Jak znaleźć dziurę w basenie?
Maleńka, ledwie widoczna gołym okiem dziura w basenie i ten charakterystyczny cichy odgłos uchodzącego powietrza lub sączącej się wody i już wiesz, że kłopot gotowy. Każdy, kto choć raz musiał zmierzyć się z tym problemem, wie jak żmudnym zadaniem, jest znalezienie felernego miejsca na powierzchni basenu.
Małe i duże baseny w ogrodzie, choć zazwyczaj cieszą, potrafią przysporzyć również zmartwień. Niestety wypadki podczas radosnej zabawy w basenie czasem się zdarzają. Dlatego warto znać sposoby na szybkie zlokalizowanie uszkodzonego miejsca i technikę jego naprawy.
Jak znaleźć dziurę w basenie — skuteczne sposoby
Najprostszą metodą znalezienia dziury w basenach dmuchanych jest sprawdzenie, gdzie pojawiają się bąble powietrza. Metoda ta stara jak świat, sprawdza się bardzo dobrze przy niewielkich i średnich zbiornikach. Pozwala w prosty sposób zlokalizować uszkodzone miejsce. Wystarczy, że dokładnie obejrzysz zbiornik i znajdziesz miejsce, gdzie z jednej strony uchodzą bąbelki, a z drugiej wycieka woda. Może to być mała stróżka, dlatego czynność tę należy wykonać bardzo dokładnie. Metoda ta może okazać się dosyć czasochłonna w przypadku dużych basenów ogrodowych. Jednak dla ratowania zbiornika warto poświęcić czas, znaleźć uszkodzenie i zakleić je jak najszybciej.
Pamiętaj! Nigdy nie lekceważ małych nieszczelności. Jak mówi stare powiedzenie "zaszyj dziurkę, póki mała...". Pozostawienie uszkodzenia bez zabezpieczenia może spowodować jego powiększenie, a w rezultacie, całkowite zniszczenie zbiornika. Czas działa na Twoją niekorzyść. Jeśli odkryjesz, że basen przecieka, działaj jak najszybciej.
Najtrudniejszym zadaniem jest znalezienie dziury w basenach kopanych. W takim wypadku zostaje sprawdzenie szczelności w miejscach zgrzewu, np. haczykiem czy śrubokrętem lekko dociskając. Jeżeli podczas sprawdzania znajdziesz przerwę, od razu zaznacz je i kontynuuj sprawdzanie. Może okazać się, że nie jest to jedyne uszkodzenie powstałe w zbiorniku. W przypadku przetarć trzeba wizualnie sprawdzić całą powierzchnię.
Kolejną metodą poszukiwania ewentualnych uszkodzeń w spodzie, jest częściowe wypełnienie zbiornika wodą (najlepiej na wysokość kilku centymetrów). Po nalaniu wody zaznaczamy jej wysokość na ściance basenu. Po kilku godzinach sprawdzamy, czy wody nie ubyło. Jeśli okaże się, że poziom spadł poniżej zaznaczonej linii, będzie to wyraźnym sygnałem na to, że w dnie znajduje się dziura.
Często gołym okiem widać, że basen jest uszkodzony, ponieważ ubywa w nim wody. Znalezienie tego felernego miejsca nie należy do najprostszych zadań.
Jak szybko znaleźć dziurę w basenie?
Jeśli dziurka powstała na powierzchni kołnierza w basenie rozporowym, szybko się o tym przekonasz. Po kilku godzinach powietrze ujdzie z kołnierza, a Ty będziesz mieć pewność, że gdzieś znajduje się dziurka. Aby ją znaleźć ,możesz spróbować sposobu — woda z mydłem. Mydliny rozprowadź na kołnierzu i staraj się zlokalizować pęcherzyki mydlane. Następnie dokładnie oczyścić i odtłuścić miejsce wokół dziurki. Zaklej ją, korzystając z zestawu łatek naprawczych, które często znajdują się w zestawie.
Najbardziej uporczywym uszkodzeniem jest usterka, umiejscowiona na zgrzewie folii basenowej – pomiędzy ściankami a dnem basenowym. Do jej zlokalizowania musisz w pierwszej kolejności spuścić wodę ze zbiornika, pozostawiając jedynie – ok. 1 cm na dnie. Ta niewielka ilość pomoże Ci na zlokalizowanie dziury. Przechyl basen i sprawdzaj miejsce po miejscu, szukając wycieku. Gdy znajdziesz pęknięte miejsce — zanim przystąpisz do naprawy — osusz i odtłuścić powierzchnię zbiornika. Następnie z pomocą łatek naprawczych zaklej dziurę. Łatka powinna mieć zapas kilku centymetrów. Dociśnij łatki do siebie i zostaw basen ogrodowy na dobę do wyschnięcia i związania kleju. Po upływie 24 godzin możesz ponownie napełnić basen wodą.
