Jak zmienić fronty szafek kuchennych

01.02.2022

Wymiana frontów szafek kuchennych to świetny sposób na odświeżenie wyglądu wnętrza niewielkim kosztem! Jeśli znudziła ci się stara kuchnia, planujesz zmianę stylu lub obecne meble są już po prostu zniszczone, nie musisz inwestować w nowe wyposażenie. Sprawdź, jak w prosty, budżetowy sposób odnowić meble kuchenne i zyskać powiew świeżości w swoim domu! Remont kuchni nie zawsze jest potrzebny, czasem wystarczy wymiana frontów lub malowanie.


W tym artykule:

1. Wymiana frontów kuchennych

2. Rodzaje frontów kuchennych

3. Wymiana gałek

4. Malowanie szafek kuchennych

5. Z nowej kuchni do nowego salonu



 

Wymiana frontów kuchennych

Dobrze dobrane, nowe fronty szafek odświeżą wygląd każdej kuchni! Szeroki wybór drzwiczek dostępnych w sklepach i marketach pozwala dopasować ich design do różnych aranżacji. W szczególnych przypadkach, gdy żadne gotowe fronty kuchenne nie spełniają naszych oczekiwań, możemy zamówić je u producenta według indywidualne wzoru.

 

Pięknie odnowione drzwiczki - pomalowane na biało

 

Wymiana frontów szafek kuchennych to czynność prosta - nie potrzeba do tego pomocy specjalisty. Całą pracę ułatwia fakt, że wszystkie szafki kuchenne - niezależnie od designu - składają się z takich samych elementów. Części widoczne to korpusy i fronty, natomiast niewidoczne to akcesoria i łączenia. Do tego dochodzą też blat i uchwyty, które również decydują o efekcie końcowym.

Zaczynamy od zwymiarowania starych frontów. Trzeba to zrobić dokładnie - w innym wypadku wymienione fronty meblowe będą wyglądać nieestetycznie lub, co gorsza, uniemożliwią użytkowanie odświeżonych szafek! Kolejny krok to nawiercenie miejsca na zawiasy oraz prowadnice szuflad. Gdy już przyjdą nasze zakupione fronty kuchenne, wystarczy tylko je zamontować.

Cała czynność wydaje się prosta. Jednak musi być wykonana precyzyjnie. Dotyczy to nie tylko samego wymiarowania, ale też przykręcania frontów.

 

Rodzaje frontów kuchennych

Gdy już zwymiarowaliśmy fronty kuchenne, pora na zakup nowych! Do wyboru mamy różne materiały wykonania - różnią się nie tylko estetyką, ale też trwałością i właściwościami.

 

Fronty drewniane - najdroższa, lecz przy tym najbardziej szlachetna opcja, dzięki której kuchnia zyska elegancję i powiew luksusu. Drewniane meble kuchenne najczęściej wykonuje się z rodzimych surowców - dębu, buku, świerku, brzozy, czereśni czy jesionu. Tańsze gatunki, np. sosnę czy olchę, bejcuje się w taki sposób, aby ich wygląd przywodził na myśl droższe drewno. Fronty kuchenne z drewna to jedne z najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych produktów. Do tego wyglądają bardzo naturalnie i świetnie dekorują nowoczesne kuchnie - także te w modnym stylu skandynawskim. Do produkcji mebli kuchennych najczęściej wykorzystuje się płyty drewniane o grubości 2 cm.

 

Fronty z płyty MDF - tańsze od mebli kuchennych z litego drewna, fronty z MDF wykonane są ze zmielonego i sprasowanego drewna. To bardzo często wykorzystywane rozwiązanie, które wyróżnia się dużą odpornością na wilgoć i uszkodzenia. Grubość płyty najczęściej mieści się w zakresie 1,6-1,9 cm. Powierzchnię taką można łatwo kształtować według własnego upodobania. Jeśli więc chcemy mieć nietypową kuchnię, meble na zamówienie najlepiej wykonać właśnie z płyty. Dodatkowo fronty mogą być pokryte lakierem lub specjalną folią PCV imitującą różne materiały: metal, drewno, a nawet kamień.

 

Inspiracja: Kuchnia Essen Trend 310 Korpus: biała perła Fronty: grafit/beż

 

Fronty z płyty wiórowej - jedna z najtańszych opcji. Dobrze wygląda, daje duży wybór wzorów laminatu, jednak jest materiałem dość kruchym. Nie stosuje się go w kuchniach o wymyślnym designie, który wymaga ozdobnych żłobień czy zaokrągleń. Do wyboru mamy płytę fornirowaną, laminowaną oraz lakierowaną. Wykończenie powierzchni może być matowe, półmatowe lub na modny wysoki połysk. Do produkcji mebli kuchennych wykorzystuje się płytę o grubości 1,8 cm.

