Jak zrobić drzwi przesuwne do szafy? Instrukcja krok po kroku
Szafa przesuwna to estetyczne i bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy dużo miejsca do przechowywania bez niepotrzebnego "zagracania" przestrzeni niewymiarowymi meblami. Niestety, zlecenie wykonania szafy wnękowej na wymiar sporo kosztuje. Okazuje się jednak, iż przy odrobinie cierpliwości, z zestawem dobrych narzędzi i zmysłem majsterkowicza szafę z drzwiami przesuwnymi można z powodzeniem zrobić samodzielnie! Sprawdź, jak wykonuje się takie meble.
W tym artykule:
- Jak zrobić szafę przesuwną?
- Materiały i narzędzia
- Drzwi przesuwne do szafy - jak zrobić?
- Jak zamontować lustro z szafą?
- Osadzenie drzwi przesuwnych w prowadnicach
- Meble idealnie dopasowane
- ZAINSPIRUJ SIĘ!!!
Jak zrobić szafę przesuwną?
Jeśli w naszej wnęce mamy proste ściany, szafa przesuwna okaże się stosunkowo łatwa do wykonania. Wystarczy montaż dwóch prowadnic - jednej do podłogi, a drugiej do sufitu. Z kolei do ścian przykręcamy półki według schematu, który najbardziej odpowiada potrzebom domowników. Zamiast żmudnego docinania i skręcania szuflad, można sięgnąć po gotowe produkty dostępne w marketach, np. kontenerki do szaf czy pojemniki. Do ścianek wewnętrznych mocujemy gotową rurkę na wieszaki.
Przy krzywych ścianach konieczne okaże się dodatkowe zamontowanie płyt, które posłużą jako ścianki boczne, a nawet ściana tylna. Oczywiście przydadzą się też drążki, kosze i tym podobne akcesoria do szaf.
Ściany i półki wydają się stosunkowo łatwe w montażu. Część z nich przykręcamy do ścian, inne - do wcześniej zamontowanych ścianek wewnętrznych. Nieco więcej precyzji i wysiłku wymaga wykonanie drzwi przesuwnych do szafy wnękowej. Musimy być dokładni - najpierw wykonać szczegółowy projekt, a potem się go trzymać. W przeciwnym razie złe spasowanie elementów znacząco utrudni nie tylko sam montaż szafy, ale też późniejsze jej użytkowanie.
Materiały i narzędzia
Aby zrobić szafę przesuwną wnękową, potrzebne nam będą precyzyjnie docięte płyty na ściany, półki, pionową przegrodę i inne elementy.
Przygotujmy też pozostałe elementy:
- prowadnice
- systemy jezdne
- kołki rozporowe
- kątowniki
- wsporniki do półek
oraz narzędzia:
- miarkę
- poziomicę
- wiertarko-wkrętarkę
Nasze meble do sypialni możemy wykonać z gotowych, przyciętych na wymiar płyt. W sklepach i marketach, a także warsztatach stolarskich kupimy gotową płytę - nie tylko odpowiednio wykrojoną, ale też zabezpieczoną, a nawet oklejoną zgodnie z zamówieniem. Dla wielu osób to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Jeśli jednak chcemy w pełni samodzielnie przygotować płytę i całe wnętrze szafy przesuwnej w zabudowie, musimy liczyć się z koniecznością posiadania dodatkowego sprzętu.
Przyda się wtedy:
- pilarka tarczowa,
- frezarka,
- nóż.
Za pomocą tych narzędzi przygotujemy elementy drewniane do precyzyjnego montażu.
Drzwi przesuwne do szafy - jak zrobić?
Zaczynamy od wykonania projektu szafy do sypialni. Powinien uwzględniać nie tylko wymiary, ale też m.in. rozmieszczenie półek, drążka na wieszaki i innych części, otwory itp. Następnie ustalamy, ile skrzydeł musi mieć nasza szafa. Wszystkie elementy przesuwne drzwi powinny być na tyle szerokie, by po rozsunięciu uzyskać dostęp do całego segmentu półek czy szuflad. Każda szafa wnękowa - nawet bardzo mała - musi mieć minimum dwa skrzydła - tak by jedno zachodziło na drugie.
