Jak zrobić grilla?
Sezon grillowy przed nami. To idealny moment, aby zaplanować budowę grilla murowanego na własnej posesji. Zaprojektowany z pomysłem i starannie wykonany będzie czymś więcej niż ogrodową kuchnią. Stanie się elementem małej architektury, wokół którego można stworzyć miejsce ogrodowych biesiad i letnich spotkań z rodziną lub przyjaciółmi. Grill ogrodowy można oczywiście kupić w markecie budowlanym. My jednak podpowiadamy jak go zbudować, aby był dostosowany do wyglądu ogrodu i Twoich indywidualnych potrzeb.
W tym artykule:
1. Jaki materiał na grill? Cegła, klinkier czy kamień?
3. Zanim zaczniemy — projekt i materiały
4. Grill — fundament, płyta i ruszt
6. Jak zbudować grill murowany krok po kroku?
7. Jak przygotować się do grilla w ogrodzie?
Jaki materiał na grill? Cegła, klinkier czy kamień?
Grille ogrodowe mogą być prawdziwą ozdobą działki. Do samodzielnej budowy grilla możemy użyć materiałów, wykorzystywanych wcześniej w ogrodzie lub zbliżonych wizualnie. Pozwoli nam to osiągnąć pewną kompozycyjną całość i umili relaks w ogrodzie. Aby zbudować grill ogrodowy, należy więc zacząć od wyboru materiału. Jest to jeden z ważniejszych etapów naszych przygotowań.
Murowany grill możemy wykonać z cegły klinkierowej lub kamienia. Wybór oczywiście zależy od naszych indywidualnych upodobań, należy jednak wziąć pod uwagę, że materiał powinien być odporny na działanie mrozu oraz wysokich temperatur. Dobrze byłoby, gdyby powierzchnia konstrukcji była też odporna na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, oraz łatwa do utrzymania w czystości.
Ścianki muruje się zwykle z cegieł klinkierowych lub kamiennych ciosów, na ściany możemy również wykorzystać kamień polny tzw. otoczaki. Najlepsze są jednak twarde skały takie jak: granity, sjenity i porfiry. Rzadziej wykorzystujemy piaskowiec, ponieważ ma porowatą strukturę, a co za tym idzie, bardziej chłonie wodę, łatwiej się brudzi i szybciej ulega zniszczeniu. Korozję można zminimalizować, impregnując kamień stosownym preparatem.
Zarówno ruszt, jak i palenisko powinny być maksymalnie trwałe i nierdzewne. Obydwa elementy najczęściej wykonuje się ze stali nierdzewnej lub kutej. Palenisko możemy również zrobić ze zbrojonego betonu. Gotowe elementy stalowe najlepiej zamówić w zakładzie ślusarskim lub kupić w supermarkecie budowlanym. Pamiętajmy, aby na płycie paleniska wykonać otwory, które zapewnią przepływ powietrza, czyli lepszy ciąg.
Dodatkowym elementem jest blat do przygotowywania potraw. Można umieścić go obok komory z paleniskiem. Pod blatem powstanie doskonałe miejsce, w którym umieścimy niezbędne akcesoria do grilla, węgiel drzewny lub drewno. Blat powinien być wykonany z materiału, łatwego do utrzymania w czystości i odpornego na czynniki zewnętrzne. Blaty z drewna lub piaskowca trzeba impregnować. Dobrze jest dostosować wysokość grilla do wzrostu osoby, która najczęściej przygotowuje potrawy. Standardowo przyjmuje się wysokość około 85 cm.
Budowa grilla
Decydując się na budowę grilla, pierwszą i najważniejszą rzeczą, nad którą musimy się zastanowić, jest jego odpowiednia lokalizacja. Pomyślmy więc o celach, jakie chcemy finalnie uzyskać. Czy naszym marzeniem jest grill w ustronnej, oddalonej od domu części ogrodu? Bliski kontakt z naturą, otoczenie roślin, dużych drzew, niemal piknikowa oprawa? Brzmi jak marzenie? Trzeba się jednak liczyć z kłopotliwym donoszeniem żywności, napojów i wszystkiego, co niezbędne przy grillowaniu w terenie. Alternatywą jest lokalizacja w pobliżu domu, np. na tarasie lub przydomowej altanie. Grill blisko domu sprawi, że wszystkie potrzebne składniki będziemy mieli niemal w zasięgu ręki.