 

Fronty z okleiny - w tym wypadku również mamy do czynienia z budżetowym rozwiązaniem. Szafki kuchenne okleja się laminatem lub folią PCV. Druga opcja świetnie sprawdza się w przypadku drzwiczek z różnymi ozdobnymi żłobieniami i dekoracjami - folię wyróżnia łatwość dopasowywania do różnych powierzchni.

 

Wymiana gałek

Wymiana frontów kuchennych to nie jedyny sposób na odświeżenie wyglądu szafek czy witryny. Czasem wystarczy pomalować meble na nowy, ciekawy i modny kolor, a nawet tylko wymienić uchwyty na nowe.

Duży wybór uchwytów dostępnych w internecie i sklepach stacjonarnych daje naprawdę szerokie możliwości. Czasem, zamiast kompleksowej renowacji wystarczy wymienić gałki, by szafki kuchenne o niegdyś tradycyjnym, niemodnym wyglądzie zyskały nowoczesny design. Zanim wybierzesz odpowiedni produkt, pamiętaj o zmierzeniu odległości pomiędzy dwoma mocowaniami uchwytów na meblach. W przeciwnym razie może być konieczne wiercenie nowych otworów - często zbyt blisko tych, które już są obecne, co w niektórych przypadkach nawet uniemożliwi montaż nowych elementów!

 

Malowanie szafek kuchennych

Fronty szafek kuchennych zyskają piękny wygląd dzięki malowaniu. Wcześniej konieczne jest odpowiednie przygotowanie mebli. Zanim przystąpisz do malowania, sprawdź, czy zabudowa kuchenna - przede wszystkim korpusy i blaty - nie wymaga naprawy czy uzupełnienia ubytków. Jeśli na ich powierzchni pojawiły się widoczne rysy czy spękania, użyj specjalnej masy. Nierówności możesz usunąć za pomocą papieru ściernego.

Sprawdzanie stanu mebli w kuchni to dobry czas na regulację zawiasów i ewentualne wyprofilowanie poszczególnych elementów. Przed rozpoczęciem malowania przygotuj odpowiednio pomieszczenie - zabezpiecz podłogę folią malarską, a inne przedmioty odstaw na odpowiednią odległość. Prac lepiej nie wykonywać przy ścianie - może się ona pobrudzić lub zachlapać.

Przed rozpoczęciem malowania powierzchnię mebli należy zmatowić. Potrzebny będzie do tego papier ścierny, ewentualnie szlifierka. Szafki oraz przestrzeń kuchni odkurz, a fronty przetrzyj mokrą ściereczką.

 

Inspiracja: Meble do kuchni Dagna Dąb Tajga

 

Do malowania szafek w kuchni użyj dobrej jakościowo farby przeznaczonej do mebli drewnianych lub mebli z okleiny. Jaką farbę wybrać? Najczęściej stosuje się farby uniwersalne, akrylowe lub specjalne farby renowacyjne. Potrzebny też będzie wałek oraz dwa pędzle - duży i mały. Tylko zestaw tych trzech przyrządów pozwoli dokładnie pomalować drzwiczki - także w trudno dostępnych wyżłobieniach.

 

Z nowej kuchni do nowego salonu

Gdy raz odnowisz swoje meble kuchenne, być może zechcesz w podobny sposób odświeżyć wygląd pozostałych elementów w swoim domu - mebli w salonie, przedpokoju czy sypialni. Stoły, łóżka czy komody poddają się odnowieniu równie łatwo jak szafki w kuchni! Zamiast więc kupować nowe zestawy mebli kuchennych i inne wyposażenie, postaw na działania w duchu zero waste! Dzięki temu twoja kuchnia, salon, sypialnia i każde inne wnętrze zyska piękny design bez konieczności wydawania dziesiątek tysięcy złotych na nowe meble!

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

MEBLE DO KUCHNI ELENA ARTISAN/CZARNY MEBLE DO KUCHNI VIGO GRAFIT MAT MEBLE DO KUCHNI VIGO BIAŁY MEBLE DO KUCHNI MONIUSZKO BIAŁY
MEBLE DO KUCHNI ELENA ARTISAN/CZARNY MEBLE DO KUCHNI VIGO GRAFIT MAT MEBLE DO KUCHNI VIGO BIAŁY MEBLE DO KUCHNI MONIUSZKO BIAŁY
Powrót