY, jak zrobić hamak dopasowany do potrzeb i pozwalający na ustawienie go w dowolnym miejscu, a nawet zabranie ze sobą na kemping.
Do wykonania hamaka potrzebne są:
Aby zrobić hamak, potrzebne będą materiały do wykonania jego podstawy, która zapewni mu stabilność i pozwoli cieszyć się wygodnym odpoczynkiem. Proponujemy wykonanie stelaża z drewna — materiału wygodnego do majsterkowania i łatwo dostępnego.
Stelaż wykonamy z:
- belki o długości 1,7 m - potrzebne są belki oheblowane o wymiarach 9 × 9 cm - 4 sztuki,
- belki o długości 1,7 m z rogiem przyciętym na 45' - belki oheblowane 9 × 9 cm - 2 sztuki,
- deski zamykającej długość 16 cm - potrzebna jest deska oheblowana 10 × 3 cm - 2 sztuki,
- haki do huśtawki +12 cm - 2 sztuki,
- wkręty do drewna o długości 9 cm - 8 sztuk,
- śruby 16 mm o długości +30 cm - 4 sztuki + podkładki,
- śruby 12 mm o długości 18 cm - 8 sztuk + podkładki.
Na koniec potrzebny będzie także hamak — do kupienia jest gotowy produkt (gwarantujący odpowiednią wytrzymałość i wyważenie) oraz lazura lub impregnat zewnętrzny do drewna. Zachęcamy także do szycia własnego hamaku — jeśli tylko masz taką chęć, podajemy najlepsze wymiary dla dwóch osób: długość około 220 cm i szerokość około 140-160 cm.
Szacunkowy czas, jaki potrzebny jest, aby samodzielnie zrobić hamak, zależny jest od dostępności materiałów. Posiadając wszystkie materiały i narzędzia, wykonanie hamaku nie zajmie więcej niż 1 dzień. Później można poświęcić czas na aranżowanie kącika do odpoczynku — kolorystyczne dopasowanie poduszek lub narzut, czy ustawienie parasola osłaniającego przed słońcem.
Przygotowanie elementów drewnianych
Pierwszy krok to przygotowanie elementów drewnianych — rekomendujemy kupić oheblowane części drewna, żeby nie trzeba było samodzielnie wykonać szlifowania. Kiedy belki są już gotowe, przechodzimy dalej — do składania podstawy.
Podstawa
Potrzebne są dwie podstawy — będą to płaskie nogi konstrukcji. Na belkach prostych układamy belki łączące podstawy, które muszą być ułożone symetrycznie — następnie wykonujemy pierwsze łączenia śrubami. Otwory można nawiercić dla wygodniejszej pracy mniejszym wiertłem, a potem je rozszerzać. Części trzeba mocno ze sobą skręcać!
Ramiona hamaka
W wykonany w poprzednim kroku pierwszy etap pracy nad podstawą hamaka trzeba wsunąć belki ścięte pod kątem i je skręcić. To etap montowania ramion. Zobacz, czy powstałe w ten sposób połączenia są zamontowane pod skosem względem siebie — to krok, który usztywnia cały hamak.
Deska zamykająca
Krok następny — wzmacniający podstawę. Deska zamykająca to po prostu dodatkowe wzmocnienie ramienia hamaka, wykonane wcześniej. Prosty sposób, który szybko scala elementy konstrukcji. W otwory należy zamontować wkręty. Na tym etapie pracy wiesz już, jak zrobić hamak — jego podstawę. Możesz teraz zastanowić się, z jakiego materiału chcesz uszyć hamak, lub w jakich kolorach musisz poszukać tkaniny, aby mieć swój ulubiony hamak.
Hak
Ostatni krok mówiący o tym, jak zrobić hamak to montaż haków, do którego następnie będą przymocowany liny trzymające hamaki.
Hak najlepiej zamontować 20 cm od końca belki — wystarczy nawiercić otwór w ramieniu hamaku i wkręcić hak, do którego będą mocowane liny łączące hamak. Otwory trzeba wykonać w belkach na tej samej wysokości. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać nić (albo sznur ozdobnego typu) i opleść nią łatwo hak. To wystarczy, by zrobić spersonalizowane dodatki.
Malowanie
Pomalowany drewniany materiał — stelaż sprawia, że będzie on dopasowany do wystroju panującego na balkonie lub miejsca w ogrodzie. Do wyboru masz lazurę i impregnaty do drewna — możesz użyć tego, czym lepiej jest ci pracować. Warstwę impregnującą można ponownie nałożyć dopiero wtedy, kiedy pierwsza dobrze wyschnie — wszystkie informacje będą się znajdować na opakowaniu od producenta. Dodatkowa porada: przed nakładaniem drugiej warstwy zobacz, czy w opakowaniu zostało wystarczająco materiału impregnującego, by równo pokryć całą podstawę hamaka! Domalowywanie później brakujących elementów, kiedy materiał do malowania już zaschnie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Chyba że podoba Ci się wersja artystycznego nieładu i niechlujności.