Wszystkie drzwi szafy powinny być tej samej szerokości. Asymetria nie tylko źle się prezentuje, ale też znacząco utrudnia użytkowanie wnętrza. Potrzebne nam będą precyzyjnie docięte na wymiar płyty. Najlepiej zamówić je w sklepie budowlanym lub warsztacie stolarskim. Otrzymujemy je wykończone obrzeżami metalowymi - to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu szafy pokojowe nie tylko dobrze się prezentują, ale też ich drzwi nie niszczą się przy intensywnej eksploatacji.
SPECJALISTA RADZI: Samodzielne wykonanie metalowych obrzeży w naszych drzwiach może być trudne - wymaga specjalistycznego sprzętu, którego zakup zwykle okazuje się nieopłacalny, gdy chcemy jednorazowo zrobić szafę wnękową lub nawet dwie do naszego domu. Najlepiej więc skorzystać z pomocy profesjonalisty i zamówić gotowe płyty. |
Aby skrzydła szafy swobodnie zachodziły jedno na drugie, należy wybrać prowadnice z podwójnymi szynami. Oś górna i dolna muszą być do siebie idealnie równoległe. Do montażu używamy kołków rozporowych. Na jeden metr bieżący należy użyć trzech lub więcej kołków.
Jak zamontować lustro z szafą?
Jednolita kolorystycznie szafa pasuje do wielu wnętrz - sypialni, przedpokoju, a nawet kuchni. Wielu właścicieli mieszkań woli jednak wyposażyć swoje meble w lustra. Przestrzeń zyskuje nie tylko dzięki funkcji praktycznej luster, ale też wizualnie - takie wnętrze optycznie się powiększa i wprowadza wrażenie przestronności w naszym domu. Jak zamontować lustro na szafie?
Montaż lustra wykonujemy przed umieszczeniem drzwi w prowadnicach. Powierzchnię, do której będziemy je przyklejać, należy wcześniej dokładnie oczyścić - nie tylko z zabrudzeń mechanicznych, ale też z wszelkich plam, szczególnie tłustych. Po wyznaczeniu pola lustra na jego tylnej ścianie starannie i precyzyjnie rozprowadzamy klej. W tym celu należy użyć specjalnego kleju do powłok lustrzanych.
Klej aplikujemy w pionowych pasach, zostawiając 5 cm przestrzeni do krawędzi lustra. Następnie delikatnie przykładamy je do płyty. Pozostawiamy na podłodze do czasu wyschnięcia kleju - w zależności od zaleceń producenta, może to potrwać od 24 do nawet 48 godzin.
Osadzenie drzwi przesuwnych w prowadnicach
Pora na połączenie poszczególnych elementów. Jeśli nasza szafa ubraniowa ma dobrze zamontowane prowadnice i precyzyjnie wykonane skrzydła, osadzenie ich nie powinno stanowić problemu. W rogach skrzydeł mocujemy mechanizmy jezdne i wkładamy drzwi do prowadnic. Na koniec regulujemy położenie kółeczek, tak by drzwi szafy gładko się przesuwały. W razie potrzeby można również założyć specjalne stopery, które ograniczą zakres ruchu skrzydeł.
Meble idealnie dopasowane
Szafa doskonale pasująca do łóżka do sypialni i toaletki, meble w pokoju stylem nawiązujące do klasycznej szafki i komody do salonu - wszystko to można osiągnąć dzięki tworzeniu szaf samodzielnie. Do tego potrzebny nam tylko precyzyjny i dobrze przemyślany projekt szafy z drzwiami przesuwnymi. W taki sposób można wykonać nie tylko wyposażenie sypialni czy salonu, np. szafki nocne, ale też meble dziecięce, a nawet regały biurowe!
Takie samodzielne zaaranżowanie pomieszczenia przynosi wiele satysfakcji i pozwala uzyskać maksymalną ilość wolnego miejsca nawet w stosunkowo niewielkich mieszkaniach. Z pewnością warto spróbować! W sklepach i marketach dostępne są także dodatkowe, praktyczne rozwiązania do organizowania przestrzeni, np. nastawki do szafy stosowane zamiast klasycznego pawlacza.
Salon - meble | Sypialnia - meble | Przedpokój - meble |