Jak zrobić domek do ogrodu dla dziecka? - wykonanie krok po kroku

12.03.2023

Drewniane domki ogrodowe od lat cieszą się ogromnym powodzeniem. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie na co dzień mieszkają i bawią się dzieci. Możemy je spotkać w przydomowych ogródkach, parkach miejskich, na placach zabaw, a także przy przedszkolach. Są ulubionym miejscem wesołych psot maluchów. W drewnianym domku ogrodowym dzieci spędzają wiele godzin, zapominając na chwile o internecie, telewizji, komórkach i tabletach. Dobrze wykonane i ładnie udekorowane domki dziecięce do ogrodu to doskonała inwestycja. 

Jeśli jesteś złotą rączką i masz ochotę spróbować samodzielnego wykonania domku dla dzieci, zapraszamy Cię do artykułu. Pokażemy jak krok po kroku wykonać projekt konstrukcji, wybrać odpowiednie miejsce i wykonać model. A następnie jak go zaaranżować i czym udekorować.

Do dzieła!

Jak zdobic domek i podłogę - widok z góry


W tym artykule:

1. Jak zbudować domek do ogrodu samodzielnie

2. Niezbędne materiały i narzędzia

3. Domek do ogrodu DIY - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

4. Jak przygotować teren pod domek z drewna

5. Budowa krok po kroku

6. Domek na drzewie

7. Wykończenie domku

6. Podsumowanie



 Jak zbudować domek do ogrodu samodzielnie

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę domku do ogrodu dla dzieci, w pierwszej kolejności w odpowiedni sposób przygotuj się do realizacji całego przedsięwzięcia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przed przystąpieniem do pracy? Oto kilka podstawowych elementów, o których należy koniecznie pamiętać:

  • Wybierz i przygotuj miejsce w którym stanie drewniana konstrukcja. Pamiętaj, że dla dobra dzieci warto wybrać miejsce, które będzie bezpieczne i łatwo dostępne.

  • Przemyśl, z jakiego materiału chcesz wykonać całość. Domek drewniany nie jest jedynym rozwiązaniem, bardzo popularne są również domki ogrodowe plastykowe lub domki ogrodowe metalowe. Ich montaż jest bardzo prosty. Polega na połączeniu elementów zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta, do danego modelu.

  • Przygotuj projekt. Możesz wykorzystać jedną z wielu inspiracji dostępnych w internecie lub wykonać go samodzielnie. Architektura ogrodowa daje w tym zakresie spore możliwości.

 

SPECJALISTA RADZI !!!

Pamiętaj! Warto mierzyć siły na zamiary. Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś tak dużej inwestycji lepiej zacząć od gotowego modelu do samodzielnego skręcenia. Budowa domku od podstaw wymaga pewnego doświadczenia i umiejętności. Gotowy domek dla dzieci będzie idealną alternatywą.

 

Niezbędne materiały i narzędzia

Jeśli masz już wstępny projekt, pora pomyśleć o materiałach i narzędziach. Wszystkie materiały budowlane i narzędzia potrzebne do tego, by zbudować konstrukcję domu, dostaniesz w naszym markecie budowlanym Merkury Market. O czym należy pamiętać? Oto lista najpotrzebniejszych materiałów i narzędzi:

  • deski odpowiedniej długości;

  • drewniane słupki;

  • profile stalowe i krawędziaki;

  • impregnat lub farba do drewna;

  • wkrętarko-wiertarka;

  • młotek;

  • szlifierka lub papier ścierny;

  • poziomica;

  • metrówka;

  • cyrkularka lub piła;

  • wkręty

Jeśli zaopatrzysz się we wszystkie te przedmioty, zbudowanie domu nie powinno przysporzyć Ci wielu trudności. Pamiętaj jednak, że zarówno materiały, akcesoria, jak i wszystkie narzędzia powinny być jak najwyższej jakości. Tylko wtedy efekt będzie zadowalający, a sama konstrukcja solidna i bezpieczna. A przecież nie ma nic ważniejszego, podczas zabawy niż bezpieczeństwo małego użytkownika. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby twój maluch mógł spędzać czas w domku na drzewie i czuł się przy tym bezpiecznie, wybierz do budowy solidne materiały budowlane.

