Jak zniechęcić węże do przebywania w naszym ogrodzie?

31.01.2025

Nasz ogród to kawałek przyrody zamknięty w granicach naszej działki. Są tutaj zatem nie tylko zasadzone przez nas drzewa i krzewy oraz pielęgnowane kwiaty, ale również owady, ptaki i węże. O ile z obecności tych pierwszych możemy się cieszyć, to ostatni goście często nas przerażają i wywołują naszą niechęć. Wielu z nas węży się boi, zatem to naturalne, że chcemy ograniczyć ich obecność tam, gdzie pragniemy odpoczywać i się relaksować.

Węże to ważny element ekosystemu i zgodnie z prawem nie mogą być zabijane. Nie oznacza to jednak, że musimy milcząco godzić się na inwazję gadów w naszych ogrodach. Istnieją skuteczne sposoby na odstraszenie węży, które jednocześnie ani nie zagrażają zwierzętom, ani nie łamią obowiązującego w Polsce prawa ochrony przyrody. Zanim jednak poznamy metody odstraszania węży, dobrze jest zapoznać się z samymi wężami i tym, co tak naprawdę przyciąga je do naszych ogrodów.

wąż w ogrodzie


W tym artykule:

1. Dlaczego węże w ogrodzie szukają schronienia?

2. Gdy węże odwiedzają ogrody — jakie są proste i naturalne sposoby na odstraszenie gadów?

3. Jaki zapach odstrasza węże? Które rośliny odstraszają popularne gatunki węży w Polsce?

4. Solarny odstraszacz i dźwiękowy odstraszacz zwierząt — co jeszcze może odstraszyć węże?

5. Fizyczne bariery — co montować, aby uniemożliwić wężom wejście do ogrodu?

6. Czy na pewno musimy wyprowadzać węża z ogrodu?



Dlaczego węże w ogrodzie szukają schronienia?

Zajmując działki, zagarniamy kawałek ekosystemu, na którym wcześniej żyło naprawdę dużo zwierząt. Oznacza to, że dzikie zwierzęta, w tym węże, mają ograniczone miejsce do spokojnego życia. Nasze ogrody, pełne zieleni, drzew, kwiatów i kryjówek okazują się jednak dla nich doskonałym miejscem do bytowania. Nie różnią się przecież za wiele od tego, co dotychczas znały. Węże odwiedzają ogrody, gdyż są one idealnym miejscem dla nich.

Jakie ogrody najchętniej spodobają się wężom?

Zdecydowanie będą to takie działki, które są nieuporządkowane, pełne kryjówek i miejsc zacisznych. Może być to wysoka, niekoszona trawa na końcu działki, porzucone deski z remontu lub niezbyt często sprzątany domek ogrodowy. Im więcej ciasnych, niedostępnych dla większych drapieżników i dla ludzi miejsc — tym lepiej dla węży.

Gady będą chętniej przebywały też tam, gdzie znajdą pożywienie. Większość węży w Polsce żywi się niewielkimi gryzoniami, ptakami i płazami. Oczko wodne lub nieuporządkowana, dziko rosnąca część ogrodu to ostoja dla ekosystemu, ale również idealne miejsce dla węży.

Co jeszcze? Na pewno wilgotne, ciepłe zakątki i gęsta roślinność będą zachętą dla naszych syczących, nieproszonych gości.

meble ogrodowe

Gdy węże odwiedzają ogrody — jakie są proste i naturalne sposoby na odstraszenie gadów?

Gdy lubimy słońce, nie marzymy o wakacjach na Antarktydzie, a gdy wolimy spokój i ciszę, rozrywki nie szukamy w głośnych klubach z muzyką. Podobnie jest z wężami — zwierzęta nie będą odwiedzać ogrodów, w których nie będą występować czynniki przyciągające węże.

Odstraszanie węży — jak ważny jest porządek w ogrodzie?