Dziura w basenie — jak i czym ją zakleić?
Baseny stelażowe, baseny rozporowe czy baseny dmuchane, wszystkie tak samo narażone są na uszkodzenia. Zdarza się, że basen ulegnie uszkodzeniu podczas użytkowania, podczas przygotowywania do rozłożenia lub podczas przechowywania. Na szczęście dziurka w basenie ogrodowym jest usterką, stosunkowo łatwą do naprawienia (zakładając oczywiście, że nie jest duża). Jeżeli więc dotknął Cię ten problem, nie martw się, nie musisz do razu wymieniać całego zbiornika, łatka i odrobina kleju powinna załatwić sprawę.
Łatka naprawcza na basen
Boki lub dno basenu, na którym pojawiła się dziura, najłatwiej uszczelnić przyklejając łatkę naprawczą z naniesionym klejem. Przyklejoną łatkę należy dociskać do uszkodzonego miejsca przez ok. 1-3 godziny. Docisk może być wykonany przy pomocy obciążnika ciężarka lub innego podręcznego przedmiotu, który będzie wystarczająco ciężki, by docisnąć łatkę do uszkodzonego miejsca na powierzchni basenu.
By mieć pewność, że łatka dobrze przylgnie do ścian lub dna basenu, koniecznie oczyść miejsce wokół dziurki. Usuń piasek, brud oraz osusz resztki wody. Dopiewo tak przygotowane i zabezpieczone miejsce oklej łatką.
Jak może powstać dziura w basenie?
Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń powstałych w ścianach lub spodzie basenu, jest nieprawidłowo przygotowane podłoże, na którym ustawiany jest zbiornik. Często ograniczamy się jedynie do znalezienia względnie równego miejsca w ogrodzie lub na działce. Niestety, to nie wystarczy. Żeby mieć 100% pewność, że basen rozporowy będzie bezpieczny w danym miejscu należny dokładnie ją uprzątnąć. Pozbieraj połamane gałązki drzew, twarde nasiona oraz kamienie. W tak przygotowanym miejscu rozłóż matę pod basen. Jest to produkt przeznaczony do "zadań specjalnych" czyli ochrony dna basenu od strony podłoża. Dopiero na tak przygotowanej nawierzchni ustaw swój zbiornik.
Pamiętaj! Nie ustawiaj basenu w okolicy iglaków. Świerki, modrzewie, sosny, choć piękne i pachnące, gubią igły - a te stanowią ogromne zagrożenie dla basenu. Prawdopodobnie nie uszkodzą ścianek basenu, ale zanieczyszczą wodę. Trudno jest też dokładnie oczyścić teren pod basen w pobliżu drzew. Jeśli zostaną kawałki gałęzi lub szyszki, mogą spowodować przetarcie podłogi w basenie w trakcie użytkowania.
Drugą równie częstą przyczyną powstawania dziur w basenie jest nieprawidłowe przechowywanie zbiornika po zakończonym sezonie. Kiedy przygotowujesz basen do sezonu zimowego, pamiętaj, żeby oczyścić go, osuszyć i prawidłowo poskładać. Najlepiej zrobić to w taki sposób, jaki sugeruje producent w instrukcji.
Bardzo ważne jest miejsce przechowywania, nie może być ono przypadkowe. Zadbaj, żeby basen był przechowywany w suchym pomieszczeniu, do którego nie mają dostępu gryzonie, oraz domowe zwierzęta. Zawsze warto zatrzymywać oryginalne opakowania, które ułatwiają funkcjonalne przechowywanie. Dodatkowo zadbaj, żeby basen był odizolowany od ostrych krawędzi, najlepiej przechowywać basen ogrodowy w oryginalnym opakowaniu lub folii.
Jeżeli szukasz akcesoriów basenowych, które pomogą Ci się uporać z usterką powstałą na powierzchni basenu, odwiedź koniecznie nasz sklep Merkury Market. W centrum ogrodniczym znajdziesz nie tylko materiały naprawcze przydatne w sytuacjach awaryjnych, które pomogą w pozbyciu się dziury, ale również bogaty asortyment mebli ogrodowych, basenów ogrodowych hamaków i trampolin. Dzięki którym stworzysz w przydomowym ogrodzie wymarzoną strefę odpoczynku. Relaks w ogrodowym zaciszu nigdy nie był tak dobry! Polecamy: baseny dla dzieci, baseny dmuchane, pompy basenowe, zestawy ogrodowe, grille, trampoliny, a także ciekawe rośliny i krzewy ogrodowe, które wraz z basenem stworzą piękną aranżację.