Domek do ogrodu DIY - czy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Odpowiedź na to pytanie daje nam Prawo Budowlane, które określa warunki umieszczania domków ogrodowych na działce. Zasadniczo wszystko zależy od trzech zmiennych: wielkości domku dla dzieci, który chcemy zainstalować, wielkości działki, jaką mamy do dyspozycji pod budowę domku, a także czy na działce zostały zlokalizowane inne tego typu obiekty. Jednym z ważniejszych czynników jest również, klasyfikacja działki, czyli innymi słowy, to, w jaki sposób zostanie ocenione przeznaczenie domku przez dany organ nadzorujący (urząd). W praktyce powinny one zostać zakwalifikowane jako budynki gospodarcze (domki narzędziowe), jednak ostateczna decyzja zawsze należy do urzędnika. 

Prawo nie ingeruje wprost w to, co konkretnie można, a czego nie można w tego typu obiekcie przechowywać. W świetle ustawy, w której znaleźć możemy wytyczne dotyczące budowy małych obiektów, pozwolenie na budowę nie jest potrzebne w przypadku:

  • budynków zaklasyfikowanych jako gospodarcze, które związane są z produkcją rolną i uzupełniają zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej,

  • parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

  • wolnostojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Warto w tym miejscu podkreślić, że powierzchnię zabudowy wyliczamy z obrysu po zewnętrznej stronie domku, z tym jednak zastrzeżeniem, że dokonując pomiarów, nie należy brać pod uwagę dodatkowych elementów, takich jak wystające schody. 

Jak wybrać miejsce na domek

Podobnie jak w przypadku wszystkich domków ogrodowych, domków narzędziowych czy altany, pierwsza decyzja polega na tym, by wybrać teren pod domek dla dzieci.

Zalecamy wybranie tej części działki, której teren jest:

  • stabilny i równy — dający możliwość stabilnego osadzenia podłogi;

  • usytuowany w naturalnym świetle słonecznym;

  • dostępny ze wszystkich stron dla łatwej konserwacji domku dla dzieci;

  • możliwie jak najbardziej suchy;

  • łatwo widoczne z wnętrza domu, dzięki czemu zawsze możesz mieć na oku swoje dzieci z dala od zwisających drzew — umieszczenie go pod drzewem grozi spadającymi gałęziami.

Jesienią trzeba będzie usunąć z niego opadłe liście, aby zapobiec ich gniciu i pozostawieniu śladów na dachu. Ważne jest również, aby zdecydować, w którą stronę drzwi będą skierowane.

Jak przygotować teren pod domek z drewna

Kiedy znajdziesz idealne miejsce na domek drewniany dla Twojej pociechy, zadbaj o odpowiednie przygotowanie gruntu na którym stanie. Dostępnych jest wiele opcji, które zapewnią bezpieczną bazę do zabawy. Obejmują one:

  • taras i balkon;

  • kostkę brukową lub patio;

  • beton;

  • drewniany podest.

Możesz wykorzystać istniejąca już konstrukcję lub wykonać ja samodzielnie od podstaw.

 

SPECJALISTA RADZI !!!

Idealnym miejscem na domek drewniany może być duży taras — zwłaszcza jeśli on też został zrobiony drewna. Obydwa elementy możesz pomalować tą samą farbą, tworząc spójną aranżację i wygodne miejsce zabawy.

 

 

 

 Budowa krok po kroku

 

Ogród jest tym wyjątkowym miejscem, które dobrze zaaranżowane może stać się rajem dla każdego dziecka. Dzięki atrakcyjnym zabawkom ogrodowym będzie ono z pewnością spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto wykonać drewniany domek ogrodowy? Ponieważ nie wymaga to od Ciebie zbyt dużego nakładu pracy, a gwarantuje niesamowity efekt.

Krok 1. Budowa szkieletu konstrukcji

Pierwszym etapem jest budowa szkieletu, do którego w późniejszym etapie zostaną przytwierdzone ściany domku, drzwi, dach, a także okna. Jeżeli konstrukcja domku będzie się opierać na słupach, trzeba zadbać o to, by były one stabilnie zakotwiczone w ziemi lub sztywno ze sobą połączone. Podczas wykonywania konstrukcji warto dokładnie łączyć ze sobą poszczególne elementy. Stabilna podstawa zagwarantuje bezpieczeństwo i uchroni konstrukcje przed ewentualnym zawaleniem lub zniekształceniem.

Krok 2. Ściany, dach, podłoga

Przygotuj podłogę, ustaw na niej gotowy szkielet. Przytwierdź szkielet stabilnie do podłogi. Mocuj kolejne deski do konstrukcji — tak, by stworzyły ściany domku. Zanim zaczniesz, przytnij deski na konkretną długość, tak by wszystkie były równe. Warto je oszlifować, usunąć drzazgi i zadziory, by w przyszłości były bezpieczne dla dziecka. Gdy domek dla dzieci ma już wszystkie ściany możesz przejść do osadzenia dachu. Dach warto wykonać z dwóch warstw desek, pomiędzy którymi znajdzie się materiał zabezpieczający przed deszczem.