Sprawdźmy zatem jeszcze raz, co przyciąga węże. Kryjówki, ciepło, zacisze, pożywienie... Okazuje się, że większość tych czynników jesteśmy w stanie wyeliminować, po prostu sprzątając ogród. Uporządkowany ogród to miejsce, gdzie węże zaglądają zdecydowanie rzadziej. Jeśli zatem mamy problem z wężami w ogrodzie, zacznijmy od sprzątania.

Na początek sprawdźmy nasze domki narzędziowe. Uporządkujmy znajdujące się w nich akcesoria ogrodowe, nawozy, kosiarki, sprzęt i meble. Poukładajmy wszystko, wymiećmy brud i postarajmy się uzupełnić ubytki w ścianach i zabezpieczyć wnętrze. Druga sprawa to regularne koszenie trawnika i przycinanie krzewów. Wyciągnięta z domku kosiarka w końcu się na coś przyda. W trakcie koszenia zwracajmy uwagę na brzegi działki i miejsca trudniej dostępne. Jeśli kosiarka tam nie wjedzie, użyjmy podkaszarki — jest poręczniejsza w przypadku trudno dostępnych miejsc.

Z ogrodu usuńmy też sterty liści, gałęzi, desek. Jeśli chcemy mieć miejsce przeznaczone na odpady biodegradowalne, załóżmy kompostownik, najlepiej zamykany, do którego węże nie będą miały wstępu.

Sprzątanie sprawi, że ogród stanie się mniej zachęcający dla węży. To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na nieproszonych gości. Przyda się też, jeśli mamy problem z innymi szkodnikami, gryzoniami i kunami.

Gdy nie ma co jeść... Jak zniechęcić węże do przebywania w naszym ogrodzie?

Oprócz kryjówek dla węży ważna też będzie dostępność pożywienia. Jeśli w naszej piwnicy mamy plagę myszy, nic dziwnego, że drapieżniki też do nas ściągają. Koniecznie rozwiążmy ten problem! To ważne nie tylko ze względu na węże, ale również ze względu na nasze własne zdrowie, gryzonie w dużych populacjach mogą przenosić choroby i stanowią poważny problem.

Jeśli nie mamy kłopotu z nadmiarem myszy, a węże mimo to często do nas zaglądają, zastanówmy się, czy inne źródła pożywienia nie są dla nich kuszące. Może zostawiamy miski z psim lub kocim jedzeniem na zewnątrz? Węże wcale nie pogardzą takim menu! Starajmy się nasze pupile karmić regularnie i sprzątać od razu to, czego nie zjedzą. Zadbajmy również o nasiona w domkach ogrodowych, które też mogą stanowić łakomy kąsek dla węży.

domek ogrodowy

Jaki zapach odstrasza węże? Które rośliny odstraszają popularne gatunki węży w Polsce?

Gdy ogród jest posprzątany, warto dodatkowo zabezpieczyć go przed nieproszonymi gośćmi. Tutaj wcale nie trzeba uciekać się do profesjonalnych i drogich środków — wystarczy odrobina botanicznej wiedzy. Węże są wrażliwe na niektóre zapachy, dlatego posadzenie odpowiednich roślin może je zniechęcić do zaglądania do naszego ogrodu.

Por? Nie tylko w kuchni! Tajemne działanie popularnych roślin

Popularnymi roślinami, które odstraszają węże, są: nagietek, czosnek, ruta oraz por. Ich intensywny zapach odstrasza węże skutecznie i sprawia, że nie będą tak chętnie odwiedzać naszego ogrodu. Zasadźmy rośliny przy brzegu działki, otaczając teren jak barierą.

Jeśli nie mamy czasu dbać o rośliny w ogrodzie, wykorzystajmy gotowe granulaty odstraszające węże. To mieszanki o intensywnym zapachu, które skutecznie odstraszą węże.

domek narzędziowy

Solarny odstraszacz i dźwiękowy odstraszacz zwierząt — co jeszcze może odstraszyć węże?