Jeśli już zdecydujemy się na odpowiedni dla nas wariant, najistotniejsze jest, alby stworzyć miejsce kameralne, zaciszne i osłonięte od wiatru. Miejsce idealne na relaks w ogrodzie. Najłatwiej osiągnąć zamierzony efekt obsadzając taras pnączami, wspinającymi się po podporach lub grupami krzewów.
Grille z betonu jako mała architektura są ważnym elementem ogrodu. Poświęć więc czas na stworzenie projektu, który odpowiada Twoim potrzebom. Styl, w którym będzie zbudowany grill, powinien pasować zarówno do architektury domu, jak i do pozostałych elementów aranżacji ogrodu, znajdujących się na działce. Ważny jest również wybór materiałów, z których zostanie zbudowany. Możesz użyć tych, z których zrobiono nawierzchnie czy taras albo te, które zostały wykorzystane do elewacji domu.
Zanim zaczniemy — projekt i materiały
Wygodne grille to takie, nad którymi nie musimy się zanadto schylać. Wykonując projekt, warto wziąć pod uwagę wysokość, na jakiej znajduje się blat, a także ruszt. Standardowo przyjmuje się około 80 cm, ale oczywiście można umieścić nieco niżej lub wyżej, dopasowując do indywidualnych potrzeb osoby, która najczęściej będzie pełniła funkcję szefa kuchni.
Ważne, aby materiały wykorzystane do budowy grilla były mrozoodporne, przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków, wytrzymałe na działanie wysokiej temperatury oraz łatwe do utrzymania w czystości.
Najważniejszą częścią grilli są ruszty i paleniska ogrodowe. Należy zadbać, aby były trwałe i nierdzewne. Ruszt wykonuje się najczęściej ze stali kwasoodpornej lub kutej. Z takich samych materiałów wykonuje się palenisko, można je również zrobić ze zbrojonego betonu.
Grill — fundament, płyta i ruszt
Wytrzymałe grille ogrodowe muszą być osadzone na fundamencie. Zazwyczaj sięga on na głębokość około 60 cm. W budowie możemy również wykorzystać płytę fundamentową grubości około 20 cm ułożoną na 30-centymetrowej warstwie zagęszczonego żwiru. Murując, najwygodniej jest używać gotowej zaprawy. W trakcie pracy należy dbać o to, aby na bieżąco zmywać przypadkowe zabrudzenia. Beton po zaschnięciu będzie szpecący i trudny do usunięcia.
Ruszt (jeśli decydujemy się na stalowy) zazwyczaj zamawia się na wymiar w zakładzie ślusarskim, istnieje też możliwość kupienia gotowego (artykuły tego typu dostępne są w różnych wymiarach w marketach budowlanych). Najlepiej pamiętać o tym jeszcze przed rozpoczęciem prac murarskich. W płycie paleniska dobrze jest zrobić kilka niewielkich otworów. Zwiększą one ciąg powietrza i polepszą proces spalania.
Idealnym rozwiązaniem jest ruchomy ruszt. Korzystanie z niego jest znacznie wygodniejsze, ponieważ w czasie grillowania można go wyjmować i umieszczać bliżej lub dalej od ognia.
Projekt grilla do ogrodu
Budowa grilla, jak każdego elementu architektury w ogrodzie, powinna być starannie zaplanowana. Mniej skomplikowany projekt grilla ogrodowego wykonamy samodzielnie. Warto przemyśleć własne oczekiwania i potrzeby użytkowe. Zbyt duży, murowany grill ogrodowy nie sprawdzi się przykładowo w małej aranżacji, jest raczej rozwiązaniem dedykowanym do przestronnego ogrodu i biesiad w szerszym gronie gości.