Krok 3. Okna i drzwi

Kolejnym krokiem budowy jest wykonanie okien i osadzenie drzwi. W domkach ogrodowych nie musisz wstawiać szyb, za okno posłuży wycięty i zabezpieczony otwór. Podczas budowy warto pamiętać o wykonaniu choćby jednego okna, które wpuści do wnętrza naturalne światło i świeże powietrze.

Krok 4. Wykończenie i dodatki

Jeżeli Twój domek z drewna jest już gotowy, pozostaje tylko dobudować schody i balustradę lub mały balkon. Kwestia dodatkowych akcesoriów budowy domku to indywidualna sprawa i kwestia gustu lub upodobań malucha. Z czasem można udoskonalić konstrukcję, tak żeby ta mała przestrzeń była przytulna i elegancka. Warto pamiętać o regularnej i odpowiedniej impregnacji, która sprawi, że konstrukcja będzie bezpieczna, stabilna i trwała.

Domek na drzewie

Dom zaaranżowany w konarach drzew to marzenie wielu dzieci. Nic dziwnego, każdy dzieciak lubi małe wyzwanie, jakim jest wspinanie się po domku na drzewie. Taki dom możemy również wykonać sami, ale musimy pamiętać, że kwestia bezpieczeństwa staje się w tym przypadku jeszcze ważniejsza. Odpowiednie zabezpieczenie wejścia do domu, ogrodzenia oraz stabilna rama to ważne elementy okucia konstrukcyjnego. Sprawiają, że dom jest bezpieczny i zapewniają przestrzeń do zabawy wszystkim dzieciom, które kochają swój ogród. Sami szybko budujemy dom, ale możemy też kupić gotowy model w sklepie.

Wykończenie domku

Domek ogrodowy powinien być dopasowany do potrzeb konkretnego dziecka. Inaczej urządzisz przestrzeń dla chłopca a inaczej dla dziewczynki. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na to, jak zaaranżować domek z drewna dla dzieci.

Jeśli chcesz zaaranżować domek ogrodowy dla dziewczynki, zadbaj o to, by był przytulny i wygodny. Do urządzenia możesz wykorzystać miękkie poduszki ogrodowe, tiulowe pompony i parasole do ogrodu. Doskonale sprawdzi się mała drewniana kuchnia, stolik z krzesełkami, lub łóżeczko dla lalek. Możesz zrobić inne ozdoby, które najbardziej lubi Twoja córka — tak by wnętrze było odzwierciedleniem jej pasji i marzeń.

Całość pomaluj na pastelowe, jasne kolory. Taki kącik może stać się idealnym miejscem spotkań przyjaciółek zabawy na świeżym powietrzu.

Domek chłopięcy może przypominać statek piracki, zamek lub warsztat. Możesz umieścić w środku zestaw majsterkowicza, skrzynię skarbów lub inne gadżety, które lubi. Jeżeli zadbamy o każdy detal i szczegół, wszystko będzie wyglądało bajecznie, a maluchy będą mogły cieszyć się wymarzonym domkiem.

Podsumowanie

Domek drewniany DIY to skuteczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i samodzielne zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie lub na działce. Przy stawianiu konstrukcji mogą pomóc Ci dzieci. Nic nie zbliża i jednoczy rodziny tak bardzo, jak wspólnie wykonywane prace. Wbijanie gwoździ, wkręcanie wkrętów, przytrzymywanie deski podczas montażu ścian i wykonywanie prostych czynności pod nadzorem osoby dorosłej będzie dla maluchów nie lada atrakcją. Dla dorosłych to wyzwanie i doskonały sprawdzian z umiejętności manualnych i cierpliwości.

Jak zrobić domek dla dzieci? Teraz już wszystko wiadomo. Jeśli majsterkowanie tylko pobudziło Twój talent twórczy, warto dowiedzieć się także, jak wzbogacić przydomowy plac zabaw o nowe elementy. Możesz kolejno dodawać nowe elementy tj. Piaskownice, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, hamaki i huśtawki ogrodowe lub proste dziecięce meble ogrodowe. Satysfakcja z samodzielnego wykonania huśtawki lub piaskownicy będzie równie wysoka.


 

ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Domki ogrodowe dla dzieci - drewniane, plastikowe, ze zjeżdżalnią. Inspirujemy!


Domek z palet - DIY


Jak ozdobić domek ogrodowy dla dzieci. Ciekawe pomysły na drewniane domki do ogrodu


 

Powrót