Węże chętniej odwiedzą cichy, ciepły, wilgotny i zacieniony ogród. Możemy przeciwstawić się temu, instalując oświetlenie solarne oraz dźwiękowe odstraszacze zwierząt.

Oświetlenie solarne nie kosztuje dużo, w końcu energia pobierana jest od słońca z pomocą paneli i oddawana nocą. To poza tym doskonały sposób na estetyczne udekorowanie ogrodu. Miło będzie posiedzieć wieczorem na patio, ciesząc się widokiem oświetlonych roślin, czyż nie?

Dźwiękowe odstraszacze to z kolei niewielkie urządzenia, które emitują niesłyszalny dla ludzi dźwięk, a który jest nieprzyjemny dla zwierząt. Odstraszacz będzie też działał na kuny. Dźwiękowy i elektryczny odstraszacz węży zakupimy internetowo lub w lokalnych sklepach ogrodniczych.

Czy odstraszacze są niebezpieczne dla zwierząt?

Oświetlenie solarne nie szkodzi zwierzętom w żaden sposób tak samo, jak dźwiękowe odstraszacze. Skutecznie je za to odstrasza, a przecież właśnie o to chodzi, czyż nie? Profesjonalny odstraszacz węży to pewien koszt, ale też gwarancja skuteczności. Równie dobry będzie elektryczny odstraszacz węży.

meble do ogrodu

Fizyczne bariery — co montować, aby uniemożliwić wężom wejście do ogrodu?

Naturalna bariera roślin może okazać się niewystarczająca — warto wtedy dodatkowo zabezpieczyć ogród siatkami. Sprawdzą się oczywiście tylko siatki z drobnymi oczkami, przez większe oczka węże po prostu się prześlizgną. Sprawdźmy też koniecznie wszelkie szczeliny w murkach oraz ściany domków ogrodowych — węże chętnie przez nie wejdą tam, gdzie zacisznie i bezpiecznie.

Pamiętajmy, że stosowanie jednej metody może oczywiście przynieść odpowiednie efekty, ale najlepiej zadziałać kompleksowo, stawiając na kilka metod jednocześnie. Będziemy wtedy pewniejsi, że węże ominą nasz ogród.

domek na działkę

Czy na pewno musimy wyprowadzać węża z ogrodu?

Węże to ważny element ekosystemu, jeśli zatem chcemy zadbać o otaczające nas środowisko, dobrze zastanówmy się, czy na pewno obecność węży będzie tak niemiła dla nas. Większość występujących w Polsce gatunków nie jest niebezpieczna, wręcz przeciwnie — to pożyteczne i nieszkodliwe stworzenia. Pomagają w kontrolowaniu populacji gryzoni, owadów i płazów, stanowią też pożywienie dla jeży, lisów, drapieżnych ptaków i ukochanych przez wszystkich boćków.

Jeśli węże nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, warto pozwolić im pozostać w ogrodzie. Zwykle w czystym i pozbawionym kryjówek ogrodzie węże mogą być częstym, ale krótkotrwałym gościem. Jeśli jednak obecność węża budzi niepokój, można go bezpiecznie wynieść poza granice działki, używając długiego kija i wiadra lub pudełka.

A co ze żmiją zygzakowatą? Czym grozi ukąszenie żmii?

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. Można rozpoznać ją po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie, gad osiąga też długość do 90 cm. Ukąszenie żmii zygzakowatej jest groźne, w przypadku ukąszenia wezwij pogotowie, unikaj wysiłku i zachowaj spokój.

Jeśli zauważyłeś żmiję w ogrodzie, koniecznie zastosuj powyższe sposoby na odstraszenie węży.


Zainspiruj się!

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie. Jak pozbyć się ich szybko i skutecznie?

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu

Klasyczny ogród włoski - idealne miejsce relaksu na świeżym powietrzu

Powrót