Jak zbudować grill murowany krok po kroku?
Poniżej przedstawimy, jak powinna wyglądać budowa grilla. Na wstępie warto zgromadzić niezbędne materiały i wyznaczyć odpowiednią lokalizację. Następnie postępujmy według wytycznych.
Krok 1 – przygotowanie miejsca pod fundament
Grill murowany niezależnie czy z cegły klinkierowej, czy z kamienia powinien zostać zbudowany na solidnej podstawie. Dlatego najpierw przygotujmy podłoże. Na początek oznaczmy zarys konstrukcji. Posłużą nam do tego kijki, które wbijamy w podłoże w narożnikach budowli. Pomiędzy kijkami rozciągamy sznurek, który wyznacza położenie ścianek.
W obrębie oznaczonego terenu zbieramy wierzchnią warstwę ziemi. Zdejmujemy ok. 30 cm podłoża, oczyszczając go z korzeni i kamieni. Przygotowany wykop równamy i zasypujemy 15-20 cm warstwą żwiru. Żwir należy dokładnie utwardzić i zagęścić przed przejściem do następnego etapu.
Krok 2 – wylewanie fundamentów betonowych
Po przygotowaniu podłoża wylewamy fundament. Warto skorzystać z gotowej zaprawy — możemy zastosować beton klasy B 15. Fundament pod murowany grill powinien być odpowiednio wyrównany. Zanim przystąpimy do kolejnego kroku, musimy pamiętać o zachowaniu przerwy technologicznej. Do pełnego wyschnięcia fundamentów potrzebnych jest około 14 dni. Po upływie dwóch tygodni możemy przystąpić do dalszej budowy.
Krok 3 — grill z cegły — murowanie ścian
Ten etap wymaga większej precyzji. Grill z cegły budujemy, zaczynając od naroży. Cegły układamy pod odpowiednim kątem, zapewniając zachowanie stabilności całej konstrukcji. Po wymurowaniu każdej kolejnej warstwy układamy elementy dystansowe i sprawdzamy poziom za pomocą poziomicy. Ważne, aby kolejne poziomy cegieł murować z przesunięciem, najczęściej o połowę w stosunku do niżej położonego poziomu cegieł. Dzięki temu grill murowany z cegły będzie trwalszy i estetyczny.
Krok 4 – tworzymy palenisko
Na wyznaczonej w projekcie wysokości (odpowiadającej wysokości przyszłego paleniska) montujemy płaskowniki i zmieniamy kierunek układania cegieł. Układamy dwie warstwy cegieł, które posłużą za podstawę paleniska.
Krok 5 – montujemy ruszt
Po wymurowaniu podstawy paleniska powracamy do murowania ścian. Na odpowiedniej wysokości montujemy prowadnice pod ruszt. Prowadnice umożliwią łatwe i bezproblemowe wyjmowanie i wkładanie rusztu.
Należy pamiętać, że murowany grill ogrodowy nie powinien być testowany zaraz po zakończeniu prac. Nie powinno rozpalać się ognia w grillu od razu po jego wybudowaniu. Zaleca się zachowanie przerwy, która pozwoli na powolne dosuszenie zaprawy. Zbyt szybkie uruchomienie grilla i zwiększenie temperatury może doprowadzić do pękania łączeń. Warto odczekać ok. dwóch tygodni, aż beton całkowicie wyschnie. Pierwszy ogień powinien być niewielki, aby zaprawa zdążyła się zahartować.
Jak przygotować się do grilla w ogrodzie?
Kiedy planujemy dłuższe grillowanie, warto usypać w palenisku sporej wielkości kopczyk z węgla drzewnego, brykietu lub drewna. Aby ułatwić sobie rozpalenie, możesz użyć rozpałki (płynna lub w formie kostek) oraz długich zapałek lub zapalarki, dzięki temu unikniesz ryzyka poparzenia. Nie używaj gazet (farba drukarska może powodować zatrucie). Jeśli pojawi się żar, nie zasypuj go miałem, utrudni to rozpalenie ognia.