Jak zbudować saunę? Samodzielne budowanie sauny krok po kroku

06.06.2021

Sauna, Idylliczne, Drewniane Beczki, Góry, Dolina, Las

Sauny niosą ze sobą mnóstwo korzyści - zdrowotnych i relaksacyjnych. Znali je już starożytni Rzymianie. Jeszcze do niedawna sauna w ogrodzie postrzegana była jako luksus, na który mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni właściciele domów. Dziś coraz częściej widzimy takie obiekty na działkach - tych przydomowych i tych letniskowych. Alternatywą dla zakupu gotowego produktu jest samodzielna budowa sauny. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku!


W tym artykule:

1. Materialy i narzędzia do budowy sauny

2. Gdzie zbudować saunę

3. Budowa fundamentów

4. Ściany, dach, drzwi

5. Instalacja elektryczna

6. Wyposażenie sauny

7. Sauna w domu

8. Ile kosztuje sauna


 


Niezbędne materiały i narzędzia

Do budowy sauny będzie nam potrzebne sporo odpornych na wilgoć materiałów - przede wszystkim wytrzymałego drewna. Sprawdzi się np. jodła kanadyjska, świerk skandynawski, cedr czy osika. Trzeba też będzie zaopatrzyć się w drewniane panele, wełnę mineralną, która posłuży do izolacji cieplnej, kamień, płytki ceramiczne i drewnianą kratownicę chroniącą przed poślizgiem.

Każda sauna musi być wyposażona w piec (poza obiektami na podczerwień, o których wspomnimy później). Ze względu na bardzo duży wybór gotowych urządzeń, mało kto decyduje się obecnie na samodzielne budowanie takiej konstrukcji. Optymalnym wyborem są elektryczne piece do sauny wyposażone w sterowniki. Ze względu na niewielkie gabaryty dają dużą dowolność w zakresie ustawienia. Ich zaletą jest też łatwość montażu.

Alternatywą dla elektrycznych urządzeń są piece opalane drewnem. W tym wypadku należy jednak pamiętać o odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.

Gdzie zbudować saunę ogrodową

Sauny ogrodowe najlepiej postawić w zacisznym, zapewniającym prywatność miejscu. Jeśli nasza działka ma dostęp do jeziora, stawu, basenu czy innego zbiornika wodnego, najlepiej ulokować saunę właśnie przy nim. Dzięki temu będziemy mogli ochłodzić ciało po kąpieli w saunie.

Konstrukcja taka może być też częścią domku letniskowego lub dużym obiektem, wokół którego kręcić się będzie letniskowa aktywność. W takim wypadku warto obok sauny wybudować prysznice, a nawet niewielką kuchnię do przygotowania posiłku w trakcie działkowania.

Pamiętajmy też, że sauny muszą mieć dostęp do energii elektrycznej - nie tylko ze względu na piec, ale też m.in. niezbędne oświetlenie i lampy zewnętrzne. Najlepiej, gdy pociągniemy instalację jeszcze na etapie planowania ogrodu.

Krok 1. Budowa fundamentu

Aby nasza sauna stała się inwestycją na lata, musi mieć solidny, trwały fundament. Najmocniejsza podłoga to taka z betonowej posadzki, pokryta płytkami łazienkowymi odpornymi na wysokie temperatury. W tym celu można wykorzystać bloczki betonowe. Inna możliwość to lekka, łatwa do ewentualnej zmiany lokalizacji podłoga z drewna. Takie sauny fińskie i inne są też łatwiejsze i szybsze w montażu. Pamiętajmy przy tym, iż na drewnianej podłodze zbudujemy wyłącznie małą saunę. Duże obiekty wymagają solidniejszego fundamentu.

Krok 2. Ściany, dach i drzwi

Nadbudowę sauny możemy zbudować z drewna lekkiego, jednak solidniejsze okaże się wymienione na początku mocne, wytrzymałe drewno. Ściany sauny i sufit nie są trudne do wykonania - robi się to tak samo, jak w przypadku tradycyjnego domku letniskowego. Wnętrze pomieszczenia należy pokryć materiałem izolacyjnym, np. wspomnianą na początku wełną mineralną.

Następny krok to wykończenie sauny panelami drewnianymi. W saunach najczęściej stosuje się drzwi szklane. Ich prosty montaż znacząco zwiększy komfort i wygodę budowy sauny w ogrodzie.

Krok 3. Instalacja elektryczna - oświetlenie i piec

O ile nie mamy w zamiarze powrócić do klimatu przodków i relaksować się w opalanej drewnem saunie bez prądu i oświetlenia, musimy pociągnąć do niej instalację elektryczną. Prąd będzie potrzebny do podłączenia pieca, lamp i ewentualnych elementów dodatkowych, np. lodówki w znajdującej się obok kuchni czy światła w zewnętrznej łazience.

Jeśli nasza sauna nie będzie usytuowana w bliskości jeziora, basenu itp., musimy też zadbać o podłączenie wody. Po spędzeniu czasu w saunie trzeba przecież wziąć prysznic. Oczywiście nie jest to koniecznie, jeśli konstrukcja stanie blisko domu, w którym będzie można skorzystać z łazienki.

Instalacja pieca w saunie to wbrew pozorom jeden z łatwiejszych etapów jej budowy. Sprowadza się do wybrania odpowiedniego miejsca i banalnie prostej eksploatacji. Polega ona na wskazaniu pożądanej temperatury powietrza.

Krok 4. Wyposażenie sauny

Kolej na ławki i akcesoria do sauny. W małej saunie wystarczy jedna ławka, np. z bali. Większe pomieszczenie może mieć nawet dwu- lub trzypoziomowe ławy. W tym wypadku również należy wybrać solidne, wytrzymałe drewno. Siedziska w saunach można wykonać samodzielnie lub zaopatrzyć się w gotowe elementy. Producenci najczęściej oferuję produkty na wymiar. Aby zwiększyć komfort wypoczynku, warto wyposażyć saunę w zagłówki.

Podłogę należy wyłożyć drewnianą kratownicą. Zapobiegnie to ryzyku poślizgnięcia na mokrej powierzchni. Żadna sauna nie obędzie się też bez wiaderka z wodą, którą będziemy polewać rozgrzane kamienie, a także stylowej, drewnianej chochli.

Wewnątrz należy zamontować termometr. Nie zawsze jednak jest to konieczne - nowoczesne piece do sauny najczęściej mają już urządzenie do pomiaru ciepła w wyposażeniu.

Sauna w domu

Budowę sauny można też zaplanować w domu. To kusząca alternatywa dla osób, które chcą korzystać z jej dobrodziejstw także w chłodniejszych miesiącach, a nie przepadają za spędzaniem czasu na zewnątrz przy niesprzyjającej aurze.

Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są sauny infrared na podczerwień. Podnoszą one temperaturę powietrza i naszego ciała dzięki promiennikom - to elektryczne źródła ciepła wytwarzające fale podczerwieni. Wymagana jest jedynie niewielka przestrzeń do zagospodarowania w naszym domu. Do saun tego typu nie stosuje się bowiem pieców.

Sauna w domu - PERHE 1515

Sauna w ogrodzie - ile to kosztuje?

Jeśli nasz ogród ma udekorować niewielka sauna obok budynku (czyli taka, przy której nie trzeba budować np. łazienki), koszty jej instalacji zaczynają się od 8-9 tys. zł. Co ciekawe, w takim wypadku bardziej ekonomiczna może się okazać sauna sucha na podczerwień - nie jest do niej potrzebny piec. Jednak ze względu na dość skomplikowaną budowę, saunę suchą lepiej zakupić w formie gotowego produktu.

Jeśli planujemy zbudować obszerną saunę wyposażoną w kabiny, musimy liczyć się ze znacznie większymi kosztami - nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Obok takich dużych obiektów można śmiało postawić grille ogrodowe, a także różnego rodzaju konstrukcje i zabawki ogrodowe dla dzieci - zjeżdżalnie, piaskownice, trampoliny ogrodowe dla dzieci i wiele innych.

Dom lub ogród z sauną, a obok np. jacuzzi ogrodowe, to doskonały pomysł. Takie rozwiązanie przyczyni się nie tylko do lepszego samopoczucia, ale też poprawi nasze zdrowie. Lekarze niejednokrotnie podkreślają zalety korzystania z takich obiektów, m.in. usprawnienie krążenia, poprawę wydolności organizmu, oczyszczanie z toksyn itp. W zależności od wilgotności i poziomu ciepła, do kabiny wchodzimy na kilkanaście minut do pół godziny. W możliwość tak wyjątkowego spędzenia czasu zdecydowanie warto zainwestować!

 


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!

Jacuzzi ogrodowe Trampoliny ogrodowe Altany ogrodowe Grille ogrodowe
Jacuzzi ogrodowe Trampoliny ogrodowe Altany ogrodowe Grille ogrodowe

 

Powrót